«ՓՈՂԵՐԻ ԼՎԱՑՄԱՆ ԵՎ ԱՀԱԲԵԿՉՈՒԹՅԱՆ ՖԻՆԱՆՍԱՎՈՐՄԱՆ ԴԵՄ ՊԱՅՔԱՐԻ ՄԱՍԻՆ» ՕՐԵՆՔՈՒՄ ԼՐԱՑՈՒՄՆԵՐ ԵՎ ՓՈՓՈԽՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
Ընդունվել է 30.06.2021
Հոդված 1. «Փողերի լվացման եւ ահաբեկչության ֆինանսավորման դեմ պայքարի մասին» 2008 թվականի մայիuի 26-ի ՀՕ-80-Ն օրենքի (այսուհետ՝ Օրենք) 3-րդ հոդված 1-ին մասում`
1) լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 2.1-ին եւ 9.1-ին կետերով.
«2.1) նախորդող հանցագործությունը հանցագործություն է, որի կատարման արդյունքում ուղղակի կամ անուղղակի ստացվել կամ առաջացել է գույքը».
«9.1) դրամական փոխանցումը գործարք է, որը ֆինանսական հաստատության միջոցով կատարվում է փոխանցումը կատարողի անունից՝ նպատակ ունենալով այդ կամ այլ ֆինանսական հաստատությունում որոշակի գումար հասանելի դարձնել փոխանցումն ստացողի համար՝ անկախ փոխանցումը կատարողի եւ փոխանցումն ստացողի՝ նույն անձը լինելու հանգամանքից.».
2) 3.1-ին կետի «տրամադրումն է» բառերը փոխարինել «տրամադրումը կամ հավաքումն է» բառերով.
«14) իրական շահառուն ֆիզիկական անձ է, որի անունից կամ օգտին հաճախորդն իրականում գործում է, եւ (կամ) որն իրականում (փաստացի) վերահսկում է հաճախորդին կամ այն անձին, որի անունից կամ օգտին գործարքը կատարվում է, կամ գործարար հարաբերությունը հաստատվում է: Իրավաբանական անձի (բացառությամբ տրաստի կամ օտարերկրյա օրենսդրությամբ իրավաբանական անձի կարգավիճակ չունեցող այլ իրավաբանական կազմավորման) իրական շահառու է համարվում այն ֆիզիկական անձը, որը՝
ա. ուղղակի կամ անուղղակի տիրապետում է տվյալ իրավաբանական անձի՝ ձայնի իրավունք տվող բաժնեմասերի (բաժնետոմսերի, փայերի) 20 եւ ավելի տոկոսին կամ ուղղակի կամ անուղղակի կերպով ունի 20 եւ ավելի տոկոս մասնակցություն իրավաբանական անձի կանոնադրական կապիտալում,
բ. տվյալ իրավաբանական անձի նկատմամբ իրականացնում է իրական (փաստացի) վերահսկողություն այլ միջոցներով,
գ. հանդիսանում է տվյալ իրավաբանական անձի գործունեության ընդհանուր կամ ընթացիկ ղեկավարումն իրականացնող պաշտոնատար անձ այն դեպքում, երբ առկա չէ սույն կետի «ա» եւ «բ» ենթակետերի պահանջներին համապատասխանող ֆիզիկական անձ.».
4) 16-րդ կետը «ինչպես նաեւ» բառերից հետո լրացնել «տրաստը կամ» բառերով.
5) լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 16.1-ին կետով.
«16.1) տրաստը օտարերկրյա օրենսդրությամբ իրավաբանական անձի կարգավիճակ ունեցող կազմակերպություն է կամ իրավաբանական անձի կարգավիճակ չունեցող այլ իրավաբանական կազմավորում է, որտեղ տրաստի կառավարիչը ֆիդուցիար պարտավորությունների հիման վրա կատարում է տրաստի հիմնադրի կողմից սեփականության իրավունքով իրեն փոխանցված գույքի հետ կապված գործարքներ՝ ի շահ տրաստի շահառուի.».
6) 21-րդ կետից հանել «, նրա ընտանիքի անդամ կամ նրա հետ այլ կերպ փոխկապակցված անձ (հայր, մայր, ամուսին, տատ, պապ, քույր, եղբայր, երեխաներ, ամուսնու ծնողներ)» բառերը, իսկ նույն կետը «շահառուները,» բառից հետո լրացնել «կյանքի ապահովագրության վկայագրերի շահառուները,» բառերով.
7) 22-րդ կետի «բ» ենթակետը «հաճախորդի» բառից հետո լրացնել «, ինչպես նաեւ քաղաքական ազդեցություն ունեցող անձ հանդիսացող իրական շահառուի» բառերով.
