Ընդունվել է 26.12.2000
Հոդված1.   «Պարտադիր սոցիալական ապահովագրության վճարների մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքի 3 հոդվածի 4-րդ կետի «դ» եւ «ե» ենթակետերը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ՝
«դ) քաղաքացիաիրավական պայմանագրերի կատարումից եկամուտ ստացող ֆիզիկական անձինք.
ե) գյուղատնտեսական նշանակության հողերի սեփականատերերը եւ նրանց միավորմամբ ձեւավորված իրավաբանական անձինք:»:
Հոդված2.   Օրենքի 4 հոդվածի 1-ին կետի «գ» եւ «դ» ենթակետերը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ՝
«գ) անհատ ձեռներեցների (ձեռնարկատերերի) տարեկան եկամուտները՝ առանց հաշվի առնելու եկամտահարկով հարկման նպատակով կատարվող անձնական նվազեցումը, եւ քաղաքացիաիրավական պայմանագրերի կատարումից եկամուտներ ստացած անձանց՝ աշխատանքների կատարումից եւ ծառայությունների մատուցումից ստացված եկամուտները.
դ) գյուղատնտեսական նշանակության հողերի կադաստրային զուտ եկամուտը:»:
Հոդված3.   Օրենքի 5 հոդվածում՝
«1. Գործատուները յուրաքանչյուր վարձու աշխատողի համար սոցիալական վճարները կատարում են հետեւյալ չափերով.
Սոցիալական վճարի հաշվարկման օբյեկտի ամսական չափը Սոցիալական վճարի չափը
մինչեւ 20,000 դրամ 5,000 դրամ
20,000-ից մինչեւ 100,000 դրամ 5,000 դրամ գումարած 20,000 դրամը գերազանցող գումարի 15 տոկոսը
100,000 դրամից ավելի 17,000 դրամ գումարած 100,000 դրամը գերազանցող գումարի 5 տոկոսը
Ընդ որում, սոցիալական վճարները հաշվարկում է յուրաքանչյուր գործատու, առանց հաշվի առնելու այլ գործատուի (գործատուների) կողմից վարձու աշխատողի համար կատարված պարտադիր սոցիալական ապահովագրության վճարները:
Ոչ առեւտրային կազմակերպությունների, մշակութային, կրթական (այդ թվում՝ նախադպրոցական), գիտական, առողջապահական հաստատությունների վարձու աշխատողների համար սույն կետի առաջին մասով սահմանված սոցիալական վճարի նվազագույն չափը կիրառվում է հաստիքային յուրաքանչյուր մեկ լրիվ դրույքի նկատմամբ: Հեղինակային վարձատրությունների նկատմամբ սույն կետի առաջին մասով սահմանված սոցիալական վճարի նվազագույն չափի փոխարեն սոցիալական վճարը հաշվարկվում է հեղինակային վարձատրության նկատմամբ 15 տոկոս դրույքաչափով:».
բ) 2-րդ կետից հանել «, բայց ամսական ոչ ավելի 2500 դրամից» բառերը.
գ) ուժը կորցրած ճանաչել 3-րդ կետը.
դ) 4-րդ եւ 5-րդ կետերը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ՝
«4. Գյուղատնտեսական նշանակության հողերի սեփականատերերը եւ նրանց միավորմամբ ձեւավորված իրավաբանական անձինք սոցիալական վճարումներ են կատարում սեփականություն համարվող հողատարածքների՝ տվյալ տարվա համար սահմանված կարգով հաշվարկված կադաստրային զուտ եկամտի 5 տոկոսի չափով, բայց ոչ ավելի տարեկան 60 հազար դրամից: Վարձու աշխատանք օգտագործող գյուղատնտեսական նշանակության հողերի սեփականատերերը եւ նրանց միավորմամբ ձեւավորված իրավաբանական անձինք սոցիալական վճարումներ են կատարում նաեւ գործատուների եւ վարձու աշխատողների համար սահմանված դրույքաչափերով:
Գյուղատնտեսական նշանակության հողերի սեփականատերերի եւ նրանց միավորմամբ ձեւավորված իրավաբանական անձի կարգավիճակ ունեցող տնտեսավարող սուբյեկտների հողատարածքների սեփականատերերի ընտանիքների անդամների նկատմամբ գործատուների եւ վարձու աշխատողների համար սոցիալական վճարումների սահմանված դրույքաչափերը չեն կիրառվում:
5. Անհատ ձեռնարկատերերը սոցիալական վճարումներ կատարում են հետեւյալ դրույքաչափերով.
