Ընդունվել է 22.03.2023
Հոդված 1. 2016 թվականի հոկտեմբերի 4-ի Հայաստանի Հանրապետության հարկային օրենսգրքի (այսուհետ՝ Օրենսգիրք) 62-րդ հոդվածի 8-րդ մասում՝
1) առաջին պարբերության վերջին նախադասությունը հանել.
2) լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ երրորդ պարբերությունով.
«Սույն մասի առաջին պարբերության դրույթները չեն կիրառվում՝
1) եթե սույն մասի առաջին պարբերությամբ սահմանված գույքային միավորների օտարման գործարքի կողմ է համարվում պետությունը կամ համայնքը (բացառությամբ այն դեպքերի, երբ գործարքը կատարվում է այլ կազմակերպության միջոցով).
2)  բանկի կամ վարկային կազմակերպության կողմից սույն մասի առաջին պարբերությամբ սահմանված այնպիսի գույքային միավորների օտարման գործարքների դեպքում, որոնց նկատմամբ բանկի կամ վարկային կազմակերպության գրավի իրավունքը գրանցվել է մինչեւ «Անշարժ գույքի հարկով հարկման նպատակով անշարժ գույքի շուկայական արժեքին մոտարկված կադաստրային գնահատման կարգը սահմանելու մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքն ուժի մեջ մտնելը, եւ այդ գույքը բանկին կամ վարկային կազմակերպությանը սեփականության իրավունքով փոխանցվել է հարկադիր կամ սնանկության աճուրդում գնման արդյունքում:»:
Հոդված 2 . Օրենսգրքի 64-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 47-րդ կետի «ժդ» ենթակետը «լիզինգային պայմանագրի» բառերից առաջ լրացնել «լիզինգի առարկայի հանձնման-ընդունման ամսաթվի դրությամբ ԱԱՀ վճարող համարվող կազմակերպությանը, անհատ ձեռնարկատիրոջը կամ նոտարին» բառերով:
Հոդված 3.   Օրենսգրքի 108-րդ հոդվածի 1-ին մասը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 26-րդ կետով.
«26) շահութահարկ վճարողի՝ այլ կազմակերպությունում ունեցած բաժնետոմսերի, բաժնեմասերի կամ փայաբաժինների օտարումից ստացվող եկամուտները, եթե բաժնետոմսի, բաժնեմասի կամ փայաբաժնի օտարումը կատարվում է բաժնետոմսը, բաժնեմասը կամ փայաբաժինը ձեռք բերելու օրը ներառող հարկային տարվան հաջորդող երկու հարկային տարիները լրանալուց հետո:»:
Հոդված 4.   Օրենսգրքի 109-րդ հոդվածում՝
1)  1-ին մասի 2-րդ կետի «ա» եւ «բ» ենթակետերի երկրորդ պարբերությունից հանել «, եւ շենքի վրա կատարված ծախսերի (ընթացիկ, կապիտալ) տարբերակումը կատարվում է դրա կադաստրային արժեքից ելնելով» բառերը.
2)  1-ին մասի վերջին պարբերությունը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«Սույն մասի դրույթները չեն կիրառվում՝
1)  եթե սույն մասով սահմանված գույքային միավորների օտարման կամ վարձակալության կամ անհատույց օգտագործման հանձնելու գործարքի կողմ է համարվում պետությունը կամ համայնքը (բացառությամբ այն դեպքերի, երբ գործարքը կատարվում է այլ կազմակերպության միջոցով).
2)  բանկի կամ վարկային կազմակերպության կողմից սույն մասով սահմանված այնպիսի գույքային միավորների օտարման գործարքների դեպքում, որոնց նկատմամբ բանկի կամ վարկային կազմակերպության գրավի իրավունքը գրանցվել է մինչեւ «Անշարժ գույքի հարկով հարկման նպատակով անշարժ գույքի շուկայական արժեքին մոտարկված կադաստրային գնահատման կարգը սահմանելու մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքն ուժի մեջ մտնելը, եւ այդ գույքը բանկին կամ վարկային կազմակերպությանը սեփականության իրավունքով փոխանցվել է հարկադիր կամ սնանկության աճուրդում գնման արդյունքում.