8) 25-րդ կետը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«25) քաղաքական ազդեցություն ունեցող անձը պետական, քաղաքական կամ հանրային բնույթի, ինչպես նաեւ միջազգային կազմակերպությունում նշանակալից գործառույթներ իրականացրած կամ իրականացնող անձն է (այդ թվում՝ նրա ընտանիքի անդամը կամ նրա հետ սերտորեն փոխկապակցված անձը): Ընդ որում, քաղաքական ազդեցություն ունեցող անձանց շրջանակը չի ընդգրկում միջին եւ ցածր դասի գործառույթներ իրականացնող անձանց: Քաղաքական ազդեցություն ունեցող անձինք են մասնավորապես՝
ա. պետության ղեկավարները, կառավարության ղեկավարները, նախարարները եւ նախարարի տեղակալները,
բ. խորհրդարանի անդամները,
գ. բարձրագույն ատյանի դատարանի, սահմանադրական դատարանի կամ այլ բարձր դատական ատյանների դատավորները, անդամները, որոնց որոշումները բողոքարկման ենթակա չեն, բացառությամբ առանձնահատուկ հանգամանքներով պայմանավորված բողոքարկման դեպքերի,
դ. կենտրոնական բանկի նախագահը, նրա տեղակալները եւ խորհրդի անդամները,
ե. դեսպանները, գործերի հավատարմատարները եւ զինված ուժերի բարձրաստիճան սպաները,
զ. քաղաքական կուսակցության պաշտոնատար անձինք,
է. պետական սեփականություն հանդիսացող կազմակերպության վարչական, կառավարման կամ վերահսկողական մարմինների անդամները,
ը. տեղական ինքնակառավարման մարմնի ղեկավարները,
թ. միջազգային կազմակերպության ղեկավարները, ղեկավարի տեղակալները, խորհրդի անդամները կամ կառավարչական կամ վերահսկողական այլ համանման գործառույթներ իրականացնող մարմինների անդամները.».
9) լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 25.1-ին եւ 25.2-րդ կետերով.
«25.1) միջազգային կազմակերպությունը անդամ երկրների միջեւ միջազգային պայմանագրի կարգավիճակ ունեցող պաշտոնական քաղաքական համաձայնության հիման վրա ստեղծված կազմակերպություն է, որն իր գտնվելու վայրի երկրում ռեզիդենտ կառուցվածքային միավոր չի համարվում.
25.2) ընտանիքի անդամը «Բանկերի եւ բանկային գործունեության մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքի 8-րդ հոդվածի 4-րդ մասով սահմանված անձն է.»:
Հոդված 2. Օրենքի 2-րդ գլխի վերնագիրը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«ԳԼՈՒԽ 2
ՓՈՂԵՐԻ ԼՎԱՑՄԱՆ ԵՎ ԱՀԱԲԵԿՉՈՒԹՅԱՆ ՖԻՆԱՆՍԱՎՈՐՄԱՆ, ԻՆՉՊԵՍ ՆԱԵՎ ԶԱՆԳՎԱԾԱՅԻՆ ՈՉՆՉԱՑՄԱՆ ԶԵՆՔԻ ՏԱՐԱԾՄԱՆ ՖԻՆԱՆՍԱՎՈՐՄԱՆ ԿԱՆԽԱՐԳԵԼՈՒՄԸ»:
Հոդված 3. Օրենքի 4-րդ հոդվածի 1-ին, 2-րդ եւ 3-րդ մասերը «ֆինանսավորման» բառից հետո լրացնել «, ինչպես նաեւ զանգվածային ոչնչացման զենքի տարածման ֆինանսավորման» բառերով:
Հոդված 4. Օրենքի 6-րդ հոդվածում՝
1) 3-րդ մասի 1-ին եւ 2-րդ կետերը «գումարը» բառից հետո լրացնել «հավասար է կամ» բառերով.
2) 4-րդ մասի 3-րդ կետի «բ» ենթակետի «տնօրեն (գործադիր մարմին)» բառերը փոխարինել «գործունեության ընթացիկ ղեկավարումն իրականացնող պաշտոնատար անձ (մարմնի անդամ)» բառերով.
3) 4-րդ մասի 5-րդ կետի «դրամը» բառը փոխարինել «դրամին հավասար կամ դրան» բառերով.
4) 5-րդ մասը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«5. Հաշվետվություն տրամադրող անձին, նրա աշխատակիցներին (ղեկավարներին) արգելվում է այն անձին, որի վերաբերյալ հաշվետվություն կամ այլ տեղեկություններ են տրամադրվում լիազոր մարմնին, ինչպես նաեւ այլ անձանց, բացառությամբ ֆինանսական խմբի դեպքում՝ ֆինանսական խմբի անդամին, հայտնել հաշվետվության կամ այլ տեղեկությունների տրամադրման կամ չտրամադրման, այդ թվում՝ սույն օրենքի 10-րդ հոդվածի 1-ին մասի 6-րդ կետի համաձայն հանձնարարականների ստացման կամ չստացման փաստի մասին:»:
1) 1-ին մասի 6-րդ կետի «գործարքի կամ գործարար հարաբերության իրականացումը» բառերը փոխարինել «գործարքի կատարումը կամ գործարար հարաբերության հաստատումը» բառերով.
2) 1-ին մասի 18-րդ կետը «տվյալների հիման վրա» բառերից հետո լրացնել «կամ սեփական նախաձեռնությամբ» բառերով.
