Ընդունվել է 22.05.2024
Հոդված 1. 2016 թվականի հոկտեմբերի 4-ի Հայաստանի Հանրապետության հարկային օրենսգրքի (այսուհետ՝ Օրենսգիրք) 159-րդ հոդվածի 4-րդ մասը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«4. Շահաբաժինների տեսքով ստացվող եկամուտները դրանց ստացման հարկային տարվա ընթացքում շահաբաժին վճարող Հայաստանի Հանրապետության ռեզիդենտ նույն կազմակերպության կանոնադրական կամ բաժնեհավաք կապիտալում օրենսդրությամբ սահմանված կարգով ներդնելու դեպքում ներդրված գումարը` ներդրման չափով, բայց ոչ ավելի, քան շահաբաժիններից պետական բյուջե վճարված հարկի գումարները, պետական բյուջեից փոխհատուցվում է Կառավարության սահմանած կարգով` հաշվի առնելով սույն մասով սահմանված սահմանափակումները:
Սույն մասով սահմանված՝ պետական բյուջեից փոխհատուցում չի կատարվում, եթե շահաբաժին վճարող Հայաստանի Հանրապետության ռեզիդենտ կազմակերպությունը 2025 թվականի հունվարի 1-ից հետո ընկած հաշվետու ժամանակաշրջանների գործունեության արդյունքներով ձեւավորվող շահույթից բաշխվող շահաբաժիններից վճարված եկամտային հարկի փոխհատուցման դիմումները հարկային մարմին ներկայացնելու օրը ներառող հարկային տարվա եւ (կամ) նախորդ հարկային տարվա ընթացքում ունեցել է անբողոքարկելի դարձած ստուգման կամ այլ վարչական ակտով արձանագրված՝
1) Օրենսգրքի 408-րդ կամ 410-րդ կամ 415-րդ հոդվածի պահանջներից որեւէ մեկով խախտում.
2) Օրենսգրքի 412-րդ հոդվածի պահանջների երկու եւ ավելի անգամ խախտում.
3) Օրենսգրքի 416-րդ հոդվածի պահանջների երեք եւ ավելի անգամ խախտում:
Սույն մասի երկրորդ պարբերությունում նշված խախտումներին վերաբերող ստուգման կամ այլ վարչական ակտի վարչական կամ դատական կարգով բողոքարկման արդյունքում ստուգման կամ այլ վարչական ակտի ուժի մեջ մնալը հիմք չէ սույն մասով նախատեսված դիմումների հիման վրա եկամտային հարկի փոխհատուցված գումարները պետական բյուջե վերադարձնելու համար:»:
Հոդված 2. Օրենսգրքի 336-րդ հոդվածի 8-րդ եւ 9-րդ մասերն ուժը կորցրած ճանաչել:
1. Սույն օրենքի 1-ին հոդվածն ուժի մեջ է մտնում 2025 թվականի հունվարի 1-ից: Սույն օրենքի 1-ին հոդվածով սահմանված սահմանափակումների կիրառության առումով հաշվի են առնվում միայն սույն օրենքն ուժի մեջ մտնելուց հետո կազմված ստուգման կամ այլ վարչական ակտերով արձանագրված՝ սույն օրենքով սահմանված իրավախախտումները:
2. Սույն օրենքի 2-րդ հոդվածն ուժի մեջ է մտնում սույն օրենքի պաշտոնական հրապարակմանը հաջորդող օրվանից:

“4. В случае инвестирования в установленном законодательством порядке доходов, получаемых в виде дивидендов, в уставный или складочный долевой капитал той же организации-резидента Республики Армения, выплачивающей дивиденды, в течение налогового года их получения инвестированная сумма в размере инвестиции, но не более сумм налога, уплаченных в государственный бюджет с дивидендов, возмещается из государственного бюджета в порядке, установленном Правительством, с учетом ограничений, установленных настоящей частью.
Установленное настоящей частью возмещение из государственного бюджета не производится, если выплачивающая дивиденды организация-резидент Республики Армения в течение налогового года, включающего день подачи в налоговый орган заявлений о возмещении подоходного налога, уплаченного с дивидендов, распределяемых из прибыли, образовавшейся по результатам деятельности за отчетные периоды после 1 января 2025 года, и (или) в течение предыдущего налогового года, имела зафиксированные актом проверки или иным административным актом, ставшим необжалуемым, нарушения:
1) любого из требований статей 408 или 410, или 415 Кодекса;
2) требований статьи 412 Кодекса два раза и более;
3) требований статьи 416 Кодекса три раза и более.
Оставление в силе акта проверки или иного административного акта в результате обжалования в административном или судебном порядке акта проверки или иного административного акта, касающегося нарушений, указанных в абзаце втором настоящей части, не является основанием для возврата возмещенных сумм подоходного налога в государственный бюджет на основании заявлений, предусмотренных настоящей частью.”.
Статья 2. Части 8 и 9 статьи 336 Кодекса признать утратившими силу.
1. Настоящий Закон вступает в силу с 1 января 2025 года. В плане применения ограничений, установленных статьей 1 настоящего Закона, учитываются только установленные настоящим Законом правонарушения, зафиксированные актом проверки или иными административными актами, составленными после вступления в силу настоящего Закона.
2. Статья 2 настоящего Закона вступает в силу со дня, следующего за днем официального опубликования настоящего Закона.