«ՊԱՐՏԱԴԻՐ ՍՈՑԻԱԼԱԿԱՆ ԱՊԱՀՈՎՈՒԹՅԱՆ ՎՃԱՐՆԵՐԻ ՄԱՍԻՆ» ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՕՐԵՆՔՈՒՄ ՓՈՓՈԽՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐ ԵՎ ԼՐԱՑՈՒՄ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
Հոդված 1. «Պարտադիր սոցիալական ապահովության վճարների մասին» Հայաստանի Հանրապետության 1997 թվականի դեկտեմբերի 26-ի ՀՕ-179 օրենքի (այսուհետ` Օրենք) 5-րդ հոդվածի 5-րդ կետում`
1) առաջին «Անհատ» բառը փոխարինել «Բացառությամբ հարկային օրենսդրությամբ սահմանված ԱԱՀ վճարող չհամարվողների եւ եկամտահարկին փոխարինող հաստատագրված վճար վճարողների, անհատ» բառերով.
2) առաջին պարբերությունից հետո լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ նոր պարբերություն.
«ԱԱՀ վճարող չհամարվող եւ հաստատագրված վճար վճարող հանդիսացող անհատ ձեռնարկատերերը (ձեռներեցները) սոցիալական վճարումները կատարում են սոցիալական վճարի հաշվարկման օբյեկտի տարեկան չափի նկատմամբ 3 տոկոս դրույքաչափով, բայց ոչ պակաս 60 հազար դրամից:»:
Հոդված 2. Օրենքի 6-րդ հոդվածի 4-րդ կետի առաջին պարբերությունը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«Նախորդ եռամսյակի յուրաքանչյուր ամսում մինչեւ հինգ (ներառյալ) վարձու աշխատող ունեցող գործատուները ընթացիկ եռամսյակի համար լիազորված մարմին են ներկայացնում օրենսդրությամբ սահմանված ձեւով սոցիալական վճարների եռամսյակային հաշվետվություն (ամսական կտրվածքով)` մինչեւ այդ եռամսյակին հաջորդող առաջին ամսվա 20-ը (ներառյալ): Նախորդ եռամսյակի որեւէ ամսում 5-ից ավել վարձու աշխատող ունեցող գործատուները ընթացիկ եռամսյակի յուրաքանչյուր ամսվա համար լիազորված մարմին են ներկայացնում օրենսդրությամբ սահմանված ձեւով սոցիալական վճարների ամսական հաշվետվություն, մինչեւ տվյալ ամսվան հաջորդող ամսվա 20-ը (ներառյալ): Սոցիալական վճարների հաշվետվությունները լիազորված մարմին ներկայացվում են Հայաստանի Հանրապետության կառավարության սահմանած պարզեցված ընթացակարգով:»:
Հոդված 3. Սույն օրենքն ուժի մեջ է մտնում 2009 թվականի հունվարի 1-ից: 2008 թվականի ընթացքում պարզեցված հարկ վճարողները, հաստատագրված վճար վճարողները, ինչպես նաեւ «Պարզեցված հարկի մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքում կատարված փոփոխությունների հետեւանքով 2008 թվականի հունվարի 1-ից պարզեցված հարկից ընդհանուր հարկման կարգին անցած հարկ վճարողները, սույն օրենքի 1-ին հոդվածի դրույթների համաձայն, կարող են կատարել համապատասխան վերահաշվարկներ:

О ВНЕСЕНИИ ИЗМЕНЕНИЙ И ДОПОЛНЕНИЯ В ЗАКОН РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ ,,О ПЛАТЕЖАХ ОБЯЗАТЕЛЬНОГО СОЦИАЛЬНОГО ОБЕСПЕЧЕНИЯ"
В пункте 5 статьи 5 Закона Республики Армения ,,О платежах обязательного социального обеспечения" от 26 декабря 1997 года, ЗР-179 (далее – Закон):
1) пункт после слов ,,Индивидуальные предприниматели" дополнить словами ,, , за исключением не считающихся плательщиками НДС лиц, установленных налоговым законодательством, и плательщиков фиксированного платежа, заменяющего подоходный налог,";
2) пункт после абзаца первого дополнить новым абзацем следующего содержания:
,,Индивидуальные предприниматели, не считающиеся плательщиками НДС и являющиеся плательщиками фиксированного платежа, производят социальные платежи по ставке 3 процента по отношению к годовому размеру объекта исчисления социального платежа, но не менее 60 тысяч драмов.".
Статья 2. Абзац первый пункта 4 статьи 6 Закона изложить в следующей редакции:
,,Работодатели, имеющие до пяти наемных работников (включительно) в каждом месяце предыдущего квартала, по установленной законодательством форме представляют в уполномоченный орган квартальный отчет о социальных платежах за текущий квартал (в месячном разрезе) до 20 числа (включительно) первого месяца, следующего за этим кварталом. Работодатели, имеющие более 5 наемных работников в каком-либо месяце предыдущего квартала, по установленной законодательством форме представляют в уполномоченный орган месячный отчет о социальных платежах за каждый месяц текущего квартала до 20 числа (включительно) месяца, следующего за данным месяцем. Отчеты о социальных платежах представляются в уполномоченный орган по упрощенной процедуре, установленной Правительством Республики Армения.".
Статья 3. Настоящий Закон вступает в силу с 1 января 2009 года. Плательщики упрощенного налога, плательщики фиксированных платежей, а также налогоплательщики, перешедшие с 1 января 2008 года от упрощенного налогообложения к общему порядку налогообложения вследствие изменений, внесенных в Закон Республики Армения ,,Об упрощенном налоге", могут производить соответствующие перерасчеты в соответствии с положениями статьи 1 настоящего Закона.