Հոդված 1. Հայաստանի Հանրապետության 2016 թվականի հոկտեմբերի 4-ի հարկային օրենսգրքի (այսուհետ` Օրենսգիրք) 4-րդ հոդվածի 1-ին մասում`
1) 57-րդ կետը «վաճառատեղ» բառից հետո լրացնել «, շրջիկ առեւտրի կետ» բառերով.
2) 58-րդ կետը «համար» բառից հետո լրացնել «, ինչպես նաեւ շրջիկ առեւտրի կետ» բառերով:
Հոդված 2. Օրենսգրքի 55-րդ հոդվածում`
1) 2-րդ մասի 5-րդ կետը «կտրոն» բառից հետո լրացնել «(այդ թվում` էլեկտրոնային հսկիչ դրամարկղային մեքենայի էլեկտրոնային կտրոն)» բառերով.
2) 3-րդ մասի 2-րդ կետի «Օրենսգրքի 381-րդ հոդվածի 3-րդ մասի երկրորդ պարբերությամբ սահմանված տեղեկատվությունը (տվյալները)» բառերը փոխարինել «, սահմանված պարտադիր տեղեկատվությունից (տվյալներից) բացի, կտրոնի վրա ապրանք ձեռք բերող, աշխատանք ընդունող եւ (կամ) ծառայություն ստացող կազ-մա-կերպության, անհատ ձեռ-նարկատիրոջ կամ նոտարի հարկ վճարողի հաշվառման համարը (ՀՎՀՀ)» բառերով, իսկ «ձեռք բերված ապրանքի» բառերը` «ապրանքի մատակարարումը կամ» բառերով.
3) 11-րդ մասն ուժը կորցրած ճանաչել:
Հոդված 3. Օրենսգրքի 56-րդ հոդվածում`
1) 3-րդ մասի 1-ին կետը «հսկիչ» բառից առաջ լրացնել «Օրենսգրքի 380-րդ հոդվածով սահմանված» բառերով.
2) 4-րդ մասի «8-րդ մասով» բառերը փոխարինել «8-րդ եւ 8.1-ին մասերով» բառերով.
3) 8-րդ մասի 1-ին կետի «հաշվարկային փաստաթղթերը (բացառությամբ հսկիչ դրամարկղային մեքենայի կտրոնների)» բառերը փոխարինել «Օրենսգրքի 55-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-4-րդ կետերով սահմանված հաշվարկային փաստաթղթերը» բառերով.
4) լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 8.1-ին մասով.
«8.1. Օրենսգրքի 380-րդ եւ 380.1-ին հոդվածներին համապատասխան` հսկիչ դրա-մարկղային մեքենա կիրառողները պատվերների հիման վրա մանրածախ վաճառք (առաքում) իրա-կա--նացնելիս, բնակչության համար աշխատանքներ կատարելիս կամ բնակ--չությանը ծա-ռա--յություններ մատուցելիս հսկիչ դրամարկղային մեքենայի կտրոնները կարող են տպագրել (գենե-րաց-նել) նախօրոք` պայ-մանով, որ ապրանքների մա-տա-կարարման (առաքման) դեպքում դրանք պետք է տպագրվեն (գե-նե-րացվեն) մինչեւ մատակարարվող ապրանքների` առաքման վայրից կամ առաքման կետից դուրս բերելը:»:
Հոդված 4. Օրենսգրքի 57-րդ հոդվածում`
1) 2-րդ մասի «հարկ վճարողի կողմից Օրենսգրքով սահմանված դեպքերում կանխիկ դրամական հաշվարկներով ձեռք բերված ապրանքների տեղափոխության դեպքում» բառերը փոխարինել «Օրենսգրքով սահմանված դեպքերում» բառերով.
«2.1. Կառավարության սահմանած կարգով դուրս գրված (գեներացված) էլեկտրոնային հսկիչ դրամարկղային մեքենայի էլեկտրոնային կտրոնը սույն հոդվածի իմաստով հանդիսանում է ուղեկցող փաստաթուղթ:».