3) 4-րդ մասի «10-րդ եւ 11-րդ կետերով սահմանված իրավասությունները» բառերը փոխարինել «10-րդ կետով սահմանված իրավասությունը, ինչպես նաեւ 11-րդ կետով սահմանված՝ ահաբեկչության կամ զանգվածային ոչնչացման զենքի տարածման հետ կապված անձանց գույքը սառեցնելու իրավասությունը» բառերով:
Հոդված 6. Օրենքի 11-րդ հոդվածի 1-ին մասում՝
1) 13-րդ կետի «՝ ոչ ֆինանսական հաստատության կամ անձի» բառերը փոխարինել «գործառույթները հաշվետվություն տրամադրող անձի» բառերով.
2) 18-րդ կետի «այլ դրույթներ» բառերը փոխարինել «պարտականությունների կատարմանը ներկայացվող նվազագույն պահանջները» բառերով:
Հոդված 7. Օրենքի 12-րդ հոդվածի 2-րդ մասում «եւ կարող են օգտագործվել միայն օրենսդրությամբ սահմանված կարգով» բառերը փոխարինել «, որոնք կարող են օգտագործվել միայն օրենսդրությամբ սահմանված կարգով եւ չեն կարող տրամադրվել երրորդ անձի, բացառությամբ քրեական հետապնդման մարմինների» բառերով:
Հոդված 8. Օրենքի 13-րդ հոդվածում՝
1) 3-րդ մասի առաջին նախադասությունը «կասկածներ» բառից հետո լրացնել «կամ նախորդող հանցագործության այնպիսի հիմնավոր կասկածներ, որոնք կարող են հանգեցնել փողերի լվացման» բառերով.
2) 4-րդ մասի առաջին նախադասությունը «վերաբերյալ» բառից հետո լրացնել «կամ նախորդող հանցագործության կասկածի կամ դեպքի վերաբերյալ, որը լիազոր մարմնի կարծիքով կարող է հանգեցնել փողերի լվացման» բառերով:
Հոդված 9. Օրենքի 16-րդ հոդվածում՝
1) 1-ին մասի երկրորդ նախադասությունից հանել «կամ միանգամյա գործարք կատարելու» բառերը.
2) 3-րդ մասի «դրամը» բառը փոխարինել «դրամին հավասար կամ դրան» բառերով, իսկ նույն մասը «(բացառությամբ փողերի լվացման կամ ահաբեկչության ֆինանսավորման կասկածների առկայության, որի դեպքում հաճախորդի պատշաճ ուսումնասիրությունն իրականացվում է անկախ գումարային սահմանաչափից),» բառերից հետո լրացնել «ինչպես նաեւ սույն հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին եւ 3-րդ կետերով նախատեսված դեպքերում,» բառերով.
3) 4-րդ մասի 2-րդ կետում՝
ա. «վայրը,» բառից հետո լրացնել «գործունեության իրականացման վայրը (եթե տարբերվում է իրավաբանական անձի գտնվելու վայրից), կանոնադրությունը կամ համանման այլ փաստաթուղթը,» բառերով,
բ. «գործադիր մարմնի ղեկավարի» բառերը փոխարինել «գործունեության ընթացիկ ղեկավարումն իրականացնող պաշտոնատար անձի (մարմնի անդամի)» բառերով.
4) 5-րդ մասի 1-ին կետից հանել «պարզի լիազորված անձի առկայությունը եւ առկայության դեպքում,» բառերը, իսկ նույն մասը «լիազորված անձին» բառերից հետո լրացնել «(առկայության դեպքում)» բառերով.
5) 5-րդ մասի 2-րդ կետը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«2) նույնականացնի իրական շահառուին եւ ողջամիտ քայլեր ձեռնարկի նրա ինքնությունն ստուգելու նպատակով՝ արժանահավատ աղբյուրներից ստացված տեղեկությունների հիման վրա, ընդ որում Հայաստանի Հանրապետության եւ (կամ) օտարերկրյա օրենսդրությամբ իրավաբանական անձի կարգավիճակ ունեցող կազմակերպության կամ հիմնարկի դեպքում՝ սույն օրենքի 3-րդ հոդվածի 1-ին մասի 14-րդ կետի «ա», «բ» եւ «գ» ենթակետերով սահմանված կարգով:».
6) լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 5.1-ին մասով.
«5.1. Սույն հոդվածի 5-րդ մասի 2-րդ ենթակետի համաձայն՝ հաճախորդի իրական շահառուին նույնականացնելու եւ ինքնությունն ստուգելու նպատակով հաշվետվություն տրամադրող անձի ձեռնարկած քայլերը, եզրահանգումները եւ դրանց հիմնավորումները փաստաթղթավորվում ու պահպանվում են սույն օրենքով սահմանված կարգով եւ ժամկետում:».
7) 6-րդ մասից հանել «հաճախորդի իրական շահառուին պարզելու նպատակով» եւ «(բացառությամբ արժեթղթերի շուկայի կարգավորման օրենսդրությամբ նախատեսված հաշվետու թողարկողների)» բառերը.
8) լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 6.1-ին մասով.
«6.1. Տրաստ կամ օտարերկրյա օրենսդրությամբ իրավաբանական անձի կարգավիճակ չունեցող այլ իրավաբանական կազմավորում հանդիսացող հաճախորդների դեպքում հաշվետվություն տրամադրող անձը հաճախորդի իրական շահառուին նույնականացնելու եւ ողջամիտ քայլերի ձեռնարկմամբ նրա ինքնությունն ստուգելու նպատակով պետք է լիարժեք տեղեկություններ ունենա դրա հիմնադիրների, կառավարիչների, շահառուների (այդ թվում՝ շահառուների դասի), շահերի պաշտպանի (առկայության դեպքում) եւ իրական (փաստացի) հսկողություն իրականացնող այլ ֆիզիկական անձի կամ համանման գործառույթներ իրականացնող անձի եւ նրանց լիազորությունների վերաբերյալ:».
9) 7-րդ մասը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«7. Հաշվետվություն տրամադրող անձը պետք է հասկանա հաճախորդի գործարար բնութագիրը, գործարքի կամ գործարար հարաբերության նպատակը եւ նախատեսվող բնույթը, ինչպես նաեւ, ըստ անհրաժեշտության, ձեռք բերի տեղեկություններ գործարքի կամ գործարար հարաբերության նպատակի եւ նախատեսվող բնույթի մասին:».
10) լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 7.1-ին մասով.
«7.1. Տրաստի կառավարիչ հանդիսացող հաճախորդը (այդ թվում՝ ոչ ֆինանսական հաստատությունը) սույն հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին կամ 2-րդ կետով սահմանված դեպքերում հաշվետվություն տրամադրող անձի հետ գործարք կատարելիս կամ գործարար հարաբերություն հաստատելիս պարտավոր է բացահայտել իր կարգավիճակը:»:
Հոդված 10. Օրենքի 18-րդ հոդվածում՝
1) 4-րդ մասի «օտարերկրյա օրենսդրությամբ իրավաբանական անձի կարգավիճակ չունեցող անձ» բառերը փոխարինել «տրաստ կամ օտարերկրյա օրենսդրությամբ իրավաբանական անձի կարգավիճակ չունեցող այլ իրավաբանական կազմավորում» բառերով.
2) լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 4.1-ին մասով.
«4.1. Հաշվետվություն տրամադրող անձը պարտավոր է նույնականացնել կյանքի ապահովագրության կամ ներդրումային բնույթի այլ ապահովագրական վկայագրի պայմանագրի շահառուին վերջինիս ինքնությունը կամ բնորոշ հատկանիշները պարզելուց անմիջապես հետո, իսկ ինքնության ստուգումն իրականացնել ապահովագրական հատուցումը վճարելու պահին: Ընդ որում՝
1) ֆիզիկական կամ իրավաբանական անձ շահառուների համար՝ առնվազն ձեռք բերելով տվյալ անձի անունը, ազգանունը կամ անվանումը.
2) որոշակի հատկանիշների կամ որոշակի խմբի դասվելու կամ որեւէ այլ հիմքով շահառուների համար՝ առնվազն ձեռք բերելով ապահովագրական հատուցումը վճարելու պահին շահառուներին նույնականացնելու համար բավարար տեղեկություններ:»:
Հոդված 11. Օրենքի 19-րդ հոդվածի 1-ին մասում`
1) 4-րդ կետը «փաստաթղթավորի» բառից առաջ լրացնել «հասկանա, ինչպես նաեւ» բառերով.
2) 5-րդ կետից հանել «տարանցիկ հաշիվների դեպքում» բառերը, իսկ նույն կետի «ա» ենթակետը «իրականացրել է» բառերից առաջ լրացնել «տարանցիկ հաշիվների դեպքում» բառերով:
Հոդված 12. Օրենքի 20-րդ հոդվածում`
1) 1-ին մասի 3-րդ կետի «անձը հաստատող փաստաթղթի տվյալները» բառերը փոխարինել «կամ անձը հաստատող փաստաթղթի տվյալները, կամ հասցեն, կամ ծննդյան ամսաթիվը եւ վայրը», իսկ նույն կետը «(պետական գրանցման, հաշվառման համարը եւ այլն)» բառերից հետո լրացնել «, կամ գտնվելու վայրի հասցեն» բառերով.
2) 2-րդ մասի «Բոլոր դրամական» բառերը փոխարինել «Դրամական» բառով:
Հոդված 13. Օրենքի 21-րդ հոդվածի 1-ին մասի երկրորդ նախադասությունը «պետք է» բառերից հետո լրացնել «ձեռնարկի համարժեք միջոցառումներ փողերի լվացման եւ ահաբեկչության ֆինանսավորման ռիսկերը զսպելու ուղղությամբ, ինչպես նաեւ» բառերով:
Հոդված 14. Օրենքի 23-րդ հոդվածի 1-ին մասում`
1) 11-րդ կետը «հաճախորդը» բառից հետո լրացնել «կամ իրական շահառուն» բառերով.