Սոցիալական վճարի հաշվարկման օբյեկտի տարեկան չափը Սոցիալական վճարի չափը
մինչեւ 1,200,000 դրամ 15 տոկոս
1,200,000 դրամից ավելի 180,000 դրամ գումարած 1,200,000 դրամը գերազանցող գումարի 5 տոկոսը
Անկախ սույն կետի առաջին մասի դրույթներից՝ սոցիալական վճարները վճարվում են տարեկան 60 հազար դրամի չափով, եթե եկամուտների ստացման տվյալ տարվա համար սոցիալական վճարների՝ սույն կետի առաջին մասի համաձայն որոշված չափը չի գերազանցում 60 հազար դրամը:
Քաղաքացիաիրավական պայմանագրերի կատարումից եկամուտներ ստացած ֆիզիկական անձանց համար սոցիալական վճարները վճարվում են սույն հոդվածի 1-ին եւ 2-րդ կետերին համապատասխան:»:
Հոդված4. Օրենքի 6 հոդվածում՝
«Գործատուները եւ քաղաքացիաիրավական պայմանագրերի շրջանակներում եկամուտներ վճարող անձինք սոցիալական վճարները հաշվարկում եւ լիազոր մարմնին են վճարում եկամուտների վճարմանը հաջորդող երկու աշխատանքային օրվա ընթացքում:».
բ) 2-րդ կետում «գյուղացիական տնտեսություններ» բառերը փոխարինել «գյուղատնտեսական նշանակության հողերի սեփականատերերը եւ նրանց միավորմամբ ձեւավորված իրավաբանական անձինք» բառերով.
գ) 3-րդ կետը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ՝
«3. Անհատ ձեռներեցները (ձեռնարկատերերը), գյուղատնտեսական նշանակության հողերի սեփականատերերը եւ նրանց միավորմամբ ձեւավորված իրավաբանական անձինք տարվա համար հաշվարկված սոցիալական վճարները վճարում են հաջորդ տարվա մարտի 1-ից ոչ ուշ:».
դ) 5-րդ կետում «0.2» թիվը փոխարինել «0.15» թվով.
ե) 5-րդ կետի երկրորդ մասը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ՝
«Սույն օրենքի խախտումներ հայտնաբերելու դեպքում սոցիալական վճարների գծով պարտավորություններ չեն կարող առաջանալ, եթե տվյալ խախտումը հայտնաբերվել է այն կատարելու տարվան հաջորդող երեք տարի հետո: Սույն մասով սահմանված վաղեմության ժամկետի ընթացքը կասեցվում է, եթե ապահովադիրի, դրա պաշտոնատար անձանց բացակայության կամ խոչընդոտող այլ գործողությունների հետեւանքով ստուգման կամ այլ կերպ սոցիալական վճարի գծով պարտավորությունների հաշվարկման լիազոր մարմնի փորձը ձախողվել է՝ ձախողման փաստը լիազոր մարմնի համապատասխան պաշտոնատար անձի կողմից արձանագրելու պահից: Սույն մասով նախատեսված կասեցման հիմքերի դադարումից հետո վաղեմության ժամկետի ընթացքը շարունակվում է, եթե լիազոր մարմինը կամ դրա համապատասխան պաշտոնատար անձը գիտեր կամ կարող էր իմանալ կասեցման հիմքերի դադարման մասին:».
զ) 5-րդ կետը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ նոր մասով՝
«Սոցիալական վճարների վճարումը ուշացնելու դեպքում լիազոր մարմինը, բացառությամբ Հայաստանի Հանրապետության կառավարության սահմանած դեպքերի, սոցիալական վճարի վճարման համար սահմանված ժամկետից 183 օրվա ընթացքում սահմանված կարգով ապահովադրին անվճարունակ ճանաչելու հայցով դիմում է դատարան: Ընդ որում, այդ հայցից լիազոր մարմինը չի կարող հրաժարվել, քանի դեռ սոցիալական վճարների գծով պարտավորություններն ամբողջությամբ մարված չեն:».
է) 6-րդ կետի երկրորդ մասը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ՝
«Վարձու աշխատողի աշխատանքի ընդունումն օրենսդրությամբ սահմանված կարգով չձեւակերպելու դեպքում գործատուն վճարում է սոցիալական վճար՝ նրա մոտ տվյալ պահին ձեւավորված միջին աշխատավարձի նկատմամբ սույն օրենքի համաձայն հաշվարկված սոցիալական վճարի 12-ապատիկի չափով:»:

О ВНЕСЕНИИ ИЗМЕНЕНИЙ И ДОПОЛНЕНИЙ В ЗАКОН РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ "О ПЛАТЕЖАХ ОБЯЗАТЕЛЬНОГО СОЦИАЛЬНОГО СТРАХОВАНИЯ"
Статья 1. Подпункты "г" и "д" пункта 4 статьи 3 Закона Республики Армения "О платежах обязательного социального страхования" изложить в следующей редакции:
"г) физическими лицами, получающими доход от выполнения гражданско-правовых договоров;
д) собственникками земель сельскохозяйственного назначения и юридическими лицами, образованными путем их объединения".
Статья 2. Подпункты "в" и "г" пункта 1 статьи 4 Закона изложить в следующей редакции:
"в) годовые доходы индивидуальных предпринимателей, без учета персональных вычетов, производимых для целей обложения подоходным налогом, и полученные от выполнения работ и оказания услуг доходы лиц, получивших доходы от выполнения гражданско-правовых договоров;
г) кадастровый чистый доход с земель сельскохозяйственного назначения".
