Ընդունվել է 14.02.1994
Հոդված 1. Հողի հարկ վճարողներ են հանդիսանում հողի սեփականատերերը, պետական սեփականություն հանդիսացող հողի մշտական եւ ժամանակավոր օգտագործողները:
Վարձակալության պայմաններով օգտագործման տրամադրված հողերի համար հարկը գանձվում է վարձատուից:
Հոդված 2. Գյուղատնտեսական նշանակության հողերի համար հարկման օբյեկտ է հանդիսանում հողի կադաստրային գնահատմամբ որոշված հաշվարկային զուտ եկամուտը:
Ոչ գյուղատնտեսական նշանակության հողերի համար հարկման օբյեկտ է հանդիսանում հողի կադաստրային գնահատման արժեքը:
ԳԼՈՒԽ 2. Հողի հարկի դրույքաչափերը եւ հաշվարկման կարգը
Հոդված 3. Հողի հարկի չափը կապված չէ վճարողների տնտեսական գործունեության արդյունքներից եւ սահմանվում է հողակտորի միավոր մակերեսի համար հաստատագրված վճարի ձեւով, որը վճարվում է տարվա համար:
Հոդված 4. Գյուղատնտեսական նշանակության հողերի (ներառյալ բնակավայրերում բնակշինարարության համար հատկացված, տնամերձ եւ այգեգործական (ամառանոցային) հողամասերը) համար հողի հարկի դրույքաչափը սահմանվում է դրանց կադաստրային գնահատմամբ որոշված հաշվարկային զուտ եկամտի 15 տոկոսի չափով:
Հոդված 5. Ոչ գյուղատնտեսական նշանակության հողերի համար հողի հարկը սահմանվում է հետեւյալ չափերով՝
ա) արդյունաբերության (ներառյալ հանքավայրերը եւ արտադրական գործունեությունից խախտված տարածքները), տրանսպորտի, կապի, ռադիոհերարձակման, հեռուստատեսության, պաշտպանության նպատակներով օգտագործվող, գազատար խողովակաշարերով զբաղեցված հողատարածքների, ինչպես նաեւ ջրային ֆոնդի հողերի համար հարկի դրույքաչափը սահմանվում է համապատասխան կադաստրային շրջանցման գոտիների տվյալ հողատեսքի կադաստրային գնահատման արժեքի նկատմամբ հետեւյալ չափերով՝
- բնակավայրերի ներսում 1 տոկոս.
- բնակավայրերից դուրս՝ 0,5 տոկոս.
բ) անտառային ֆոնդի հողերի (բացառությամբ դրանցում գտնվող գյուղատնտեսական հողատեսքերի) համար հողի հարկի դրույքաչափը սահմանվում է համապատասխան կադաստրային շրջանցման գոտիների անօգտագործելի հողերի կադաստրային գնահատման միջին արժեքի 1 տոկոսի չափով.
