Հոդված 1. Հայաստանի Հանրապետության 2016 թվականի հոկտեմբերի 4-ի հարկային օրենսգրքի (այսուհետ՝ Օրենսգիրք) 88-րդ հոդվածի 1-ին մասում եւ 1-ին մասի աղյուսակի վերջին տողում «2403 99 90 090» թիվը փոխարինել «2404 11 000 9» թվով եւ աղյուսակի ԱՏԳ ԱԱ 2403 ծածկագրին վերաբերող տողից հանել «(բացառությամբ 2403 99 90 090)» բառերը:
Հոդված 2. Օրենսգրքի 390-րդ հոդվածում՝
«4. ԱՏԳ ԱԱ 3303, 3304, 3305, 3401 ծածկագրերին դասվող՝ մինչեւ 2 գրամ զտաքաշ կամ 2 միլիլիտր ծավալ ունեցող ապրանքները (այդ թվում՝ փորձանմուշները) ենթակա չեն դրոշմապիտակներով դրոշմավորման:»:
Հոդված 3. Օրենսգրքի 391-րդ հոդվածում՝
«4. Դրոշմավորման պարտավորություն կրող անձի կողմից որպես գրավի առարկա գրավառուին հանձնված՝ դրոշմավորման ենթակա չդրոշմավորված ապրանքների՝ մինչեւ սեփականության իրավունքի՝ օրենսդրությամբ սահմանված կարգով գրավառուին անցնելը դրոշմավորման պարտավորությունը կրում է գրավատուն: Գրավի առարկա հանդիսացող՝ դրոշմավորման ենթակա չդրոշմավորված ապրանքների սեփականության իրավունքը օրենսդրությամբ սահմանված կարգով գրավառուին անցնելու դեպքում դրոշմավորման պարտավորությունը կրում է գրավառուն:».
«7. Սույն գլխի կիրառության իմաստով՝ Հայաստանի Հանրապետությունում դրոշմավորման ենթակա ապրանքներ արտադրող են համարվում նաեւ դրոշմապիտակներով դրոշմավորված ապրանքները այլ կերպ տարայավորող (փաթեթավորող, շշալցնող) կազմակերպությունները եւ անհատ ձեռնարկատերերը, բացառությամբ սույն մասում նշված դեպքի:
Մանրածախ առեւտրի ոլորտում դրոշմապիտակներով դրոշմավորված ապրանքներ օտարող կազմակերպությունները եւ անհատ ձեռնարկատերերը դրոշմավորման պարտավորություն չեն կրում, եթե այդ ապրանքների նոր տարայով տարայավորումը (փաթեթավորումը, շշալցումը) կատարվում է օտարման պահին, կամ այդ ապրանքների փաթեթավորումն իրականացվում է կշռող սարքի օգտագործմամբ իրականացվող առեւտրային գործարքների ժամանակ:»:
Հոդված 4. Օրենսգրքի 393-րդ հոդվածում՝
1) 5-րդ մասի 2-րդ կետն ուժը կորցրած ճանաչել եւ նույն մասը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 4-րդ կետով.
«4) հայտը եւ (կամ) հաշվետվության ձեւը ներկայացվել են հարկային մարմնի սահմանած լրացման կարգերի պահանջների խախտմամբ:».
«5.1. Հարկային մարմինը հայտը չեղյալ է համարում՝
1) ներկայացված հայտից հրաժարվելու վերաբերյալ հարկ վճարողի դիմումն ստանալու օրվան հաջորդող մեկ աշխատանքային օրվա ընթացքում.
2) հայտի բավարարման օրվան հաջորդող 30 օրվա ընթացքում ակցիզային դրոշմանիշերը եւ (կամ) դրոշմապիտակները հարկ վճարողի կողմից չստանալու դեպքում:».
3) 7-րդ եւ 8-րդ մասերը «ապրանքների օտարումն» բառերից հետո լրացնել «ակցիզային դրոշմանիշերի եւ (կամ) դրոշմապիտակների վերագրման, հաշվառման էլեկտրոնային համակարգի միջոցով» բառերով.
4) լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 10-րդ մասով.
«10. Սույն գլխով նախատեսված էլեկտրոնային եղանակով գրանցումների կատարման կարգը սահմանում է հարկային մարմինը:»:
Հոդված 5. Օրենսգրքի 394-րդ հոդվածում՝
1) 1-ին մասը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ նոր նախադասությունով. «Սույն մասի կիրառման առումով դրոշմավորումը կատարվում է Հայաստանի Հանրապետության տարածքում արտադրված կամ Հայաստանի Հանրապետության տարածք ներմուծված՝ շշալցված կամ ցանկացած այլ կերպ տարայավորված (փաթեթավորված) դրոշմավորման ենթակա ապրանքի միավորի վրա, բացառությամբ սույն հոդվածի 3-րդ մասի երկրորդ պարբերությամբ նշված դեպքի:».
