Հոդված 1. Հայաստանի Հանրապետության 2016 թվականի հոկտեմբերի 4-ի հարկային օրենսգրքի (այսուհետ` Օրենսգիրք) 108-րդ հոդվածի 1-ին մասը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 21-րդ կետով.
«21) բանկերի կամ վարկային կազմակերպությունների ստացած գումարները, որոնք բանկերը կամ վարկային կազմակերպություններն ստացել են որպես ապահովագրական հատուցում, որոնց մասով բանկը կամ վարկային կազմակերպությունը հանդիսանում է շահառու` այն մասով, որ մասով այդ գումարները, ապահովագրության պայմանագրի համաձայն, բանկերի կամ վարկային կազմակերպությունների կողմից տրամադրվում են վարկառու կամ գրավատու ֆիզիկական եւ իրավաբանական անձանց կամ ուղղվում են վարկառու ֆիզիկական եւ իրավաբանական անձանց վարկի մարմանը:»:
Հոդված 2. Օրենսգրքի 112-րդ հոդվածի 1-ին մասը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 16-րդ կետով.
«16) բանկերի կամ վարկային կազմակերպությունների վճարած գումարները, որոնք բանկերը կամ վարկային կազմակերպություններն ստացել են որպես ապահովագրական հատուցում, որոնց մասով բանկը կամ վարկային կազմակերպությունը հանդիսանում է շահառու` այն մասով, որ մասով այդ գումարները, ապահովագրության պայմանագրի համաձայն, բանկերի կամ վարկային կազմակերպությունների կողմից տրամադրվում են վարկառու կամ գրավատու ֆիզիկական եւ իրավաբանական անձանց կամ ուղղվում են վարկառու ֆիզիկական եւ իրավաբանական անձանց վարկի մարմանը:»:
Հոդված 3. Օրենսգրքի 124-րդ հոդվածը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«Հոդված 124. Բանկերի, վարկային կազմակերպությունների, ապահովագրական ընկերությունների եւ արժեթղթերի շուկայի մասնագիտացված անձանց հարկման բազայի որոշման նպատակով համախառն եկամտից կատարվող այլ նվազեցումները
1. Ռեզիդենտ կազմակերպություն համարվող բանկերի, վարկային կազմակերպությունների, ապահովագրական ընկերությունների եւ արժեթղթերի շուկայի մասնագիտացված անձանց հարկման բազայի որոշման նպատակով համախառն եկամտից նվազեցվում են նաեւ Կառավարության լիազորած մարմնի եւ Հայաստանի Հանրապետության կենտրոնական բանկի համատեղ սահմանած կարգով բանկերի, վարկային կազմակերպությունների, ապահովագրական ընկերությունների եւ արժեթղթերի շուկայի մասնագիտացված անձանց ակտիվների եւ (կամ) ինվեստիցիոն արժեթղթերի հնարավոր կորուստների պահուստներին ուղղված գումարները, ինչպես նաեւ կեղծ թղթադրամների եւ վճարային փաստաթղթերի պատճառով կրած կորուստները:
2. Ռեզիդենտ ապահովագրական ընկերությունների համար հարկման բազայի որոշման նպատակով համախառն եկամտից նվազեցվում են նաեւ ապահովագրական եւ վերաապահովագրական հատուցումները, ապահովագրական ընկերությունների տեխնիկական պահուստների, տեխնիկական պահուստներում վերաապահովագրողի մասնաբաժնի գծով կատարվող ծախսերը:»:
Հոդված 4. Օրենսգրքի 147-րդ հոդվածի 1-ին մասը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 4.1-ին կետով.
