Հոդված 1. «Պարտադիր սոցիալական ապահովագրության վճարների մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքի (26 դեկտեմբերի 1997 թվականի, ՀՕ-179)1-ին հոդվածի չորրորդ պարբերությունը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ`
«Գործատու ` քաղաքացիաիրավական հարաբերությունների ցանկացած սուբյեկտ, որն իր գործունեության իրականացման կամ ապահովման համար իրավունք ունի օրենքով չարգելված աշխատանք առաջարկելու ֆիզիկական անձանց, այդ նպատակով պայմանագրեր կնքելու միջոցով նրանց ներգրավելու որոշակի աշխատանքների կատարման (ծառայությունների մատուցման)` փաստացի օգտագործելով ֆիզիկական անձանց աշխատանքը (ծառայությունները).»:
ա) երկրորդ մասից հանել երկրորդ նախադասությունը.
բ) ավելացնել հետեւյալ բովանդակությամբ վեցերորդ մաս`
«6. Գործատուների համար սահմանված ժամկետներում աշխատավարձի եւ դրան հավասարեցված եկամուտների 3 տոկոսի չափով ինքնուրույնաբար սոցիալական վճարներ են կատարում վարձու աշխատողները, եթե օրենքներով եւ Հայաստանի Հանրապետության միջազգային պայմանագրերով սոցիալական վճարները հաշվարկելու եւ Հայաստանի Հանրապետության պարտադիր սոցիալական ապահովագրության բյուջե փոխանցելու պարտավորությունը դրված է նրանց վրա:»:
Հոդված 3. Օրենքի 5-րդ հոդվածում`
ա) առաջին մասի աղյուսակը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ`
«Սոցիալական վճարի հաշվարկման օբյեկտի ամսական չափը
Սոցիալական վճարի չափը
մինչեւ 20,000 դրամ
20,000-ից մինչեւ 100,000 դրամ
100,000 դրամից ավելի
7,000 դրամ
7,000 դրամ գումարած 20,000 դրամը գերազանցող գումարի 15 տոկոսը
19,000 դրամ գումարած 100,000 դրամը գերազանցող գումարի 5 տոկոսը».
բ) հինգերորդ մասը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ նոր պարբերությամբ`
«Պետական գրանցման վկայականը ժամանակավոր լիազորված մարմնին հանձնած եւ այդ ժամանակահատվածում ձեռնարկատիրական գործունեություն չիրականացրած անհատ ձեռնարկատերը (ձեռներեցը) սույն մասով սահմանված չափով նվազագույն սոցիալական վճարներ չի կատարում` վկայականը հանձնելուն հաջորդող ամսվանից մինչեւ վկայականը հետ ստանալու ամիսն ընկած ժամանակահատվածի համար:»:
Հոդված 4. Օրենքի 6-րդ հոդվածում`
«1. Գործատուները յուրաքանչյուր ամիս հաշվարկում են սոցիալական վճարներ, դրանց հաշվին Հայաստանի Հանրապետության օրենսդրությամբ սահմանված կարգով եւ չափերով վարձու աշխատողներին հաշվարկում ու վճարում են նպաստներ, որից հետո դրանց տարբերությունը փոխանցում են պարտադիր սոցիալական ապահովագրության բյուջե մինչեւ հաջորդ ամսվա 20-ը (ներառյալ)` յուրաքանչյուր ամսում փաստացի վճարված ապահովագրական նպաստների գումարների չափով (բայց ոչ ավելի, քան տվյալ ամսվա համար հաշվարկված սոցիալական վճարների գումարը)` պակասեցումը կատարելով հաջորդ ամսվա 20-ին: Աշխատանքի վարձատրությանն ուղղվող միջոցների եւ քաղաքացիաիրավական պայմանագրերի շրջանակներում եկամուտների գծով առ 2003 թվականի ապրիլի 1-ը պարտքերը տվյալ ամսում վճարելու դեպքում գործատուները դրանց գծով հաշվարկված սոցիալական վճարները (հաշվարկային պարտքերը) վճարում են մինչեւ հաջորդ ամսվա 20-ը (ներառյալ):».
բ) երրորդ մասի երկրորդ պարբերության «25» թիվը փոխարինել «1» թվով.