3)  եթե բանկի կամ վարկային կազմակերպության սեփականությանն անցած (այդ թվում՝ պարտքի դիմաց ստացված)՝ սույն մասով սահմանված՝ գրավ դրված գույքային միավորները բանկի կամ վարկային կազմակերպության կողմից այդ գույքն ի սեփականություն վերցնելուց հետո` մեկ տարվա ընթացքում, օտարվում են այդ գույքի նախկին սեփականատիրոջը (որի գույքի վրա տարածվել էր բռնագանձումը) կամ նրա իրավահաջորդին.
4)  լիզինգի (տարատեսակների) պայմանագրի շրջանակներում լիզինգատուի կողմից լիզինգառուին սույն մասով սահմանված գույքային միավորների օտարման գործարքների նկատմամբ.
5) Կառավարության որոշումների հիման վրա սույն մասով սահմանված գույքային միավորների օտարման կամ վարձակալության հանձնման գործարքների նկատմամբ:».
3) լրացնել  հետեւյալ բովանդակությամբ 1.1-ին մասով.
«1.1. Հարկադիր կամ սնանկության աճուրդում գնման արդյունքում բանկին կամ վարկային կազմակերպությանը սեփականության իրավունքով փոխանցված՝ սույն հոդվածի 1-ին մասով սահմանված գույքային միավորների օտարումից եկամուտը հաշվարկվում է՝ հիմք ընդունելով գործարքի փաստացի գինը (առանց ԱԱՀ-ի), բայց ոչ պակաս, քան հարկադիր կամ սնանկության աճուրդում այդ գույքը ձեռք բերելու գինը (առանց ԱԱՀ-ի): Սույն մասով սահմանված կարգավորումները կիրառվում են միայն այն գույքային միավորների օտարման գործարքների մասով, որոնց նկատմամբ բանկի կամ վարկային կազմակերպության գրավի իրավունքը գրանցվել է մինչեւ «Անշարժ գույքի հարկով հարկման նպատակով անշարժ գույքի շուկայական արժեքին մոտարկված կադաստրային գնահատման կարգը սահմանելու մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքն ուժի մեջ մտնելը:»:
Հոդված 5 . «20) շահութահարկ վճարողի՝ այլ կազմակերպությունում ունեցած բաժնետոմսերի, բաժնեմասերի կամ փայաբաժինների հաշվեկշռային արժեքները, եթե բաժնետոմսի, բաժնեմասի կամ փայաբաժնի օտարումը կատարվում է բաժնետոմսը, բաժնեմասը կամ փայաբաժինը ձեռք բերելու օրը ներառող հարկային տարվան հաջորդող երկու հարկային տարիները լրանալուց հետո:»:
Հոդված 6. Օրենսգրքի 121-րդ հոդվածում՝
1) 3-րդ մասի առաջին պարբերության 1-ին կետի «բ» եւ «գ» ենթակետերը «սույն հոդվածի 1-ին մասի 3-րդ կետով» բառերից հետո լրացնել «կամ 2-րդ մասով» բառերով.
2) 3-րդ մասի երկրորդ պարբերության 1-ին եւ 2-րդ կետերը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«1) հիմնական միջոցների եւ ոչ նյութական ակտիվի վրա կատարված ծախսերը՝ որպես կապիտալ կամ ընթացիկ բնույթի ծախսեր, դասակարգելու համար գործառնական վարձակալությամբ կամ լիզինգով (տարատեսակներով) կամ անհատույց օգտագործմամբ վերցված հիմնական միջոցների եւ ոչ նյութական ակտիվների սկզբնական եւ (կամ) հաշվեկշռային արժեքներ են ընդունվում վարձատուի կամ լիզինգատուի կամ անհատույց օգտագործման տրամադրողի (բացառությամբ եթե վարձատու կամ լիզինգատու կամ անհատույց օգտագործման տրամադրող է հանդիսանում անհատ ձեռնարկատեր եւ նոտար չհանդիսացող ֆիզիկական անձը կամ Հայաստանի Հանրապետությունում հաշվառված մշտական հաստատություն չունեցող ոչ ռեզիդենտ կազմակերպությունը) մոտ հաշվառված՝ համապատասխանաբար սկզբնական եւ (կամ) հաշվեկշռային արժեքները, որոնք նշվում են համապատասխան ակտում կամ պայմանագրում կամ հանձնման-ընդունման փաստաթղթում: Անհատ ձեռնարկատեր եւ նոտար չհանդիսացող ֆիզիկական անձից կամ Հայաստանի Հանրապետությունում հաշվառված մշտական հաստատություն չունեցող ոչ ռեզիդենտ կազմակերպությունից գործառնական վարձակալությամբ կամ լիզինգով (տարատեսակներով) կամ անհատույց օգտագործմամբ վերցված հիմնական միջոցների եւ ոչ նյութական ակտիվների սկզբնական եւ հաշվեկշռային արժեքները որոշվում են տվյալ գույքը ձեռք բերելու փաստաթղթերում նշված ձեռքբերման արժեքի չափով:
