Արտակարգ դրության իրավական ռեժիմի մասին
Հոդված 1.  «Արտակարգ դրության իրավական ռեժիմի մասին» 2012 թվականի մարտի 21-ի ՀՕ-106-Ն օրենքի (այսուհետ` Օրենք) 7-րդ հոդվածի 1-ին մասը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 17-րդ կետով.
«17) սույն օրենքի 9.1-ին հոդվածով սահմանված նպատակով, դեպքերում եւ սահմաններում անձնական տվյալների պաշտպանության, մասնավոր եւ ընտանեկան կյանքի անձեռնմխելիության, հաղորդակցության ազատության եւ գաղտնիության իրավունքի սահմանափակումներ:»:
Հոդված 2. Օրենքը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 9.1-ին հոդվածով.
«Հոդված 9.1. Անձնական տվյալների պաշտպանության, մասնավոր եւ ընտանեկան կյանքի անձեռնմխելիության, հաղորդակցության ազատության եւ գաղտնիության իրավունքի սահմանափակումները
1. Համաճարակի հետեւանքով առաջացած արտակարգ իրավիճակի հիմքով հայտարարված արտակարգ դրության դեպքում հանրային էլեկտրոնային հաղորդակցության ցանցի օպերատորները արտակարգ դրություն հայտարարելու մասին Հայաստանի Հանրապետության կառավարության որոշմամբ նախատեսված լինելու պարագայում պարտավոր են այդ որոշմամբ սահմանված ձեւով եւ կարգով ու այդ որոշմամբ նշված պետական մարմիններին եւ պետության կողմից հիմնադրված իրավաբանական անձանց (այսուհետ` տվյալներ մշակողներ) տրամադրել`
1) հանրային էլեկտրոնային հաղորդակցության ծառայություններ ստացող հաճախորդների կողմից օգտագործվող ծառայության վայրը պարզելու համար անհրաժեշտ տվյալներ (հաճախորդի տեղորոշում).
2) հաճախորդի հեռախոսահամարի հետ ուղիղ կամ անուղղակի (միջնորդավորված) կապ ունեցած հեռախոսահամարները, հեռախոսային խոսակցությունն սկսելու ամսաթիվը, սկիզբը պարզելու համար անհրաժեշտ տվյալներ, իսկ հեռախոսային զանգի վերահասցեագրման կամ փոխանցման դեպքում` այն հեռախոսահամարի վերաբերյալ տվյալներ, որին փոխանցվել է զանգը:
2. Առողջապահության ոլորտի պետական կառավարման համակարգի մարմինները, կազմակերպությունները եւ բժշկական օգնություն եւ սպասարկում իրականացնողները պարտավոր են տվյալներ մշակողներին սույն հոդվածի 1-ին մասի հիման վրա ստացվող տվյալների հետ համադրման համար արտակարգ դրություն հայտարարելու մասին Հայաստանի Հանրապետության կառավարության որոշմամբ սահմանված ձեւով եւ կարգով տրամադրել տվյալներ համաճարակի հետեւանքով հիվանդության առկայության համար ստուգված (թեստավորված), վարակակիր, հիվանդության ախտանշաններ ունեցող, հիվանդացած, բուժվող եւ նրանց հետ շփում ունեցած (կոնտակտավոր) անձանց վերաբերյալ, այդ թվում` բժշկական գաղտնիք պարունակող տվյալներ: Տվյալներ մշակողները կարող են առողջապահության ոլորտի պետական կառավարման համակարգի մարմիններից, կազմակերպություններից, ինչպես նաեւ բժշկական օգնություն եւ սպասարկում իրականացնողներից պահանջել եւ ստանալ սույն մասում նշված տվյալները:
3. Սույն հոդվածի 1-ին եւ 2-րդ մասի հիման վրա տրամադրված տվյալները (այսուհետ` տվյալներ) մշակվում են, իսկ սույն հոդվածի 2-րդ մասի հիման վրա տրամադրված տվյալները կարող են նաեւ բացահայտվել երրորդ անձանց` անձանց տեղաշարժման եւ շփումների հնարավոր եւ առկա շրջանակը, տեղաշարժման եւ շփումների արդյունքում համաճարակի տարածման հնարավոր ուղղությունները, սխեմաները, ծավալը, աշխարհագրությունը կանխորոշելու, մշտադիտարկելու, համաճարակի տարածման օղակները, սահմանները, շրջանակները սահմանափակելու, տեղաշարժի սահմանափակման ռեժիմի ենթարկված անձանց` այդ  ռեժիմի պահպանման նկատմամբ հսկողության իրականացումն ապահովելու նպատակով` այն նվազագույն քանակով, որն անհրաժեշտ է սահմանված նպատակին հասնելու համար:
4. Հանրային էլեկտրոնային հաղորդակցության ցանցի օպերատորի կողմից տվյալներ տրամադրելիս արգելվում է հանրային էլեկտրոնային հաղորդակցության ցանցերով հաղորդվող բովանդակության նկատմամբ ցանկացած տեսակի հսկողություն, այդ թվում` հեռախոսային խոսակցությունը եւ ձայնային հաղորդագրությունները փոխանցելը, ձայնագրելը կամ դրանց բովանդակությունն այլ ձեւով ամրագրելը:
5. Տվյալների մշակումն իրականացվում է բացառապես մինչեւ արտակարգ դրության դադարեցումը, դադարումը, վերացումը կամ արտակարգ դրության ընթացքում կիրառված համապատասխան միջոցառման իրականացումը դադարելը (այսուհետ սույն հոդվածում` արտակարգ դրության ավարտ):
6. Սույն հոդվածին համապատասխան փոխանցված կամ մշակված տվյալները ոչնչացվում են տվյալներ մշակողների կողմից արտակարգ դրության ավարտից հետո` արտակարգ դրություն հայտարարելու մասին Հայաստանի Հանրապետության կառավարության որոշմամբ սահմանված ժամկետում եւ կարգով: Բոլոր դեպքերում տվյալները պետք  է ոչնչացված լինեն ոչ ուշ, քան արտակարգ դրությունն ավարտվելուց մեկ ամիս հետո:
7. Տվյալների մշակման ժամանակ պետք է ապահովվեն անհրաժեշտ տեխնիկական եւ կազմակերպչական, այդ թվում` օգտագործվող համակարգչային եւ այլ տեխնիկական միջոցների պաշտպանվածության ապահովմանն ուղղված միջոցառումներ` տվյալների անօրինական օգտագործումից, ոչնչացումից, վերափոխումից, ուղեփակումից, կրկնօրինակումից, տարածումից եւ այլ միջամտությունից պաշտպանելու համար:
8. Տրամադրված եւ մշակվող տվյալները սույն հոդվածով սահմանված նպատակներով կարող են փոխանցվել միայն այն մարմիններին, որոնք նախատեսված են արտակարգ դրություն հայտարարելու մասին Հայաստանի Հանրապետության կառավարության որոշմամբ` այն նվազագույն քանակով, որն անհրաժեշտ է սահմանված նպատակին հասնելու համար: Տվյալներ մշակողները եւ     այն մարմինները, որոնց փոխանցվել են մշակվող տվյալները, ինչպես նաեւ այն երրորդ անձինք, որոնց բացահայտվել են սույն հոդվածի 2-րդ մասի հիման վրա տրամադրված տվյալները, պարտավոր են պահպանել տվյալների գաղտնիությունը ինչպես արտակարգ դրության ընթացքում, այնպես էլ արտակարգ դրության ավարտից հետո:
9. Սույն հոդվածով սահմանված նպատակներից չբխող այլ նպատակներով կամ սահմանված կարգի խախտմամբ տվյալները մշակելը, այդ թվում` պահելը, օգտագործելը կամ տարածելը, ինչպես նաեւ հեռախոսային խոսակցությունը եւ ձայնային հաղորդագրությունները փոխանցելը, ստանալը, ձայնագրելը կամ դրանց բովանդակությունն այլ ձեւով ամրագրելը,  սույն օրենքով սահմանված դեպքերում եւ կարգով տվյալները չոչնչացնելը առաջացնում են օրենքով նախատեսված պատասխանատվություն:
10. Սույն հոդվածով սահմանված նպատակներից ելնելով` արտակարգ դրության ընթացքում ազատ տեղաշարժվելու իրավունքի սահմանափակումները կարող են կիրառվել, եւ դրանց պահպանման նկատմամբ հսկողությունը կարող է իրականացվել նաեւ Հայաստանի Հանրապետության կառավարության որոշմամբ սահմանված էլեկտրոնային հաղորդակցության միջոցների եւ ծրագրային ապահովման (այսուհետ` էլեկտրոնային հաղորդակցության միջոցներ) կիրառման միջոցով` արտակարգ դրություն հայտարարելու մասին Հայաստանի Հանրապետության կառավարության որոշմամբ սահմանված կարգով: Էլեկտրոնային հաղորդակցության միջոցները կարող են կիրառվել իրավասու մարմիններից արտակարգ դրությամբ պայմանավորված տեղեկություններ ստանալու եւ նրանց փոխանցելու, անձի տեղաշարժը մշտադիտարկելու, նրա առողջական վիճակի, գտնվելու վայրի մասին տեղեկություններ եւ տվյալներ ստանալու եւ փոխանցելու համար: Այն անձինք, որոնց նկատմամբ արտակարգ դրության ընթացքում կիրառվել են ազատ տեղաշարժվելու իրավունքի սահմանափակումներ, արտակարգ դրություն հայտարարելու մասին Հայաստանի Հանրապետության կառավարության որոշմամբ սահմանված կարգով պարտավոր են կիրառել էլեկտրոնային հաղորդակցության միջոցները կամ ենթարկվել արտակարգ դրություն