«ՊԱՇՏՊԱՆՈՒԹՅԱՆ ՄԱՍԻՆ» ՕՐԵՆՔՈՒՄ ԼՐԱՑՈՒՄՆԵՐ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
Հոդված 1. «Պաշտպանության մասին» 2017 թվականի նոյեմբերի 15-ի ՀՕ-196-Ն օրենքի (այսուհետ՝ Օրենք) 3-րդ հոդվածի 1-ին մասում՝
1) 5-րդ կետը «պետական մարմնի ուժերի,» բառերից հետո լրացնել «աշխարհազորի,» բառով.
2) լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 9.1-ին կետով.
«9.1) աշխարհազոր՝ քաղաքացիների կամավորության եւ տարածքային սկզբունքով զինված ուժերի գլխավոր շտաբի ենթակայությամբ գործող ստորաբաժանումների համալիր, որում ընդգրկված քաղաքացիները մասնակցում են Հայաստանի Հանրապետության զինված պաշտպանությանը.»:
1) 1-ին մասի 4-րդ կետը «զարգացումը,» բառից հետո լրացնել «աշխարհազորի համակարգի ստեղծումը,» բառերով.
2) 2-րդ մասի 9-րդ կետը «ծավալման,» բառից հետո լրացնել «աշխարհազորի պատրաստության,» բառերով.
3) 3-րդ մասի 3-րդ կետը «կառուցվածքի» բառից հետո լրացնել «, աշխարհազորի կիրառումը» բառերով:
Հոդված 3. Օրենքի 10-րդ հոդվածի 1-ին մասի 5-րդ կետը «համալրումը» բառից հետո լրացնել «, սույն օրենքով սահմանված կարգով աշխարհազորայինների հավաքագրումը» բառերով:
Հոդված 4. Օրենքի 15-րդ հոդվածի 3-րդ մասը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ նոր նախադասությունով. «Զինված ուժերի գլխավոր շտաբի ենթակայությամբ գործում է աշխարհազորը:»:
Հոդված 5. Օրենքի 17-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 6-րդ կետը «պատրաստության» բառից հետո լրացնել «, աշխարհազորի պատրաստության եւ կիրառման պլանավորումն ու» բառերով:
Հոդված 6. Օրենքի 6-րդ գլխի վերնագիրը «զորակոչը» բառից հետո լրացնել «, աշխարհազորը» բառով:
Հոդված 7. Օրենքը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 29.1-ին հոդվածով.
«Հոդված 29.1. Աշխարհազորը
1. Աշխարհազորը Հայաստանի Հանրապետության վրա զինված հարձակման, դրա անմիջական վտանգի առկայության կամ ռազմական գործողությունների պայմաններում Հայաստանի Հանրապետության զինված պաշտպանությանը կամավորության սկզբունքով քաղաքացիների մասնակցության համակարգ է:
2. Աշխարհազորի նպատակներն են՝
1) Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանությանը համընդհանուր եւ համազգային բնույթ հաղորդելը.
2) հակառակորդի դիվերսիոն կամ ահաբեկչական կամ հետախուզական կամ հատուկ օպերացիաների ուժերի եւ այլ գործողություններից Հայաստանի Հանրապետության տարածքի, բնակչության եւ ենթակառուցվածքների պաշտպանության պլանավորված միջոցառումների իրականացմանն աջակցությունը.
3) Հայաստանի Հանրապետության զինված ուժերի եւ այլ զորքերի կիրառման, տարածքային կառավարման եւ տեղական ինքնակառավարման մարմինների ու հատուկ եւ կարեւորագույն նշանակության օբյեկտների կենսագործունեության ապահովմանն աջակցությունը:
3. Աշխարհազորի կիրառումը ներառում է՝
1) մասնակցությունը Հայաստանի Հանրապետության սահմանների կամ հակառակորդի հետ շփման գծի վտանգված հատվածների զինված պաշտպանությանը.