Սույն կետով սահմանված փաստաթղթերում սկզբնական եւ (կամ) հաշվեկշռային արժեքների բացակայության դեպքում՝
ա. այդ արժեքները համարվում են զրո, բացառությամբ շենքերի, շինությունների (այդ թվում` անավարտ, կիսակառույց), բնակելի կամ այլ տարածքների, հողամասերի վարձակալության կամ լիզինգով (տարատեսակներով) կամ անհատույց օգտագործման վերցնելու գործարքների դեպքերի,
բ. շենքերի, շինությունների (այդ թվում` անավարտ, կիսակառույց), բնակելի կամ այլ տարածքների, հողամասերի վարձակալության կամ լիզինգով (տարատեսակներով) կամ անհատույց օգտագործման վերցնելու գործարքների դեպքերում սկզբնական արժեքները եւ հաշվեկշռային արժեքները որոշվում են Օրենսգրքի 228-րդ հոդվածով սահմանված կարգով որոշվող՝ անշարժ գույքի հարկով հարկման բազայի 80 տոկոսի չափով.
2) գործառնական վարձակալությամբ կամ լիզինգով (տարատեսակներով) կամ անհատույց օգտագործմամբ վերցված հիմնական միջոցների եւ ոչ նյութական ակտիվների վրա կատարված կապիտալ բնույթի ծախսերն ամորտիզացնելու համար որպես ամորտիզացիոն նվազագույն ժամկետ է ընդունվում սույն հոդվածի 1-ին մասի 3-րդ կետով կամ 2-րդ մասով սահմանված ժամկետը, իսկ որպես մնացորդային ամորտիզացիոն ժամանակահատված է ընդունվում վարձատուի կամ լիզինգատուի կամ անհատույց օգտագործման տրամադրողի (բացառությամբ եթե վարձատու կամ լիզինգատու կամ անհատույց օգտագործման տրամադրող է հանդիսանում անհատ ձեռնարկատեր եւ նոտար չհանդիսացող ֆիզիկական անձը կամ Հայաստանի Հանրապետությունում հաշվառված մշտական հաստատություն չունեցող ոչ ռեզիդենտ կազմակերպությունը) մոտ հաշվառված մնացորդային ամորտիզացիոն ժամանակահատվածը, որոնք նշվում են համապատասխան ակտում կամ պայմանագրում կամ հանձնման-ընդունման փաստաթղթում: Դրանցում մնացորդային ամորտիզացիոն ժամանակահատվածի բացակայության դեպքում որպես մնացորդային ամորտիզացիոն ժամանակահատված է ընդունվում սույն հոդվածի 1-ին մասի 3-րդ կետով կամ 2-րդ մասով սահմանված ժամկետը:
Անհատ ձեռնարկատեր եւ նոտար չհանդիսացող ֆիզիկական անձից կամ Հայաստանի Հանրապետությունում հաշվառված մշտական հաստատություն չունեցող ոչ ռեզիդենտ կազմակերպությունից գործառնական վարձակալությամբ կամ լիզինգով (տարատեսակներով) կամ անհատույց օգտագործմամբ վերցված հիմնական միջոցների եւ ոչ նյութական ակտիվների վրա կատարված կապիտալ բնույթի ծախսերն ամորտիզացնելու համար որպես ամորտիզացիոն նվազագույն եւ մնացորդային ժամանակահատված է ընդունվում սույն հոդվածի 1-ին մասի 3-րդ կետով կամ 2-րդ մասով սահմանված ժամկետը.».
3) 5-րդ մասի վերջին պարբերությունը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«Սույն մասի 1-ին եւ 2-րդ կետերի դրույթները չեն կիրառվում Օրենսգրքի 109-րդ հոդվածի 1-ին մասի վերջին պարբերությամբ սահմանված դեպքերում:»:
Հոդված 7. Օրենսգրքի 125-րդ հոդվածի 4-րդ մասի 4-րդ կետը «զրո տոկոս» բառերից հետո լրացնել «, իսկ այլ կազմակերպությունում ունեցած բաժնետոմսերի, բաժնեմասերի կամ փայաբաժինների օտարումից ստացվող ակտիվների արժեքի հավելաճի մասով՝ 18 տոկոս» բառերով:
Հոդված 8.   Օրենսգրքի 146-րդ հոդվածում՝
1)  2-րդ մասի եւ 3-րդ մասի 1-ին կետի «վեց ամսվա» բառերը փոխարինել «մեկ տարվա» բառերով.
