«ՓՈՂԵՐԻ ԼՎԱՑՄԱՆ ԵՎ ԱՀԱԲԵԿՉՈՒԹՅԱՆ ՖԻՆԱՆՍԱՎՈՐՄԱՆ ԴԵՄ ՊԱՅՔԱՐԻ ՄԱՍԻՆ» ՕՐԵՆՔՈՒՄ ՓՈՓՈԽՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
Հոդված 1. «Փողերի լվացման եւ ահաբեկչության ֆինանսավորման դեմ պայքարի մասին» 2008 թվականի մայիuի 26-ի ՀՕ-80-Ն օրենքի (այսուհետ՝ Օրենք) 3-րդ հոդվածի 1-ին մասում՝
1) 1-ին կետի «103.1-ին հոդվածի 4-րդ մասով» բառերը փոխարինել «121-րդ հոդվածի 10-րդ մասով» բառերով.
2) 2-րդ կետի «190-րդ» բառը փոխարինել «296-րդ» բառով.
3) 3-րդ կետի «217.1-ին» բառը փոխարինել «310-րդ» բառով.
4) 3.1-ին կետի «386-րդ հոդվածով եւ 387-րդ հոդվածի 2-րդ մասով» բառերը փոխարինել «153-րդ հոդվածով» բառերով, իսկ «արարքների» բառը՝ «արարքի» բառով:
Հոդված 2. Օրենքի 10-րդ հոդվածի 1-ին մասում՝
1) 3-րդ կետի «քրեական հետապնդում իրականացնող մարմիններին» բառերը փոխարինել «օպերատիվ-հետախուզական գործունեություն իրականացնող մարմիններին, ինչպես նաեւ վարույթի հանրային մասնակիցներին» բառերով.
2) 5-րդ կետի «քրեական հետապնդում իրականացնող մարմիններից» բառերը փոխարինել «օպերատիվ-հետախուզական գործունեություն իրականացնող մարմիններից, ինչպես նաեւ վարույթի հանրային մասնակիցներից» բառերով:
Հոդված 3. Օրենքի 12-րդ հոդվածում՝
1) 1-ին մասի «քրեական հետապնդում իրականացնող մարմիններին» բառերը փոխարինել «օպերատիվ-հետախուզական գործունեություն իրականացնող մարմիններին, ինչպես նաեւ վարույթի հանրային մասնակիցներին» բառերով.
2) 2-րդ մասի «քրեական հետապնդման մարմիններին» բառերը փոխարինել «օպերատիվ-հետախուզական գործունեություն իրականացնող մարմիններին, ինչպես նաեւ վարույթի հանրային մասնակիցներին» բառերով, իսկ «քրեական հետապնդման մարմինների» բառերը՝ «օպերատիվ-հետախուզական գործունեություն իրականացնող մարմինների, ինչպես նաեւ վարույթի հանրային մասնակիցների» բառերով:
Հոդված 4. Օրենքի 13-րդ հոդվածում՝
1) 1-ին մասի «քրեական հետապնդում իրականացնող մարմինների» բառերը փոխարինել «օպերատիվ-հետախուզական գործունեություն իրականացնող մարմինների, ինչպես նաեւ վարույթի հանրային մասնակիցների» բառերով.
2) 3-րդ մասի «քրեական հետապնդում իրականացնող մարմիններին» բառերը փոխարինել «օպերատիվ-հետախուզական գործունեություն իրականացնող մարմիններին, ինչպես նաեւ վարույթի հանրային մասնակիցներին» բառերով, իսկ «քրեական հետապնդում իրականացնող մարմիններ» բառերը՝ «օպերատիվ-հետախուզական գործունեություն իրականացնող մարմիններ, ինչպես նաեւ վարույթի հանրային մասնակիցներին» բառերով.
3) 4-րդ մասի «Քրեական հետապնդման մարմինների» բառերը փոխարինել «Օպերատիվ-հետախուզական գործունեություն իրականացնող մարմինների, ինչպես նաեւ վարույթի հանրային մասնակիցների» բառերով.