2) մասնակցությունը հակառակորդի դիվերսիոն կամ ահաբեկչական կամ հետախուզական կամ հատուկ օպերացիաների ուժերի եւ այլ գործողությունների դեմ պայքարին.
3) մասնակցությունը հատուկ եւ կարեւորագույն նշանակության օբյեկտների զինված պաշտպանությանը.
4) մասնակցությունը զորքերի եւ բնակչության զանգվածային տեղաշարժի կենտրոնական երթուղիների զինված պահպանությանը եւ պաշտպանությանը.
5) մասնակցությունը քաղաքացիական պաշտպանությանը:
4. Աշխարհազորի համակարգը գործում է տարածքային սկզբունքով եւ ըստ Հայաստանի Հանրապետության վարչատարածքային բաժանման՝ պայմանականորեն բաղկացած է զորամիավորումներից եւ դրանց ենթակա բրիգադներից ու գումարտակներից: Աշխարհազորի կառուցվածքը, պատրաստության եւ կիրառման պլանները հաստատվում են Հայաստանի Հանրապետության զինված ուժերի գլխավոր շտաբի պետի հրամանով:
5. Աշխարհազորի ընդհանուր ղեկավարումն իրականացնում է Հայաստանի Հանրապետության զինված ուժերի գլխավոր շտաբի պետը՝ զինված ուժերի պատրաստության գլխավոր վարչությունում ձեւավորված աշխարհազորային շտաբի միջոցով:
6. Աշխարհազորային զորամիավորման ղեկավարը (հրամանատարը) խաղաղ եւ պատերազմի ժամանակ համապատասխան տարածքային կառավարման մարմնի ղեկավարի տեղակալն է, իսկ Երեւան քաղաքում՝ Երեւանի քաղաքապետի տեղակալը:
7. Աշխարհազորային բրիգադի ղեկավարը (հրամանատարը) խաղաղ եւ պատերազմի ժամանակ համապատասխան քաղաքային բնակավայր ընդգրկող կամ միավորված համայնքի ղեկավարի տեղակալն է, իսկ Երեւան քաղաքի վարչական շրջաններում՝ վարչական շրջանի ղեկավարի տեղակալը:
8. Աշխարհազորային գումարտակի ղեկավարը (հրամանատարը) խաղաղ եւ պատերազմի ժամանակ գյուղական բնակավայրեր ներառող չմիավորված համայնքի ղեկավարի տեղակալն է կամ միավորված համայնքի կազմում ներառված բնակավայրի վարչական ղեկավարը:
9. Սույն հոդվածի 6-8-րդ հոդվածներով սահմանված աշխարհազորային զորամիավորումների եւ դրանց ենթակա բրիգադների ու գումարտակների ղեկավարումն իրականացվում է աշխարհազորի պատրաստության ու կիրառման պլանների համաձայն:
10. Աշխարհազորային պայմանական բրիգադների եւ գումարտակների համալրումն աշխարհազորայիններով (այսուհետ նաեւ՝ աշխարhազորայինի հավաքագրում) տարածքային սկզբունքով իրականացնում են Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանության նախարարության զորակոչային եւ զորահավաքային համալրման տարածքային ստորաբաժանումները՝ պահեստազորում հաշվառված եւ պատերազմական ժամանակի հաստիքների չկցագրված քաղաքացիներից, ինչպես նաեւ տեղական ինքնակառավարման մարմինները՝ համապատասխան համայնքում (Երեւան քաղաքում՝ ըստ վարչական շրջանների) հաշվառված քաղաքացիներից:
11. Աշխարհազորայինի հավաքագրման հիմքը նրա հետ կնքված պայմանագիրն է: Պայմանագիր չի կարող կնքվել այն քաղաքացու հետ՝
1) որը ենթակա է պարտադիր զինվորական ծառայության.
2) որը հանդիսանում է զինծառայող կամ ոստիկանության ծառայող կամ փրկարար ծառայող կամ քրեակատարողական ծառայող կամ հարկադիր ծառայող.