գ) ոչ գյուղատնտեսական նշանակության մյուս հողերի համար հողի հարկի դրույքաչափը սահմանվում է տվյալ հողատեսքի կադաստրային գնահատման արժեքի 1 տոկոսի չափով:
Հոդված 6 . Հարկման ենթակա մակերեսների մեջ մտնում են՝ շենքերով եւ շինություններով զբաղեցված հողերը, դրանց պահպանության համար անհրաժեշտ տարածքները, ինչպես նաեւ օբյեկտների սանիտարապահպան, տեխնիկական եւ մյուս գոտիները:
Հոդված 7. Գյուղատնտեսական գործունեության (գյուղատնտեսական արտադրանիքի արտադրության) գծով վճարողներից գանձվում է հողի հարկ: Նրանք ազատվում են շահութահարկից (եկամտահարկից), բացառությամբ արդյունաբերական բնույթի գյուղատնտեսական այլ ձեռնարկությունների (ջերմոցային եւ գազանաբուծական տնտեսություններ, անասնապահական համալիրներ, ագրոկոմբինատներ, թռչնաբուծական ֆաբրիկաներ եւ այլն), որոնց ցանկը հաստատում է Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը՝ Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի ֆինանսավարկային, բյուջետային եւ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի համաձայնությամբ:
Այն վճարողները, որոնց հասույթի (եկամտի) 25 տոկոսից ավելին ստացվում է ոչ գյուղատնտեսական գործունեությունից, այդ գործունեության գծով չեն ազատվում շահութահարկից (եկամտահարկից): Այդ նպատակով վճարողները պարտավոր են վարել գյուղատնտեսական եւ ոչ գյուղատնտեսական գործունեության գծով արտադրության եւ շրջանառության ծախքերի, ինչպես նաեւ իրացման առանձնացված հաշվառում:
Հոդված 8. Հողի հարկը հաշվարկվում է սկսած հողակտորի սեփականության, մշտական կամ ժամանակավոր օգտագործման իրավունքի ձեռքբերման հաջորդ ամսից:
Հոդված 9. Հաշվետու տարվա ընթացքում հողի հարկի վճարման գծով արտոնություն ունեցող սուբյեկտը հարկի վճարումից ազատվում է այն ամսից, երբ ծագել է արտոնության իրավունքը:
Հաշվետու տարվա ընթացքում հողի հարկի վճարման գծով արտոնությունը դադարելու դեպքում հարկը հաշվարկվում է արտոնության իրավունքը դադարելու ամսվան հաջորդող ամսից:
ԳԼՈՒԽ 3. ՀՈՂԻ ՀԱՐԿԻ ԱՐՏՈՆՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐԸ
Հոդված 10 . Հողի հարկից ազատվում են՝
ա) բյուջետային հիմնարկներն ու կազմակերպությունները, ինչպես նաեւ պետական արգելանոցները եւ արգելավայրերը, ազգային եւ ծառաբանական զբոսայգիները, բուսաբանական այգիները եւ պատմամշակութային նշանակության հողերը, բացառությամբ վարձակալության եւ ծառայողական օգտագործման տրված հողերի.
բ) հողային ռեֆորմի եւ սեփականաշնորհման ընթացքում ձեւավորված գյուղացիական եւ գյուղացիական կոլեկտիվ տնտեսությունները՝ հողի սեփականության իրավունքի ձեռքբերման ամսվանից սկսած երկու տարվա ընթացքում.
գ) հողի այն սեփականատերերը, մշտական եւ ժամանակավոր օգտագործողները, որոնց Հայաստանի Հանրապետության օրենսդրությամբ սահմանված կարգով որոշակի ժամկետով եկամտահարկից ազատվելու պայմանով տրամադրվել են հողեր՝ այդ ժամկետի ընթացքում.
դ) բնակավայրերում պետական սեփականություն հանդիսացող ընդհանուր օգտագործման հողերը (հրապարակներ, փողոցներ, անցումներ, ճանապարհներ, զբոսայգիներ, պուրակներ, ջրամբարներ եւ այլն).
ե) մասնագիտական տեխնիկական ուսումնարանների (պրոֆտեխուսումնարաններին) եւ դպրոցներին կից ուսումնաարտադրական եւ փորձարարական հողամասերը.
զ) նոր հիմնված եւ երիտասարդ խաղողի ու պտղատու այգիները, մինչեւ տնկարկների լրիվ պտղաբերությունը (յուրաքանչյուր սորտի համար ագրոտեխնիկական ցուցումներով սահմանված ժամկետում)՝ դրանց տարածքը 0,1 հեկտար եւ ավելի լինելու դեպքում:
Հոդված 11. Հողի հարկից 50 տոկոսի չափով ազատվում են՝
ա) գյուղատնտեսական եւ անտառատնտեսական գիտական կազմակերպությունները, գիտահետազոտական հիմնարկների եւ ուսումնական հաստատությունների փորձնական, փորձարարական, սերմնաբուծական, տնկարանային, տոհմային եւ սորտափորձարկման ձեռնարկությունները, կայանները եւ հենակետերը՝ Հայաստանի Հանրապետության կառավարության կողմից հաստատված ցանկով, այն հողերի համար, որոնք օգտագործվում են բացառապես գիտական եւ ուսումնական, ինչպես նաեւ գյուղատնտեսական, անտառաբուծական մշակաբույսերի սորտափորձարկման նպատակներով.