3) 7-րդ մասի «Օրենսգրքով սահմանված դեպքերում կանխիկ դրամական հաշվարկներով վաճառված ապրանքների վրա, երբ պարտադիր է հսկիչ դրամարկղային մեքենաների կիրառումը» բառերը փոխարինել «վաճառված ապրանքների վրա, երբ պարտադիր է հսկիչ դրամարկղային մեքենաների կիրառումը, բացառությամբ շրջիկ առեւտրի կետերի եւ Օրենսգրքի 56-րդ հոդվածի 8.1-ին մասով սահմանված դեպքերի» բառերով:
Հոդված 5. Օրենսգրքի 380-րդ հոդվածում`
1) 1-ին մասը «օբյեկտների,» բառից հետո լրացնել «շրջիկ առեւտրի կետերի,» բառերով.
2) 3-րդ մասի 11-րդ կետն ուժը կորցրած ճանաչել:
Հոդված 6. Օրենսգիրքը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 380.1-ին հոդվածով.
«380.1. Էլեկտրոնային հսկիչ դրամարկղային մեքենաների կիրառությունը
1. Կազմակերպությունների եւ անհատ ձեռնարկատերերի կողմից ինտերնետային կայքի կամ էլեկտրոնային հավելվածի (էլեկտրոնային առեւտրային հարթակի) միջոցով ընդունվող պատվերների շրջանակներում ապրանքների մատակարարման, ծառայությունների մատուցման կամ աշխատանքների կատարման գործարքների մասով կարող է կիրառվել էլեկտրոնային հսկիչ դրամարկղային մեքենա:
2. Էլեկտրոնային հսկիչ դրամարկղային մեքենան ծրագրային ապահովում է, որը հնարավորություն է ընձեռում ինտերնետային կայքի կամ էլեկտրոնային հավելվածի (էլեկտրոնային առեւտրային հարթակի) միջոցով ապրանքների մատակարարման, ծառայությունների մատուցման կամ աշխատանքների կատարման գործարքների համար գեներացնել էլեկտրոնային հսկիչ դրամարկղային մեքենայի էլեկտրոնային կտրոն:
3. Էլեկտրոնային կտրոնը ձեւավորվում է հարկային մարմնի էլեկտրոնային կառավարման համակարգին սույն հոդվածի 4-րդ մասում նշված ձեւաչափով սահմանվող տեղե-կատվությունը էլեկտրոնային եղանակով փոխանցելու եւ հարկային մարմնի էլեկտրոնային կառավարման համակարգից էլեկտրոնային եղանակով ֆիսկալային համար ստանալու ու էլեկտրոնային հսկիչ դրամարկղային մեքենայի էլեկտրոնային կտրոնի վրա պարտադիր տպագրման ենթակա տեղեկատվությունն արտացոլելու միջոցով:
4. Էլեկտրոնային հսկիչ դրամարկղային մեքենաների տեխնիկական պահանջները, դրանց հաշվառման, հաշվառումից հանման, դրանց միջոցով տրամադրվող էլեկտրոնային կտրոնի պարտադիր վավերապայմաններին ներկայացվող, ինչպես նաեւ ինտերնետային կայքի կամ էլեկտրոնային հավելվածին (էլեկտրոնային առեւտրային հարթակին) ներկայացվող պահանջները սահմանում է Կառավարությունը: Էլեկտրոնային հսկիչ դրա-մարկղային մեքենայի եւ հարկային մարմնի էլեկտրոնային կառավարման համակարգի միջեւ տեղեկատվության փոխանակումն իրականացվում է հարկային մարմնի հաստատած հատուկ ձեւաչափով (վեբ ծառայության նկարագիր):
5. Էլեկտրոնային հսկիչ դրամարկղային մեքենաների կիրառման կանոնները չպահ-պա-նելն առաջացնում է Օրենսգրքով սահմանված պատասխանատվություն:»:
Հոդված 7. Օրենսգրքի 381-րդ հոդվածում`
1) 2-րդ մասը «օբյեկտի,» բառից հետո լրացնել «շրջիկ առեւտրի կետի,» բառերով եւ նույն մասը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ նոր նախադասությունով. «Շրջիկ առեւտրի կետերի միջոցով, ինչպես նաեւ Օրենսգրքի 56-րդ հոդվածի 8.1-ին մասով սահմանված դեպքերում մանրածախ վաճառք իրականացնող կամ բնակչությանը ծառայություններ մատուցող կազմակերպությունների եւ անհատ ձեռնարկատերերի համար հսկիչ դրամարկղային մեքենայի կտրոնի (բացառությամբ «կանխավճար» գրառում ունեցող կտրոնի) վրա սույն հոդվածի 3-րդ մասի 8-րդ եւ 9-րդ կետերով նախատեսված` ապրանքի անվանման եւ ապրանքային դիրքի, ծառայության անվանման եւ կոդի, գնվող ապրանքի քանակի, դրա չափման միավորի տպագրումը պարտադիր է` անկախ Կառավարության սահմանած կարգից ու ժամկետներից:».