4) 5-րդ մասը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«5. Սույն օրենքի 10-րդ հոդվածի 1-ին մասի 4-րդ եւ 5-րդ կետերով սահմանված տեղեկությունները պահանջելու դեպքում հաշվետվություն տրամադրող անձինք, պետական, այդ թվում` վերահսկող եւ օպերատիվ-հետախուզական գործունեություն իրականացնող մարմինները, ինչպես նաեւ վարույթի հանրային մասնակիցները պետք է այդ տեղեկությունները լիազոր մարմնին տրամադրեն 10-օրյա ժամկետում, եթե հարցման մեջ այլ ժամկետ նշված չէ, կամ պետական մարմնի հիմնավորված կարծիքով անհրաժեշտ չէ ավելի երկար ժամկետ հարցմանը պատասխանելու համար: Օպերատիվ-հետախուզական գործունեություն իրականացնող մարմինները, ինչպես նաեւ վարույթի հանրային մասնակիցները  նախաքննության՝ հրապարակումն արգելված տվյալները տրամադրում են, եթե լիազոր մարմնի հարցումը պարունակում է բավարար հիմնավորում փողերի լվացման կամ ահաբեկչության ֆինանսավորման կասկածի կամ դեպքի վերաբերյալ:».
5) 6-րդ մասի «Քրեական հետապնդում իրականացնող մարմինները» բառերը փոխարինել «Օպերատիվ-հետախուզական գործունեություն իրականացնող մարմինները, ինչպես նաեւ վարույթի հանրային մասնակիցները» բառերով, իսկ «քրեական գործ հարուցելու» բառերը՝ «քրեական վարույթ նախաձեռնելու» բառերով.
6) 8-րդ մասի՝
ա. 1-ին կետի «հարուցված քրեական գործերի» բառերը փոխարինել «նախաձեռնված քրեական վարույթների» բառերով,
բ. 2-րդ կետի «հարուցված քրեական գործերի քննության» բառերը փոխարինել «նախաձեռնված քրեական վարույթների» բառերով, իսկ «կալանքի տակ գտնվող» բառերը փոխարինել «արգելադրված» բառով,
գ. 3-րդ կետի «հարուցված այն քրեական գործերի» բառերը փոխարինել «նախաձեռնված այն քրեական վարույթների» բառերով,
դ. 4-րդ կետի «հարուցված եւ դատական քննության փուլում գտնվող քրեական գործերի» բառերը փոխարինել «նախաձեռնված եւ դատաքննության փուլում գտնվող քրեական վարույթների» բառերով,
ե. 5-րդ կետի «հարուցված քրեական գործերի» բառերը փոխարինել «նախաձեռնված քրեական վարույթների» բառերով, իսկ «եւ բռնագանձված» բառերը հանել,
զ. 6-րդ կետի «քրեական գործերով» բառերը փոխարինել «քրեական վարույթներով» բառերով:
Հոդված 5. Օրենքի 22-րդ հոդվածում՝
1) 3-րդ մասի «քրեական հետապնդում իրականացնող մարմինների» բառերը փոխարինել «օպերատիվ-հետախուզական գործունեություն իրականացնող մարմինների, ինչպես նաեւ վարույթի հանրային մասնակիցների» բառերով.
2) 4-րդ մասի «քրեական հետապնդում իրականացնող մարմինների» բառերը փոխարինել «օպերատիվ-հետախուզական գործունեություն իրականացնող մարմինների, վարույթի հանրային մասնակիցների» բառերով.
Հոդված 6. Օրենքի 26-րդ հոդվածում՝
1) 2-րդ մասի «քրեական հետապնդում իրականացնող մարմինների» բառերը փոխարինել «օպերատիվ-հետախուզական գործունեություն իրականացնող մարմինների, ինչպես նաեւ վարույթի հանրային մասնակիցների» բառերով.
