Ընդունվել է 12.06.2024
Հոդված 1. 2016 թվական հոկտեմբերի 4-ի Հայաստանի Հանրապետության հարկային օրենսգրքի 126-րդ հոդվածի 7-րդ մասը շարադրել  հետեւյալ խմբագրությամբ.
«7.  Շահութահարկի վճարումից ազատվում են ազատ տնտեսական գոտու շահագործող համարվող շահութահարկ վճարողները՝ Հայաստանի Հանրապետության տարածքում ստեղծված ազատ տնտեսական գոտում իրականացվող գործունեությունից՝ Հայաստանի Հանրապետության աղբյուրներից կամ Հայաստանի Հանրապետությունից դուրս գտնվող աղբյուրներից ստացվող եկամուտների մասով: Շահութահարկի վճարումից չեն ազատվում «Ազատ տնտեսական գոտիների մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքի 14-րդ հոդվածի 1-ին մասով սահմանված գործունեության տեսակների իրականացման արդյունքով ազատ տնտեսական գոտու տարածքում ստեղծված (մշակված) կամ զարգացված մտավոր սեփականության իրավունքի օբյեկտների վաճառքից կամ դրանց օգտագործման իրավունքով տրամադրումից ստացվող եկամուտները (այդ թվում՝ մտավոր սեփականության իրավունքի օբյեկտի արժեքի հավելաճը), մտավոր սեփականության իրավունքի օբյեկտներ պարունակող ապրանքների վաճառքից ստացվող եկամուտները եւ մտավոր սեփականության իրավունքի օբյեկտներից ստացվող ցանկացած այլ եկամուտներ:»:

Статья 1. Часть 7 статьи 126 Налогового кодекса Республики Армения от 4 октября 2016 года изложить в следующей редакции:
“7. От уплаты налога на прибыль освобождаются плательщики налога на прибыль, считающиеся эксплуатирующими свободную экономическую зону, от деятельности, осуществляемой в созданной на территории Республики Армения свободной экономической зоне, в части доходов, получаемых из источников Республики Армения или источников, находящихся за пределами Республики Армения. От уплаты налога на прибыль не освобождаются доходы, полученные от продажи или предоставления с правом использования объектов права интеллектуальной собственности, созданных (разработанных) или развитых на территории свободной экономической зоны в результате осуществления видов деятельности, установленных частью 1 статьи 14 Закона Республики Армения «О свободных экономических зонах» (в том числе от прироста стоимости объекта права интеллектуальной собственности), доходы, полученные от продажи товаров, содержащих объекты права интеллектуальной собственности, и любые другие доходы, полученные от объектов права интеллектуальной собственности.”.