Պետական սահմանի մասին
Հոդված 1. «Պետական սահմանի մասին» 2001 թվականի նոյեմբերի 20-ի ՀՕ-265 օրենքի 11-րդ հոդվածը առաջին պարբերությունից հետո լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ նոր պարբերություններով:
«Գրավադրված տրանսպորտային միջոցների բացթողնումն արգելվում է, եթե շարժական գույքի գրավի պայմանագրով ամրագրվել է գրավատուի կամ նրա լիազորած անձի կողմից տրանսպորտային միջոցի ելքի իրավունքի սահմանափակումը Հայաստանի Հանրապետությունից:
Տրանսպորտային միջոցի ելքի սահմանափակման եւ սահմանափակումը վերացնելու վերաբերյալ տեղեկատվությունը մուտքագրվում է սահմանային էլեկտրոնային կառավարման տեղեկատվական համակարգ՝ Հայաստանի Հանրապետության կառավարության որոշմամբ սահմանված կարգով:»:

О ВНЕСЕНИИ ДОПОЛНЕНИЙ В ЗАКОН “О ГОСУДАРСТВЕННОЙ ГРАНИЦЕ”
Статья 1.  Статью 11 Закона “О государственной границе” от 20 ноября 2001 года ЗР-265 после первого абзаца дополнить новым абзацем следующего содержания:
“Пропуск заложенных транспортных средств запрещается, если договором о залоге движимого имущества закреплено ограничение права залогодателя или его уполномоченного лица на  выезд  транспортного средства из Республики Армения.
Информация об ограничении выезда транспортного средства и снятии ограничения вносится в пограничную электронную информационную систему управления в порядке, установленном постановлением Правительства Республики Армения.”.