ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՀԱՐԿԱՅԻՆ ՕՐԵՆՍԳՐՔՈՒՄ ԼՐԱՑՈՒՄՆԵՐ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱUԻՆ
Հոդված 1. 2016 թվականի հոկտեմբերի 4-ի Հայաստանի Հանրապետության հարկային օրենսգրքի (այսուհետ՝ Օրենսգիրք) 147-րդ հոդվածի 1-ին մասը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 12.1-ին կետով.
«12.1) «Կամավոր աշխատանքի մասին» օրենքի 3-րդ հոդվածի 1-ին մասի 3-րդ կետով սահմանված Կազմակերպության կողմից կամավորին՝ իր բնակության վայրից (քաղաքից կամ գյուղից) դուրս կամավոր աշխատանք կատարելու դեպքում կատարված ծախսերի հատուցումը՝ ոչ ավելի, քան գործուղման մեկնած աշխատողների գործուղման ծախսերի հատուցման՝ Հայաստանի Հանրապետության աշխատանքային օրենսդրությամբ սահմանված նվազագույն չափերով, որոնք հիմնավորված են Օրենսգրքի 55-րդ հոդվածի 2-րդ մասով սահմանված հաշվարկային փաստաթղթերով.»:
Հոդված 2. Օրենսգրքի 412-րդ հոդվածում՝
1) վերնագիրը «չներկայացնելը» բառից հետո լրացնել «, ինչպես նաեւ առանց «Կամավոր աշխատանքի մասին» օրենքով սահմանված կարգով կամավոր աշխատանքի մասին պայմանագիր կնքելու կամավոր ներգրավելը» բառերով.
2) 1-ին մասը «չներկայացնելու» բառից հետո լրացնել «, ինչպես նաեւ առանց «Կամավոր աշխատանքի մասին» օրենքով սահմանված կարգով կամավոր աշխատանքի մասին պայմանագիր կնքելու կամավոր ներգրավելու» բառերով, «գանձվում է» բառերից առաջ՝ «կամ «Կամավոր աշխատանքի մասին» օրենքի 3-րդ հոդվածի 1-ին մասի 3-րդ կետով սահմանված Կազմակերպությունից» բառերով, իսկ «վարձու աշխատողի» բառերից հետո՝ «կամ կամավոր աշխատանք կատարող անձի» բառերով:

О ВНЕСЕНИИ ДОПОЛНЕНИЙ В НАЛОГОВЙ КОДЕКС РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ
Статья 1. Часть 1 статьи 147 Налогового кодекса Республики Армения от 4 октября 2016 года (далее – Кодекс) дополнить пунктом 12.1 следующего содержания:
“12.1) возмещение Организацией, установленной пунктом 3 части 1 статьи 3 Закона “О добровольной работе”, расходов, понесенных добровольцем при выполнении добровольной работы за пределами места его проживания (города или села), обоснованных расчетными документами, установленными частью 2 статьи 55 Кодекса, в размере не более минимальных размеров возмещения командировочных расходов откомандированных работников, установленных трудовым законодательством Республики Армения;”.
Статья 2. В статье 412 Кодекса:
1) название статьи после слов “в установленный срок” дополнить словами
“, а также привлечение добровольца без заключения договора о добровольной работе в порядке, установленном Законом “О добровольной работе”;
2) часть 1 после слов “которые установлены частью 2 статьи 156 Кодекса,” дополнить словами “а также факта привлечения добровольца без заключения договора о добровольной работе в порядке, установленном Законом “О добровольной работе”,”, после слов “получивших патент в установленном порядке)” дополнить словами “или с Организации, установленной пунктом 3 части 1 статьи 3 Закона “О добровольной работе”,”, а после слов “за каждого неоформленного наемного работника” дополнить словами “или за каждое неоформленное лицо, выполняющее добровольную работу”.
Статья 3. Настоящий Закон вступает в силу через три месяца со дня, следующего за днем его официального опубликования.