գ) չորրորդ մասում`
- առաջին պարբերությունը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ`
«Գործատուն յուրաքանչյուր ամսվա արդյունքներով մինչեւ հաջորդ ամսվա 20-ը (ներառյալ) լիազորված մարմին է ներկայացնում սոցիալական վճարների հաշվետվություն` Հայաստանի Հանրապետության կառավարության սահմանած պարզեցված ընթացակարգով:»,
- երկրորդ պարբերությունում «25-ը» բառը փոխարինել «20-ը (ներառյալ)» բառերով.
դ) չորրորդ մասից հետո ավելացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 41 -րդ մաս`
«41 . Գործատուները եւ անհատ ձեռնարկատերերը նախորդ հաշվետու ժամանակաշրջանների համար ներկայացված հաշվետվություններում (հայտարարագրերում) սխալներն ինքնուրույն հայտնաբերելու դեպքում կարող են լիազորված մարմին ներկայացնել ճշտված հաշվետվություններ (հայտարարագրեր), որոնց հիման վրա կատարվում է այդ ժամանակաշրջանների համար սոցիալական վճարների պարտավորությունների վերահաշվարկ, եթե ճշտված հաշվետվությունները (հայտարարագրերը) չեն վերաբերում լիազոր մարմնի կողմից ստուգվող կամ ստուգված ժամանակաշրջաններին:».
ե) հինգերորդ մասը «ժամանակաշրջանի համար» բառերից հետո լրացնել«, բայց ոչ ավելի, քան 365 օրվա համար» բառերով.
զ) վեցերորդ մասի վերջին պարբերության երկրորդ նախադասությունում «վարձու աշխատողներին աշխատանքի ընդունելու, նույն գործատուի մոտ այլ աշխատանքի փոխադրելու եւ աշխատանքից ազատելու վերաբերյալ հրամանագիրքը վարելու եւ պահպանելու կարգի խախտման» բառերը փոխարինել «վարձու աշխատողների աշխատանքային պայմանագրերի գրանցամատյանը, իսկ պետական մարմիններում եւ տեղական ինքնակառավարման մարմիններում` աշխատանքի ընդունման եւ աշխատանքից ազատման հրամանագիրքը սահմանված կարգով չվարելու կամ սահմանված կարգի խախտումով վարելու» բառերով.
է) իններորդ մասը «կատարման» բառից հետո լրացնել «եւ սոցիալական վճարների գծով հաշվարկված տույժերի ու տուգանքների վճարման» բառերով.
ը) տասներորդ մասի «` անհատ ձեռնարկատերերի տարեկան հայտարարագրերի, գործատուների եռամսյակային» բառերը փոխարինել «հայտարարագրերի,» բառով:
ա) երկրորդ մասը «գրանցման» բառից հետո լրացնել «կամ ըստ լիազոր մարմնում որպես հարկ վճարող հաշվառվելու» բառերով.
բ) ավելացնել հետեւյալ բովանդակությամբ երրորդ մաս`
«3. Սույն օրենքի 3-րդ հոդվածի վեցերորդ մասում նշված անձինք, որպես ապահովադիր, հաշվառվում են լիազոր մարմնում:»:
ա) առաջին մասի «բ» կետում «տասնօրյա» բառը փոխարինել «երեսնօրյա» բառով.
բ) երրորդ մասի «վարձու աշխատողների աշխատանքի ընդունման, նույն գործատուի մոտ այլ աշխատանքի փոխադրման ու աշխատանքից ազատման հրամանագիրք, օրենքով սահմանված դեպքերում` աշխատանքային գրավոր պայմանագիր» բառերը փոխարինել «վարձու աշխատողների աշխատանքային պայմանագրերի գրանցամատյան` աշխատանքային գրավոր պայմանագիր, իսկ պետական մարմիններում եւ տեղական ինքնակառավարման մարմիններում` աշխատանքի ընդունման եւ աշխատանքից ազատման հրամանագիրք» բառերով.