2) 2-րդ եւ 3-րդ մասերը «դրոշմավորումը եւ» բառերից հետո, իսկ 7-րդ մասը «որոնց գծով» բառերից հետո լրացնել «ակցիզային դրոշմանիշերի եւ (կամ) դրոշմապիտակների վերագրման, հաշվառման էլեկտրոնային համակարգի միջոցով» բառերով:
Հոդված 6. Օրենսգրքի 395-րդ հոդվածի 1-ին մասում «սահմանում են հարկային եւ (կամ) մաքսային մարմինները» բառերը փոխարինել «սահմանում է հարկային մարմինը» բառերով:
Հոդված 7. Օրենսգրքի 396-րդ հոդվածում՝
«1. Չօգտագործված ակցիզային դրոշմանիշերը եւ (կամ) դրոշմապիտակները վերադարձվում են մինչեւ դրանց ստացման ամսվան հաջորդող տասներկուերորդ ամսվա վերջին օրը ներառյալ:».
2) 2-րդ եւ 3-րդ մասերը «դրոշմապիտակները» բառից հետո լրացնել «(բացառությամբ դրոշմավորման ընթացքում խոտանված ակցիզային դրոշմանիշերի եւ (կամ) դրոշմապիտակների)» բառերով:
Հոդված 8. Օրենսգրքի 422-րդ հոդվածում՝
1) 1-ին մասից հանել «(այդ թվում՝ կորած)» բառերը եւ նույն մասը «չընդունվելու» բառից հետո լրացնել «կամ կորստի» բառերով, իսկ «վնասված» բառից հետո՝ «(բացառությամբ խոտանված ակցիզային դրոշմանիշերի եւ (կամ) դրոշմապիտակների)» բառերով.
2) լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 2-5-րդ մասերով.
«2. Սույն հոդվածի 1-ին մասով սահմանված նախորդ հարկային տարին որոշվում է՝
1) չօգտագործված կամ վնասված ակցիզային դրոշմանիշերի եւ (կամ) դրոշմապիտակների վերադարձը Օրենսգրքի 396-րդ հոդվածի համապատասխանաբար 1-ին եւ 2-րդ մասերով սահմանված ժամկետներից ուշացնելու դեպքում՝ որպես հարկային մարմնի ղեկավարի կամ նրա լիազորած պաշտոնատար անձի ընդունած վարչական ակտի կազմման ամսաթիվը ներառող հարկային տարվան նախորդող հարկային տարի.
2) Օրենսգրքի 396-րդ հոդվածի 6-րդ մասով սահմանված դեպքերում հարկային մարմնի կողմից հետ չընդունվելու դեպքում՝ որպես հարկային մարմնի կողմից՝ Օրենսգրքի 396-րդ հոդվածի 6-րդ մասով սահմանված վավերապայմաններին համապատասխանության (անհամապատասխանության) մասին որոշման ընդունման ամսաթիվը ներառող հարկային տարվան նախորդող հարկային տարի.