«4.1) բանկերի կամ վարկային կազմակերպությունների միջոցով ստացված գումարները, որոնք բանկերը կամ վարկային կազմակերպություններն ստացել են որպես ապահովագրական հատուցում, որոնց մասով բանկը կամ վարկային կազմակերպությունը հանդիսանում է շահառու` այն մասով, որ մասով այդ գումարները, ապահովագրության պայմանագրի համաձայն, բանկերի կամ վարկային կազմակերպությունների կողմից տրամադրվում են վարկառու կամ գրավատու ֆիզիկական անձին կամ ուղղվում են վարկառու ֆիզիկական անձի վարկի մարմանը.»:
Հոդված 5. Սույն օրենքն ուժի մեջ է մտնում պաշտոնական հրապարակմանը հաջորդող օրվանից, բացառությամբ սույն օրենքի 1-ին եւ 2-րդ հոդվածների: Սույն օրենքի 1-ին եւ 2-րդ հոդվածներն ուժի մեջ են մտնում սույն օրենքի պաշտոնական հրապարակմանը հաջորդող օրվանից եւ տարածվում 2018 թվականի հունվարի 1-ից ծագած հարաբերությունների վրա:

Статья 1. Часть1 статьи 108 Налогового кодекса Республики Армения от 4 октября 2016 года (далее - Кодекс) дополнить пунктом 21 следующего содержания:
''21) полученные банками или кредитными организациями суммы, которые банки или кредитные организации получили в качестве страхового возмещения, в части которых банк или кредитная организация являются выгодоприобретателями в той части, в которой эти суммы согласно договору страхования предоставляются банками или кредитными организациями физическим и юридическим лицам, являющимся должниками или залогодателями, или направляются на погашение кредита физических и юридических лиц, являющихся должниками.''.
Статья 2. Часть 1 статьи 112 Кодекса дополнить пунктом 16 следующего содержания:
''16) выплаченные банками или кредитными организациями суммы, полученные банками или кредитными организациями в качестве страхового возмещения, в части которых банк или кредитная организация являются выгодоприобретателями в той части, в которой эти суммы согласно договору страхования предоставляются банками или кредитными организациями физическим и юридическим лицам, являющимся должниками или залогодателями, или направляются на погашение кредита физических и юридических лиц, являющихся должниками.''.
Статья 3. Статью 124 Кодекса изложить в следующей редакции:
''Статья 124. Прочие вычеты, производимые из валового дохода в целях определения налогооблагаемой базы банков, кредитных организаций, страховых компаний и специализированных лиц рынка ценных бумаг
1. В целях определения налогооблагаемой базы банков, кредитных организаций, страховых компаний и специализированных лиц рынка ценных бумаг, считающихся организацией-резидентом, из валового дохода вычитаются также суммы, в совместно установленном уполномоченным органом Правительства Республики Армения и Центральным банком Республики Армения порядке направленные в резерв на возможные потери по активам и (или) инвестиционным ценным бумагам банков, кредитных организаций, страховых компаний и специализированных лиц рынка ценных бумаг, а также потери, понесенные по причине фальшивых бумажных денег и платежных документов.
2. В целях определения налогооблагаемой базы страховых компаний-резидентов из валового дохода вычитаются также страховые возмещения и возмещения по перестрахованию, расходы, производимые по техническим резервам страховых компаний, доле перестраховщика в технических резервах страховых компаний.''.
Статья 4. Часть1 статьи 147 Кодекса дополнить пунктом 4.1 следующего содержания:
''4.1.) полученные через банки или кредитные организации суммы, которые банки или кредитные организации получили в качестве страхового возмещения, в части которых банк или кредитная организация являются выгодоприобретателями в той части, в которой эти суммы согласно договору страхования предоставляются банками или кредитными организациями физическому лицу, являющемуся должником или залогодателем, или направляются на погашение кредита физического лица-должника;''.
Статья 5. Настоящий Закон вступает в силу со дня, следующего за днем его официального опубликования, за исключением статей 1 и 2 настоящего Закона. Статьи 1 и 2 настоящего Закона вступают в силу со дня, следующего за днем официального опубликования настоящего Закона, и распространяются на правоотношения, возникшие с 1 января 2018 года.