գ) ավելացնել հետեւյալ բովանդակությամբ չորրորդ մաս`
«4. Հայաստանի Հանրապետության օրենսդրությամբ սահմանված կարգով չգրանցված ֆիզիկական անձանց կողմից ձեռնարկատիրական գործունեությամբ զբաղվելու դեպքում (ապօրինի գործունեություն)` գանձվում է տուգանք` այդ գործունեության արդյունքում անհատ ձեռնարկատերերի համար սույն օրենքով սահմանված կարգով հաշվարկված տարեկան համախառն եկամուտների 10 տոկոսի չափով (բայց 60000 դրամից ոչ պակաս), որն ապօրինի գործունեություն իրականացնողների համար ապօրինի գործունեության մասով վերջնական սոցիալական վճարների պարտավորություն է: Սույն մասով նախատեսված ապօրինի գործունեության իրականացման դեպքում տարեկան համախառն եկամուտները որոշվում են լիազորված մարմնի կողմից` կիրառելով սույն հոդվածի երրորդ մասի դրույթները:»:
Հոդված 7. Օրենքի 12-րդ հոդվածի տեքստը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ`
«Լիազոր մարմնի պաշտոնատար անձանց գործողությունները կարող են բողոքարկվել դատարան կամ 30 օրվա ընթացքում լիազոր մարմին (վերադասության կարգով): Բողոքները լիազոր մարմնի կողմից քննության են առնվում եւ դրանց մասին որոշումներ են ընդունվում ոչ ուշ, քան բողոքն ստացվելու օրվանից հետո՝ 30 օրվա ընթացքում: Ընդունված որոշումները կարող են բողոքարկվել դատարան կամ մեկամսյա ժամկետում՝ լիազոր վերադաս մարմին: Ապահովադիրները եւ (կամ) նրանց կողմից լիազորված անձինք իրավունք ունեն մասնակցելու բողոքի քննարկմանը:
Լիազոր մարմնի պաշտոնատար անձանց այն գործողությունների բողոքարկումը, որոնք կապված են վարչական տուգանքի նշանակման հետ, կատարվում է Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ Հայաստանի Հանրապետության օրենսգրքին համապատասխան:
Լիազոր մարմնի պաշտոնատար անձանց գործողությունների բողոքարկումը չի դադարեցնում սոցիալական վճարների վճարումը (գանձումը): Բողոքը քննության առնող լիազոր մարմինը (լիազոր վերադաս մարմնի համաձայնությամբ) իրավունք ունի մինչեւ բողոքի լուծումը դադարեցնելու սոցիալական վճարի գանձումը:»:

Статья 1. Абзац четвертый статьи 1 Закона Республики Армения ,,О платежах обязательного социального страхования" (26 декабря 1997 года, ЗР-179) изложить в следующей редакции:
,,работодатель – любой субъект гражданско-правовых отношений, который в целях осуществления или обеспечения своей деятельности вправе предлагать физическим лицам не запрещенную законом работу для привлечения их к выполнению определенных работ (оказанию услуг) путем заключения договоров, фактически используя труд (услуги) физических лиц;".
а) из части второй исключить второе предложение;
б) статью дополнить частью шестой следующего содержания:
,,6. Наемные работники производят для работодателей социальные платежи в установленные сроки в размере 3 процентов от заработной платы и приравненных к ней доходов самостоятельно, если законами и международными договорами Республики Армения обязательство по исчислению социальных платежей и их перечислению в бюджет обязательного социального страхования Республики Армения возложено на них.
а) таблицу части первой изложить в следующей редакции:
,,Месячный размер объекта
исчисления социальных платежей
Размер социального платежа
до 20000 драмов
от 20000 до 100000 драмов
свыше 100000 драмов
7000 драмов
7000 драмов плюс 15 процентов с суммы, превышающей 20000 драмов
19000 драмов плюс 5 процентов с суммы, превышающей 100000 драмов";
б) часть пятую дополнить новым абзацем следующего содержания:
,,Индивидуальный предприниматель, временно сдавший в уполномоченный орган свидетельство о государственной регистрации и не осуществлявший предпринимательскую деятельность в этот период, не производит установленные настоящей частью минимальные социальные платежи за период между месяцем, следующим за сдачей свидетельства, и месяцем получения свидетельства обратно.".