2) 15-րդ կետը «տեղեկատվության» բառից հետո լրացնել «, այդ թվում՝ կասկածելի գործարքների կամ գործարար հարաբերությունների վերաբերյալ տեղեկությունների» բառերով:
Հոդված 15. Օրենքի 26-րդ հոդվածում՝
1) 2-րդ մասի «5» թիվը փոխարինել «15» թվով.
«3. Այն դեպքում, երբ լիազոր մարմինը սույն հոդվածի 1-ին կամ 2-րդ մասով կասեցված գործարքի կամ գործարար հարաբերության առնչությամբ ծանուցում է տրամադրում քրեական հետապնդում իրականացնող մարմնին, կասեցման ժամկետը համարվում է երկարաձգված ծանուցման տրամադրման պահից 15 օրով, որի մասին լիազոր մարմինը տեղեկացնում է ֆինանսական հաստատությանը: Կասեցման ժամկետը երկարաձգելու հիմնավոր անհրաժեշտության դեպքում քրեական հետապնդում իրականացնող մարմինը 15 օրվա ընթացքում տեղեկացնում է լիազոր մարմնին: Կասեցման ժամկետը երկարաձգելու անհրաժեշտության մասին լիազոր մարմնին չտեղեկացնելու դեպքում կասեցումը վերանում է:».
«3.1. Սույն հոդվածի 3-րդ մասով սահմանված կասեցման ժամկետը լիազոր մարմնի հիմնավոր կարծիքով երկարաձգելու անհրաժեշտության դեպքում լիազոր մարմինը որոշում է կայացնում կասեցման ժամկետը մինչեւ 30 օրով երկարաձգելու մասին: Սույն մասում նշված ժամկետում լիազոր մարմնի որոշումը ֆինանսական հաստատությանը չտրամադրվելու դեպքում կասեցման մասին որոշումը համարվում է ուժը կորցրած:».
4) 4-րդ մասի «պարզվի, որ փողերի լվացման կամ ահաբեկչության ֆինանսավորման կասկածը հիմնավոր չէ» բառերը փոխարինել «առկա չէ գործարքի կամ գործարար հարաբերության կասեցման հետագա անհրաժեշտությունը» բառերով:
Հոդված 16. Օրենքի 27-րդ հոդվածում՝
«Հոդված 27. Գործարքի կատարման կամ գործարար հարաբերության հաստատման մերժումը կամ դադարեցումը».
2) 1-ին եւ 2-րդ մասերը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«1. Այն դեպքում, երբ հնարավոր չէ իրականացնել սույն օրենքի 16-րդ հոդվածի 1-7-րդ մասերով նախատեսված պարտականությունները, կամ սույն օրենքի 10-րդ հոդվածի 1-ին մասի 6-րդ կետի համաձայն գործարքի կատարման կամ գործարար հարաբերության հաստատման մերժման հանձնարարականի ստացման դեպքերում հաշվետվություն տրամադրող անձը պետք է մերժի գործարքի կատարումը կամ գործարար հարաբերության հաստատումը եւ դիտարկի դրա՝ սույն օրենքի 7-րդ հոդվածի համաձայն կասկածելի որակելու հարցը:
2. Այն դեպքում, երբ սույն օրենքի 16-րդ հոդվածի 1-ին մասի հիման վրա գործարար հարաբերություն հաստատելուց հետո հնարավոր չէ իրականացնել այդ հոդվածի 4-րդ մասով նախատեսված պարտականությունները, ինչպես նաեւ այն դեպքում, երբ հնարավոր չէ իրականացնել սույն օրենքի 17-րդ հոդվածով սահմանված պարտականությունները կամ սույն օրենքի 10-րդ հոդվածի 1-ին մասի 6-րդ կետի համաձայն գործարար հարաբերության դադարեցման հանձնարարականի ստացման դեպքերում հաշվետվություն տրամադրող անձը պետք է դադարեցնի գործարար հարաբերությունը եւ դիտարկի դրա՝ սույն օրենքի 7-րդ հոդվածի համաձայն կասկածելի որակելու հարցը:»:
3) 3-րդ մասից հանել «անդրսահմանային» բառը:
Հոդված 17. Օրենքի 28-րդ հոդվածի 1-ին մասի առաջին նախադասությունը «սառեցման» բառից հետո լրացնել «, այդ թվում՝» բառերով:

О ВНЕСЕНИИ ДОПОЛНЕНИЙ И ИЗМЕНЕНИЙ В ЗАКОН "О БОРЬБЕ С ОТМЫВАНИЕМ ДЕНЕГ И ФИНАНСИРОВАНИЕМ ТЕРРОРИЗМА"
1) дополнить пунктами 2.1 и 9.1 следующего содержания:
"2.1) ранее совершенное преступление - преступление, в результате совершения которого прямо либо опосредованно получено или возникло имущество";
"9.1) денежный перевод – сделка, осуществляемая посредством финансового учреждения от имени осуществляющего перевод лица, в целях открыть для получателя перевода доступ к определенной сумме в том или ином финансовом учреждении, независимо от того обстоятельства, что лицо, осуществляющее перевод, и получатель перевода являются одним и тем же лицом;";
2) в пункте 3.1 статьи слово "предоставление" заменить словами "предоставление или сбор";
3) пункт 14 статьи изложить в следующей редакции:
"14) реальный выгодоприобретатель – физическое лицо, от имени или в интересах которого в реальности действует клиент и (или) которое реально (фактически) контролирует клиента, или лицо, от имени или в интересах которого осуществляются сделка или устанавливаются деловые отношения. Реальным выгодоприобретателем юридического лица (за исключением траста или иного юридического объединения, не имеющего согласно иностранному законодательству статуса юридического лица) считается физическое лицо, которое:
а. прямо или опосредованно владеет двадцатью и более процентами акций (долей, паев) с правом голоса данного юридического лица либо прямо или опосредованно имеет 20 и более процентов участия в уставном капитале юридического лица,