2) 3-րդ մասի «քրեական հետապնդում իրականացնող մարմնին» բառերը փոխարինել «օպերատիվ-հետախուզական գործունեություն իրականացնող մարմիններին, ինչպես նաեւ վարույթի հանրային մասնակիցներին» բառերով, «քրեական հետապնդում իրականացնող մարմինը» բառերը՝ «օպերատիվ-հետախուզական գործունեություն իրականացնող մարմինը, ինչպես նաեւ վարույթի հանրային մասնակիցները» բառերով, իսկ «15 օրվա ընթացքում տեղեկացնում է» բառերը՝ «15 օրվա ընթացքում տեղեկացնում են» բառերով:
Հոդված 7. Օրենքի 28-րդ հոդվածում՝
1) 2-րդ մասի «քրեական հետապնդում իրականացնող մարմինները» բառերը փոխարինել «օպերատիվ-հետախուզական գործունեություն իրականացնող մարմինները, վարույթի հանրային մասնակիցները» բառերով.
2) 4-րդ մասի «քրեական հետապնդում իրականացնող մարմնի կողմից սառեցված գույքի վրա կալանք դնելու» բառերը փոխարինել «քննիչի կողմից սառեցված գույքի արգելադրման» բառերով.
3) 8-րդ մասի «քրեական հետապնդման մարմիններին» բառերը փոխարինել «օպերատիվ-հետախուզական գործունեություն իրականացնող մարմիններին, ինչպես նաեւ վարույթի հանրային մասնակիցներին» բառերով.
Հոդված 8. Օրենքի 29-րդ հոդվածի 4-րդ մասում «քրեական հետապնդում իրականացնող մարմինները» բառերը փոխարինել «օպերատիվ-հետախուզական գործունեություն իրականացնող մարմինները, ինչպես նաեւ վարույթի հանրային մասնակիցները» բառերով:
Հոդված  9. Օրենքի 31-րդ հոդվածում՝
1) 5-րդ մասի՝
ա. 1-ին կետի «190-րդ» բառը փոխարինել «296-րդ» բառով,
«2) իրավաբանական անձի ներկայացուցիչը չի ենթարկվել քրեական պատասխանատվության քրեական հետապնդումը չբացառող հանգամանքների առկայության հետեւանքով, բացառությամբ համաներման ակտի ընդունման կամ անձի մահանալու պատճառով քրեական հետապնդում չիրականացնելու կամ քրեական հետապնդումը դադարեցնելու դեպքերի, եթե Հայաստանի Հանրապետության քրեական դատավարության օրենսգրքի 12-րդ հոդվածի համապատասխանաբար 3-րդ կամ 4-րդ մասով սահմանված ընթացակարգի արդյունքում կայացվել է անմեղության վերդիկտ,».
2) 6-րդ մասի՝
ա. 1-ին կետի «217.1-ին» բառը փոխարինել «310-րդ» բառով,
«2) իրավաբանական անձի ներկայացուցիչը չի ենթարկվել քրեական պատասխանատվության քրեական հետապնդումը չբացառող հանգամանքների առկայության հետեւանքով, բացառությամբ համաներման ակտի ընդունման կամ անձի մահանալու պատճառով քրեական հետապնդում չիրականացնելու կամ քրեական հետապնդումը դադարեցնելու դեպքերի, եթե Հայաստանի Հանրապետության քրեական դատավարության օրենսգրքի 12-րդ հոդվածի համապատասխանաբար 3-րդ կամ 4-րդ մասով սահմանված ընթացակարգի արդյունքում կայացվել է անմեղության վերդիկտ,»:
Հոդված 10. Օրենքի 31-րդ հոդվածն ուժը կորցրած ճանաչել:
Հոդված 11. Եզրափակիչ մաս եւ անցումային դրույթ
1. Սույն օրենքն ուժի մեջ է մտնում 2021 թվականի հունիսի 30-ի Հայաստանի Հանրապետության քրեական դատավարության օրենսգիրքը եւ 2021 թվականի մայիսի 5-ի Հայաստանի Հանրապետության քրեական օրենսգիրքն ուժի մեջ մտնելու օրը, բացառությամբ սույն հոդվածի 2-րդ մասով նախատեսված դեպքերի:
2. Սույն օրենքի 10-րդ հոդվածն ուժի մեջ է մտնում Հայաստանի Հանրապետության քրեական օրենսգրքով նախատեսված՝ իրավաբանական անձանց քրեական պատասխանատվության վերաբերյալ դրույթներն ուժի մեջ մտնելու օրը: Փողերի լվացման կամ ահաբեկչության ֆինանսավորման մեջ իրավաբանական անձի ներգրավվածության այն դեպքերի նկատմամբ, որոնք առաջացել են մինչեւ սույն օրենքի 10-րդ հոդվածն ուժի մեջ մտնելը, տարածվում են մինչ դրա ուժի մեջ մտնելը գործող կարգավորումները:

О ВНЕСЕНИИ ИЗМЕНЕНИЙ В ЗАКОН РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ "О БОРЬБЕ С ОТМЫВАНИЕМ ДЕНЕГ И ФИНАНСИРОВАНИЕМ ТЕРРОРИЗМА"
1) в пункте 1 слова "частью 4 статьи 103.1" заменить словами "частью 10 статьи 121";
2) в пункте 2 число "190" заменить числом "296";
3) в пункте 3 число "217.1" заменить числом "310";
4) в пункте 3.1 слова "статьей 386 и частью 2 статьи 387" заменить словами "статьей 153", а слова "деяний, предусмотренных" заменить словами "деяния, предусмотренного".
