«3) կայացվել է անձի նկատմամբ քրեական հետապնդում չհարուցելու կամ մեղադրյալի նկատմամբ քրեական հետապնդումը դադարեցնելու մասին որոշում, եւ սպառվել են վարույթը շարունակելու բոլոր հնարավորությունները.»:
Հոդված 2. Օրենսգրքի 31-րդ հոդվածի 3-րդ մասում՝
1) 2-րդ կետի «երեք դատավորի կազմով» բառերը փոխարինել «դատավորների ընդհանուր թվի մեծամասնությամբ» բառերով.
2) 3-րդ կետի «դատավորների պարզ մեծամասնության կազմով» բառերը փոխարինել «դատավորների ընդհանուր թվի մեծամասնությամբ» բառերով:
Հոդված 3. Օրենսգրքի 46-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 10-րդ կետը «արագացված» բառից հետո լրացնել «կամ համաձայնությամբ տուգանք նշանակելու» բառերով:
Հոդված 4. Օրենսգրքի 108-րդ հոդվածի 3-րդ մասում «1-ին մասի 1-ին եւ 3-րդ կետերով» բառերը փոխարինել «1-ին մասով» բառերով:
Հոդված 5. Օրենսգրքի 125-րդ հոդվածում՝
«4. Գրավատուն վարույթն իրականացնող մարմնի համապատասխան որոշման կայացման պահից եռօրյա ժամկետում ներկայացնում է գրավը մուծված լինելը հավաստող փաստաթուղթ, որը կցվում է վարույթի նյութերին: Գրավը կիրառված է համարվում գրավի մուծված լինելը հավաստող փաստաթուղթը վարույթն իրականացնող մարմին ներկայացնելու պահից:».
2) լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 4.1-ին մասով.
«4.1. Սույն հոդվածի 4-րդ մասով նախատեսված պարտականությունը չկատարելը հիմք է մեղադրյալի նկատմամբ խափանման միջոցի տեսակն ընտրելու հարցը վերստին քննարկելու համար:»:
Հոդված 6. Օրենսգրքի 153-րդ հոդվածի 2-րդ մասը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ նոր նախադասությունով. «Վարութային գործողությունը կամ դատական նիստին անձի մասնակցությունը խոչընդոտող հիվանդությունը հաստատող փաստաթղթի ձեւը եւ տրամադրման կարգը սահմանում է առողջապահության ոլորտի քաղաքականությունը մշակող մարմինը:»:
Հոդված 7. Օրենսգրքի 181-րդ հոդվածը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 6.1-ին մասով.
«6.1. Սույն հոդվածի 2-րդ մասով եւ Հայաստանի Հանրապետության քրեական օրենսգրքի 296-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 2-րդ կետով նախատեսված հանցանքների վերաբերյալ միմյանց հետ փաստական հանգամանքներով կապված վարույթներով նախաքննությունը կատարում են հակակոռուպցիոն կոմիտեի քննիչները:»:
Հոդված 8. Օրենսգրքի 206-րդ հոդվածը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 2.1-ին մասով.
«2.1. Սույն օրենսգրքի 310-րդ հոդվածի 3-րդ մասով նախատեսված հիմքով քրեական գործն ստանալուց հետո մեղադրյալի նկատմամբ կիրառված խափանման միջոցի ժամկետը երկարաձգելու անհրաժեշտության դեպքում հսկող դատախազը համապատասխան միջնորդություն է ներկայացնում դատարան:»:
Հոդված 9. Օրենսգրքի 260-րդ հոդվածի 1-ին մասը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«1. Մարզերի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության եւ Երեւան քաղաքի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության քրեական դատարաններին (այսուհետ՝ առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարան) ընդդատյա են առաջին ատյանի կարգով իրականացվող բոլոր վարույթները, ինչպես նաեւ դատական երաշխիքների բոլոր վարույթները, բացառությամբ Հայաստանի Հանրապետության քրեական օրենսգրքի հավելված N 1-ով նախատեսված կոռուպցիոն հանցանքների վերաբերյալ, այդ թվում՝ դատական երաշխիքների վարույթների, որոնք ընդդատյա են հակակոռուպցիոն դատարանին:»:
Հոդված 10. Օրենսգրքի 261-րդ հոդվածի 7-րդ մասում «1-5-րդ» բառերը փոխարինել «1-6-րդ» բառերով, իսկ նույն մասը «վարույթների» բառից հետո լրացնել «, ինչպես նաեւ դատական երաշխիքների վարույթների» բառերով:
Հոդված 11. Օրենսգրքի 263-րդ հոդվածը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«Հոդված 263. Վարույթի փոխանցումը՝ ըստ ընդդատության
1. Նախնական դատալսումների ընթացքում պարզելով, որ տվյալ վարույթն ընդդատյա չէ իրեն, դատարանն այն որոշմամբ անհապաղ փոխանցում է ըստ ընդդատության:
2. Եթե հիմնական դատալսումների ընթացքում ի հայտ են գալիս այնպիսի փաստեր, որոնց հիման վրա վարույթը ենթակա է փոխանցման ըստ ընդդատության, ապա կողմերի համաձայնությամբ դատարանը շարունակում է վարույթը: Կողմերից մեկի առարկության դեպքում վարույթը որոշմամբ փոխանցվում է ըստ ընդդատության:
3. Մինչեւ վարույթն ըստ ընդդատության փոխանցելը կարող են կատարվել միայն անհետաձգելի վարութային գործողություններ:
4. Վարույթն ըստ տարածքային ընդդատության ստացած առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարանը մինչեւ նախնական դատալսումներ նշանակելը եռօրյա ժամկետում որոշում է կայացնում վարույթը Վճռաբեկ դատարանի քրեական պալատ ուղարկելու մասին, եթե համաձայն չէ վարույթի տարածքային ընդդատությանը:
5. Վարույթն ըստ ընդդատության ստացած հակակոռուպցիոն կամ առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարանը մինչեւ նախնական դատալսումներ նշանակելը եռօրյա ժամկետում որոշում է կայացնում վարույթը Վճռաբեկ դատարան ուղարկելու մասին, եթե համաձայն չէ դրա առարկայական ընդդատությանը:
6. Սույն հոդվածի 5-րդ մասով նախատեսված դեպքերում դատավորը առարկայական ընդդատության հարցի որոշման համար վարույթը Վճռաբեկ դատարան ուղարկելու մասին կայացված որոշումը ուղարկում է դատական վարույթի մասնակիցներին, որոնք այն ստանալու պահից եռօրյա ժամկետում կարող են վարույթի առարկայական ընդդատության վերաբերյալ դիրքորոշում ներկայացնել Վճռաբեկ դատարան:
7. Սույն հոդվածի 4-րդ մասով նախատեսված դեպքում Վճռաբեկ դատարանի քրեական պալատը վարույթը Վճռաբեկ դատարանում ստանալու պահից հնգօրյա ժամկետում վերջնականապես լուծում է վարույթի տարածքային ընդդատության հարցը:
8. Սույն հոդվածի 5-րդ մասով նախատեսված դեպքում Վճռաբեկ դատարանի նախագահը, Վճռաբեկ դատարանի քրեական եւ հակակոռուպցիոն պալատների նախագահները վարույթը Վճռաբեկ դատարանում ստանալու պահից տասնօրյա ժամկետում վերջնականապես լուծում են վարույթի առարկայական ընդդատության հարցը՝ ընդհանուր թվի ձայների մեծամասնությամբ ընդունված որոշմամբ: Քվեարկելիս ձեռնպահ մնալ չի թույլատրվում:
9. Սույն հոդվածով սահմանված կարգով որոշված դատարանը համարվում է իրավասու դատարան:»:
Հոդված 12. Օրենսգրքի 271-րդ հոդվածը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 3.1-ին մասով.
«3.1. Դատական վարույթին ներգրավված եւ պատշաճ ծանուցված անձանց բացակայությունը խոչընդոտ չէ առաջին ատյանի կարգով իրականացվող վարույթում խափանման միջոցի հարցի քննարկման դատական նիստն անցկացնելու համար, եթե դատարանն այլ բան չի որոշում:»:
Հոդված 13. Օրենսգրքի 283-րդ հոդվածի վերնագրի եւ 1-ին մասի «Եզրափակիչ» բառը հանել, իսկ «դատական» բառը փոխարինել «Դատական» բառով:
Հոդված 14. Օրենսգրքի 285-րդ հոդվածում՝
1) 1-ին մասը «քննիչի» բառից հետո լրացնել «, իսկ սույն օրենսգրքով նախատեսված դեպքերում՝ դատախազի» բառերով.
2) 2-րդ մասը եւ 2-րդ մասի 2-րդ կետը «քննիչի» բառից հետո լրացնել «(սույն օրենսգրքով նախատեսված դեպքերում՝ դատախազի)» բառերով.
3) լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 10-րդ մասով.
«10. Դատախազի կողմից սույն հոդվածի 1-ին մասով նախատեսված միջնորդությունը հետ վերցվելու դեպքում դատարանը կայացնում է հետեւյալ որոշումներից մեկը.
1) խափանման միջոց կիրառելու կամ կիրառված խափանման միջոցի ժամկետը երկարաձգելու վարույթի հարուցումը մերժելու մասին, եթե համապատասխան վարույթը չի հարուցվել.
2) խափանման միջոց կիրառելու կամ կիրառված խափանման միջոցի ժամկետը երկարաձգելու վարույթը կարճելու մասին, եթե համապատասխան վարույթը հարուցվել է:»:
Հոդված 15. Օրենսգրքի 292-րդ հոդվածում՝
1) 3-րդ մասը «պատճենները» բառից հետո լրացնել «, իսկ նույն քրեական վարույթով նույն միջնորդությունը մերժելու մասին որոշում կայացված լինելու դեպքում՝ նաեւ դատարանի համապատասխան որոշման պատճենը» բառերով.
2) լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 12-րդ մասով.
«12. Դատախազի կողմից սույն հոդվածի 1-ին մասով նախատեսված միջնորդությունը հետ վերցվելու դեպքում դատարանը կայացնում է հետեւյալ որոշումներից մեկը.
1) ապացուցողական գործողություն կատարելու կամ գաղտնի քննչական գործողության ժամկետը երկարաձգելու վարույթի հարուցումը մերժելու մասին, եթե համապատասխան վարույթը չի հարուցվել.
2) ապացուցողական գործողություն կատարելու կամ գաղտնի քննչական գործողության ժամկետը երկարաձգելու վարույթը կարճելու մասին, եթե համապատասխան վարույթը հարուցվել է:»:
Հոդված 16. Օրենսգրքի 293-րդ հոդվածը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 3.1-ին մասով.
«3.1. Սույն հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով նախատեսված որոշումը դատարանը կայացնում է նաեւ այն դեպքում, երբ միջնորդության քննության արդյունքով պարզում է, որ նույն քրեական վարույթով նույն միջնորդությունը մերժելուց հետո այն չի հիմնավորվել նոր ի հայտ եկած էական հանգամանքներով կամ վերաբերելի լրացուցիչ նյութերով:»:
Հոդված 17. Օրենսգրքի 295-րդ հոդվածը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 8-րդ մասով.
