Ընդունվել է 15.11.2024
«1.1. Հայաստանի Հանրապետությունում չգրանցված (չհաշվառված) բեռնատար ավտոտրանսպորտային միջոցներով Հայաստանի Հանրապետության ավտոմոբիլային ճանապարհներից օգտվելու համար ճանապարհային հարկի վճարումից փոխադարձության սկզբունքով կարող են ազատվել Հայաստանի Հանրապետության տարածքով երրորդ երկրների տարածք տարանցման նպատակով, ինչպես նաեւ առանց տարանցման Հայաստանի Հանրապետության տարածք մուտք գործող ճանապարհային հարկ վճարողները, կամ այդ հարկ վճարողների նկատմամբ փոխադարձության սկզբունքով կարող է կիրառվել ճանապարհային հարկի նվազ դրույքաչափ այն դեպքում, երբ Կառավարությունը սահմանի բեռնատար տրանսպորտային միջոցների գրանցման (հաշվառման) երկիրը, տեսակը, քանակը, իսկ նվազ դրույքաչափ կիրառելու նպատակով՝ նաեւ ճանապարհային հարկի դրույքաչափի նվազեցման չափը կամ նվազեցված դրույքաչափը:».
3) 2-րդ մասի 6-րդ կետը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«6) սույն հոդվածի 1.1-ին մասում նշված դեպքերում այլ երկրներում գրանցված (հաշվառված) տրանսպորտային միջոցներով Հայաստանի Հանրապետություն մուտք գործող ճանապարհային հարկ վճարողների համար՝ տրանսպորտային միջոցների գրանցման (հաշվառման) վկայագիրը:»:

О ВНЕСЕНИИ ИЗМЕНЕНИЙ И ДОПОЛНЕНИЯ В НАЛОГОВЫЙ КОДЕКС РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ
“1.1. От уплаты дорожного налога за пользование автомобильными дорогами Республики Армения на грузовых автотранспортных средствах, не зарегистрированных (не состоящих на учете) в Республике Армения, по принципу взаимности могут быть освобождены плательщики дорожного налога, въезжающие на территорию Республики Армения с целью транзита на территорию третьих стран, а также въезжающие на территорию Республики Армения без транзита, или в отношении этих плательщиков дорожного налога по принципу взаимности может быть применена пониженная ставка дорожного налога в случае, когда Правительство устанавливает страну регистрации (учета), виды, количество грузовых транспортных средств, а в целях применения пониженной ставки - также размер уменьшения ставки или пониженную ставку дорожного налога.”.
3) пункт 6 части 2 изложить в следующей редакции:
“6) свидетельство о регистрации (постановке на учет) транспортных средств - для плательщиков дорожного налога, въезжающих в Республику Армения на транспортных средствах, зарегистрированных (состоящих на учете) в других странах, в случаях, указанных в части 1.1 настоящей статьи.”.