բ) Հայաստանի Հանրապետության օրենսդրությամբ սահմանված կարգով եկամտահարկի վճարումից ազատված քաղաքացիները՝ սեփականության իրավունքով իրենց պատկանող հողերի համար:
ԳԼՈԻԽ 4. ՀՈՂԻ ՀԱՐԿԻ ՀԱՇՎԱՐԿՄԱՆ ԵՎ ՎՃԱՐՄԱՆ ԿԱՐԳԸ
Հոդված 12. Հողի հարկի հաշվարկման համար հիմք են հանդիսանում հողի սեփականության մշտական կամ ժամանակավոր օգտագործման իրավունքը հիմնավորող փաստաթղթերը:
Հոդված 13 . Ձեռնարկությունները (բացառությամբ գյուղատնտեսական տնտեսությունների), հիմնարկները, կազմակերպությունները հողի հարկը հաշվարկում են ինքնուրույն եւ ոչ ուշ, քան մինչեւ յուրաքանչյուր տարվա սեպտեմբերի 1-ը, հարկային պետական տեսչության մարմիններին են ներկայացնում հաշվարկներ՝ հարկման ենթակա յուրաքանչյուր հողամասի համար:
Նոր հատկացված հողամասի հարկման վերաբերյալ հաշվարկները ներկայացվում են հողօգտագործման իրավունքի ձեռքբերման պահից սկսած մեկ ամսվա ընթացքում:
Հոդված 14. Քաղաքացիները եւ գյուղացիական տնտեսությունները հողի հարկը հաշվարկում են ինքնուրույն, հիմք ընդունելով Հայաստանի Հանրապետության հարկային պետական տեսչության մարմինների կողմից հաշվարկված եւ մինչեւ յուրաքանչյուր տարվա սեպտեմբերի 1-ը իրենց հանձնված վճարման ծանուցագիրը:
Հոդված 15. Վճարողների հաշվառումը եւ հողի հարկի հաշվարկումը կատարվում է յուրաքանչյուր տարվա հուլիսի 1-ի դրությամբ:
Հարկային պետական տեսչության մարմիններն իրականացնում են վճարողների հաշվառում, վերահսկողություն են սահմանում հարկի ճիշտ հաշվարկման եւ ժամանակին վճարման նկատմամբ:
Հոդված 16 . Հաշվարկված հարկի գումարները քաղաքացիներն ու գյուղացիական տնտեսությունները պետական բյուջե են վճարում հավասար մասերով, ոչ ուշ, քան մինչեւ հաշվետու տարվա նոլեմբերի 15-ը եւ մինչեւ հաջորդ տարվա ապրիլի 15-ը, իսկ ձեռնարկությունները, հիմնարկները, կազմակերպությունները՝ եռամսյակը մեկ անգամ, մինչեւ հաշվետու եռամսյակի հաջորդ ամսվա 25-ը:
Հոդված 17 . Հողի հարկի վճարումը պետական բյուջե կատարվում է Հայաստանի Հանրապետության օրենսդրությամբ սահմանված կարգով:
ԳԼՈՒԽ 5. ԵԶՐԱՓԱԿԻՉ ԴՐՈՒՅԹՆԵՐ
Հոդված 18. Սույն օրենքը խախտելու համար վճարողները, ինչպես նաեւ ձեռնարկությունների, հիմնարկների եւ կազմակերպությունների պաշտոնատար անձինք պատասխանատվություն են կրում Հայաստանի Հանրապետության օրենսդրությամբ սահմանված կարգով:
Հոդված 19. Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի ֆինանսավարկային, բյուջետային եւ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի համաձայնությամբ առանձին վճարողների կամ վճարողների խմբի համար կարող է սահմանել հողի հարկի այլ դրույքաչափեր եւ չափեր, հաշվարկման ու վճարման այլ կարգ ու արտոնություններ:
Հոդված 20 . Սույն օրենքի կիրարկման հրահանգները մշակում եւ հրապարակում է Հայաստանի Հանրապետության հարկային պետական տեսչությունը՝ համաձայնեցնելով Հայաստանի Հանրապետության ֆինանսների, գյուղատնտեսության եւ արդարադատության նախարարությունների հետ:

Глава 2. Ставки и порядок исчисления земельного налога
Статья 1. Плательщиками земельного налога явля ются собственники земли, постоянные и временные пользователи земли, явля ющейся государственной собственность ю.