2)  3-րդ մասի 2-րդ կետի եւ 4-րդ մասի «վեցամսյա» բառը փոխարինել «մեկ տարվա» բառերով:
Հոդված 9.   Օրենսգրքի 147-րդ հոդվածի 1-ին մասը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 42-րդ կետով.
«42) սեփականության իրավունքով իրեն պատկանող գույքի օտարումից բանկերից եւ վարկային կազմակերպություններից ստացվող եկամուտները, եթե հետագայում այդ գույքը նույն բանկի կամ վարկային կազմակերպության կողմից անհատ ձեռնարկատեր եւ նոտար չհանդիսացող ֆիզիկական անձանց տրամադրվում է լիզինգով (տարատեսակներով):»:
Հոդված 10. Օրենսգրքի 158-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ կետում «ապրիլի 20-ը» բառերը փոխարինել «մայիսի 1-ը» բառերով:
Հոդված 11.   Եզրափակիչ մաս եւ անցումային դրույթներ
1. Սույն օրենքն ուժի մեջ է մտնում պաշտոնական հրապարակմանը հաջորդող օրվանից եւ տարածվում է 2023 թվականի հունվարի 1-ից ծագած հարաբերությունների վրա, բացառությամբ սույն հոդվածի 2-5-րդ մասերով սահմանված հոդվածների:
2. Սույն օրենքի 1-ին, 4-րդ եւ 6-րդ հոդվածներն ուժի մեջ են մտնում պաշտոնական հրապարակմանը հաջորդող օրվանից եւ տարածվում են 2022 թվականի հունվարի 1-ից ծագած հարաբերությունների վրա:
3. Սույն օրենքի 2-րդ հոդվածն ուժի մեջ է մտնում պաշտոնական հրապարակմանը հաջորդող օրվանից եւ կիրառվում է սույն օրենքն ուժի մեջ մտնելուց հետո հանձնման-ընդունման ակտով հանձնվող լիզինգի առարկայի մասով:
4. Սույն օրենքի 7-րդ հոդվածն ուժի մեջ է մտնում 2024 թվականի հունվարի 1-ից:
5. Սույն օրենքի 9-րդ հոդվածն ուժի մեջ է մտնում պաշտոնական հրապարակմանը հաջորդող օրվանից եւ կիրառվում է դրանից հետո կատարվող` գույքի օտարման գործարքների դիմաց բանկերից եւ վարկային կազմակերպություններից ստացվող եկամուտների մասով:

Статья 1. В части 8 статьи 62 Налогового кодекса Республики Армения от 4 октября 2016 года (далее – Кодекс):
1) в абзаце первом исключить последнее предложение;
2) часть дополнить абзацем третьим следующего содержания:
“Положения абзаца первого настоящей части не применяются:
1) если стороной сделки по отчуждению имущественных единиц, установленных абзацем первым настоящей части, считается государство или муниципалитет (за исключением случаев, когда сделка совершается через другую организацию);
2) при совершении банком или кредитной организацией сделок по отчуждению имущественных единиц, установленных абзацем первым настоящей части, право залога в отношении которых зарегистрировано банком или кредитной организацией до вступления в силу Закона Республики Армения “Об установлении порядка кадастровой оценки, приближенной к рыночной стоимости недвижимого имущества, в целях обложения налогом на недвижимое имущество”, и это имущество передано банку или кредитной организации на праве собственности в результате покупки на принудительном аукционе или аукционе по банкротству.”.
Статья 2. Подпункт “о” пункта 47 части 2 статьи 64 Кодекса после слов ”в рамках договора лизинга,” дополнить словами “организации, индивидуальному предпринимателю или нотариусу, считающимся плательщиком НДС по состоянию на дату приема-передачи предмета лизинга,”.
Статья 3. Часть 1 статьи 108 Кодекса дополнить пунктом 26 следующего содержания:
“26) доходы от отчуждения акций, долей или паев плательщика налога на прибыль, имеющихся в другой организации, если отчуждение акции, доли или пая осуществляется по истечении двух налоговых лет, следующих за налоговым годом, включающим день приобретения акции, доли или пая.”.
