1) «բ» ենթակետը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«բ. դրամական միջոցները եկամուտ են համարվում դրանց ստացման հարկային տարում, եթե այլ բան նախատեսված չէ սույն կետի «բ1 », «բ2 », «բ3 » եւ «բ4 » ենթակետերով,».
2) լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ «բ1 »-«բ4 » ենթակետերով.
«բ1 . պետության կողմից ֆինանսավորվող ծրագրերի շրջանակներում ստացված նպատակային դրամական միջոցները եկամուտ են համարվում այն հարկային տարում, երբ այդ դրամական միջոցները կամ այդ դրամական միջոցներով ձեռք բերված, կառուցված, ստեղծված կամ մշակված ակտիվները ճանաչվում են որպես ծախս կամ կորուստ՝ անկախ այդ ծախսը կամ կորուստը համախառն եկամտից նվազեցնելու հանգամանքից,
բ 2 . պետության կողմից ֆինանսավորվող ծրագրերի շրջանակներում որպես արդեն իսկ կատարված ծախսերի կամ ստացված վնասների փոխհատուցում ստացված նպատակային դրամական միջոցները եկամուտ են համարվում դրանց ստացման հարկային տարում, բացառությամբ սույն կետի «բ3» ենթակետով նախատեսված դեպքերի,
բ 3 . պետության կողմից ֆինանսավորվող` գյուղատնտեսության ոլորտի պետական աջակցության ծրագրերի շրջանակներում շահութահարկ վճարողների կողմից որպես ձեռք բերված, կառուցված, ստեղծված կամ մշակված ակտիվների գծով արդեն իսկ կատարված ծախսերի փոխհատուցում ստացված նպատակային դրամական միջոցները եկամուտ են համարվում այն հարկային տարում, երբ ձեռք բերված, կառուցված, ստեղծված կամ մշակված ակտիվները ճանաչվում են որպես ծախս կամ կորուստ՝ անկախ այդ ծախսը կամ կորուստը համախառն եկամտից նվազեցնելու հանգամանքից,
բ 4 . օտարերկրյա պետությունների, միջազգային, միջպետական (միջկառավարական) կազմակերպությունների կողմից ֆինանսավորվող ծրագրերի շրջանակներում «Գյուղատնտեսական կոոպերատիվների մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքի համաձայն ստեղծված գյուղատնտեսական կոոպերատիվի ստացած նպատակային դրամական միջոցները եկամուտ են համարվում այն հարկային տարում, երբ այդ դրամական միջոցները կամ այդ դրամական միջոցներով ձեռք բերված, կառուցված, ստեղծված կամ մշակված ակտիվները ճանաչվում են որպես ծախս կամ կորուստ՝ անկախ այդ ծախսը կամ կորուստը համախառն եկամտից նվազեցնելու հանգամանքից,»:
Սույն օրենքն ուժի մեջ է մտնում պաշտոնական հրապարակմանը հաջորդող օրվանից եւ կիրառվում է 2023 թվականի հունվարի 1-ից հետո ծագած (ծագող) հարաբերությունների նկատմամբ:

Статья 1. В пункте 1 части 4 статьи 109 Налогового кодекса Республики Армения от 4 октября 2016 года:
1) подпункт “б” изложить в следующей редакции:
“б. денежные средства считаются доходом в налоговом году их получения, если иное не предусмотрено подпунктами “б1 ”, “б2 ”, “б3 ”, и “б4 ”,”;
2) пункт дополнить подпунктами “б1 ” - “б4 ” следующего содержания:
“б1 . целевые денежные средства, полученные в рамках программ, финансируемых государством, считаются доходом в налоговом году, в котором эти денежные средства или активы, приобретенные, построенные, созданные или обработанные с использованием этих денежных средств, признаются в качестве расходов или убытков, независимо от обстоятельства уменьшения этих расходов или убытков из валового дохода,
б2 . целевые денежные средства, полученные в качестве компенсации уже понесенных расходов или полученных убытков в рамках программ, финансируемых государством, считаются доходом в налоговом году их получения, за исключением случаев, предусмотренных подпунктом “б3” настоящего пункта,
б3 . целевые денежные средства, полученные плательщиками налога на прибыль в качестве компенсации расходов, уже понесенных в отношении приобретенных, построенных, созданных или обработанных активов в рамках программ государственной поддержки в сфере сельского хозяйства, финансируемых государством, считаются доходом в налоговом году, в котором приобретенные, построенные, созданные или обработанные активы признаются в качестве расходов или убытков, независимо от обстоятельства уменьшения этих расходов или убытков из валового дохода,
б4 . целевые денежные средства, полученные созданным согласно Закону Республики Армения “О сельскохозяйственных кооперативах” сельскохозяйственным кооперативом в рамках программ, финансируемых иностранными государствами, международными, межгосударственными (межправительственными) организациями, считаются доходом в налоговом году, в котором эти денежные средства или активы, приобретенные, построенные, созданные или обработанные этими денежными средствами, признаются в качестве расходов или убытков, независимо от обстоятельства уменьшения этих расходов или убытков из валового дохода,”.
Статья 2. Настоящий Закон вступает в силу со дня, следующего за днем его официального опубликования, и применяется к отношениям, возникшим (возникающим) после 1 января 2023 года.