Налог на земли, предоставленные для использования на арендных условиях, взимается с арендодателя.
Статья 2. Объектом налогообложения для земель сельскохозяйственного назначения является расчетный чистый доход, определенный по кадастровой оценке земли.
Объектом налогообложения для земель несельскохозяйственного назначения является стоимость земли по кадастровой оценке.
СТАВКИ И ПОРЯДОК ИСЧИСЛЕНИЯ ЗЕМЕЛЬНОГО НАЛОГА
Статья 3. Размер земельного налога не зависит от результатов хозяйстясяной деятельности плательщиков и устанавливается в виде выплачиваемого за год фиксированного платежа за единицу площади участка земли
Статья 4. Ставка земельного налога на земли сельскохозяйственного назначения (включая земельные участки, выделенные для жилищного строительства в населенных пунктах, приусадебные и садоводческие (дачные) земельные участки) устанавливается в размере 15 процентов расчетного чистого дохода, определенного по их кадастровой оценке.
Статья 5. .Для земель несельскохозяйственного назначения земельный налог устанавливается в следующих размерах:
а) ставки земельного налога на земли, используемые для целей промышленности (включая рудники и территории, поврежденные в результате производственной деятельности), транспорта, радиорелейной связи, телевидения, обороны, на земельные площади, занятые под газопроводы, а также на земли водного фонда устанавливается по отношению к стоимости кадастровой оценки данного вида почвы соответствующих поясов кадастрового районирования в следующих размерах:
- в населенных пунктах - 1 процент;
- вне населенных пунктов-0,3 процента;
б) ставка земельного налога для земель лесного фонда (исключая входящие в них сельскохозяйственные виды почвы) устанавливается в размер 1 процента от средней стоимости по кадастровой оценке неиспользуемых земель соответствующих поясов кадастрового районирования;
в) для других земель несельскохозяйственного назначения земельный налог устанавливается в размере 1 процента от стоимости по кадастровой оценке данного вида почвы.
Статья 6. Площади, подлежащие налогообложению, включают земли занятые зданиями и постройками, территории, необходимые для их содержания, а также санитарные, технические и иные зоны объектов.
Статья 7. Земельный налог взимается с плательщиков по линии сельскохозяйственной деятельности (производство сельскохозяйственной продукции). Они освобождаются от налога на прибыль (подоходного налога), за исключением тех сельскохозяйственных предприятий промышленного характера (тепличные и звероводческие хозяйства, животноводческие комплексы, агрокомбинаты, птицеводческие фабрики и другие), перечень которых с согласия Постоянной комиссии по финансово-кредитным, бюджетным и экономическим вопросам Национального Собрания  Республики Армения утверждает Правительство Республики Армения.
Плательщики, более 25 процентов прибыли (дохода) которых приходится на несельскохозяйственную деятельность, по этой деятельности от налога на прибыль (подоходный налог) не освобождаются. С этой целью плательщики обязаны вести по линии сельскохозяйственной и несельскохозяйственной деятельности отдельный учет расходов по производству и обороту, а также реализации.
Статья 8. Земельный налог исчисляется начиная с месяца, следующего за приобретением права собственности, на постоянное или временное пользование земельным участком.
Статья 9. В течение отчетного года субъект, имеющий льготу по линии выплаты земельного налога, освобождается от выплаты налога с того месяца, когда возникает право на льготу.
В случае приостановления в течение отчетного года льготы по линии выплаты земельного налога, налог исчисляется с месяца, следующего за приостановлением права на льготу.
