Հոդված 1. 2016 թվականի հոկտեմբերի 4-ի Հայաստանի Հանրապետության հարկային օրենսգրքի (այսուհետ՝ Օրենսգիրք) 9-րդ հոդվածի 4-րդ մասը «կարգավորումները» բառից հետո լրացնել «, բացառությամբ Օրենսգրքի 10-րդ հոդվածի 3-րդ մասով սահմանված կարգավորման,» բառերով:
Հոդված 2. Օրենսգրքի 112-րդ հոդվածի 1-ին մասը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 19-րդ կետով.
«19) հարկային պարտավորությունների կատարմանն ուղղվող՝ պետական կամ համայնքային բյուջեից տրամադրվող գումարների հաշվին կատարվող ծախսերը:»:
Հոդված 3. Օրենսգրքի 202-րդ հոդվածում՝
«1. Ռոյալթիի հաշվարկման նպատակով կիրառվում են հետեւյալ հարկման բազաները.
1) Բ1 - հաշվետու ժամանակաշրջանում մատակարարված խտանյութի, խտանյութի փոխարեն կամ առանց խտանյութի ստացման ձուլվածքի կամ ընդերքօգտագործման թափոնների, հանքաքարի, խտանյութի, ձուլվածքի վերամշակման արդյունքում ստացված ցանկացած վերջնական արտադրանքի (այսուհետ` սույն բաժնում խտանյութի հետ միասին` արտադրանք) իրացման շրջանառություն.
2) Բ2 - շահույթ նախքան հարկումը, որը հաշվարկվում է որպես Բ1 -ի եւ Օրենսգրքի 6-րդ բաժնով սահմանված՝ Բ1 -ի հետ անմիջականորեն կապված նվազեցումների (բացառությամբ ֆինանսական ծախսերի, սույն բաժնով սահմանված ռոյալթիի եւ նախորդ տարիների հարկային վնասների) դրական տարբերություն.
3) Բ3 - շահույթ նախքան հարկումը, որի մեծությունը որոշվում է հետեւյալ բանաձեւով, ընդ որում, Բ3 -ի հիման վրա ռոյալթիի գումարը հաշվարկվում է միայն այն դեպքում, երբ ռոյալթի վճարողի մոտ Բ3 -ը մեծ է 0-ից.
Բ3 = Բ2 - ՖԾ - (Բ1 x R1 ) - (Բ2 x R2 ) - (Բ1 x 0.15)
որտեղ՝ ՖԾ-ն Օրենսգրքի 6-րդ բաժնով սահմանված կարգով հաշվարկված ֆինանսական ծախսերն են, որոնք Բ3 -ի հաշվարկման նպատակով հաշվի են առնվում Կառավարության սահմանած կարգով, դեպքերում եւ չափերով, իսկ R1 -ը եւ R2 -ը՝ Օրենսգրքի 209-րդ հոդվածով սահմանված ռոյալթիի դրույքաչափերը:
Սույն հոդվածի կիրառության իմաստով՝ Բ2 -ի հաշվարկման ժամանակ՝
1) իրացման շրջանառությունից ֆինանսական ծախսերի, սույն բաժնով սահմանված ռոյալթիի եւ նախորդ տարիների հարկային վնասների նվազեցում չի կատարվում՝ անկախ այդ ծախսերն ու հարկային վնասները հանքավայրերի շահագործման եւ (կամ) մետաղի խտանյութի արտադրության հետ կապված լինելու հանգամանքից.
2) բնօգտագործման վճար վճարողի վարչական ծախսերի, իրացման ծախսերի եւ ոչ արտադրական բնույթի այլ ծախսերի նվազեցումները հաշվի են առնվում համախառն եկամտի մեջ ռոյալթիի իրացման շրջանառությանը համապատասխանող տեսակարար կշռով:».
1) 1-ին կետը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ նոր նախադասությունով. «Ընդ որում, խտանյութի իրացման շրջանառության հաշվարկման նպատակով հիմք է ընդունվում Կառավարության սահմանած ցանկում ներառված լաբորատորիաների տված եզրակացությունների հիման վրա որոշված՝ մատակարարված խտանյութում մետաղների վերջնական պարունակությունը.».