3) ակցիզային դրոշմանիշերի եւ (կամ) դրոշմապիտակների կորստի դեպքում՝ որպես ակցիզային դրոշմանիշերը եւ (կամ) դրոշմապիտակները կորած համարվելու վերաբերյալ հարկ վճարողի դիմումի (գրության) հիման վրա հարուցված՝ հարկային մարմնի ղեկավարի լիազորած ստորաբաժանման ղեկավարի ընդունած վարչական ակտի կազմման ամսաթիվը ներառող հարկային տարվան նախորդող հարկային տարի:
3. Նախորդ հարկային տարվա ընթացքում հարկ վճարողի կողմից ակցիզային դրոշմանիշեր եւ (կամ) դրոշմապիտակներ ստացված չլինելու դեպքում, ակցիզային դրոշմանիշերի եւ (կամ) դրոշմապիտակների վերադարձը սահմանված ժամկետներից ուշացնելու կամ հարկային մարմնի կողմից հետ չընդունվելու կամ դրանց կորստի դեպքում տուգանքը հաշվարկվում է յուրաքանչյուր ակցիզային դրոշմանիշի եւ (կամ) դրոշմապիտակի համար՝ 50 դրամ:
4. Անկախ սույն հոդվածի դրույթներից՝ մինչեւ սույն հոդվածով սահմանված դրոշմանիշերի եւ (կամ) դրոշմապիտակների վերադարձը սահմանված ժամկետներից ուշացնելու համար «Վարչարարության հիմունքների եւ վարչական վարույթի մասին» օրենքի դրույթներին համապատասխան հարուցված վարչական վարույթի շրջանակներում հարկային մարմնի ղեկավարի կամ նրա լիազորած պաշտոնատար անձի վարչական ակտի ընդունումը սահմանված ժամկետում չվերադարձված՝ չօգտագործված ակցիզային դրոշմանիշերը եւ (կամ) դրոշմապիտակները վերադարձնելու եւ հարկային մարմնի կողմից դրանց հետընդունման ակտը վարույթ իրականացնող մարմին ներկայացվելու դեպքում դրանց մասով յուրաքանչյուր ակցիզային դրոշմանիշի եւ (կամ) դրոշմապիտակի համար հաշվարկվում եւ գանձվում է տուգանք 100 դրամի չափով, բայց ոչ ավելի, քան 100 հազար դրամ:
5. Սույն գլխի իմաստով՝ խոտանված են համարվում դրոշմավորման ընթացքում վնասված ակցիզային դրոշմանիշերը եւ (կամ) դրոշմապիտակները, որոնց քանակը չի գերազանցում Օրենսգրքի 393-րդ հոդվածի 4-րդ մասին համապատասխան ներկայացված վերջին հաշվետվությունում նշված՝ օգտագործված դրոշմապիտակների քանակի 0,5 տոկոսը:»:
Հոդված 9. Օրենսգրքի 423-րդ հոդվածում՝
1) 1-ին մասը «վնասված» բառից հետո լրացնել «կամ խոտանված կամ դրոշմավորման ոչ ենթակա ապրանքի վրա փակցված եւ ակցիզային դրոշմանիշերի եւ (կամ) դրոշմապիտակների վերագրման, հաշվառման էլեկտրոնային համակարգի միջոցով էլեկտրոնային եղանակով գրանցված» բառերով.
2) 2-րդ մասի «390-րդ հոդվածում նշված՝ պիտանիության (պահպանման) ժամկետ ունեցող ապրանքները պիտանիության (պահպանման) ժամկետի ընթացքում չօտարվելու եւ այդ ժամկետի ավարտից հետո Կառավարության սահմանած կարգով դուրս գրվելու դեպքում այդ ապրանքների վրա փակցված» բառերը փոխարինել «389-րդ եւ 390-րդ հոդվածներում նշված ապրանքները Կառավարության սահմանած կարգով դուրս գրվելու դեպքում այդ ապրանքների վրա փակցված ակցիզային դրոշմանիշերի եւ» բառերով.
3) 3-րդ մասի «1-ին եւ 2-րդ» բառերը փոխարինել «1-ին, 2-րդ եւ 4-րդ» բառերով.
«4. Օրենսգրքին համապատասխան դրոշմավորման պարտավորություն կրող հարկ վճարողների կողմից Հայաստանի Հանրապետության տարածքից արտահանվող ապրանքների, ինչպես նաեւ անմաքս առեւտրի խանութում վաճառքի համար նախատեսված ապրանքների դրոշմավորման դեպքում դրոշմավորման պարտավորություն կրող հարկ վճարողից՝ որպես փոխհատուցում, գանձվում են այդ դրոշմանիշերի եւ (կամ) դրոշմապիտակների տպագրության համար հարկային մարմնի կատարած ծախսերը, եթե այդ ապրանքների մաքսային հայտարարագրում (Եվրասիական տնտեսական միության անդամ պետություններ արտահանելու դեպքում՝ տարանցման մաքսային հայտարարագրում) նշված են դրոշմանիշերի (դրոշմապիտակների) թիվը, սերիաները, հերթական համարները (այդ թվում՝ միջակայքերով) եւ դրանց ստացման հաշիվ-վավերագրի համարն ու ամսաթիվը:»:
Հոդված 10. Օրենսգրքի 424-րդ հոդվածի 1-ին մասը «սահմանված կարգով» բառերից հետո լրացնել «ակցիզային դրոշմանիշերի եւ (կամ) դրոշմապիտակների վերագրման, հաշվառման էլեկտրոնային համակարգի միջոցով» բառերով, իսկ «եթե» բառից հետո՝ «դուրս գրված հաշվարկային փաստաթղթերում նշված դրոշմավորման ենթակա ապրանքի ընդհանուր արժեքը եւ (կամ)» բառերով:
Հոդված 11. Սույն օրենքն ուժի մեջ է մտնում 2022 թվականի հունվարի 1-ից: Սույն օրենքի 4-րդ հոդվածի 4-րդ կետով սահմանվող դրույթների կիրարկումն ապահովող ենթաօրենսդրական ակտը հարկային մարմինը սահմանում է սույն օրենքն ուժի մեջ մտնելուց հետո՝ եռամսյա ժամկետում:

Статья 1. В части 1 статьи 88 и последней строке таблицы части 1 Налогового кодекса Республики Армения от 4 октября 2016 года (далее – Кодекс) число “2403 99 90 090” заменить числом “2404 11 000 9” и в строке таблицы, относящейся к коду 2403 ТН ВЭД, исключить слова “(за исключением 2403 99 90 090)”.