2) 3-րդ մասում`
ա. 3-րդ կետը «հասցեն» բառից հետո լրացնել «, իսկ շրջիկ առեւտրի կետերի մի-ջոցով մանրածախ վաճառք իրականացնելու դեպքում` կազմակերպության (անհատ ձեռ-նար-կա-տի-րոջ) գտնվելու (հաշվառման) վայրի հասցեն, ավտոմոբիլի եւ (կամ) դրա կցորդի (կիսակցորդի) մակնիշը եւ հաշվառման համա-րանիշը» բառերով,
բ. 6-րդ կետը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«6) կտրոնի տպագրման վայրկյանը, րոպեն, ժամը, օրը, ամիսը, տարին, իսկ արտաքին (առեւտրային) ծրագիր կիրառելու դեպքում` հսկիչ դրամարկղային մեքենայի կողմից գեներացվող վայրկյանը, րոպեն, ժամը, օրը, ամիսը, տարին.»,
գ. լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 17-րդ կետով.
«17) հարկային մարմնի հաստատած ալգորիթմով գեներացվող ֆիսկալ համարը` 8 նիշ (բացառությամբ վերադարձի կտրոնների):»:
Հոդված 8. Օրենսգրքի 384-րդ հոդվածում`
1) 1-ին մասի 1-ին կետը «վայրում» բառից հետո լրացնել «կամ շրջիկ առեւտրի կետում» բառերով, իսկ «վայրի հասցեով» բառերից հետո` «կամ շրջիկ առեւտրի կետի համար» բառերով.
2) 4-րդ մասի 2-րդ կետը «հասցեն» բառից հետո լրացնել «, իսկ շրջիկ առեւտրի կետերի միջոցով -մանրածախ վաճառք իրականացնելու դեպքում` շրջիկ առեւտրի կետ հանդիսացող ավտոմոբիլի եւ (կամ) դրա կցորդի (կիսակցորդի) մակնիշը եւ հաշվառման համա-րանիշը» բառերով.
3) 7-րդ մասը «վայրի տարածքի» բառերից հետո լրացնել «կամ շրջիկ առեւտրի կետի» բառերով, իսկ «տարածք» բառից հետո` «կամ շրջիկ առեւտրի կետ» բառերով.
4) 8-րդ մասը «տեսանելի մասում» բառերից հետո լրացնել «, շրջիկ առեւտրի կետերի դեպքում` ավտոմոբիլի եւ (կամ) դրա կցորդի (կիսակցորդի) վրա» բառերով:
Հոդված 9. Օրենսգրքի 416-րդ հոդվածում`
1) 1-ին մասը «պահին եւ վայրում» բառերից հետո լրացնել «կամ շրջիկ առեւտրի կետում» բառերով, իսկ «վայրի հասցեով» բառերից հետո` «կամ շրջիկ առեւտրի կետի համար» բառերով.
2) 2-րդ մասի 1-ին կետը «այդ վայրում» բառերից հետո լրացնել «, իսկ շրջիկ առեւտրի կետերի միջոցով մանրածախ վաճառք իրականացնելու դեպքում` շրջիկ առեւտրի կետում» բառերով, իսկ «վայրի հասցեով» բառերից հետո` «կամ շրջիկ առեւտրի կետի համար» բառերով.
3) 4-րդ մասի 1-ին կետը, 5-րդ մասի 1-ին կետը եւ 8-րդ մասը «առեւտրի օբյեկտում» բառերից հետո լրացնել «կամ շրջիկ առեւտրի կետում» բառերով.
4) 9-րդ մասը «առեւտրի օբյեկտներում» բառերից հետո լրացնել «կամ շրջիկ առեւտրի կետե--րում» բառերով.