հայտարարելու մասին Հայաստանի Հանրապետության կառավարության որոշմամբ սահմանված` ազատ տեղաշարժվելու իրավունքի սահմանափակումների կիրառման եւ դրանց պահպանման նկատմամբ հսկողության այլ միջոցների: Սույն մասին համապատասխան` էլեկտրոնային հաղորդակցության միջոցները պետք է նախատեսված լինեն բացառապես սույն հոդվածով սահմանված նպատակներով կիրառման համար, եւ դրանցով չի կարող հասանելիություն տրվել անձի մասնավոր եւ ընտանեկան կյանքի մասին այնպիսի տեղեկությունների եւ այնպիսի անձնական տվյալների, որոնք նախատեսված չեն սույն հոդվածով: Էլեկտրոնային հաղորդակցության միջոցների կիրառման պարտադիր դեպքերում դրանք չկիրառելը համարվում է արտակարգ դրության ընթացքում ազատ տեղաշարժվելու իրավունքի սահմանափակման ռեժիմի խախտում:»:

О ВНЕСЕНИИ ДОПОЛНЕНИЙ В ЗАКОН РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ «О ПРАВОВОМ РЕЖИМЕ ЧРЕЗВЫЧАЙНОГО ПОЛОЖЕНИЯ»
Статья 1.  Часть 1 статьи 7 Закона Республики Армения «О правовом режиме чрезвычайного положения» от 21 марта 2012 года ЗР–106–Н  (далее – Закон) дополнить пунктом 17 следующего содержания:
«17)  ограничение права на защиту личных данных, неприкосновенность частной и семейной жизни,  свободу и конфиденциальность общения в целях, случаях и пределах, установленных статьей 9.1 настоящего Закона.».
Статья 2. Закон дополнить статьей 9.1 следующего содержания:
«Статья 9.1. Ограничение права на защиту личных данных, неприкосновенность частной и семейной жизни,  свободу и конфиденциальность общения
1. В  случае чрезвычайного положения, объявленного по основанию чрезвычайной ситуации, возникшей вследствие эпидемии,  операторы общественной сети электронных коммуникаций при предусмотрении этого постановлением Правительства Республики Армения об объявлении чрезвычайного положения,   обязаны предоставлять в установленных этим постановлением случае и порядке  указанным в данном постановлении государственным органам и учрежденным государством юридическим лицам (далее – обработчики данных):
1) данные, необходимые для выяснения места пользования услугой клиентами, получающими услуги общественной электронной коммуникации (определение местонахождения клиента);
2)  телефонные номера, прямо или косвенно (опосредованно) имеющие связь с телефонным номером клиента, дату начала телефонного разговора, данные, необходимые для выяснения начала телефонного разговора, а в случае переадресации или перевода телефонного звонка – данные о телефонном номере, на который переведен звонок.
2.   Органы, организации и предоставляющие медицинскую помощь и обслуживание, лица системы государственного управления в сфере здравоохранения обязаны в установленой  постановлением Правительства Республики Армения об объявлении чрезвычайного положения форме и в установленном порядке предоставлять обработчикам данных данные о лицах, прошедших в связи с эпидемией проверку (тестирование) на наличие заболевания, об инфицированных лицах, лицах с симптомами  заболевания, о заболевших, проходящих лечение и  имеющих с ними контакт  лицах (контактных лицах), в том числе данные, содержащие медицинскую тайну, - в целях сопоставления с данными, получаемыми на основании части 1 настоящей статьи. Обработчики данных могут истребовать и получать от органов, организаций и предоставляющих медицинскую помощь и обслуживание лиц системы государственного управления в сфере здравоохранения данные, указанные в настоящей части.