«8. Դատախազի կողմից սույն հոդվածի 1-ին մասով նախատեսված միջնորդությունը հետ վերցվելու դեպքում դատարանը կայացնում է հետեւյալ որոշումներից մեկը.
1) սեփականության իրավունքի սահմանափակման իրավաչափության ստուգման վարույթի հարուցումը մերժելու մասին, եթե համապատասխան վարույթը չի հարուցվել.
2) սեփականության իրավունքի սահմանափակման իրավաչափության ստուգման վարույթը կարճելու մասին, եթե համապատասխան վարույթը հարուցվել է:»:
Հոդված 18. Օրենսգրքի 301-րդ հոդվածի 2-րդ մասը «դեպքի» բառից հետո լրացնել «, ինչպես նաեւ բողոքի էլեկտրոնային տարբերակը (էլեկտրոնային կրիչը)» բառերով:
Հոդված 19. Օրենսգրքի 302-րդ հոդվածում՝
«1.1. Եթե մինչդատական ակտի վերաբերյալ բողոքը չի համապատասխանում սույն օրենսգրքի 301-րդ հոդվածով սահմանված որեւէ պահանջի, ապա համապատասխան թերությունները մատնանշելով եւ երեքից վեց օր ժամկետ տրամադրելով՝ դատարանն այն վերադարձնում է բողոքը ներկայացրած անձին: Դատարանի նշած ժամկետում թերությունները վերացնելու եւ կրկին ներկայացնելու դեպքում բողոքը համարվում է տրված դրա սկզբնական ներկայացման օրը:».
2) լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 1.2-րդ մասով.
«1.2. Մինչդատական ակտի վերաբերյալ բողոքը վերադարձնելու մասին որոշումը կայացվում է եռօրյա ժամկետում եւ անհապաղ ուղարկվում բողոքը ներկայացրած անձին:».
«2. Վարույթի հարուցումը հիմնավորված մերժվում է, եթե պահպանված չէ սույն օրենսգրքի 299-րդ եւ 300-րդ հոդվածներով սահմանված որեւէ պահանջ, կամ երբ մինչդատական ակտի վերաբերյալ բողոքը դատարանի սահմանած ժամկետում չի համապատասխանեցվել սույն օրենսգրքի 301-րդ հոդվածով սահմանված պահանջներին:»:
Հոդված 20. Օրենսգրքի 311-րդ հոդվածը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 2-րդ մասով.
«2. Սույն հոդվածի 1-ին մասի 4-րդ կետով նախատեսված հարցը կողմի միջնորդությամբ կամ դատարանի նախաձեռնությամբ կարող է քննարկվել առաջնահերթության կարգով:»:
Հոդված 21. Օրենսգրքի 355-րդ հոդվածի 2-րդ մասը «փաստաթուղթը» բառից հետո լրացնել «, ինչպես նաեւ բողոքի էլեկտրոնային տարբերակը (էլեկտրոնային կրիչը)» բառերով:
Հոդված 22. Օրենսգրքի 361-րդ հոդվածի 4-րդ մասում «ստորագրում են բոլոր դատավորները» բառերը փոխարինել «կնքվում է, իսկ վերջին էջը ստորագրում են բոլոր դատավորները» բառերով:
Հոդված 23. Օրենսգրքի 366-րդ հոդվածի 2-րդ մասը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 5-րդ կետով.
«5) բողոքում նշված հիմքով, նույն դատական ակտի առնչությամբ եւ նույն անձի վերաբերյալ վերաքննիչ դատարանն արդեն իսկ որոշում է կայացրել:»:
Հոդված 24. Օրենսգրքի 382-րդ հոդվածի 1-ին մասը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ նոր նախադասությունով. «Վճռաբեկ բողոքին կցվում է նաեւ վճռաբեկ բողոքի էլեկտրոնային տարբերակը (էլեկտրոնային կրիչը):»:
Հոդված 25. Օրենսգրքի 383-րդ հոդվածի 2-րդ մասը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 5-րդ կետով.
«5) բողոքում նշված հիմքով, նույն դատական ակտի առնչությամբ եւ նույն անձի վերաբերյալ Վճռաբեկ դատարանն արդեն իսկ որոշում է կայացրել:»:
Հոդված 26. Օրենսգրքի 391-րդ հոդվածի 2-րդ մասը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 5-րդ կետով.
Հոդված 27. Օրենսգրքի 392-րդ հոդվածը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 2-րդ մասով.
«2. Սույն հոդվածի 1-ին մասի 1-3-րդ կետերով նախատեսված ժամկետները վերաքննիչ դատարանի հիմնավորված որոշմամբ կարող են երկարաձգվել համապատասխանաբար ոչ ավելի, քան հինգ, տասը եւ քսան օրով:»:
Հոդված 28. Օրենսգրքի 398-րդ հոդվածում՝
1) 2-րդ մասը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 5-րդ կետով.
«5) բողոքում նշված հիմքով, նույն դատական ակտի առնչությամբ եւ նույն անձի վերաբերյալ Վճռաբեկ դատարանն արդեն իսկ որոշում է կայացրել:».
2) 5-րդ մասի «յոթնօրյա» բառը փոխարինել «տասնհինգօրյա» բառով, իսկ «տասնհինգօրյա» բառը՝ «մեկամսյա» բառով:
Հոդված 29. Օրենսգրքի 403-րդ հոդվածի 2-րդ մասը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 2.1-ին կետով.