5) 11-րդ մասը «տեսանելի տեղում» բառերից հետո լրացնել «, շրջիկ առեւտրի կետերի դեպքում` ավտոմոբիլի եւ (կամ) դրա կցորդի (կիսակցորդի) վրա» բառերով:
Հոդված 10. Սույն օրենքն ուժի մեջ է մտնում պաշտոնական հրապարակման օրվան հաջորդող տասներորդ օրը: Օրենսգրքի 56-րդ հոդվածի 8.1-ին մասով սահմանված դրույթներն Օրենսգրքի 380-րդ հոդվածով սահմանված կարգավորումների մասով գործում են մինչեւ 2020 թվականի դեկտեմբերի 31-ը:

1) пункт 57 после слов “точка продажи в месте осуществления торговли” дополнить словами “, передвижная торговая точка”;
2) пункт 58 после слова “товаров” дополнить словами “, а также передвижная торговая точка”.
Статья 2. В статье 55 Кодекса:
1) пункт 5 части 2 после слова “аппарата” дополнить словами “(в том числе электронный чек электронного контрольно-кассового аппарата)”;
2) в пункте 2 части 3 слова “а в случае содержания информации (данных), установленной (установленных) абзацем вторым части 3 статьи 381 Кодекса,” заменить словами “а при наличии на чеке, кроме установленных обязательных сведений (данных), учетного номера налогоплательщика (УНН) организации, индивидуального предпринимателя или нотариуса, приобретающих товар, принимающих работу и (или) получающих услугу,”, а слова “перемещения приобретенного товара” – словами “поставки или перемещения товара”;
3) часть 11 признать утратившей силу.
Статья 3. В статье 56 Кодекса:
1) пункт 1 части 3 после слова “аппарата,” дополнить словами “установленного статьей 380 Кодекса,”;
2) в части 4 слова “частью 8” заменить словами “частями 8 и 8.1”;
3) в пункте 1 части 8 слова “расчетные документы (за исключением чеков контрольно-кассовых аппаратов)” заменить словами “расчетные документы, установленные пунктами 1-4 части 2 статьи 55 Кодекса,”;
4) статью дополнить частью 8.1 следующего содержания:
“8.1. Лица, применяющие в соответствии со статьями 380 и 380.1 Кодекса контрольно-кассовые аппараты, при осуществлении розничной продажи (поставки), выполнении работ для населения или оказании услуг населению на основании заказов могут печатать (генерировать) чеки контрольно-кассового аппарата заранее при условии, чтов случае доставки (поставки) товаров они должны быть распечатаны (сгенерированы) до вывоза доставляемых товаров из места поставки или пункта поставки.”.
Статья 4. В статье 57 Кодекса:
1) в части 2 слова “при перемещении налогоплательщиком товаров, приобретенных в установленных Кодексом случаях по наличным денежным расчетам,” заменить словами “в установленных Кодексом случаях”;
“2.1. Выписанный (сгенерированный) в установленном Правительством порядке электронный чек электронного контрольно-кассового аппарата по смыслу настоящей статьи является сопровождающим документом.”;
3) в части 7 слова “на товары, проданные в установленных Кодексом случаях налогоплательщиком за наличные денежные расчеты, когда применение контрольно-кассовых аппаратов является обязательным” заменить словами“на проданные налогоплательщиком товары, когда применение контрольно-кассовых аппаратов является обязательным, за исключением передвижных торговых точек и случаев, установленных частью 8.1 статьи 56 Кодекса”.
Статья 5. В статье 380 Кодекса:
1) часть 1 после слова “объекты,” дополнить словами “передвижные торговые точки,”;
2) пункт 11 части 3 признать утратившим силу.
Статья 6. Кодекс дополнить статьей 380.1 следующего содержания:
Статья 380.1. Применение электронных контрольно-кассовых аппаратов
1. В части сделок по поставке товаров, оказанию услуг или выполнению работ в рамках заказов, принимаемых организациями и индивидуальными предпринимателями через интернет-сайт или электронное приложение (электронную торговую площадку), может применятся электронный контрольно-кассовый аппарат.
2. Электронный контрольно-кассовый аппарат – это программное обеспечение, дающее возможность генерировать электронный чек электронного контрольно-кассового аппарата для сделок по поставке товаров, оказанию услуг или выполнению работ через интернет-сайт или электронное приложение (электронную торговую площадку ).
3. Электронный чек формируется посредством передачи устанавленной по указанному в части 4 настоящей статьи формату информации в электронной форме в электронную систему управления налогового органа и получения фискального номера в электронной форме через электронную систему управления налогового органа, и отражения информации, подлежащей обязательному печатанию, в электронном чеке электронного контрольно-кассового аппарата.
