«ԱՅԼԸՆՏՐԱՆՔԱՅԻՆ ԾԱՌԱՅՈՒԹՅԱՆ ՄԱՍԻՆ» ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՕՐԵՆՔՈՒՄ ՓՈՓՈԽՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐ ԵՎ ԼՐԱՑՈՒՄՆԵՐ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
Հոդված 1. «Այլընտրանքային ծառայության մասին» Հայաստանի Հանրապետության 2003 թվականի դեկտեմբերի 17-ի ՀO-6-Ն oրենքի (այսուհետ՝ Օրենք) 4-րդ հոդվածի 1-ին մասը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«Այլընտրանքային ծառայության ուղարկվում է այն քաղաքացին, որը մինչեւ հերթական զորակոչին նախորդող հունիսի 1-ը կամ նոյեմբերի 1-ը սույն օրենքի 3-րդ հոդվածի 1-ին մասով նախատեսված հիմքով պարտադիր զինվորական ծառայությունն այլընտրանքային ծառայությամբ փոխարինելու վերաբերյալ դիմել է իր զինվորական հաշվառման տարածքային զինվորական կոմիսարին, եւ որի վերաբերյալ 8.1-ին հոդվածով սահմանված իրավասու պետական կառավարման մարմնի ղեկավարը, հաշվի առնելով այլընտրանքային ծառայության հարցերով հանրապետական հանձնաժողովի (այսուհետ՝ հանրապետական հանձնաժողով) եզրակացությունը, որոշում է կայացրել ուղարկել այլընտրանքային ծառայության: Հանրապետական հանձնաժողովը մշտապես գործող մարմին է եւ կազմված է տարածքային կառավարման, արդարադատության, առողջապահության, աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի, կրթության եւ գիտության, ոստիկանության ու պաշտպանության բնագավառներում Հայաստանի Հանրապետության կառավարության լիազորած պետական կառավարման մարմինների, ինչպես նաեւ վարչապետի աշխատակազմի՝ ազգային փոքրամասնությունների եւ կրոնի ոլորտները համակարգող ստորաբաժանման մեկական ներկայացուցիչներից: Հանրապետական հանձնաժողովի անհատական կազմը հաստատում է վարչապետը: Հանրապետական հանձնաժողովի ներքին գործավարությունն իրականացնում է Հայաստանի Հանրապետության կառավարության լիազորած պետական կառավարման մարմինը:»:
Հոդված 2. Օրենքի 6-րդ հոդվածի 3-րդ մասն ուժը կորցրած ճանաչել:
Հոդված 3. Օրենքի 7-րդ հոդվածի 6-րդ մասում՝
1) առաջին նախադասությունը «30-օրյա ժամկետում» բառերից հետո լրացնել «, բայց ոչ ուշ, քան զորակոչի ավարտին նախորդող 25-րդ օրը,» բառերով.
2) վերջին նախադասությունը հանել:
Հոդված 4. Օրենքի 8.1-ին հոդվածում՝
1) վերնագիրը «որոշումը» բառից առաջ լրացնել «եզրակացությունը եւ իրավասու պետական կառավարման մարմնի ղեկավարի» բառերով.
2) 1-ին մասում՝
ա. առաջին նախադասության «որոշում» բառը փոխարինել «եզրակացություն» բառով,
բ. երկրորդ նախադասությունը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ. «Հանրապետական հանձնաժողովի կողմից քաղաքացու դիմումը քննարկելու եւ դրա վերաբերյալ եզրակացություն կայացնելու ժամկետը չի կարող գերազանցել մեկ ամիսը:».
3) 2-րդ մասի «որոշում» բառը փոխարինել «եզրակացություն» բառով.
4) 3-րդ մասում՝
ա. առաջին նախադասության «որոշմամբ հանրապետական հանձնաժողովը սահմանում է» բառերը փոխարինել «եզրակացության մեջ նշվում են» բառերով,
բ. լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ նոր նախադասությունով. «Դիմումը մերժելու եզրակացության մեջ նշվում են դիմումը մերժելու հիմքերը:».