3) որը պատիժ է կրում ազատազրկման կամ կալանքի ձեւով, կամ որի նկատմամբ իրականացվում է քրեական հետապնդում:
12. Հավաքագրված աշխարհազորայինների անվանացուցակները եւ կնքված պայմանագրերը ներկայացվում են աշխարհազորային շտաբ: Աշխարհազորայինին ամրակցվում է զենք, հատկացվում է զինվորական համազգեստ, եւ աշխարհազորայինը նշանակվում է համապատասխան պաշտոնի աշխարհազորային շտաբի ղեկավարի (պետի) հրամանով: Աշխարհազորայիններին զենքի ամրակցման եւ պահպանման կարգը, կնքվող պայմանագրի օրինակելի ձեւը սահմանվում են Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանության նախարարի հրամանով:
13. Աշխարհազորայինների պատրաստությունն իրականացվում է պատրաստության պլանների համաձայն անցկացվող պարապմունքների եւ վարժանքների միջոցով՝ աշխարհազորային շտաբի ղեկավարի (պետի) հրամանով: Աշխատող աշխարհազորայինների պատրաստության եւ կիրառման գործընթացի վրա տարածվում են Հայաստանի Հանրապետության աշխատանքային օրենսգրքի 124-րդ հոդվածի 3-րդ եւ 4-րդ մասերի պահանջները: Աշխարհազորայինները պատրաստության եւ կիրառման ընթացքում ապահովվում են անվճար սննդով՝ զինծառայողների համար սահմանված կարգով:»:
Հոդված 8. Եզրափակիչ մաս
1. Սույն օրենքն ուժի մեջ է մտնում պաշտոնական հրապարակման օրվանից՝ անմիջապես:
2. Սույն օրենքի 7-րդ հոդվածի 12-րդ մասով սահմանված կարգավորումն ընդունվում է սույն օրենքն ուժի մեջ մտնելուց հետո՝ 15 օրացուցային օրվա ընթացքում:

О ВНЕСЕНИИ ДОПОЛНЕНИЙ В ЗАКОН РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ “ОБ ОБОРОНЕ”
В части 1 статьи 3 Закона Республики Армения “Об обороне” от 15 ноября 2017 года, ЗР-196-Н (далее - Закон):
1) пункт 5 после слов “уполномоченного государственного органа по чрезвычайным ситуациям,” дополнить словом “ополчения,”;
2) часть дополнить пунктом 9.1 следующего содержания:
“9.1. ополчение – комплекс подразделений, действующих в подчинении Генерального штаба Вооруженных Сил по принципу добровольности граждан и принципе территориальности”, вовлеченные в который граждане принимают участие в вооруженной защите Республики Армения;”.
1) пункт 4 части 1 после слов “высокой боеготовности и подготовки ” дополнить словами “,создание системы ополчения,”;
2) пункт 9 части 2 после слов “органа по чрезвычайным ситуациям” дополнить словами “подготовка ополчения,”;
3) пункт 3 части 3 после слов “органа по чрезвычайным ситуациям, ” дополнить словами “применения ополчения”.
Статья 3. Пункт 5 части 1 статьи 10 Закона в конце дополнить словами “, зачисление ополченцев в порядке, установленном настоящим Законом”.
Статья 4. Часть 3 статьи 15 Закона  дополнить новым предложением следующего содержания: “ в подчинении Генерального штаба Вооруженных Сил действует ополчение.”.
Статья 5. Пункт 6 части 3 статьи 17 Закона после слова “резерва” дополнить  словами “и подготовки и планирования применения ополчения”.
Статья 6. Название главы 6 Закона в конце дополнить словом “, ополчение”.
Статья 7. Закон дополнить статьей 29.1 следующего содержания:
Статья 29.1. Ополчение
1. Ополчение  - это система участия граждан на принципе добровольности в вооруженной защите Республики Армения в условиях вооруженного нападения на Республику Армения, наличия непосредственной угрозы этого или военных действий.