«2.1) մեղադրյալին վերագրվող հանցագործության համար նշանակվել է օրենքով չնախատեսված պատժատեսակ կամ պատժաչափ, կամ նրա նկատմամբ նշանակված պատիժը սխալ է հաշվարկվել, կամ խախտվել են Հայաստանի Հանրապետության քրեական օրենսգրքի 74-րդ եւ 75-րդ հոդվածներով սահմանված կանոնները.»:
Հոդված 30. Օրենսգրքի 407-րդ հոդվածը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 2.1-ին մասով.
«2.1. Բացառիկ վերանայման բողոքը, համապատասխան թերությունները մատնանշելով եւ 10 օրից մեկ ամիս ժամկետ տրամադրելով, վերադարձվում է, եթե բողոքը չի համապատասխանում սույն օրենսգրքի 355-րդ հոդվածի 1-ին կամ 2-րդ մասով կամ 406-րդ հոդվածով սահմանված պահանջներին:»:
Հոդված 31.
Օրենսգիրքը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 55.2-րդ գլխով.
Հոդված 464.6. Համաձայնությամբ տուգանք նշանակելու վարույթ սկսելու կարգը
1. Սույն օրենսգրքի 199-րդ հոդվածով սահմանված կարգով նախաքննությունն ավարտելու դեպքում քննիչը, ստանալով հսկող դատախազի գրավոր համաձայնությունը, Հայաստանի Հանրապետության քրեական օրենսգրքի 3-րդ հոդվածի 1-ին մասի 2-րդ կետի իմաստով՝ առաջին անգամ հանցանք կատարած եւ ոչ մեծ ծանրության հանցագործության համար մեղադրվող մեղադրյալին գրավոր ծանուցում է նաեւ համաձայնությամբ տուգանք նշանակելու վարույթ կիրառելու հնարավորության եւ իրավական հետեւանքների մասին:
2. Վարույթի նյութերը մեղադրյալի ծանոթացմանը ներկայացնելիս քննիչը ճշտում է համաձայնությամբ տուգանք նշանակելու վարույթ կիրառելու վերաբերյալ վերջինիս դիրքորոշումը:
3. Եթե մեղադրյալը չի վիճարկում իրեն ներկայացված մեղադրանքի փաստական հիմքն ու իրավական գնահատականը եւ պաշտպանի հետ խորհրդակցելուց հետո կամավոր ցանկություն է հայտնում, որ դատարանում գործի քննությունն իրականացվի համաձայնությամբ տուգանք նշանակելու վարույթի կարգով, ապա քննիչը մեղադրյալի բանավոր միջնորդության հիման վրա կազմում է համապատասխան արձանագրություն, որը ստորագրում են նաեւ մեղադրյալը եւ նրա պաշտպանը: Արձանագրությունը կցվում է մեղադրական եզրակացությանը:
4. Համաձայնությամբ տուգանք նշանակելու վարույթ նախաձեռնելու արձանագրություն կազմելուց առաջ քննիչն իրավասու է մեղադրյալին հարցեր տալու միջոցով հավաստիանալու, թե արդյոք մեղադրյալը գիտակցում է իր միջնորդության բնույթն ու հետեւանքները:
Հոդված 464.7. Համաձայնությամբ տուգանք նշանակելու վարույթ իրականացնելու հիմքը եւ բացառող հանգամանքները
1. Համաձայնությամբ տուգանք նշանակելու վարույթն իրականացվում է, եթե առկա է սույն օրենսգրքի 464.6-րդ հոդվածով սահմանված կարգով կազմված եւ ստորագրված արձանագրություն:
2. Համաձայնությամբ տուգանք նշանակելու վարույթ չի կարող իրականացվել, եթե՝
1) մեղադրյալն անչափահաս է.
2) մեղադրյալը մեղադրվում է մեկից ավելի հանցանքներ կատարելու համար.
3) մեղադրյալին մեղսագրվող արարքի համար Հայաստանի Հանրապետության քրեական օրենսգրքով տուգանք պատժատեսակ սահմանված չէ.
4) մեղադրյալին մեղսագրվող արարքով վնաս է պատճառվել մասնավոր անձի շահերին.
5) գույքային հայց է հարուցվել մեղադրյալի կամ այն անձի դեմ, որի վրա կարող է գույքային պատասխանատվություն դրվել մեղադրյալի գործողությունների համար.
6) սույն օրենսգրքով սահմանված կարգով մեղադրական եզրակացությունը հաստատելիս հսկող դատախազն իրավական կամ փաստական հիմնավորմամբ առարկել է դրա դեմ՝ այդ մասին նշում կատարելով մեղադրական եզրակացությունը հաստատելու որոշման մեջ.
7) մեղադրյալը գրավոր հրաժարվել է համաձայնությամբ տուգանք նշանակելու վարույթ կիրառելուց.
8) խախտվել է սույն օրենսգրքի 464.6-րդ հոդվածով սահմանված կարգը:
Հոդված 464.8. Համաձայնությամբ տուգանք նշանակելու վարույթ կիրառելու հարցի լուծումը
1. Դատավորը քրեական գործն ստանալուց հետո հավաստիանալով, որ առկա է համաձայնությամբ տուգանք նշանակելու վարույթ կիրառելու հիմքը, եւ բացակայում են սույն օրենսգրքի 464.7-րդ հոդվածի 2-րդ մասով նախատեսված հանգամանքները, եռօրյա ժամկետում որոշում է կայացնում վարույթն ստանձնելու եւ համաձայնությամբ տուգանք նշանակելու վարույթ հարուցելու մասին: Հակառակ դեպքում կայացվում է սույն օրենսգրքի 310-րդ հոդվածի 2-րդ մասով նախատեսված որոշումը:
2. Համաձայնությամբ տուգանք նշանակելու վարույթ կիրառելու մասին որոշումը պետք է բովանդակի տեղեկություններ այն կայացրած դատարանի եւ դատավորի, քրեական գործն ստանալու եւ որոշումը կայացնելու օրվա, վարույթը գրավոր ընթացակարգով իրականացնելու, ինչպես նաեւ դատավճռի կայացման օրվա մասին:
3. Սույն հոդվածի 2-րդ մասով նախատեսված որոշումը կայացվելուց հետո՝ երկօրյա ժամկետում, դատավորը դրա պատճենն ուղարկում է հանրային մեղադրողին եւ վարույթի մասնավոր մասնակիցներին:
4. Դատարանը որոշում է կայացնում համաձայնությամբ տուգանք նշանակելու վարույթը դադարեցնելու եւ նախնական դատալսումներ նշանակելու մասին, եթե, ծանոթանալով քրեական գործին, հանգում է հետեւության, որ՝
1) մեղադրյալին մեղսագրվող արարքն ակնհայտորեն կատարվել է մեղադրյալ չհանդիսացող այլ անձի կողմից կամ նրա մասնակցությամբ.
