«ժզ. «Արժեթղթերի շուկայի մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքի 25-րդ հոդվածով սահմանված ներդրումային ծառայությունների մատուցումը, բացառությամբ արժեթղթերում եւ ածանցյալ ֆինանսական գործիքներում ներդրումների հետ կապված՝ հաճախորդներին խորհրդատվության տրամադրման ծառայության,
ժէ. «Արժեթղթերի շուկայի մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքի 26-րդ հոդվածով սահմանված ոչ հիմնական ծառայությունների մատուցումը, բացառությամբ ընկերությունների վերակազմակերպման հետ կապված խորհրդատվական եւ այլ ծառայությունների մատուցման, ինչպես նաեւ կապիտալի կառուցվածքի, կորպորատիվ ռազմավարության հարցերի վերաբերյալ ընկերություններին խորհրդատվության տրամադրման ծառայությունների,
ժը. կարգավորվող շուկայի օպերատորի կողմից արժեթղթերով եւ ածանցյալ ֆինանսական գործիքներով առեւտրի կազմակերպման (միայն գործարքների համար գանձվող միջնորդավճարների մասով), ինչպես նաեւ կնքված գործարքների արդյունքում ծագած փոխադարձ պարտավորությունների (պահանջների) որոշման եւ հաշվանցման (քլիրինգի) ծառայությունների մատուցումը,
ժթ. կենտրոնական դեպոզիտարիայի կողմից արժեթղթերի պահառության, արժեթղթերի սեփականատերերի (անվանատերերի) ռեեստրի վարման, քլիրինգի եւ վերջնահաշվարկի հետ կապված ծառայությունների, ինչպես նաեւ օրենքով կամ Հայաստանի Հանրապետության կենտրոնական բանկի իրավական ակտերով կենտրոնական դեպոզիտարիային թույլատրված այլ ծառայությունների (բացառությամբ խորհրդատվական ծառայությունների) մատուցումը, ներառյալ՝ արժեթղթերի հաշվարկային համակարգի անդամի կողմից այդ ծառայությունների միջնորդավորման ծառայությունների մատուցումը,
ի. շուկա ստեղծողի կարգավիճակով արժեթղթերի երկկողմանի գնանշման ապահովման ծառայությունների մատուցումը:»:
Հոդված 2. Օրենսգրքի 126-րդ հոդվածի 5-րդ մասից հանել «արտարժութային» բառը:
Հոդված 3. Օրենսգրքի 126-րդ հոդվածը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 5.1-ին մասով.
«5.1. Շահութահարկի վճարումից ազատվում են ոչ ռեզիդենտ շահութահարկ վճարողները՝
1) Հայաստանի Հանրապետությունում գործող ֆոնդային բորսայում ցուցակված բաժնետոմսերից ստացվող շահաբաժինների, ինչպես նաեւ նշյալ բաժնետոմսերի օտարումից, այլ արժեթղթերով փոխանակումից կամ նման այլ գործարքներից ստացվող եկամուտների մասով.
2) Հայաստանի Հանրապետությունում գործող ֆոնդային բորսայում ցուցակված պարտատոմսերից տոկոսի կամ մարելիս զեղչի ձեւով ստացվող եկամուտների, ինչպես նաեւ նշյալ պարտատոմսերի օտարումից, այլ արժեթղթերով փոխանակումից կամ նման այլ գործարքներից ստացվող եկամուտների մասով.
3) ռեզիդենտ իրավաբանական անձին տրամադրած փոխառության գծով եկամուտների մասով, պայմանով, որ տվյալ փոխառությունն ամբողջությամբ ֆինանսավորվել է համարժեք պայմաններով թողարկված պարտատոմսերի տեղաբաշխման շնորհիվ ու հանդիսանում է այդ պարտատոմսերի ապահովման միջոց, իսկ այդ պարտատոմսերը Հայաստանի Հանրապետությունում գործող կարգավորվող շուկայում թույլատրված են առեւտրին:»:
Հոդված 4. Օրենսգրքի 149-րդ հոդվածում՝
1) 1-ին մասը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 4-րդ կետով.
«4) Հայաստանի Հանրապետությունում գործող ֆոնդային բորսայում ցուցակված բաժնետոմսերից, պարտատոմսերից կամ ներդրումը վկայող այլ արժեթղթերից ստացվող եկամուտը, բացառությամբ բանկերի թողարկած այն պարտատոմսերի, որոնց տեղաբաշխման պահից մինչեւ մարումն ընկած ժամկետը պակաս է երկու տարուց:».