ЛЬГОТЫ ПО ЗЕМЕЛЬНОМУ НАЛОГУ
Статья 10. От земельного налога освобождаются.
а) бюджетные учреждения и организации, а также государственные заказники и заповедники, национальные и дендрологические парки, ботанические сады и земли историка-культурного назначения, кроме земель предоставленных в аренду и для служебного пользования;
б) крестьянские и коллективные крестьянские хозяйства, сформировавшиеся в ходе земельной реформы и приватизации - в течение двух лет, начиная с месяца, следующего за приобретением права собственности на землю:
в) собственники земли, постоянные и временные землепользователи. которым в порядке, установленном законодательством Республики Армения, на определенный срок предоставлена земля с условием освобожде- ния от подоходного налога - в течение этого срока;
г) являющиеся государственной собственностью земли общего пользования в населенных пунктах (площади, улицы, переходы, дороги, парки, скверы, водоемы и другие);
д) учебно-производственные и опытные земельные участки при профессионально-технических училищах н школах;
е) вновь заложенные и молодью виноградники и плодовые сады до полного плодоношения саженцев (в
установленные для каждого сорта агротехническими показателями сроки)-при их площади 0,1 гектара и более.
Статья 11. От земельного налога в размере 50 процентов освобождаются:
а) сельскохозяйственные и лесохозяйственные научные организации, опытные, экспериментальные. семеноводческие, питомнические, племенные, сортоиспытательные предприятия, станции и пункты научно-исследовательских учреждений и учебных заведений - на те земли по утвержденному Правительством Республики Армения перечню, которые используются исключительно в научных и учебных целях, а также в целях сортоиспытания сельскохозяйственных и лесоводческих культур;
б) граждане, освобожденные от уплаты подоходного налога, в порядке, установленном законодательством Республики Армения-на земли, принадлежащие им по праву собственности.
ПОРЯДОК ИСЧИСЛЕНИЯ И УПЛАТЫ ЗЕМЕЛЬНОГО НАЛОГА
Статья 12. Основанием для исчисления земельного налща являются документы, определяющие право собственности на постоянное или временное пользование землей.
Статья 13. Предприятия (кроме крестьянских хозяйств), учреждения, организации исчисляют земельный налог самостоятельно и не позднее 1 сентября каждого года представляют органам Налоговой государственной инспекции расчеты на каждый участок земли, подлежащий налогообложению.
Расчеты по налогообложению вновь выделенного земельного участка представляются в течение одного месяца с момента приобретения права собственности на землепользование.
Статья 14. Граждане и крестьянские хозяйства земельный налог исчисляют самостоятельно, принимая за основу платежные извещения, исчисленные органами Налоговой государственной инспекции Республики Армения и врученные им до 1 сентября каждого года.
Статья 15. Учет плательщиков и исчисление земельного налога производится по состоянию на 1 июля каждого года.
Органы Налоговой государственной инспекции осуществляют учет плательщиков, устанавливают контроль за правильным исчислением и своевременной уплатой налога.
Статья 16. Суммы исчисленного налога граждане и крестьянские хозяйства выплачивают в государственный бюджет равными частями, не позднее 15 ноября отчетного года и до 15 апреля следующего года, а предприятия, учреждения, организации - раз в квартал, до 25 числа месяца, следующего за данныл1 кварталом.
Статья 17. Уплата налога в Государственный бюджет производится в порядке, установленном законодательством Республики Армения.
Статья 18. Плательщики, как и должностные лица предприятий, учреждений, организаций за нарушение настоящего Закона несут ответственность в порядке, установленном законодательством Республики Армения.
Статья 19. Правнтельство Республики Армения с согласия Постоянной комиссии по финансово-кредитным, бюджетным и экономическим вопросам Национального Собрания  Республики Армения для отдельных плательщиков или группы плательщиков может установить иные ставки и размеры, иной порядок исчисления и выплаты земельного налога и льготы по налогу.
Статья 20. Инструкции по применению настоящего Закона разрабатывает и публикует Налоговая государственная инспекция Республики Армения по согласованию с министерствами финансов, сельского хозяйства и юстиции Республики Армения.