2) մեղադրյալին մեղսագրվող արարքին տրված իրավական գնահատականն ակնհայտորեն չի համապատասխանում մեղադրանքի փաստական հանգամանքներին.
3) առկա է սույն օրենսգրքի 464.7-րդ հոդվածի 2-րդ մասով նախատեսված հանգամանքներից որեւէ մեկը:
Հոդված 464.9. Համաձայնությամբ տուգանք նշանակելու վարույթով դատավճիռ կայացնելը
1. Համաձայնությամբ տուգանք նշանակելու վարույթի արդյունքով դատարանը գրավոր ընթացակարգով կայացնում է մեղադրական դատավճիռ սույն օրենսգրքի 347-350-րդ հոդվածներով սահմանված կարգով` հաշվի առնելով սույն հոդվածով նախատեսված առանձնահատկությունները:
2. Դատավճիռը կայացվում է համաձայնությամբ տուգանք նշանակելու վարույթ կիրառելու մասին որոշումը կայացնելուց հետո՝ հնարավորին չափ սեղմ ժամկետում, սակայն ոչ ուշ, քան 15 օրվա ընթացքում:
3. Համաձայնությամբ տուգանք նշանակելու վարույթի արդյունքով մեղադրական դատավճիռ կայացնելիս դատարանը նշանակում է պատիժ՝ հաշվի առնելով Հայաuտանի Հանրապետության քրեական օրենսգրքի 77-րդ հոդվածի վերաբերելի դրույթները:
4. Սույն օրենսգրքի 167-րդ հոդվածի 1-ին մասով նախատեսված վարութային ծախսերը մեղադրյալից ենթակա չեն բռնագանձման:
5. Դատավճիռը պետք է պարունակի պարզաբանում այն բողոքարկելու՝ սույն օրենսգրքով նախատեսված սահմանափակումների վերաբերյալ:
6. Դատավճիռը կայացնելուց հետո՝ ոչ ուշ, քան հինգ օրվա ընթացքում, ուղարկվում է դատապարտված մեղադրյալին, նրա պաշտպանին, հանրային մեղադրողին:
Հոդված 464.10. Համաձայնությամբ տուգանք նշանակելու վարույթով դատավճռի բողոքարկման սահմանները
1. Սույն օրենսգրքի 464.9-րդ հոդվածին համապատասխան կայացված դատավճիռը կարող է բողոքարկվել սույն օրենսգրքով սահմանված կարգով, սակայն այն չի կարող բողոքարկվել սույն օրենսգրքի 373-րդ հոդվածով, 375-րդ հոդվածի 1-3-րդ մասերով եւ 377-րդ հոդվածով նախատեսված հիմքերով:»:
Հոդված 32.
1. Սույն օրենքն ուժի մեջ մտնելու պահից եռամսյա ժամկետում առողջապահության ոլորտի քաղաքականություն մշակող մարմինը սույն օրենքի 153-րդ հոդվածի 2-րդ մասով նախատեսված վարութային գործողությունը կամ դատական նիստին անձի մասնակցությունը խոչընդոտող հիվանդությունը հաստատող փաստաթղթի ձեւը եւ տրամադրման կարգը սահմանող Կառավարության որոշման նախագիծը ներկայացնում է Կառավարություն:

О ВНЕСЕНИИ ИЗМЕНЕНИЙ И ДОПОЛНЕНИЙ В УГОЛОВНО - ПРОЦЕССУАЛЬНЫЙ КОДЕКС РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ
Статья 1. Пункт 3 части 1 статьи 13 Уголовно-процессуального кодекса Республики Армения от 30 июня 2021 года (далее - Кодекс) изложить в следующей редакции:
“3) вынесено постановление о невозбуждении в отношении лица уголовного преследования или о прекращении в отношении обвиняемого уголовного преследования и исчерпаны все возможности продолжения производства;”.
Статья 2. В части 3 статьи 31 Кодекса:
1) в пункте 2 слова “в составе трех судей” заменить словами “большинством от общего числа судей”;
2) в пункте 3 слова “в составе простого большинства судей” заменить словами “большинством от общего числа судей”.
Статья 3. Пункт 10 части 2 статьи 46 Кодекса после слов “или ускоренного производства” дополнить словами “, или согласительного производства по назначению штрафа”.
Статья 4. В части 3 статьи 108 Кодекса слова и цифры “пунктами 1 и 3 части 1” заменить словом и цифрой “частью 1”.