2. Целями ополчения чвляются:
1) придание защите Республики Армения всеобщего и общенационального характера;
2) содействие осуществлению спланированных мероприятий по защите территории, населения и инфраструктуры Республики Армения от действий диверсионных, или террористических, или разведывательных сил, или сил специальных операций, или иных действий противника;
3) содействие применению Вооруженных Сил и других войск, обеспечению жизнедеятельности органов территориального управления и местного самоуправления и объектов специального и важного назначения.
3. Применение ополчения включает:
1) участие в вооруженной защите границ Республики Армения или угрожающих участков линии соприкосновения с противником;
2) участие в борьбе с действиями диверсионных, или террористических, или разведывательных сил, или сил специальных операций, или иными действиями противника;
3) участие в вооруженной охране объектов специального и важного назначения;
4) участие в вооруженной охране и защите центральных магистралей массового перемещения войск и населения;
5) участие в гражданской обороне.
4. Система ополчения функционирует по принципу территориальности и согласно административно-территориальному делению Республики Армения, условно состоит из воинских объединений и подчиненных им бригад и батальонов. Структура, планы подготовки и применения ополчения  утверждаются приказом начальника Генерального штаба Вооруженных Сил Республики Армения.
5. Общее руководство ополчением осуществляет начальник Генерального штаба Вооруженных Сил Республики Армения – через посредство Штаба ополчения, сформированного в Главном управлении подготовки Вооруженных Сил.
6. Руководителем (командиром) воинского объединения ополчения  в мирное и военное время является заместитель руководителя соответствующего органа территориального управления, а в городе Ереване – заместитель мэра Еревана.
7. Руководителем (командиром) бригады ополчения в мирное и военное время является заместитель главы муниципалитета, охватывающего соответствующего городского населенного пункта, или объединеного муниципалитета, а в административных районах города Еревана -  заместитель главы административного района.
8. Руководителем (командиром) батальона ополчения в мирное и военное время является заместитель главы необъединного муниципалитета, включающего сельские населенные пункты, или административный руководитель населенного пункта, включенного в объединенный муниципалитет.
9. Руководство установленными частями 6-8 настоящей статьи воинскими объединениями ополчеия и подчиненными им бригадами и батальонами осуществляется  согласно планам подготовки и применения ополчения.
10. Комплектацию ополченцами условных бригад и батальонов ополчения (далее также - зачисление) по приципу добровольности осуществляют территориальные призывные и мобилизационные подразделения Министерства обороны Республики Армения – из граждан, состоящих на учете в резерве, и не приписанных к штатам военного времени, а также органы местного самоуправления – из граждан, состоящих на учете в соответствующем муниципалитете (в городе Ереване – по административным районам).
11. Основанием зачисления ополченца является заключенный с ним договор. Договор не может быть заключен с гражданином, который:
1) подлежит обязательной военной службе;
2) является военнослужащим или служащим полиции либо служащим-спасателем или уголовно-исполнительным служащим, или приудительным исполнителем;
3) отбывает наказание в виде лишения свободы или заключения под стражу или в отношении которого осуществляется уголовное преследование.
12. Поименные списки и заключенные договоры зачисленных ополченцев представляются в штаб ополчения. За ополченцем закрепляется оружие, ему предоставляется военная форма, и ополченец приказом руководителя (начальника)  штаба ополчения назначается на соответствующую должность. Порядок закрепления за ополченцами оружия и его хранения, примерная форма заключаемого договора устанавливаются приказом Министра обороны Республики Армения.
13. Подготовка ополченцев осуществляется посредством занятий и учений, проводимых согласно планам подготовки - приказом руководителя (начальника)  штаба ополчения. На процесс подготовки и применения работающих ополченцев распространяются требования частей 3 и 4 статьи 124 Трудового кодекса Республики Армения. Ополченцы в ходе подготовки и их применения обеспечиваются бесплатным питанием в порядке, установленном для военнослужащих.”.
Статья 8. Заключительная часть
1. Настоящий Закон вступат в силу непосредственно после его официального упубликования.
2. Регулирование, установленное частью 12 статьи 7 настоящего Закона, принимается в течение 15 календарных дней после вступления в сиоу настоящего Закона.