3.  Данные, предоставленные на основании частей 1 и 2 настоящей статьи (далее – данные), обрабатываются, а на основании предоставленных  в соответствии с частью 2 настоящей статьи данных в необходимом для достижения установленной цели  минимальном количестве может выявляться также  круг возможных и имевших место перемещений и контактов лиц с третьими лицами, возможные направления, схемы, объемы, прогнозирование и мониторинг географии  распространения эпидемии в результате передвижения и контактов третьих лиц в целях локализации звеньев, ареала, круга распространения эпидемии,  обеспечения осуществления контроля за соблюдением режима лицами, в отношении которых применен  режим ограничения передвижений.
4.    При предоставлении оператором данных запрещается  любой вид контроля за   содержанием передаваемых через общественные сети электронных коммуникаций данных,  в том числе передача, запись телефонного разговора и голосовых сообщений или фиксирование их содержания иным способом.
5.   Обработка данных осуществляется исключительно до окончания, прекращения  чрезвычайного положения или до прекращения реализации соответствующего примененного в ходе чрезвычайного положения мероприятия (далее в настоящей статье – окончание чрезвычайного положения).
6. После окончания чрезвычайного положения обработчик данных уничтожает переданные или обработанные  в соответствии с настоящей статьей данные в сроки и порядке, установленные постановлением Правительства Республики Армения об объявлении чрезвычайного положения. Во всех случаях  данные должны быть уничтожены не позднее чем через месяц после окончания чрезвычайного положения.
7.   При обработке данных должны обеспечиваться необходимые технические и организационные меры, в том числе направленные на обеспечение защищенности используемых компьютерных и других технических средств -  в целях защиты данных от незаконного использования, уничтожения, модификации, блокировки, копирования, распространения   и другого  вмешательства.
8.   Предоставляемые и обрабатываемые в установленных настоящей статьей целях данные могут передаваться только органам, предусмотренным постановлением Правительства Республики Армения об объявлении чрезвычайного положения, - в минимальном количестве, необходимом для достижения установленной цели. Обработчики данных и органы, которым были переданы обработанные данные, а также третьи лица, которым были раскрыты данные, предоставленные на основании  части 2 настоящей статьи, обязаны сохранять конфиденциальность данных как во время чрезвычайного положения, так и после окончания чрезвычайного положения.
9.    Обработка данных в других целях,  не вытекающих из установленных настоящим Законом целей,  либо в нарушение установленного порядка, в том числе их хранение, использование или распространение, а также передача, получение, запись телефонных разговоров и голосовых сообщений или фиксация  их содержания  в другой форме, неуничтожение данных  в случаях и порядке, установленных настоящим Законом,  влекут установленную законом  ответственность.
10. В ходе чрезвычайного положения исходя из установленных настоящей статьей целей ограничение права на свободное передвижение может применяться и контроль за его соблюдением может осуществляться путем применения установленных постановлением Правительства Республики Армения средств электронного контроля и программного обеспечения (далее – средства электронного контроля) – в порядке, установленном постановлением Правительства Республики Армения об объявлении чрезвычайного положения.  Электронные средства связи могут использоваться для получения  от компетентных органов и передачи им  информации о чрезвычайном положении, мониторинга передвижения лица, для получения и передачи информации и данных о состоянии его здоровья, местонахождении. Лица, к которым в период чрезвычайного положения было применено ограничение на право свободного передвижения, обязаны в установленном постановлением Правительства Республики Армения об объявлении чрезвычайного положения порядке применять средства электронной связи либо  к ним могут быть применены другие средства  по ограничению права на свободное передвижение и обеспечению контроля за ним, которые установлены постановлением Правительства Республики Армения об объявлении чрезвычайного положения. В соответствии с настоящей частью средства электронной связи должны быть предусмотрены исключительно для применения в целях, установленных  настоящей статьей, и они не могут предоставлять доступ к информации о частной и семейной жизни, а также к личным данным, не предусмотренным настоящей статьей. Отказ от применения средств электронной связи в обязательных случаях считается нарушением режима ограничения права на свободное передвижение во время чрезвычайного положения.».