б. реально (фактически) контролирует данное юридическое лицо иными способами,
в. является должностным лицом, осуществляющим общее или текущее руководство деятельностью данного юридического лица в тех случаях, когда отсутствует физическое лицо, соответствующее требованиям подпунктов "а" и "б" настоящего пункта;";
4) пункт 16 после слов "а также" дополнить словами "траст или";
5) часть дополнить пунктом 16.1 следующего содержания:
"16.1) траст – организация, имеющая согласно иностранному законодательству статус юридического лица, либо иное юридическое объединение без статуса юридического лица, где управляющий траста на основании фидуциарных обязательств совершает в пользу выгодоприобретателя траста сделки, связанные с имуществом, переданным ему учредителем траста на правах собственности;";
6) в пункте 21 исключить слова ", член его семьи или аффилированное с ним иным образом лицо (отец, мать, супруг, бабушка, дедушка, сестра, брат, дети, родители супруга)", а также тот же пункт после слов "клиентами," дополнить словами "выгодоприобретатели сертификата страхования жизни";
7) подпункт "б" пункта 22 после слова "клиента" дополнить словами ", а также реального выгодоприобретателя, являющегося политически влиятельным лицом";
8) пункт 25 изложить в следующей редакции:
"25) политически влиятельное лицо –лицо, выполнявшее или выполняющее в том числе в международной организации важные функции государственного, политического или общественного характера (включая членов его семьи либо аффилированных с ним лиц). При этом круг политически влиятельных лиц не включает в себя лиц, осуществляющих функции среднего и низшего звена. Лицами, имеющими политическое влияние, являются, в частности:
а. руководители государства, руководители Правительства, министры и заместители министра,
б. члены парламента,
в. судьи, члены суда высшей инстанции, Конституционного суда или других высших судебных инстанций, решения которых не подлежат обжалованию, за исключением случаев обжалования, обусловленных особыми обстоятельствами,
г. Председатель Центрального банка, его заместители и члены Совета,
д. послы, полномочные представители и высокопоставленные офицеры Вооруженных Сил;
е. должностные лица политической партии,
ж. члены управленческих, руководящих и контрольных органов организации, являющейся государственной собственностью;
з. руководители органов местного самоуправления,
и. руководители, заместители руководителя, члены Совета международной организации или члены органов, осуществляющих управленческие или иные подобные контрольные функции;";
9) часть дополнить пунктами 25.1 и 25.2 следующего содержания:
"25.1) международная организация - организация, созданная на основе официального политического соглашения, имеющего статус международного договора между странами-членами, которая не считается резидентной структурной единицей в стране ее местонахождения;
25.2) член семьи - лицо, установленное частью 4 статьи 8 Закона Республики Армения "О банках и банковской деятельности;".
Статья 2. Название главы 2 Закона изложить в следующей редакции:
"ГЛАВА 2
ПРЕДУПРЕЖДЕНИЕ ОТМЫВАНИЯ ДЕНЕГ И ФИНАНСИРОВАНИЯ ТЕРРОРИЗМА, А ТАКЖЕ ФИНАНСИРОВАНИЯ РАСПРОСТРАНЕНИЯ ОРУЖИЯ МАССОВОГО ПОРАЖЕНИЯ".
Статья 3. Части 1, 2 и 3 статьи 4 Закона после слова "терроризма" дополнить словами ", а также финансирования распространения оружия массового поражения".
1) пункты 1 и 2 части 3 после слова "которых" дополнить словами "равна или";
2) в подпункте "б" пункта 3 части 4 слова "директора (исполнительного органа) " заменить словами " должностного лица (члена органа), осуществляющего текущее руководство деятельностью";
3) в пункте 5 части 4 слово " превышающих" заменить словами "равноценных 5-ти млн. или превышающих";
"5. Предоставляющему отчет лицу, его сотрудникам (руководителям) запрещается сообщать лицу, в отношении которого уполномоченному органу предоставляются отчет или иные сведения, а также иным лицам о факте предоставления или непредоставления отчета или иных сведений, в том числе о получении или неполучении поручений согласно пункту 6 части 1 статьи 10 настоящего Закона, за исключением членов финансовой группы в случае финансовой группы.".