Статья 2. В стать е 390 Кодекс а:
“4. Классифицированные под кодами 3303, 3304, 3305, 3401 ТН ВЭД, товары (в том числе опытные образцы), имеющие чистый вес до 2 граммов или объем до 2 миллилитров,не подлежат маркировке маркировочными знаками.”.
Статья 3. В статье 391 Кодекса:
“4. Обязательство по маркировке подлежащих маркировке немаркированных товаров, переданных несущим обязательство по маркировке лицом залогодержателю в качестве предмета залога, несет залогодатель до перехода права собственности к залогодержателю в порядке, установленном законодательством. В случае перехода в установленном законодательством порядке права собственности на подлежащие маркировке немаркированные товары к залогодержателю обязательство по маркировке несет залогодатель.”;
“7. По смыслу применения настоящей главы производителями в Республике Армения товаров, подлежащих маркировке, считаются также организации и индивидуальные предприниматели, осуществляющие тарирование (упаковку, бутилирование) иным образом товаров, подлежащих маркировке, за исключением случая, указанного в настоящей части.
Организации и индивидуальные предприниматели, отчуждающие маркированные маркировочными знаками товары в сфере розничной торговли, не несут обязательства по маркировке, если тарирование (упаковка, бутилирование) этих товаров в новой таре производится в момент отчуждения, или упаковка этих товаров производится во время торговых сделок, совершаемых с использованием взвешивающего устройства.”.
Статья 4. В статье 393 Кодекса:
1) пункт 2 части 5 признать утратившим силу и ту же часть дополнить пунктом 4 следующего содержания:
“4) заявка и (или) форма отчета представлены с нарушением установленных налоговым органом требований к порядку их заполнения.”;
“5.1. Налоговый орган признает заявку аннулированной:
1) в течение одного рабочего дня, следующего за днем получения заявления налогоплательщика об отказе от поданной заявки;
2) в случае неполучения налогоплательщиком акцизных марок и (или) маркировочных знаков в течение 30 дней, следующих за днем удовлетворения заявки.”;
3) части 7 и 8 после слов “в электронной форме” дополнить словами “посредством электронной системы атрибуции, учета акцизных марок и (или) маркировочных знаков”;
4) статью дополнить частью 10 следующего содержания:
“10. Порядок произведения предусмотренных настоящей главой регистраций в электронной форме устанавливается налоговым органом.”.
Статья 5. В статье 394 Кодекса:
1) часть 1 дополнить новым предложением следующего содержания: “В связи с применением настоящей части маркировка производится на единице бутилированного или тарированного (упакованного) иным образом товара, подлежащего маркировке, произведенного на территории Республики Армения или ввезенного на территорию Республики Армения, за исключением случая, указанного в абзаце втором части 3 настоящей статьи.”;
2) части 2, 3 и 7 после слов “в электронной форме” дополнить словами “посредством электронной системы атрибуции, учета акцизных марок и (или) маркировочных знаков”.
Статья 6. В части 1 статьи 395 Кодекса слова “налоговыми и (или) таможенными органами” заменить словами “налоговым органом”.
Статья 7. В статье 396 Кодекса:
“1. Неиспользованные акцизные марки и (или) маркировочные знаки возвращаются до последнего дня двенадцатого месяца, следующего за месяцем их получения, включительно.”;
2) части 2 и 3 после слов “маркировочные знаки” дополнить словами “(за исключением бракованных в ходе маркировки акцизных марок и (или) маркировочных знаков)”.