5) 4-րդ եւ 5-րդ մասերը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«4. Դիմումատուին այլընտրանքային զինվորական ծառայության ուղարկելու մասին եզրակացությունը երեք աշխատանքային օրվա ընթացքում ներկայացվում է պաշտպանության նախարարին՝ քաղաքացուն այլընտրանքային զինվորական ծառայության ուղարկելու որոշում կայացնելու համար: Դիմումատուին այլընտրանքային աշխատանքային ծառայության ուղարկելու մասին եզրակացությունը երեք աշխատանքային օրվա ընթացքում ներկայացվում է Հայաստանի Հանրապետության կառավարության լիազորած պետական կառավարման մարմնի ղեկավարին՝ քաղաքացուն այլընտրանքային աշխատանքային ծառայության ուղարկելու որոշում կայացնելու համար: հանրապետական հանձնաժողովի եզրակացություններն ստանալու օրվանից հետո՝ երեք աշխատանքային օրվա ընթացքում, սույն մասում նշված համապատասխան իրավասու պետական կառավարման մարմինների ղեկավարները, հաշվի առնելով Հանրապետական հանձնաժողովի եզրակացությունները, ընդունում են հրաման քաղաքացուն համապատասխան այլընտրանքային ծառայության ուղարկելու կամ քաղաքացու դիմումը մերժելու մասին: Համապատասխան իրավասու պետական կառավարման մարմինները ընդունած հրամանի եւ հանրապետական հանձնաժողովի եզրակացությունները հինգ աշխատանքային օրվա ընթացքում ուղարկում են դիմումատուին եւ նրա զինվորական հաշվառման տարածքային զինվորական կոմիսարիատ, հանրապետական հանձնաժողով, ֆինանսների բնագավառում Հայաստանի Հանրապետության կառավարության լիազորած պետական կառավարման մարմին:
5. Հանրապետական հանձնաժողովի եզրակացությունների հիման վրա ընդունված՝ իրավասու պետական կառավարման մարմնի ղեկավարի հրամանները դատական կարգով վիճարկելիս դատարանում հանդես է գալիս իրավասու պետական կառավարման մարմինը:»:
Հոդված 5. Օրենքի 9-րդ հոդվածում «Հանրապետական հանձնաժողովի որոշմամբ քաղաքացու» բառերը փոխարինել «Քաղաքացու» բառով:
Հոդված 6. Օրենքի 13-րդ հոդվածի առաջին նախադասությունում «հանրապետական հանձնաժողովի որոշման» բառերը փոխարինել «համապատասխան իրավասու պետական կառավարման մարմնի ղեկավարի հրամանի» բառերով:
Հոդված 7. Օրենքի 17-րդ հոդվածում՝
1) 3-րդ մասի «հանրապետական հանձնաժողովի» բառերը փոխարինել «համապատասխան իրավասու պետական կառավարման մարմնի ղեկավարի» բառերով.
2) 7-րդ մասի «հանրապետական հանձնաժողով» բառերը փոխարինել «համապատասխան իրավասու պետական կառավարման մարմին» բառերով:

Альтернативная служба
Статья 1. Часть 1 статьи 4 Закона Республики Армения “Об альтернативной службе” от 17 декабря 2003 года ЗР – 6 – Н (далее – Закон) изложить в следующей редакции:
“На альтернативную службу направляется гражданин, который до предшествующих очередному военному призыву 1 июня или 1 ноября обратился в территориальный военный комиссариат по месту своего учета с заявлением о замене обязательной военной службы альтернативной службой по основаниям части 1 статьи 3 настоящего Закона и относительно которого руководитель установленного статьей 8.1 настоящего Закона правомочного органа государственного управления вынес решение о направлении его на альтернативную службу с учетом заключенния Республиканской комиссии по вопросам альтернативной службы (далее – Республиканская комиссия). Республиканская комиссия – это постоянно действующий орган, в который входят по одному представителю от уполномоченных Правительством Республики Армения органов государственного управления в сферах территориального управления, юстиции, здравоохранения, труда и социальных вопросов, образования и науки, полиции и обороны, а также от подразделения Аппарата Правительства Республики Армения, координирующего сферы национальных меньшинств и религии. Персональный состав республиканской комиссии утверждает Премьер-министр Республики Армения. Внутренне делопроизводство Республиканской комиссии осуществляет уполномоченный Правительством Республики Армения орган государственного управления.”.