2) 2-րդ կետն առաջին նախադասությունից հետո լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ նոր նախադասությունով. «Խտանյութի մատակարարման պայմանագրում գնորոշման համար խտանյութի մատակարարման օրն ընդգրկող ամսվան հաջորդող ամիսը ներառյալ ժամանակահատվածից ավելի երկար ժամանակահատված նախատեսված լինելու դեպքում մատակարարված խտանյութի ֆիզիկական ծավալի գինը հաշվարկելու համար հիմք են ընդունվում խտանյութի մատակարարման օրն ընդգրկող ամսվան հաջորդող ամսվա համար ձեւավորված՝ մետաղների միջազգային միջին գները:».
3) 3-րդ կետի «գ» ենթակետի «20» եւ «80» թվերը փոխարինել համապատասխանաբար «15» եւ «85» թվերով:
Հոդված 4 . Օրենսգրքի 209-րդ հոդվածի 1-ին մասը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«1. Օրենսգրքի 202-րդ հոդվածի 1-ին մասով սահմանված՝ ռոյալթիի բազաների համար սահմանվում են ռոյալթիի հետեւյալ դրույքաչափերը.
1) Բ1 -ի համար՝ R1 , որը հավասար է 4 տոկոսի.
2) Բ2 -ի համար՝ R2 , որը հավասար է 12.5 տոկոսի.
3) Բ3 -ի համար՝ R3 , որը հավասար է 15 տոկոսի:»:
Հոդված 5. Օրենսգրքի 213-րդ հոդվածի 2-րդ մասում «ռոյալթիի բազայի եւ Օրենսգրքի 209-րդ հոդվածով սահմանված կարգով որոշվող դրույքաչափի հիման վրա» բառերը փոխարինել «Օրենսգրքի 202-րդ հոդվածի 1-ին մասով սահմանված ռոյալթիի բազաների եւ Օրենսգրքի 209-րդ հոդվածով սահմանված համապատասխան դրույքաչափերի արտադրյալով հաշվարկված գումարների հանրագումարով» բառերով:
Հոդված 6. Եզրափակիչ մաս
1. Սույն օրենքն ուժի մեջ է մտնում 2023 թվականի հունվարի 1-ից, բացառությամբ սույն օրենքի 2-րդ հոդվածի:
2. Սույն օրենքի 2-րդ հոդվածն ուժի մեջ է մտնում սույն օրենքի պաշտոնական հրապարակման օրվան հաջորդող տասներորդ օրը եւ կիրառվում է նաեւ 2022 թվականի հաշվետու տարվա շահութահարկով հարկման բազան որոշելու նպատակով:
Հոդված 7. Անցումային դրույթներ
1. Օրենսգրքի 222-րդ հոդվածի 3-րդ մասի համաձայն՝ հաշվարկվող ռոյալթիի կանխավճարը 2023 թվականի հաշվետու տարվա յուրաքանչյուր եռամսյակի համար հաշվարկվում է նախորդ հաշվետու ժամանակաշրջանի համար հաշվարկված ռոյալթիի գումարի 30 տոկոսի չափով:
2. Ռոյալթիի Բ3 բազայի հաշվարկման նպատակով ֆինանսական ծախսերի (ՖԾ) նվազեցման կարգը, դեպքերը եւ չափերը, ինչպես նաեւ խտանյութի իրացման շրջանառության հաշվարկման նպատակով հիմք ընդունվող՝ մատակարարված խտանյութում մետաղների վերջնական պարունակության վերաբերյալ եզրակացություն տրամադրող լաբորատորիաների ցանկը Կառավարությունը սահմանում է մինչեւ 2022 թվականի դեկտեմբերի 1-ը:

Статья 1. Часть 4 статьи 9 Налогового кодекса Республики Армения от 4 октября 2016 года (далее – Кодекс) после слов “установления налога,” дополнить словами “за исключением регулирования, установленного частью 3 статьи 10 Кодекса,”.
Статья 2. Часть 1 статьи 112 Кодекса дополнить пунктом 19 следующего содержания:
“19) расходы на исполнение налоговых обязательств, производимые за счет предоставляемых из государственного или муниципального бюджета сумм.”.