,,1. Работодатели ежемесячно исчисляют социальные платежи, начисляют и выплачивают за их счет пособия наемным работникам в порядке и размерах, установленных законодательством Республики Армения, после чего перечисляют их разницу в бюджет обязательного социального страхования до 20 числа следующего месяца (включительно) в размере сумм страховых пособий, фактически выплаченных ежемесячно (но не более исчисленной за данный месяц суммы социальных платежей) с произведением вычета 20 числа следующего месяца. В случае уплаты в
данном месяце задолженностей по средствам, направленным на оплату труда, и по доходам в рамках гражданско - правовых договоров по состоянию на 1 апреля 2003 года, работодатели уплачивают исчисленные по ним социальные платежи (исчисленную задолженность) до 20 числа следующего месяца (включительно).";
б) в абзаце втором части третьей цифры ,,25" заменить цифрой ,,1";
в) в части четвертой:
- абзац первый изложить в следующей редакции:
,,Работодатель по итогам каждого месяца до 20 числа следующего месяца (включительно) представляет отчет по социальным платежам в уполномоченный орган по упрощенной процедуре, установленной Правительством Республики Армения.",
- в абзаце втором цифры ,,25" заменить словами ,,20 числа месяца (включительно), следующего за кварталом,";
г) статью после части четвертой дополнить частью 41 следующего содержания:
,,41 . Работодатели и индивидуальные предприниматели при самостоятельном выявлении ошибок в отчетах (декларациях), представленных за предыдущие отчетные периоды, могут представить в уполномоченный орган уточтенные отчеты (декларации), на основании которых производится перерасчет обязательств по социальным платежам за эти периоды, если уточненные отчеты (декларации) не относятся к проверяемым или проверенным периодам.";
д) часть пятую после слова ,,период" дополнить словами ,, , но не более чем за 365 дней";
е) во втором предложении последнего абзаца части шестой слова ,,при нарушениях порядка ведения и хранения книги приказов о приеме
на работу, переводе на другую работу у того же работодателя и об увольнении с работы наемных работников" заменить словами ,,при неведении в установленном порядке или ведении с нарушением установленного порядка журнала регистрации трудовых договоров наемных работников, а в государственных органах и органах местного самоуправления – книги приказов о приеме на работу и об увольнении с работы";
ж) часть девятую после слов ,,социальных платежей" дополнить словами ,,и уплате пеней и штрафов, начисленных по линии социальных платежей,";
з) в части десятой слова ,,годовых деклараций индивидуальных предпринимателей, квартальных отчетов работодателей" заменить словами ,,деклараций, отчетов".
а) часть вторую после слова ,,регистрации" дополнить словами ,,или по месту учета в уполномоченном органе в качестве налогоплательщика";
б) статью дополнить частью третьей следующего содержания:
,,3. Лица, указанные в части шестой статьи 3 настоящего Закона, ставятся на учет в уполномоченном органе в качестве страхователей.".
а) в пункте ,,б" части первой слово ,,десятидневный" заменить словом ,,тридцатидневный";
б) в части третьей слова ,,книгу приказов о приеме на работу, переводе на другую работу у того же работодателя и об увольнении с работы наемных работников, в установленных законом случаях – письменный трудовой договор" заменить словами ,,журнал регистрации трудовых договоров наемных работников – письменный трудовой
договор, а в государственных органах и органах местного самоуправления – книгу приказов о приеме на работу и об увольнении с работы";
в) статью дополнить частью четвертой следующего содержания:
,,4. В случае, если физические лица, не зарегистрированные в установленном законодательством Республики Армения порядке, занимаются предпринимательской деятельностью (незаконная деятельность), с них взыскивается штраф в размере 10 процентов от валового дохода (но не менее 60000 драмов), исчисленного по итогам этой деятельности в порядке, установленном настоящим Законом для индивидуальных предпринимателей, который является обязательством по окончательным социальным платежам в части незаконной деятельности лиц, осуществляющих незаконную деятельность. В случае осуществления незаконной деятельности, предусмотренной настоящей частью, годовые валовые доходы определяются уполномоченным органом с применением положений части третьей настоящей статьи.".
Статья 7. Текст статьи 12 Закона изложить в следующей редакции:
,,Действия должностных лиц уполномоченного органа могут быть опротестованы в суд или в течение 30 дней в уполномоченный орган (в порядке подчиненности). Протесты принимаются к рассмотрению уполномоченным органом и решения по ним выносятся не позднее чем в течение 30 дней после получения протеста. Принятые решения могут быть опротестованы в суд или в месячный срок в вышестоящий уполномоченный орган. Страхователи и (или) уполномоченные ими лица вправе участвовать в рассмотрении протеста.
Опротестование действий должностных лиц уполномоченного органа, связанных с назначением административного штрафа,
производится в соответствии с Кодексом Республики Армения об административных правонарушениях.
Опротестование действий должностных лиц уполномоченного органа не прекращает уплату (взимание) социальных платежей. Принимающий к рассмотрению протест уполномоченный орган вправе прекратить (с согласия вышестоящего уполномоченного органа) взимание социального платежа до разрешения протеста.".