Статья 5. В статье 125 Кодекса:
“4. Залогодатель в трехдневный срок с момента вынесения соответствующего постановления органа, осуществляющего производство, представляет документ, удостоверяющий внесение залога, который прилагается к материалам производства. Залог считается примененным с момента представления удостоверяющего внесение залога документа органу, осуществляющему производство.”;
2) статью дополнить частью 4.1 следующего содержания:
“4.1. Неисполнение обязанности, предусмотренной частью 4 настоящей статьи, является основанием для нового рассмотрения вопроса об избрании в отношении обвиняемого вида меры пресечения.”.
Статья 6. Часть 2 статьи 153 Кодекса дополнить новым предложением: “Форму и порядок представления документа, подтверждающего заболевание, препятствующее участие лица в процессуальном действии или судебном заседании, устанавливает орган, разрабатывающий политику в области здравоохранения.”.
Статья 7. Статью 181 Кодекса дополнить частью 6.1 следующего содержания:
“6.1. Предварительное следствие по преступлениям, предусмотренным частью 2 настоящей статьи и пунктом 2 части 3 статьи 296 Уголовного кодекса Республики Армения, в производствах в связи с взаимосвязанными друг с другом обстоятельствами производят следователи Антикоррупционного комитета.”.
Статья 8. Статью 206 Кодекса дополнить частью 2.1 следующего содержания:
“2.1. Надзирающий прокурор после получения уголовного дела по основанию, предусмотренному частью 3 статьи 310 настоящего Кодекса, в случае необходимости продления срока примененной к обвиняемому меры пресечения представляет в суд соответствующее ходатайство.”.
Статья 9. Часть 1 статьи 260 Кодекса изложить в следующей редакции:
“1. Уголовным судам общей юрисдикции первой инстанции марзов (областей) и судам общей юрисдикции первой инстанции города Еревана (далее - суд общей юрисдикции первой инстанции) подсудны все производства, осуществляемые в порядке первой инстанции, а также все производства по судебным гарантиям, за исключением производств по коррупционным преступлениям, предусмотренным Приложением № 1 к Уголовному кодексу Республики Армения, в том числе – производств по судебным гарантиям, которые подсудны Антикоррупционному суду.”.
Статья 10. В части 7 статьи 261 Кодекса цифры “1-5” заменить цифрами “1-6”, а в той же части после слов “Республики Армения” дополнить словами “, а также на производства по судебным гарантиям”.
Статья 11. Статью 263 Кодекса изложить в следующей редпкции:
“Статья 263. Передача производства по подсудности
1.По выяснении в ходе предварительных судебных слушаний, что данное производство не подсудно данному суду, суд своим постановлением незамедлительно передает его по подсудности.
2. Если ходе основных судебных слушаний объявляются такие факты, на основании которых производство подлежит передаче по подсудности, то суд по согласию сторон продолжает производство. В случае возражения одной из сторон производство постановлением передается по подсудности.
3. До передачи производства по подсудности могут производиться только неотложные процессуальные действия.
4.Суд общей юрисдикции первой инстанции, получивший производство по подсудности, до назначения предварительных судебных слушаний в трехдневный срок выносит постановление о направлении производства в Уголовную палату Кассационного суда, если не согласен с территориальной подсудностью производства.
5. Антикоррупционный суд или суд общей юрисдикции первой инстанции, получивший производство по подсудности, до назначения предварительных судебных слушаний в трехдневный срок выносит постановление о направлении производства в Уголовную палату Кассационного суда, если не согласен с его предметной подсудностью.
6. В случаях, предусмотренных частью 5 настоящей статьи, судья для решения вопроса о предметной подсудности направляет вынесенное постановление о направлении производства в Кассационный суд участникам судебного производства, которые в трехдневный срок с момента его получения могут представить позицию относительно предметной подсудности производства в Кассационный суд.
7. В случае, предусмотренном частью 4 настоящей статьи, Уголовная палата Кассационного суда в пятидневный срок с момента получения производства в Кассационном суде окончательно разрешает вопрос территориальной подсудности.
8. В случае, предусмотренном частью 5 настоящей статьи, председатель Кассационного суда, председатели Уголовной и Антикоррупционной палат Кассационного суда в десятидневный срок с момента получения производства в Кассационном суде окончательно разрешают вопрос предметной подсудности производства постановлением, принятым большинством от общего числа голосов. При голосовании воздержание от голосования не допускается.
9. Суд, определенный в установленном настоящей статьей порядке, считается компетентным судом.”.
Статья 12. Статью 271 Кодекса дополнить частью 3.1 следующего содержания:
“3.1. Отсутствие вовлеченных в судебное производство и надлежащим образом уведомленных лиц не является препятствием для проведения судебного заседания по рассмотрению вопроса о мере пресечения в производстве, осуществляемом в порядке первой инстанции, если не вынес иное определение.”.
Статья 13. В заглавии и части 1 статьи 283 Кодекса исключить соответственно слово “заключительного” и “заключительный”.
Статья 14. В статье 285 Кодекса:
1) часть 1 после слова “следователя” дополнить словами “, а в предусмотренных настоящим Кодексом случаях - прокурора”;
2) часть 2 и пункт 2 части 2 после слова “следователя” дополнить словами “(в предусмотренных настоящим Кодексом случаях - прокурора)”;
3) статью дополнить частью 10 следующего содержания:
“10. В случае отзыва прокурором ходатайства, предусмотренного частью 1 настоящей статьи, суд выносит одно из следующих постановлений:
1) об отказе в возбуждении производства о применении меры пресечения или продлении срока примененной меры пресечения, если соответствующее производство не было возбуждено;
2) о прекращении производства о применении меры пресечения или продлении срока примененной меры пресечения, если соответствующее производство было возбуждено.”.