2) 2-րդ մասի 4-րդ կետը «շահաբաժին» բառից հետո լրացնել «, բացառությամբ Հայաստանի Հանրապետությունում գործող ֆոնդային բորսայում ցուցակված բաժնետոմսերից ստացվող շահաբաժինների» բառերով:
Հոդված 5. Օրենսգրքի 150-րդ հոդվածի 8-րդ մասը «հինգ տոկոս դրույքաչափով» բառերից հետո լրացնել «` հաշվի առնելով Օրենսգրքի 149-րդ հոդվածով սահմանված նվազեցումները» բառերով:
Հոդված 6. Սույն օրենքի 3-րդ եւ 4-րդ հոդվածների դրույթները տարածվում են այն արժեթղթերի (արժեթղթերի դասերի) վրա, որոնք Հայաստանի Հանրապետությունում գործող ֆոնդային բորսայում (կարգավորվող շուկայում) ցուցակվել (առեւտրին թույլատրվել) են ոչ ուշ, քան 2024 թվականի դեկտեմբերի 31-ը:

Статья 1.Пункт 47 части 2 статьи 64 Налогового кодекса Республики Армения от 4 октября 2016 года (далее – Кодекс) дополнить подпунктами ''р'', ''с'', ''т'', ''у'' и ''ф'' следующего содержания:
''р. оказание инвестиционных услуг, установленных статьей 25 Закона Республики Армения ''О рынке ценных бумаг'', за исключением оказания клиентам консультационной услуги, связанной с инвестированием в ценные бумаги и производные финансовые инструменты,
''с. оказание неосновных услуг, установленных статьей 26 Закона Республики Армения ''О рынке ценных бумаг'', за исключением оказания консультационных и других услуг, связанных с реорганизацией обществ, а также услуг по предоставлению обществам консультаций по вопросам структуры капитала, корпоративной стратегии,
''т. оказание оператором регулируемого рынка услуг по организации торговли ценными бумагами и производными финансовыми инструментами (только в части комиссий, взимаемых за сделки), а также по определению и зачету (клирингу) взаимных обязательств (требований), возникших в результате заключенных сделок,
''у. оказание Центральным депозитарием услуг, связанных с хранением ценных бумаг, ведением реестра владельцев (номинальных владельцев) ценных бумаг, с клирингом и окончательным расчетом, а также
оказание разрешенных Центральному депозитарию законом или правовыми актами Центрального банка Республики Армения других услуг (за исключением консультационных услуг), включая оказание членом расчетной системы ценных бумаг посреднических услуг по этим услугам,
''ф. оказание лицом со статусом создателя рынка услуг по обеспечению двусторонних котировок ценных бумаг.''.
Статья 2. В части 5 статьи 126 Кодекса исключить слово ''инвалютным''.
Статья 3. Статью 126 Кодекса дополнить частью 5.1 следующего содержания:
''5.1. От уплаты налога на прибыль освобождаются плательщики налога на прибыль-нерезиденты:
1) в части дивидендов, получаемых от акций, включенных в список действующей в Республике Армения фондовой биржи, а также в части доходов, получаемых от отчуждения указанных акций, их обмена на другие ценные бумаги или от других подобных сделок;
2) в части доходов, получаемых от включенных в список действующей в Республике Армения фондовой биржи облигаций в виде процентов или при погашении в виде скидки, а также в части доходов, получаемых от отчуждения указанных облигаций, их обмена на другие ценные бумаги или от других подобных сделок;
3) в части доходов по ссуде, предоставленной юридическому лицу-резиденту, при условии, что данная ссуда профинансирована полностью благодаря размещению выпущенных на равноценных условиях облигаций и является средством обеспечения этих облигаций, а эти облигации допущены к торговле на действующем в Республике Армения регулируемом рынке.''.
Статья 4. В статье 149 Кодекса:
1) часть 1 дополнить пунктом 4 следующего содержания:
''4) доход, полученный от акций, облигаций или других свидетельствующих об инвестировании ценных бумаг, включенных в список действующей в Республике Армения фондовой биржи, за исключением выпущенных банками облигаций, срок которых с момента размещения до погашения составляет менее двух лет.'';
2) пункт 4 части 2 после слова ''дивидендов'' дополнить словами '', за исключением дивидендов, получаемых от акций, включенных в список действующей в Республике Армения фондовой биржи''.
Статья 5. Часть 8 статьи 150 Кодекса после слов ''по ставке пять процентов'' дополнить словами '' – с учетом уменьшений, установленных статьей 149 Кодекса''.
Статья 6. Положения статей 3 и 4 настоящего Закона распространяются на ценные бумаги (классы ценных бумаг), включенные в список действующей в Республике Армения фондовой биржи (допущенные к торговле на действующем в Республике Армения регулируемом рынке) не позднее 31 декабря 2024 года.