Статья 2. В части 1 статьи 10 Закона:
1) в пункте 3 слова "органов, осуществляющих уголовное преследование," заменить словами "органов, осуществляющих оперативно-розыскную деятельность, а также общественных участников производства";
2) в пункте 5 слова "осуществляющих уголовное преследование органов," заменить словами "осуществляющих оперативно-розыскную деятельность органов, а также общественных участников производства".
Статья 3. В статье 12 Закона:
1) в части 1 слова "органам, осуществляющим уголовное преследование," заменить словами "органам, осуществляющим оперативно-розыскную деятельность, а также общественным участникам производства ";
2) в части 2 слова "органам уголовного преследования" заменить словами "органам, осуществляющим оперативно-розыскную деятельность, а также общественным участникам производства", а слова "органов уголовного преследования" – словами "органов, осуществляющих оперативно-розыскную деятельность, а также общественных участников производства".
1) в части 1 слова "органы, осуществляющие уголовное преследование, " заменить словами "органы, осуществляющие оперативно-розыскную деятельность, а также общественных участников производства ";
2) в части 3 слова "органам, осуществляющим уголовное преследование, " заменить словами "органам, осуществляющим оперативно-розыскную деятельность, а также общественным участникам производства", а слова "осуществляющим уголовное преследование органам," – словами "органам, осуществляющим оперативно-розыскную деятельность, а также общественным участникам производства ";
3) в части 4 слова "органов уголовного преследования " заменить словами "органов, осуществляющих оперативно-розыскную деятельность, а также общественных участников производства ";
"5. В случае истребования сведений, установленных пунктами 4 и 5 части 1 статьи 10 настоящего Закона, предоставляющие отчет лица, государственные, в том числе контрольные органы, и органы, осуществляющие оперативно розыскную деятельность, а также общественные участники производства должны предоставить указанные сведения уполномоченному органу в 10-дневный срок, если в запросе не указан иной срок либо по обоснованному мнению государственного органа нет необходимости в более длительном сроке для ответа на запрос. Органы, осуществляющие оперативно-розыскную деятельность, а также общественные участники производства предоставляют предварительному следствию запрещенные к разглашению сведения , если запрос уполномоченного органа содержит достаточные обоснования подозрения или случая отмывания денег или финансирования. терроризма.";
5) в части 6 слова "Органы, осуществляющие уголовное преследование" заменить словами "Органы, осуществляющие оперативно-розыскную деятельность, а также общественные участники производства", а слова "возбуждении уголовного дела" – словами "инициировании уголовного производства";
6) в части 8:
а. слова "уголовных дел, возбужденных" заменить словами "уголовных производств, инициированных",
б. в пункте 2 слова "расследования уголовных дел, возбужденных" заменить словами "уголовных производств, инициированных", а слова " находящегося под арестом" заменить словами " находящегося под запретом,
в пункте 3 слова " уголовных дел, возбужденных " заменить словами " уголовных производств, инициированных",
г. в пункте 4 слова "уголовных дел, возбужденных" заменить словами "уголовных производств, инициированных",
д. в пункте 5 слова " уголовными делами, возбужденными" заменить словами " уголовными производствами, инициированными", а слова "конфискованного и" исключить,
е. в пункте 6 слова "по уголовным делам" заменить словами "по уголовным производствам".