Статья 15. В статье 292 Кодекса:
1) часть 3 после слов “уголовного производства” дополнить словами “, а в случае наличия вынесенного постановления об отклонении такого же ходатайства в одном и том же производстве – также копия соответствующего постановления суда”;
2) статью дополнить частью 12 следующего содержания:
“12. В случае отзыва прокурором ходатайства, предусмотренного частью 1 настоящей статьи, суд выносит одно из следующих постановлений:
1) об отказе в возбуждении производства о выполнении действия по доказыванию или продлении срока конфиденциального следственного действия, если соответствующее производство не было возбуждено;
2) о прекращении производства о выполнении действия по доказыванию или продлении срока конфиденциального следственного действия, если соответствующее производство было возбуждено.”.
Статья 16. Статью 293 Кодекса дополнить частью 3.1 следующего содержания:
“3.1. Постановление, предусмотренное пунктом 1 части 3 настоящей статьи, суд выносит также в случае, когда в результате рассмотрения ходатайства выясняет, что оно после отклонения такого же ходатайства в том же уголовном производстве не было обосновано вновь открывшимися существенными обстоятельствами или дополнительными относимыми материалами.”.
Статья 17. Статью 285 Кодекса дополнить частью 8 следующего содержания:
“8. Суд в случае отзыва прокурором ходатайства, предусмотренного частью 1 настоящей статьи, выносит одно из следующих постановлений:
1) об отказе в возбуждении производства о проверке правомерности ограничения права собственности, если соответствующее производство не было возбуждено;
2) о прекращении производства о проверке правомерности ограничения права собственности, если соответствующее производство было возбуждено.”.
Статья 18. Часть 2 статьи 301 Кодекса после слова “задержания” дополнить словами “, а также электронный вариант жалобы (электронный носитель)”.
Статья 19. В статье 302 Кодекса:
“1.1. Если жалоба на досудебный акт не соответствует какому-либо из требований, установленных статьей 301 настоящего Кодекса, то суд, указав соответствующие недостатки и предоставив срок от трех до шести дней возвращает ее лицу, подавшему жалобу. В случае устранения недостатков и повторной подачи в указанный судом срок жалоба считается представленной в день ее первичной подачи.”;
2) статью дополнить частью 1.2 следующего содержания:
“1.2. Постановление о возврате жалобы на досудебный акт выносится в трехдневный срок и незамедлительно направляется лицу, подавшему жалобу.”;
“2. Возбуждение производства мотивированно отклоняется, если не соблюдено какое-либо из требований, установленных статьями 299 и 300 настоящего Кодекса, или когда жалоба на досудебный акт в установленный судом срок не приводится в соответствие с требованиями, установленными статьей 301 настоящего Кодекса.”.
Статья 20. Статью 311 Кодекса дополнить пунктом 2 следующего содержания:
“2. Вопрос, предусмотренный пунктом 4 части 1 настоящей статьи, по ходатайству стороны или инициативе суда может быть рассмотрен в порядке первоочередности.”.
Статья 21. Часть 2 статьи 355 Кодекса после слов “судебный акт” дополнить словами “, а также электронный вариант жалобы (электронный носитель)”.
Статья 22. Первое предложение части 4 статьи 361 Кодекса изложить в следующей редакции: “Каждая страница судебного акта опечатывается, его последняя страница подписывается всеми судьями”.
Статья 23. Часть 2 статьи 366 Кодекса дополнить пунктом 5 следующего содержания:
“5) по указанному в жалобе основанию, в связи с тем же судебным актом и в отношении того же лица Апелляционный суд уже вынес постановление.”.
Статья 24. Часть 1 статьи 382 Кодекса дополнить новым предложением следующего содержания: “К кассационной жалобе прилагается также электронный вариант кассационной жалобы (электронный носитель).”.
Статья 25. Часть 2 статьи 383 Кодекса дополнить пунктом 5 следующего содержания:
“5) по указанному в жалобе основанию, в связи с тем же судебным актом и в отношении того же лица Кассационный суд уже вынес постановление.”.
Статья 26. Часть 2 статьи 391 Кодекса дополнить пунктом 5 следующего содержания:
Статья 27. Статью 392 Кодекса дополнить частью 2 следующего содержания:
“2. Сроки, предусмотренные пунктами 1-3 части 1 настоящей статьи, мотивированным постановлением Апелляционного суда могут быть продлены не более чем соответственно на десять и двадцать дней.”.
Статья 28. В статье 398 Кодекса:
1) часть 2 дополнить пунктом 5 следующего содержания
“5) по указанному в жалобе основанию, в связи с тем же судебным актом и в отношении того же лица Кассационный суд уже вынес постановление.”;
2) в части 5 слово “семидневный” заменить словом “пятнадцатидневный”, а слово “пятнадцатидневный” на слово “месячный”.
Статья 29. Часть 2 статьи 403 Кодекса дополнить пунктом 2.1 следующего содержания:
“2.1) за вменяемое обвиняемому преступление назначен не предусмотренные законом вид или мера наказания, или назначенное ему наказание было исчислено неверно, или нарушены правила, установленные статьями 74 и 75 Уголовного кодекса Республики Армения;”.
Статья 30. Статью 407 Кодекса дополнить частью 2.1 следующего содержания:
“2.1. Жалоба для исключительного пересмотра с указанием соответствующих недостатков и с предоставлением срока от 10 дней до одного месяца возвращается, если жалоба не соответствует требованиям, установленным частями 1 или 2 статьи 355 или статьи 406 настоящего Кодекса.”.