Статья 8. В статье 422 Кодекса:
1) в пункте 1 исключить слова “(в том числе утерянных)” и ту же часть после слов “установленныхчастью 6 статьи 396 Кодекса,” дополнить словами “или утери”, а после слов “поврежденных акцизных марок и (или) маркировочных знаков” – словами “(за исключением бракованных акцизных марок и (или) маркировочных знаков)”;
2) статью дополнить частями 2-5 следующего содержания:
“2. Предшествующий налоговый год, установленный частью 1 настоящей статьи, определяется:
1) как налоговый год, предшествующий налоговому году, включающему дату составления административного акта, принятого руководителем налогового органа или уполномоченным им должностным лицом, - в случае возврата неиспользованных или поврежденных акцизных марок и (или) маркировочных знаков позднее сроков, установленных соответственно частями 1 и 2 статьи 396 Кодекса;
2) как налоговый год, предшествующий налоговому году, включающему дату принятия налоговым органом решения о соответствии (несоответствии) реквизитов, установленных частью 6 статьи 396 Кодекса, - при их непринятии обратно налоговым органом в случаях, установленных частью 6 статьи 396 Кодекса;
3) как налоговый год, предшествующий налоговому году, включающему дату составления административного акта, принятого уполномоченным руководителем налогового органа руководителем подразделения, возбужденного на основании заявления (записки) налогоплательщика о признании акцизных марок и (или) маркировочных знаков утерянными, - в случае утери акцизных марок и (или) маркировочных знаков.
3. В случае неполучения налогоплательщиком акцизных марок и (или) маркировочных знаков в течение предыдущего налогового года, в случае возврата акцизных марок и (или) маркировочных знаков позднее установленных сроков либо их непринятия налоговым органом, либо их утери штраф исчисляется за каждую акцизную марку и (или) маркировочный знак - в размере 50 драмов.
4. Независимо от положений настоящей статьи, в случае возврата невозвращенных в установленный срок неиспользованных акцизных марок и (или) маркировочных знаков и представления налоговым органом акта об их приеме в орган, осуществляющий производство, до принятия руководителем налогового органа или уполномоченным им должностным лицом административного акта в рамках административного производства, возбужденного в соответствии с положениями Закона “Об основах администрирования и административном производстве” в связи с просрочкой установленных сроков возврата акцизных марок и (или) маркировочных знаков, установленных настоящей статьей, в их части исчисляется и взыскивается штраф за каждую акцизную марку и (или) маркировочный знак в размере 100 драмов, но не более чем 100 тысяч драмов.
5. По смыслу настоящей главы бракованными считаются поврежденные в ходе маркировки акцизные марки и (или) маркировочные знаки, количество которых не превышает 0,5 процента от количества использованных маркировочных знаков, указанных в представленном в соответствии с частью 4 статьи 393 Кодекса последнем отчете .”.
Статья 9. В статье 423 Кодекса:
1) часть 1 после слова “поврежденные” дополнить словами “или бракованные, или нанесенные на товары, не подлежащие маркировке, и зарегистрированные в электронной форме посредством электронной системы атрибуции, учета акцизных марок и (или) маркировочных знаков”;
2) в части 2 слова “ неотчуждения указанных в статье 390 Кодекса товаров, имеющих срок годности (хранения), в течение срока годности (хранения) и их списания по окончании этого срока в установленном Правительством порядке с налогоплательщика в качестве компенсации за нанесенные на эти товары” заменить словами “списания в установленном Правительством порядке товаров, указанных в статьях 389 и 390 Кодекса, с налогоплательщика в качестве компенсации за нанесенные на эти товары акцизные марки и”;
3) в части 3 слова “частей 1 и 2” заменить словами “частей 1, 2 и 4”;
“4. В случае маркировки товаров, вывозимых с территории Республики Армения налогоплательщиками, несущими в соответствии с Кодексом обязательство по маркировке, а также товаров, предусмотренных для продажи в магазине беспошлинной торговли, с налогоплательщика, несущего обязательство по маркировке, в качестве компенсации взимаются произведенные налоговым органом расходы на печатание этих акцизных марок и (или) маркировочных знаков, если в таможенной декларации на эти товары (в случае вывоза в государства-члены Евразийского экономического союза – в транзитной таможенной декларации) указаны количество, серии, порядковые номера (в том числе с интервалами) марок (маркировочных знаков) и номер и дата счета-фактуры на их получение.”.
Статья 10. Часть 1 статьи 424 Кодекса после слов “в электронной форме” дополнить словами “посредством электронной системы атрибуции, учета акцизных марок и (или) маркировочных знаков”, а после слова “если” – словами “указанная в выписанных расчетных документах общая стоимость подлежащего маркировке товара и (или)”.
Статья 11. Настоящий Закон вступает в силу с 1 января 2022 года. Подзаконный акт, обеспечивающий применение устанавливаемых пунктом 4 статьи 4 настоящего Закона положений, устанавливается налоговым органом в трехмесячный срок после вступления в силу настоящего Закона.