Статья 3. В статье 202 Кодекса:
“1. В целях исчисления роялти применяются следующие налогооблагаемые базы:
1) Б1 – оборот по реализации поставленного в отчетном периоде любого конечного продукта - концентрата, литья вместо концентрата либо без получения концентрата или отходов недропользования, руды, концентрата, литья, полученных в результате переработки (далее в настоящем разделе - наряду с концентратом -– продукт);
2) Б2 – прибыль до налогообложения, которая исчисляется как положительная разница между Б1 и вычетами, непосредственно связанными с установленной разделом 6 Кодекса Б1 , (за исключением финансовых расходов, установленных настоящим разделом роялти и налоговых убытков за прошедшие годы);
3) Б3 - прибыль до налогообложения, величина которой определяется по следующей формуле, при этомсумма роялти на основании Б3 исчисляется только вслучае, когда у плательщика Б3 больше 0:
Б3 = Б2 – ФР – (Б1 х R 1 ) – (Б1 х R 2 ) – (Б1 х 0,15)
где: ФР – финансовые расходы, исчисленные в установленном разделом 6 Кодекса порядке, которые в целях исчисления Б3 учитываются в порядке, случаях и размерах, установленных Правительством, а R 1 и R 2 – ставки роялти, установленные статьей 209 Кодекса.
По смыслу применения настоящей статьи при исчислении Б2 :
1) вычеты финансовых расходов, установленных настоящим разделом роялти и налоговых убытков за прошедшие годы из оборота по реализации не производятся, независимо от обстоятельства связи этих расходов и налоговых убытков с эксплуатацией месторождений и (или) производством концентрата металла;
2) вычеты административных расходов, расходов по реализации и других расходов непроизводственного характера плательщика платежа заприродопользование учитываются в валовом доходе по удельному весу, соответствующему обороту по реализации роялти.”;
1) пункт 1 дополнить новым предложением следующего содержания: “При этом для исчисления оборота по реализации концентрата за основу принимается окончательное содержание металла в поставленном концентрате, определенное на основании заключений, данных лабораториями, включенными в установленный Правительством перечень;”;
2) пункт 2 после первого предложения дополнить новым предложением следующего содержания: “В случае, когда в договоре поставки концентрата предусмотрен более длительный период для определения цены, чем период, включающий месяц, следующий за месяцем, включающим день поставки концентрата, за основу для расчета цены физического объема поставленного концентрата принимаются международные средние цены на металлы, сформированные за месяц, следующий за месяцем включающим день поставки концентрата;”;
3) в подпункте “в” пункта 3 числа “20” и “80” заменить соответственно числами “15” и “85”.
Статья 4. Часть 1 статьи 209 Кодекса изложить в следующей редакции:
“1. В отношении установленных частью 1 статьи 202 Кодекса баз роялти устанавливаются следующие ставки:
1) для Б1 - R 1 , которая равна 4 процентам;
2) для Б2 – R 2 , которая равна 12,5 процента;
3) для Б3 – R 3 , которая равна 15 процентам.”.
Статья 5. В части 2 статьи 213 Кодекса слова “на основании базы роялти и ставки, определяемой в установленном статьей 209 Кодекса порядке” заменить словами “по совокупности сумм, исчисленных как произведение установленных частью 1 статьи 202 Кодекса баз роялти и установленных статьей 209 Кодекса соответствующих ставок”.
Статья 6. Заключительная часть
1. Настоящий Закон вступает в силу с 1 января 2023 года, за исключением статьи 2 настоящего Закона.
2. Статья 2 настоящего Закона вступает в силу на десятый день, следующий за днем его официального опубликования, и применяется также в целях определения налогооблагаемой базы по налогу на прибыль за 2022-йотчетный год.
Статья 7. Переходные положения
1. Согласно части 3 статьи 222 Кодекса авансовый платеж исчисляемого роялти за каждый квартал 2023-го отчетного года исчисляется в размере 30 процентов от суммы роялти, исчисленной за предшествующий отчетный период.
2. Порядок, случаи и размеры вычета финансовых расходов (ФР) в целях исчисления базы роялти Б3 , а также перечень лабораторий, дающих заключение об окончательном содержании металлов в поставленном концентрате, которое является основанием для исчисления оборота по реализации, устанавливаются Правительством до 1 декабря 2022 года.