Статья 5. В статье 22 Закона:
1) в части 3 слова "органами, осуществляющими уголовное преследование " заменить словами "органами, осуществляющими оперативно-розыскную деятельность, а также общественными участниками производства";
2) в части 4 слова "органам, осуществляющим уголовное преследование " заменить словами "органам, осуществляющим оперативно-розыскную деятельность, общественным участникам производства".
Статья 6. В статье 26 Закона:
1) в части 2 слова "органами, осуществляющими уголовное преследование," заменить словами "органами, осуществляющими оперативно-розыскную деятельность, а также общественными участниками производства,"
2) в части 3 слова "осуществляющему уголовное преследование органу" заменить словами "органам, осуществляющим оперативно-розыскную деятельность, а также общественным участникам производства", слова "осуществляющий уголовное преследование орган " – словами "орган, осуществляющий оперативно-розыскную деятельность, а также общественные участники производства ", а слова " в течение 15 дней информирует" заменить словами " в течение 15 дней информируют".
Статья 7. В статье 28 Закона:
1) в части 2 слова "органы, осуществляющие уголовное преследование" заменить словами "органы, осуществляющие оперативно-розыскную деятельность, а также общественные участники производства";
2) в части 4 слова "наложения ареста на замороженное имущество органом, осуществляющим уголовное преследование" заменить словами "наложения следователем запрета на замороженное имущество";
3) в части 8 слова " органу, осуществляющему уголовное преследование" заменить словами "органам, осуществляющим оперативно-розыскную деятельность, а также общественным участникам производства".
Статья 8. В части 4 статьи 29 слова "органы, осуществляющие уголовное преследование," заменить словами " органы, осуществляющие оперативно-розыскную деятельность, а также общественные участники производства ".
Статья 9. В статье 31 Закона:
1) в части 5 :
а. в пункте 1 слова "статьей 190" заменить словами "статьей 296",
б. пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2) представитель юридического лица не привлекался к уголовной ответственности
вследствие наличия обстоятельств, не исключающих уголовное преследование,
за исключением случаев принятия акта об амнистии или неосуществления уголовного преследования либо прекращения уголовного преследования по причине смерти лица, если в результате процедур, установленных соответственно частями 3 и 4 статьи 12 Уголовно-процессуального кодекса Республики Армения, вынесен вердикт о невиновности,";
2) в части 6:
а. в пункте 1 слова " статьей 217.1" заменить словами "статьей 310",
"2) представитель юридического лица не привлекался к уголовной ответственности вследствие наличия обстоятельств, не исключающих уголовное преследование, за исключением случаев принятия акта об амнистии или неосуществления уголовного преследования либо прекращения уголовного преследования по причине смерти лица, если в результате процедур, установленных соответственно частями 3 и 4 статьи 12 Уголовно-процессуального кодекса Республики Армения, вынесен вердикт о невиновности,".
Статья 10. Статью 31 Закона признать утратившей силу.
Статья 11. Заключительная часть и переходные положения
1. Настоящий Закон вступает в силу в день вступления в силу Уголовно-процессуального кодекса Республики Армения от 30 июня 2021 года и Уголовного кодекса Республики Армения от 5 мая 2021 года, за исключением случаев, предусмотренных частью 2 настоящей статьи.
2. Статья 10 настоящего Закона вступает в силу в день вступления в силу положений об уголовной ответственности юридических лиц, предусмотренных Уголовным кодексом Республики Армения . На случаи вовлечения представителя юридического лица в отмывание денег или финансирование терроризма, возникшие до вступления в силу статьи 10 настоящего Закона, распространяются регуляторы, действующие до вступления статьи в силу.