Հոդված 1.   2016  թվականի  հոկտեմբերի 4-ի Հայաստանի Հանրապետության հարկային օրենսգրքի (այսուհետ` Օրենսգիրք) 229-րդ հոդվածը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 2-րդ մասով.
«2. Կազմակերպությունների համար անշարժ գույքի հարկը հաշվարկվում է սույն հոդվածի 1-ին մասով սահմանված տարեկան դրույքաչափերի եւ 0.5 գործակցի արտադրյալով հաշվարկվող կիսամյակային դրույքաչափերով:»:
Հոդված 2. Օրենսգրքի 232-րդ հոդվածը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«Հոդված 232. Հաշվետու ժամանակաշրջանը
1. Ֆիզիկական անձանց համար անշարժ գույքի հարկի հաշվարկման համար հաշվետու ժամանակաշրջան է համարվում յուրաքանչյուր հաշվետու տարին:
2. Կազմակերպությունների համար անշարժ գույքի հարկի հաշվարկման համար հաշվետու ժամանակաշրջան է համարվում յուրաքանչյուր հաշվետու կիսամյակը:»:
Հոդված 3. Օրենսգրքի 233-րդ հոդվածի 2-րդ մասը «տարեկան» բառից հետո լրացնել «, իսկ կազմակերպությունների դեպքում կիսամյակային» բառերով, իսկ «հարկային տարվա» բառերից հետո` «, իսկ կազմակերպությունների դեպքում` հաշվետու կիսամյակի» բառերով:
Հոդված 4. Օրենսգրքի 236-րդ հոդվածի 1-ին մասը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«1. Կազմակերպությունները եւ ֆիզիկական անձինք անշարժ գույքի հարկի գումարները (այդ թվում` Օրենսգրքի 231-րդ հոդվածի 3-րդ մասով սահմանված դեպքերում ու կարգով հաշվարկված անշարժ գույքի հարկի պարտավորության գումարները) անշարժ գույքի գտնվելու վայրի համայնքի բյուջե են վճարում հետեւյալ ժամկետներում` հաշվի առնելով սույն հոդվածով սահմանված առանձնահատկությունները.
1) ֆիզիկական անձինք` մինչեւ հարկային տարվա դեկտեմբերի 1-ը ներառյալ.
2) կազմակերպությունները` յուրաքանչյուր հաշվետու կիսամյակ` առաջին կիսամյակում մինչեւ հարկային տարվա հունիսի 1-ը ներառյալ, երկրորդ կիսամյակում մինչեւ հարկային տարվա դեկտեմբերի 1-ը ներառյալ:»:

Статья 1. Статью 229 Налогового кодекса Республики Армения от 4 октября 2016 года (далее – Кодекс) дополнить частью 2 следующего содержания:
“2. Для организаций налог на недвижимое имущество исчисляется по полугодовым ставкам как произведение годовых ставок, установленных частью 1 настоящей статьи, и коэффициента 0,5.”.
Статья 2. Статью 232 Кодекса изложить в следующей редакции:
“Статья 232. Отчетный период
1. Для физических лиц отчетным периодом для исчисления налога на недвижимое имущество считается каждый отчетный год.
2. Для организаций отчетным периодом для исчисления налога на недвижимое имущество считается каждое отчетное полугодие.”.
Статья 3. Часть 2 статьи 233 Кодекса после слова “годовые” дополнить словами “, а в случае организаций полугодовые”, а после слов “налогового года” – словами “, а в случае организаций - в течение отчетного полугодия”.
Статья 4. Часть 1 статьи 236 Кодекса изложить в следующей редакции:
“1. Oрганизации и физические лица уплачивают суммы налога на недвижимое имущество (в том числе суммы обязательства по налогу на недвижимое имущество, исчисленные в случаях и порядке, установленных частью 3 статьи 231 Кодекса) в муниципальный бюджет по месту нахождения недвижимого имущества в следующие сроки с учетом особенностей, установленных настоящей статьей:
1) физические лица - до 1 декабря налогового года включительно;
2) организации – в течение каждого отчетного полугодия: в первом полугодии – до 1 июня налогового года включительно, во втором полугодии – до 1 декабря налогового года включительно.”.