Статья 4. В статье 109 Кодекса:
1) в абзаце втором подпунктов “а” и “б” пункта 2 части 1 исключить слова “и дифференциация расходов (текущих, капитальных), произведенных на здание, осуществляется исходя из его кадастровой стоимости,”;
2) последний абзац части 1 изложить в следующей редакции:
“Положения настоящей части не применяются:
1) если стороной сделки по отчуждению либо передаче в аренду или безвозмездное пользование установленных настоящей частью имущественных единиц считается государство или муниципалитет (за исключением случаев, когда сделка совершается через другую организацию);
2) при сделках по отчуждению банком или кредитной организацией установленных настоящей частью имущественных единиц, право залога в отношении которых зарегистрировано банком или кредитной организацией до вступления в силу Закона Республики Армения “Об установлении порядка кадастровой оценки, приближенной к рыночной стоимости недвижимого имущества, в целях обложения налогом на недвижимое имущество”, и это имущество передано банку или кредитной организации на праве собственности в результате покупки на принудительном аукционе или аукционе по банкротству;
3) если установленные настоящей частью заложенные имущественные единицы, перешедшие в собственность банка иди кредитной организации (в том числе полученные в счет долга), отчуждаются бывшему владельцу этого имущества (на имущество которого было обращено взыскание) или его правопреемнику в течение одного года после принятия банком иди кредитной организацией этого имущества в собственность;
4) в отношении сделок по отчуждению лизингодателем лизингополучателю установленных настоящей частью имущественных единиц в рамках договора лизинга (его разновидностей);
5) в отношении сделок по отчуждению или сдаче в аренду установленных настоящей частью имущественных единиц на основании постановлений Правительства.”;
3) статью дополнить частью 1.1 следующего содержания:
“1.1. Доход от отчуждения установленных частью 1 настоящей статьи имущественных единиц, переданных банку или кредитной организации на праве собственности в результате покупки на принудительном аукционе или аукционе по банкротству, рассчитывается на основе фактической цены сделки (без НДС), но не менее цены приобретения этого имущества на принудительном аукционе или аукционе по банкротству (без НДС). Регулирования, установленные настоящей частью, применяются только в части сделок по отчуждению имущественных единиц, право залога в отношении которых зарегистрировано банком или кредитной организацией до вступления в силу Закона Республики Армения “Об установлении порядка кадастровой оценки, приближенной к рыночной стоимости недвижимого имущества, в целях обложения налогом на недвижимое имущество.”.
Статья 5. Часть 1 статьи 112 Кодекса дополнить пунктом 20 следующего содержания:
“20) балансовая стоимость акций, долей или паев налогоплательщика, имеющихся в другой организации, если отчуждение акции, доли или пая осуществляется по истечении двух налоговых лет, следующих за налоговым годом, включающим день приобретения акций, доли или пая.”.
Статья 6. В статье 121 Кодекса:
1) подпункты “б” и “в” пункта 1 абзаца первого части 3 после слов “пунктом 3 части 1” дополнить словами “или частью 2”;
2) пункты 1 и 2 абзаца второго части 3 изложить в следующей редакции:
“1) для классификации расходов на основные средства и нематериальный актив в качестве расходов капитального или текущего характера за первоначальную стоимость и (или) балансовую стоимость основных средств и нематериальных активов, взятых в операционную аренду или лизинг (его разновидности), или безвозмездное пользование, принимаются соответственно первоначальная стоимость и (или) балансовая стоимость, учтенные у арендодателя или лизингодателя, или лица, предоставляющего в безвозмездное пользование (за исключением, если арендодателем, лизингодателем или лицом, предоставляющим в безвозмездное пользование, является физическое лицо, не являющееся индивидуальным предпринимателем и нотариусом, или организация-нерезидент, не имеющая состоящего на учете в Республике Армения постоянного учреждения), которые указываются в соответствующем акте или договоре, или документе о приеме-передачи. Первоначальная стоимость и балансовая стоимость основных средств и нематериальных активов, взятых в операционную аренду или лизинг (его разновидности), или безвозмездное пользование у физического лица, не являющегося индивидуальным предпринимателем и нотариусом, или у организации-нерезидента, не имеющей постоянного учреждения, состоящего на учете в Республике Армения, определяются в размере стоимости приобретения, указанной в документах на приобретение данного имущества.