1) в пункте 6 части 1 слова "осуществления сделки или деловых отношений" заменить словами "осуществления сделки или установления деловых отношений";
2) пункт 18 части 1 после слов "Республики Армения" дополнить словами "либо по собственной инициативе";
3) в части 4 слова "полномочия, установленные пунктами 10 и 11 настоящей статьи," заменить словами "полномочие, установленное пунктом 10 настоящей статьи, а также установленное пунктом 11 настоящей статьи полномочие по замораживанию имущества лиц, связанных с терроризмом или распространением оружия массового поражения,".
Статья 6. В части 1 статьи 11 Закона:
1) в пункте 13 слова "исключения, оговариваемые для сотрудников или иных подразделений органа внутреннего мониторинга нефинансового учреждения или лица" заменить словами "исключения при отведении функций предоставляющего отчет лица сотрудникам или иным подразделениям органа внутреннего мониторинга";
2) в пункте 18 слова "другие положения" заменить словами "минимальные требования, предъявляемые к исполнению обязанностей, ".
Статья 7. В части 2 статьи 12 Закона слова "и могут быть использованы только в установленном законодательством порядке" заменить словами "которая может быть использована только в установленном законодательством порядке и не может предоставляться третьему лицу, за исключением органов уголовного преследования".".
1) первое предложение части 3 после слов "финансированием терроризма" дополнить словами ", либо обоснованные подозрения о ранее совершенном преступлении, что может вести к отмыванию денег";
2) первое предложение части 3 после слов "случая отмывания денег или финансирования терроризма" дополнить словами ", или подозрения о ранее совершенном преступлении или о случае ранее совершенного преступления, что, по мнению уполномоченного органа, может вести к отмыванию денег."
Статья 9. В статье 16 Закона:
1) во втором предложении части 1 исключить слова "или совершения разовой сделки";
2) в части 3 слова "превышающей 1 млн драмов" заменить словами ", равной или превышающей 1 млн драмов", ту же часть после слов "(за исключением наличия подозрений в отмывании денег и финансировании терроризма, при которых надлежащее изучение клиента осуществляется независимо от порогового значения)," дополнить словами " а также в случаях, предусмотренных пунктами 1 и 3 части 2 настоящей статьи,;
3) пункт 2 части 4:
а. после слов "место нахождения" дополнить словами "место осуществления деятельности (если оно отлично от места нахождения юридического лица), устав или другой аналогичный документ,",
б. слова " руководителя исполнительного органа" заменить словами "должностного лица (члена органа), осуществляющего руководство текущей деятельностью";
4) в пункте 1 части 5 исключить слова "выяснить наличие уполномоченного лица и при наличии такового", эту же часть после слов "идентифицировать уполномоченное лицо" дополнить словами "(при его наличии)";
5) пункт 2 части 5 изложить в следующей редакции:
"2) идентифицировать реального выгодоприобретателя и предпринять разумные шаги для проверки его личности на основании сведений, полученных из достоверных источников, при этом в случае организации или учреждения, имеющих согласно законодательству Республики Армения или иностранного государства статус юридического лица, - в порядке, установленном подпунктами "а", "б", и "в" пункта 14 части 1 статьи 3 настоящего Закона.";
6) статью дополнить частью 5.1 следующего содержания:
"5.1. Шаги предоставляющего отчет лица, предпринятые в целях идентификации реального выгодоприобретателя и проверки его личности в соответствии с подпунктом 2 части 5 настоящей статьи, заключения и их обоснования документируются и хранятся в порядке и сроки, установленные настоящим Законом.";
7) в части 6 исключить слова "в целях выяснения фактического выгодоприобретателя" и "(за исключением отчетных эмитентов, предусмотренных законодательством, регулирующим рынок ценных бумаг)";
8) статью дополнить частью 6.1 следующего содержания:
«6.1. В случае клиентов, являющихся трастом или иным юридическим объединением, не имеющим согласно иностранному законодательству статуса юридического лица, предоставляющее отчет лицо, предприняв разумные меры в целях идентификации реального выгодоприобретателя и проверки его личности, должно получить полноценную информацию о его учредителях, управляющих, выгодоприобретателях (в том числе о категории выгодоприобретателей), защитнике интересов (при наличии) и ином физическом лице, осуществляющем реальный (фактический) контроль, или о лице, осуществляющем аналогичные функции, и об их полномочиях».
9) часть 7 изложить в следующей редакции:
"7. Лицо, предоставляющее отчет, должно прояснить деловую характеристику клиента, цель и предполагаемый характер сделки или деловых отношений, а также, при необходимости, получить информацию о цели и предполагаемом характере сделки или деловых отношений».
10) статью дополнить частью 7.1 следующего содержания:
«7.1. В случаях, предусмотренных пунктом 1 или 2 части 2 настоящей статьи, клиент, являющийся управляющим траста (в том числе нефинансовое учреждение), при совершении сделки либо при установлении деловых отношений с предоставляющим отчет лицом обязан раскрыть свой статус.".