4. Технические требования к электронным контрольно-кассовым аппаратам, требования, предъявляемые к их учету, снятию с учета, к обязательным реквизитам выдаваемого ими электронного чека, а также требования, предъявляемые к интернет-сайту или электронному приложению (электронной торговой площадке), устанавливаются Правительством. Обмен информацией между электронным контрольно-кассовым аппаратом и электронной системой управления налогового органа осуществляется по утвержденному налоговым органом формату (описание веб-службы ).
5. Несоблюдение правил применения электронных контрольно-кассовых аппаратов влечет установленную Кодексом ответственность.”.
Статья 7. В статье 381 Кодекса:
1) часть 2 после слова ''объекта,'' дополнить словами ''передвижной торговой точки,'' и ту же часть дополнить новым предложением следующего содержания: ''Для организаций и индивидуальных предпринимателей, осуществляющих розничную продажу или оказывающих услуги населению через передвижную торговую точку, а также в случаях, установленных частью 8.1 статьи 56 Кодекса, печатание на чеке контрольно-кассового аппарата (за исключением чека с записью ''авансовый платеж'') наименования товара и товарной позиции, наименования услуги и кода, количества покупаемого товара, его единицы измерения, предусмотренных пунктами 8 и 9 части 3 настоящей статьи, является обязательным, независимо от порядка и сроков, установленных Правительством.''.
а. пункт 3 после слов ''адрес места применения контрольно-кассового аппарата'' дополнить словами '', а в случае осуществления розничной продажи через передвижные торговые точки – адрес места нахождения (учета) организации (индивидуального предпринимателя), марка и учетный номерной знак автомобиля и (или) его прицепа (полуприцепа)'',
б. пункт 6 изложить в следующей редакции:
''6) секунда, минута, час, день, месяц, год печатания чека, а в случае применения внешней (торговой) программы - секунда, минута, час, день, месяц, год, которые генерируются контрольно-кассовым аппаратом;'',
в. статью дополнить пунктом 17 следующего содержания:
''17) генерируемый утвержденным налоговым органом алгоритмом фискальный номер - 8 знаков (за исключением чеков возврата).''.
Статья 8. В статье 384 Кодекса:
1) пункт 1 части 1 после слов ''платежными инструментами'' и второе предложение того же пункта после слова “деятельности” дополнить словами ''или впередвижной торговой точке'', а после слов ''по адресу этого места'' - словами ''или для этой передвижной торговой точки'';
2) пункт 2 части 4 после слов ''адрес места деятельности, подлежащей приостановлению'' дополнить словами '', а в случае осуществления розничной продажи через передвижные торговые точки - марка и учетный номерной знак являющегося передвижной торговой точкой автомобиля и (или) его прицепа (полуприцепа)'';
3) часть 7 после слов ''места деятельности,подлежащей приостановлению,”дополнить словами ''или в передвижную торговую точку'', а после слов ''на территорию'' – словами ''или в передвижную торговую точку'';
4) часть 8 после слов ''на видимом для посетителей и покупателей месте” дополнить словами '', в случае передвижных торговых точек – на автомобиле и (или) его прицепе (полуприцепе)''.
Статья 9. В статье 416 Кодекса:
1) часть 1 после слов ''платежными инструментами'' дополнить словами ''или в передвижной торговой точке'', а после слов ''по адресу этого места '' – словами ''или для этой передвижной торговой точки'';
2) пункт 1 части 2 после слов ''в этом месте'' дополнить словами “, а в случае осуществления розничной продажи через передвижные торговые точки – в передвижной торговой точке”, а после слов “по адресу этого места” – словами “или для этой передвижной торговой точки”;
3) пункт 1 части 4, пункт 1 части 5 и часть 8 после слов “в торговом объекте” дополнить словами “или передвижной торговой точке,”;
4) часть 9 после слов “торговых объектах” дополнить словами “или передвижных торговых точках,”;
5) часть 11 после слов “на видимом для покупателей и посетителей месте” дополнить словами “, в случае передвижных торговых точек – на автомобиле и (или) его прицепе (полуприцепе)”.
Статья 10. Настоящий Закон вступает в силу на десятый день, следующий за днем его официального опубликования. Установленные частью 8.1 статьи 56 Кодекса положения в части регулирований, установленных статьей 380 Кодекса, действуют до 31 декабря 2020 года.