В случае отсутствия первоначальной стоимости и (или) балансовой стоимости в установленных настоящим пунктом документах:
а. эти стоимости считаются равными нулю, за исключением случаев совершения сделок по взятию здания, строения (в том числе незавершенные, недостроенные), жилые или другие площади, земельные участки в аренду или лизинг (его разновидности) или в безвозмездное пользование,
б. первоначальная стоимость и балансовая стоимость при сделках по взятию зданий, сооружений (в том числе незавершенных, недостроенных), жилых или других площадей, земельных участков в аренду или лизинг (его разновидности) или безвозмездное пользование определяются в размере 80 процентов налогооблагаемой базы по налогу на недвижимое имущество, определяемой в порядке, установленном статьей 228 Кодекса;
2) для амортизации расходов капитального характера, произведенных на основные средства и нематериальные активы, взятые в операционную аренду или лизинг (его разновидности) или безвозмездное пользование, в качестве минимального срока амортизации принимается срок, установленный пунктом 3 части 1 или частью 2 настоящей статьи, а в качестве минимального амортизационного периода принимается срок, установленный пунктом 3 части 1 или частью 2 настоящей статьи, а в качестве остаточного амортизационного периода принимается остаточный амортизационный период, учтенный у арендодателя или лизингополучателя, или лица, предоставляющего в безвозмездное пользование (за исключением случаев, если арендодателем, лизингодателем или лицом, предоставляющим в безвозмездное пользование, является физическое лицо, не являющееся индивидуальным предпринимателем и нотариусом, или организация-нерезидент, не имеющая постоянного учрежения, состоящего на учете в Республике Армения), которые указываются в соответствующем акте или договоре, или документе о приеме-передачи. При отсутствии в них остаточного амортизационного периода в качестве остаточного амортизационного периода принимается срок, установленный пунктом 3 части 1 или частью 2 настоящей статьи.
Для амортизации расходов капитального характера, произведенных на основные средства и нематериальные активы, взятые в операционную аренду или лизинг (его разновидности) или безвозмездное пользование у физического лица, не являющегося индивидуальным предпринимателем и нотариусом, или у организации-нерезидента, не имеющей постоянного учреждения, состоящего на учете в Республике Армения, в качестве минимального и остаточного амортизационного периода принимается срок, установленный пунктом 3 части 1 или частью 2 настоящей статьи;”.
3) последний абзац части 5 изложить в следующей редакции:
“Положения пунктов 1 и 2 настоящей части не применяются в случаях, установленных последним абзацем части 1 статьи 109 Кодекса.”.
Статья 7. В пункте 4 части 4 статьи 125 Кодекса после слов “от отчуждения ценных бумаг” дополнить словами “, а в части прироста стоимости активов, получаемых от отчуждения акций, долей или паев, имеющихся в других организациях, - 18 процентов”.
Статья 8. В статье 146 Кодекса:
1) в части 2 и пункте 1 части 3 слова “шести месяцев” заменить словами “одного года”;
2) в пункте 2 части 3 слова “шестимесячного”, “шестимесячный” заменить словами “годичного” “годичный” и в части 4 слово “шестимесячного” заменить словом “годичного”;
Статья 9. Часть 1 статьи 147 Кодекса дополнить пунктом 42 следующего содержания:
“42) доходы, получаемые от банков и кредитных организаций от отчуждения имущества, принадлежащего ему на праве собственности, если в дальнейшем это имущество предоставляется тем же банком или кредитной организацией физическим лицам, не являющимся индивидуальными предпринимателями и нотариусами, в лизинг (его разновидности).”.
Статья 10. В пункте 2 части 2 статьи 158 Кодекса слова “20 апреля” заменить словами “1 мая”.
Статья 11. Заключительная часть и переходные положения
1. Настоящий Закон вступает в силу со дня, следующего за днем его официального опубликования, и распространяется на отношения, возникшие с 1 января 2023 года, за исключением статей, установленных частями 2-5 настоящей статьи.
2. Статьи 1, 4 и 6 настоящего Закона вступают в силу со дня, следующего за днем его официального опубликования, и распространяется на отношения, возникшие с 1 января 2022 года.
3. Статья 2 настоящего Закона вступают в силу со дня, следующего за днем его официального опубликования, и применяется в части предмета лизинга, передаваемого по акту приема-передачи после вступления в силу настоящего Закона.
4. Статья 7 настоящего Закона вступают в силу с 1 января 2024 года.
5. Статья 9 настоящего Закона вступают в силу со дня, следующего за днем его официального опубликования, и применяется в части доходов, получаемых от банков и кредитных организаций за совершенные после этого сделки по отчуждению имущества.