"1. Работодатели производят социальные платежи за каждого наемного работника в следующих размерах:
Месячный размер объекта исчисления социального платежа
Размер социального платежа
до 20000 драмов 5000 драмов
от 20000 до 100000 драмов 5000 драмов плюс 15 процентов с суммы, превышающей 2000 драмов
свыше 100000 драмов 17000 драмов плюс 5 процентов с суммы, превышающей 100000 драмов
При этом социальные платежи исчисляются каждым работодателем без учета платежей обязательного социального страхования, произведенных за наемного работника другим работодателем (работодателями).
Для наемных работников некоммерческих организаций, культурных, образовательных (в том числе дошкольных), научных, здравоохранительных учреждений минимальный размер социального платежа, установленного частью первой настоящего пункта, применяется в отношении одной полной ставки каждой штатной единицы. Вместо минимального размера социального платежа, установленного в отношении авторских вознаграждений частью первой настоящего пункта, социальный платеж в отношении авторского вознаграждения исчисляется по ставке 15 процентов";
б) из пункта 2 исключить слова " , но не более 2500 драмов в месяц";
в) пункт 3 признать утратившим силу;
г) пункты 4 и 5 изложить в следующей редакции:
"4. Собственники земель сельскохозяйственного назначения и юридического лица, образованные путем их объединения, производят социальные платежи в размере 5 процентов от кадастрового чистого дохода с земельных участков, считающихся собственностью, исчисленного в установленном порядке для данного года, но не более 60 тысяч драмов ежегодно. Использующие наемный труд собственники земель сельскохозяйственного назначения и юридические лица, образованные путем их объединения, производят социальные платежи также по ставкам, установленным для работодателей и наемных работников.
В отношении членов семей собственников земель сельскохозяйственного назначения и собственников земельных участков хозяйствующих субъектов, имеющих статус юридического лица, образованного путем их объединения, ставки социальных платежей, установленные для работодателей и наемных работников, не применяются.
5. Индивидуальные предприниматели производят социальные платежи по следующим ставкам:
Годовой размер объекта исчисления социального платежа
до 1200 000 драмов 15 процентов
свыше 1200 000 драмов 180000 драмов плюс 5 процентов с суммы, превышающей 1200000 драмов
Независимо от положений части первой настоящего пункта, социальные платежи уплачиваются в размере 60 тысяч драмов ежегодно, если определенный в соответствии с частью первой настоящего пункта размер социальных платежей для данного года получения доходов не превышает 60 тысяч драмов.
Социальные платежи за физических лиц, получивших доходы от выполнения гражданско-правовых договоров, уплачиваются в соответствии с пунктами 1 и 2 настоящей статьи".
"1. Работодатели и лица, уплачивающие доходы в рамках гражданско-правовых договоров, исчисляют и уплачивают уполномоченному органу социальные платежи в течение двух рабочих дней, следующих за днем выплаты доходов";
б) в пункте 2 слова "крестьянских хозяйств" заменить словами "собственников земель сельскохозяйственного назначения и юридических лиц, образованных путем их объединения";
"3. Индивидуальные предприниматели, собственники земель сельскохозяйственного назначения и юридические лица, образованные путем их объединения, уплачивают исчисленные за год социальные платежи не позднее 1 марта следующего года";
г) в пункте 5 цифры "0,2" заменить цифрами "0,15";
д) часть вторую пункта 5 изложить в следующей редакции:
"При выявлении нарушений настоящего Закона обязательства по социальным платежам не могут возникать, если данное нарушение обнаружено по прошествии трех лет, следующих за годом его совершения. Если вследствие отсутствия страхователя, его должностных лиц или иных препятствующих действий попытка уполномоченного органа проверить или иным образом произвести исчисление обязательств по социальным платежам сорвалась, то течение срока давности, установленного настоящей частью, приостанавливается с момента установления соответствующим должностным лицом уполномоченного органа факта срыва. После прекращения предусмотренных настоящей частью оснований приостановления течение срока давности продолжается, если уполномоченный орган или его соответствующее должностное лицо знали или могли знать о прекращении оснований приостановления";
е) пункт 5 дополнить новой частью следующего содержания:
"При задержке уплаты социальных платежей уполномоченный орган, за исключением случаев, предусмотренных Правительством Республики Армения, в течение 183 дней после срока, установленного для уплаты социального платежа, обращается в установленном порядке в суд с иском о признании страхователя неплатежеспособным. При этом уполномоченный орган не может отказаться от этого иска до тех пор, пока полностью не погашены обязательства по социальным платежам";
ж) часть вторую пункта 6 изложить в следующей редакции:
"В случае неоформления в установленном законодательством порядке приема наемного работника на работу работодатель уплачивает социалный платеж в 12-кратном размере социального платежа, исчисленного в соответствии с настоящим Законом в отношении средней заработной платы, образовавшейся у него на данный момент".