Статья 31. Кодекс дополнить главой 55.2 следующего содержания:
СОГЛАСИТЕЛЬНОЕ ПРОИЗВОДСТВО ПО НАЗНАЧЕНИЮ ШТРАФА
Статья 464.6. Порядок начала согласительного производства по назначению штрафа
1. В случае окончания предварительного следствия в порядке, установленном статьей 199 настоящего Кодекса, следователь, получив письменное согласие надзирающего прокурора, письменно уведомляет обвиняемого, впервые совершившего преступление по смыслу пункта 2 части статьи 3 Уголовного кодекса Республики Армения и обвиняемого в преступлении небольшой тяжести, также о возможности применения и правовых последствиях согласительного производства по назначению штрафа.
2. Следователь при представлении материалов производства обвиняемому на ознакомление уточняет позицию последнего в отношении применения согласительного производства по назначению штрафа.
3. Если обвиняемый не оспаривает фактическое основание и правовую оценку предъявленного ему обвинения и после консультации с защитником выражает добровольное желание, чтобы рассмотрение дела в суде было осуществлено в порядке применения согласительного производства по назначению штрафа, то следователь на основании устного ходатайства обвиняемого составляет соответствующий протокол, который подписывают также обвиняемый и его защитник. Протокол прилагается к обвинительному заключению.
4. Следователь до составления протокола об инициировании согласительного производства по назначению штрафа вправе посредством задавания обвиняемому вопросов удостовериться, сознает ли обвиняемый характер и последствия своего ходатайства.
Статья 464.7. Основание и исключающие обстоятельства осуществления согласительного производства по назначению штрафа
1. Согласительное производство по назначению штрафа осуществляется, если имеется протокол, составленный и подписанный в порядке, установленном статьей 464.6 настоящего Кодекса.
2. Согласительное производство по назначению штрафа не может быть осуществлено, если:
1) обвиняемый является несовершеннолетним;
2) обвиняемый обвиняется в совершении в более чем одном преступлении.
3) за вменяемое в вину обвиняемому деяние Уголовным кодексом Республики Армения наказание в виде штрафа не установлено;
4) вменяемым в вину обвиняемому деянием причинен вред интересам частного лица;
5) возбужден имущественный иск против обвиняемого или лица, на которое может быть возложена имущественная ответственность за действия обвиняемого;
6) надзирающий прокурор при утверждении в установленном настоящим Кодексом порядке обвинительного заключения возражал против с правовым или фактическим обоснованием этого, произведя отметку об этом в постановлении об утверждении обвинительного заключения;
7) обвиняемый в письменной форме отказался от применения согласительного производства по назначению штрафа;
8) нарушен порядок, установленный статьей 464.6 настоящего Кодекса.
Статья 464.8. Разрешение вопроса о применении согласительного производства по назначению штрафа
1. Судья, после получения уголовного дела удостоверившись, что имеется основание применения согласительного производства по назначению штрафа и отсутствуют обстоятельства, предусмотренные частью 2 статьи 464.7 настоящего Кодекса, в трехдневный срок выносит постановление о принятие производства и возбуждении согласительного производства по назначению штрафа. В противном случае выносится постановление, предусмотренное частью 2 статьи 310 настоящего Кодекса.
2. Постановление о применении согласительного производства по назначению штрафа должно содержать сведения о вынесших его суде и судье, о дне получения уголовного дела и вынесения постановления, об осуществлении производства по письменной процедуре, а также о дне вынесения приговора.
3. Судья в трехдневный срок после вынесения постановления, предусмотренного частью 2 настоящей статьи, направляет его копии публичному обвинителю и частным участникам производства.
4. Суд выносит постановление о приостановлении согласительного производства по назначению штрафа и назначении предварительных судебных слушаний, если, ознакомившись с уголовным делом приходит к заключению, что:
1) вменяемое в вину обвиняемому деяние явным образом было совершено другим лицом, не являющимся обвиняемым, или при его участии;
2) правовая оценка, данная вменяемому в вину обвиняемому деянию, явным образом не соответствует фактическим обстоятельствам обвинения;
3) имеется одно из обстоятельств, предусмотренных частью 2 статьи 464.7 настоящего Кодекса.
Статья 469.9. Вынесение приговора в согласительном производстве по назначению штрафа
1. Суд по результату согласительного производства по назначению штрафа выносит по письменной процедуре обвинительный приговор в порядке, установленном статьями 347-350 настоящего Кодекса – с учетом особенностей, предусмотренных настоящей статьей.
2. Приговор выносится в возможно сжатый срок после вынесения постановления о применении согласительного производства по назначению штрафа, но не позднее чем в течение 15 дней.
3. Суд при вынесении по результату согласительного производства по назначению штрафа обвинительного приговора назначает штраф с учетом относимых положений статьи 77 Уголовного кодекса Республики Армения.
4. Процессуальные расходы, предусмотренные частью 1 статьи 167 настоящего Кодекса, взысканию с обвиняемого не подлежат.
5. Приговор должен содержать разъяснение о его обжаловании в отношении ограничений, предусмотренных настоящим Кодексом.
6. Приговор не позднее чем в течение пяти дней после его вынесения направляется осужденному обвиняемому, его защитнику, публичному обвинителю.
Статья 464.10. Пределы обжалования приговора в согласительном производстве по назначению штрафа
1. Приговор, вынесенный в соответствии со статьей 464.9 настоящего Кодекса, может быть обжалован в установленном настоящим Кодексом порядке, однако он не может быть обжалован по основаниям, предусмотренным статьей 373, частями 1-3 статьи 375 и статье 377 настоящего Кодекса.”.
Статья 32.
1. В трехмесячный срок с момента вступления в силу настоящего Закона орган, осуществляющий разработку политику в области здравоохранения, представляет в Правительство проект постановления Правительства, устанавливающего форму и порядок представления документа, подтверждающего заболевание, препятствующее участию лица в предусмотренном частью 2 статьи 153 настоящего Кодекса процессуальном действии и судебном заседании.