1) в части 4 слова "или лицом, не имеющим по иностранному законодательству статуса юридического лица" заменить словами "или трастом либо иным юридическим объединением, не имеющим согласно иностранному законодательству статуса юридического лица";
2) статью дополнить частью 4.1 следующего содержания:
"4.1. Лицо, предоставляющее отчет, обязано идентифицировать выгодоприобретателя договора страхования жизни или иного страхового свидетельства инвестиционного характера непосредственно после установления личности или характерных признаков последнего, а проверку личности производить в момент выплаты страхового возмещения. При этом:
1) для физических или юридических лиц- выгодоприобретателей установив, как минимум, имя, фамилию или наименование данного лица;
2) для выгодоприобретателей по основанию определенных признаков или принадлежности к определенной группе или иному основанию - получив, как минимум, достаточно сведений для идентификации выгодоприобретателей на момент выплаты страхового возмещения.".
Статья 11. В части 1 статьи 19 Закона:
1) пункт 4 до слова "задокументировать" дополнить словами "прояснить, а также";
2) в пункте 5 исключить слова "в случае транзитных счетов", а подпункт "а" после слова "провело" дополнить словами "в случае транзитных счетов".
1) в пункте 3 части 1 слова "данные документа, удостоверяющего личность лица" заменить словами "либо данные документа, удостоверяющего личность, либо адрес, либо дату и место рождения лица";
2) в части 2 слова " всех денежных " заменить словом "денежных".
Статья 13. Второе предложение части 1 статьи 21 Закона изложить в следующей редакции: " Если законы и иные правовые акты страны или территории нахождения дочерней организации, филиала или представительства запрещают или не позволяют применять требования настоящего Закона и принятых на его основе правовых актов, то дочерняя организация, филиал или представительство обязаны принять адекватные меры по пресечению финансовых рисков отмывания денег и терроризма, а также проинформировать об этом лицо, предоставляющее отчет, а лицо, предоставляющее отчет, - уполномоченный орган.".
Статья 14. В части 1 статьи 23 Закона:
1) пункт 11 после слова "клиент" дополнить словами "или реальный выгодоприобретатель";
2) пункт 15 после слова "информацией" дополнить словами ", в том числе информацией о подозрительной сделке или деловых отношениях".
Статья 15. В статье 26 Закона:
1) в части 2 число "5" заменить числом "15";
"3. В случае , когда уполномоченный орган предоставляет осуществляющему уголовное преследование органу уведомление о сделке или деловых отношениях, приостановленных на основании частей 1 или 2 настоящей статьи, срок приостановления считается продленным на 15 дней с момента направления уведомления, о чем уполномоченный орган сообщает финансовому учреждению. В случае обоснованной необходимости продления срока приостановления орган осуществляющий уголовное преследование в течение 15 дней информирует об этом уполномоченный орган. Если о необходимости продления срока приостановления уполномоченный орган не информируется, то приостановление аннулируется».
"3.1. Если по обоснованному мнению уполномоченного органа существует необходимость продления срока приостановления, установленного частью 3 настоящей статьи, то уполномоченный орган выносит решение о продлении срока приостановления до 30 дней. В случае непредоставления финансовому учреждению решения уполномоченного органа в установленный в настоящей части срок решение о приостановлении считается утратившим силу.";
4) в части 4 слова "выяснится, что подозрение в отмывании денег или финансировании терроризма является необоснованным " заменить словами "отсутствует дальнейшая необходимость приостановления сделки или деловых отношений".
Статья 16. В статье 27 Закона:
«Статья 27. Отказ или прекращение совершения сделки или установления деловых отношений»;
2) части 1 и 2 изложить в следующей редакции:
"1. В случае невозможности исполнения обязанностей, предусмотренных частями 1-7 статьи 16 настоящего Закона, либо при получении поручения об отказе от совершения сделки или установления деловых отношений в соответствии с пунктом 6 части 1 статьи 10 настоящего Закона лицо, предоставляющее отчетность, должно отказать в совершении сделки или установлении деловых отношений и рассмотреть вопрос о классификации ее в качестве подозрительной в соответствии со статьей 7 настоящего Закона.
2. Если после установления деловых отношений на основании части 1 статьи 16 настоящего Закона исполнение обязанностей, предусмотренных частью 4 этой статьи, невозможно, а также в случае, когда невозможно исполнение обязанностей, предусмотренных статьей 17 настоящего Закона, либо при получении предписания о прекращении деловых отношений в соответствии с пунктом 6 части 1 статьи 10 настоящего Закона лицо, предоставляющее отчет, должно прекратить деловые отношения и рассмотреть вопрос об их классификации в качестве подозрительных в соответствии со статьей 7 настоящего Закона.".
3) в части 3 исключить слово " трансграничном ".
Статья 17. Первое предложение части 1 статьи 28 Закона после слова "замораживанию" дополнить словами ", в том числе".
Статья 18. Настоящий Закон вступает в силу на десятый день, следующий за днем его официального опубликования.