Статья 2. Часть 3 статьи 6 признать утратившей силу.
Статья 3. В части 6 статьи 7 Закона:
1 ) первое предложение после слов “Законом Республики Армения “О воинской обязанности” порядке” дополнить словами “, но не позднее 25-го дня, предшествующего окончанию призыва,”;
2) последнее предложение исключить.
Статья 4. В статье 8.1 Закона:
1) в наименовании статьи слова “Решение Республиканской комиссии” заменить словами “Заключение Республиканской комиссии и решение руководителя правомочного органа государственного управления”
2) в части 1:
а. в первом предложении слово “решение заменить словом “заключение”;
б. второе предложение изложить в следующей редакции: “Срок рассмотрения Республиканской комиссией заявления гражданина и вынесения по нему заключения не может превышать одного месяца”.;
3) в части 3 слово “решение” заменить словом “заключение”;
4) в части 3:
а. в первом предложении слова “Решением об удовлетворении заявления и направлении заявителя на альтернативную трудовую службу Республиканская комиссия устанавливает” заменить словами “в заключении Республиканской комиссии об удовлетворении заявления и направлении заявителя на альтернативную трудовую службу указываются”,
б. часть дополнить новым предложением следующего содержания: “В заключении об отклонении заявления указываются основания отклонения заявления.”;
5) части 4 и 5 изложить в следующей редакции:
“4. Заключение о направлении заявителя на альтернативную военную службу в течение трех рабочих дней представляется в Министерство обороны для вынесения решения о направлении гражданина на альтернативную военную службу. Заключение о направлении заявителя на альтернативную трудовую службу в течение трех рабочих дней представляется руководителю уполномоченного Правительством Республики Армения органу государственного управления для вынесения решения о направлении гражданина на альтернативную трудовую службу. Руководители соответствующих указанных в настоящей части правомочных органов государственного управления в теченние трех рабочих дней со дня получения заключения Республиканской комиссии издают приказ о направлении гражданина на соответствующую альтернативную службу либо об отклонении заявления гражданина - с учетом заключения Республиканской комиссии. Изданный приказ и заключение Республиканского органа соответствующие правомочные органы государственного управления в течение пяти рабочих дней отправляют заявителю и в территориальный военный комиссариат по месту его воинского учета, в Республиканскую комиссию, в уполномоченный Правительством Республики Армения орган государственного управления в сфере финансов.
5. При обжаловании в судебном порядке приказов руководителя правомочного органа государственного управления, изданных на основании заключения Республиканской комиссии, в суде выступает правомочный орган государственного управления.”.
Статья 5. В статье 9 Закона слова “Решением Республиканской комиссии заявление” заменить словами “Заявление”.
Статья 6. В первом предложении статьи 13 Закона слова “вынесенного Республиканской комиссией решения” заменить словами “приказа руководителя соответствующего правомочного органа государственного управления”.
Статья 7.  В статье 17 Закона:
1)  в части 3 слова “Республиканской комиссии” заменить словами “руководителя соответствующего правомочного органа государственного управления”;
2) в части 7 слова “в Республиканскую комиссию” заменить словами “в соответствующий правомочный орган государственного управления”;