Հոդված 1. «Ակցիզային հարկի մասին» Հայաստանի Հանրապետության 2000 թվականի հուլիսի 7-ի ՀՕ-79 օրենքի (այսուհետ` Օրենք) 5-րդ հոդվածը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 5-րդ մասով`
«5. Ակցիզային հարկ վճարող համարվող անձանց, ինչպես նաեւ ակցիզային հարկ վճարող չհամարվող կազմակերպությունների եւ (կամ) անհատ ձեռնարկատերերի կողմից ԱՏԳ ԱԱ 2207 եւ 2208 ապրանքախմբերի ծածկագրերին դասվող ապրանքների օտարման (այդ թվում` անհատույց) դեպքում այդ ապրանքների օտարման գինը (ներառյալ` ակցիզային հարկը եւ (կամ) ավելացված արժեքի հարկը) չի կարող պակաս լինել 1 լիտրի համար 3500 ՀՀ դրամից` 100-տոկոսանոց սպիրտի վերահաշվարկով:»:
Հոդված 2. Օրենքը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 7.1-րդ եւ 7.2-րդ հոդվածներով`
«Հոդված 7.1. «Ակցիզային պահեստ» ռեժիմը
1. Հայաստանի Հանրապետության տարածքում արտադրվող եւ Հայաստանի Հանրապետության տարածք ներմուծվող` ԱՏԳ ԱԱ 2203, 2206, 2207, 2208 (բացառությամբ 220820120 ծածկագրին դասվող ապրանքի) եւ 2402 ծածկագրերին դասվող ապրանքների պահպանումը, տրամադրումը, տեղափոխումը (ներառյալ` հարկ վճարողի մանրածախ առեւտրի օբյեկտ) իրականացվում են «Ակցիզային պահեստ» ռեժիմի պայմաններին համապատասխան:
2. «Ակցիզային պահեստ» ռեժիմը սույն հոդվածի 1-ին մասում նշված ապրանքների արտադրության կամ ներմուծման պահից մինչեւ այդ ռեժիմը դադարելու պահը այդ ապրանքների առաքման, տրամադրման, տեղափոխման (ներառյալ` հարկ վճարողի մանրածախ առեւտրի օբյեկտ), դրանց իրացման ծավալների ու գների գրանցման եւ գործարքների փաստաթղթավորման նկատմամբ հարկային մարմինների կողմից իրականացվող հսկողությունն է:
3. «Ակցիզային պահեստ» ռեժիմը տարածվում է հարկ վճարողի ակցիզային պահեստի վրա, որն ընդգրկում է սույն հոդվածի 1-ին մասում նշված ապրանքների պահպանման, առաքման, տրամադրման, տեղափոխման (ներառյալ` հարկ վճարողի մանրածախ առեւտրի օբյեկտ) կազմակերպման համար նախատեսված տարածքները:
Սույն հոդվածի 1-ին մասում նշված ապրանքներ արտադրողների եւ (կամ) ներմուծողների կողմից մինչեւ գնորդին ապրանքի առաքումը, տրամադրումը կամ տեղափոխումը (ներառյալ` հարկ վճարողի մանրածախ առեւտրի օբյեկտ) վերը նշված ապրանքների պահպանումն այլ վայրերում արգելվում է, բացառությամբ այն դեպքի, երբ ակցիզային պահեստ տեղափոխման ժամանակ ապրանքները գտնվում են տրանսպորտային միջոցներում:
4. Որեւէ ապրանքի (ապրանքների խմբաքանակի) մասով «ակցիզային պահեստ» ռեժիմի ավարտի պահ («ակցիզային պահեստ» ռեժիմի դադարման պահ) է համարվում «ակցիզային պահեստ» ռեժիմի պահանջների պահպանմամբ հարկ վճարողի ակցիզային պահեստից ապրանքները գնորդներին առաքելու, տրամադրելու կամ տեղափոխելու (ներառյալ` հարկ վճարողի մանրածախ առեւտրի օբյեկտ) պահը:
5. «Ակցիզային պահեստ» ռեժիմում գտնվող ապրանքների առաքումը, տրամադրումը, տեղափոխումը (ներառյալ` հարկ վճարողի մանրածախ առեւտրի օբյեկտ) կարող են իրականացվել հարկային մարմնի ղեկավարի կողմից նշանակված` «ակցիզային պահեստ» ռեժիմի նկատմամբ հսկողություն իրականացնող հարկային ծառայողի ներկայությամբ կամ նրա բացակայության պայմաններում, եթե սույն մասով այլ բան նախատեսված չէ:
«Ակցիզային պահեստ» ռեժիմում գտնվող ապրանքների առաքումը, տրամադրումը, տեղափոխումը (ներառյալ` հարկ վճարողի մանրածախ առեւտրի օբյեկտ) կարող են իրականացվել միայն հարկային մարմնի ղեկավարի կողմից նշանակված` «ակցիզային պահեստ» ռեժիմի նկատմամբ հսկողություն իրականացնող հարկային ծառայողի ներկայությամբ, եթե հարկ վճարողը հարկային հսկողություն իրականացնող հարկային ծառայողին չի ներկայացրել սույն օրենքի 7.2 հոդվածի 5-րդ մասով սահմանված աշխատանքային ռեժիմը:
6. Ակցիզային պահեստում գտնվող` արտադրված ապրանքների հետ կարող են իրականացվել միայն այնպիսի գործողություններ, որոնք ուղղված են դրանց պահպանմանը, առաքմանը, տրամադրմանը, տեղափոխմանը  (ներառյալ` հարկ վճարողի մանրածախ առեւտրի օբյեկտ) կամ վաճառքի  համար նախապատրաստմանը:
7. Ակցիզային պահեստում ընդգրկվող տարածքները (ներառյալ` դրանց փոփոխությունները) որոշվում են հարկային մարմնի եւ արտադրողի կամ ներմուծողի միջեւ համաձայնությամբ:
Հոդված 7.2.  Ակցիզային պահեստում գտնվող ապրանքների հաշվառման, բացթողնման եւ հսկողության իրականացման կարգը
1. «Ակցիզային պահեստ» ռեժիմի շրջանակներում ապրանքների, ինչպես նաեւ մինչեւ դրոշմավորումը ստացված ակցիզային դրոշմանիշերի քանակությունները եւ դրանց շարժը գրանցվում են վերադաս հարկային մարմնի կողմից սահմանված ձեւի մատյաններում: «Ակցիզային պահեստ» ռեժիմի շրջանակներում ապրանքների քանակությունների եւ շարժի մատյանի (այսուհետ` մատյան) էջերը համարակալվում, կազմվում եւ կնքվում են հարկային մարմնի կողմից: Մատյանը հարկային մարմնի կողմից կնքվում է մեկ աշխատանքային օրվա ընթացքում: Առանձին մատյանների առկայությունը պարտադիր է ակցիզային պահեստի որեւէ ձեւով առանձնացված փակ տարածք հանդիսացող տեղամասերում (բացառությամբ այն տեղամասի, որտեղից իրականացվում է ապրանքների առաքումը): Մատյանի ձեւը, դրանց լրացման եւ վարման կարգը սահմանում է հարկային մարմինը:
2. «Ակցիզային պահեստ» ռեժիմի շրջանակներում ապրանքների առաքման, տրամադրման կամ տեղափոխման (ներառյալ` հարկ վճարողի մանրածախ առեւտրի օբյեկտ) գրանցումն իրականացվում է օրենսդրությամբ սահմանված կարգով:
3. Ակցիզային պահեստից ապրանքների առաքումն իրականացվում է միայն հարկային հաշվի դուրսգրմամբ:
Ակցիզային պահեստից ապրանքների տրամադրումը կամ տեղափոխումը (ներառյալ` հարկ վճարողի մանրածախ առեւտրի օբյեկտ) իրականացվում է հարկային հաշիվ չհանդիսացող այլ հաշվարկային փաստաթղթերով:
Ակցիզային պահեստից ապրանքների տրամադրման կամ տեղափոխման (ներառյալ` հարկ վճարողի մանրածախ առեւտրի օբյեկտ) ժամանակ օգտագործվող փաստաթղթերի ձեւերը տրամադրում է հարկային մարմինը, որոնց օգտագործման վերաբերյալ եռամսյակային հաշվետվությունների ներկայացման կարգը եւ ժամկետները սահմանում է վերադաս հարկային մարմինը:
4. «Ակցիզային պահեստ» ռեժիմի շրջանակներում հսկողություն իրականացնում է վերադաս հարկային մարմնի ղեկավարի նշանակած` «ակցիզային պահեստ» ռեժիմի կիրառման նկատմամբ հսկողություն իրականացնող հարկային ծառայողը (այսուհետ` հարկային ծառայող), որն օգտվում է «Հայաստանի Հանրապետությունում ստուգումների կազմակերպման եւ անցկացման մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքով սահմանված իրավունքների այն մասից, որոնք չեն հակասում սույն օրենքի 7.1 հոդվածի 2-րդ մասով նախատեսված հսկողության, ինչպես նաեւ սույն հոդվածով նախատեսված մատյանների վարման եւ փաստաթղթերի դուրսգրման նկատմամբ հսկողության իրականացմանը:
Սույն մասում նշված հարկային ծառայողը կարող է անարգել մուտք գործել ակցիզային պահեստի ցանկացած տեղամաս, ներկա գտնվել ապրանքների առաքման, տրամադրման, տեղափոխման (ներառյալ` հարկ վճարողի մանրածախ առեւտրի օբյեկտ) համար նախապատրաստման եւ բացթողնման գործընթացներին:
5. Հարկ վճարողը պարտավոր է հարկային ծառայողին գրավոր տեղեկացնել իր աշխատանքային ռեժիմի վերաբերյալ` դրանում ներառելով նաեւ տեղեկություններ ակցիզային պահեստից ապրանքների առաքման, տրամադրման, տեղափոխման (ներառյալ` հարկ վճարողի մանրածախ առեւտրի օբյեկտ) նախապատրաստման, դրանց ժամանակի եւ վայրի (տեղամասի) մասին:
6. Ապրանքը համարվում է հարկային ծառայողի հսկողությունը շրջանցելով առաքված, տրամադրված կամ տեղափոխված (ներառյալ` հարկ վճարողի մանրածախ առեւտրի օբյեկտ), եթե առաքվել, տրամադրվել կամ տեղափոխվել է`
1)  ոչ ակցիզային պահեստի տարածքից.
2) ակցիզային պահեստի այն վայրից (տեղամասից), որտեղից առաքում, տրամադրում կամ տեղափոխում (ներառյալ` հարկ վճարողի մանրածախ առեւտրի օբյեկտ) իրականացնելու մասին ակցիզային պահեստում գտնվող հարկային ծառայողը տեղեկացված չի եղել:»:
Հոդված 3. Oրենքի 8-րդ հոդվածի 7-րդ կետը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ`
«7) որպես հումք ձեռք բերված` ակցիզային հարկով հարկման ենթակա ապրանքների համար օրենքի համաձայն հարկային հաշիվ համարվող հաշվարկային փաստաթղթում առանձնացված ակցիզային հարկի գումարը հաշվանցվում է սույն օրենքով սահմանված դեպքերում եւ կարգով:»:
Հոդված 4. Օրենքի 9-րդ հոդվածի 1-ին կետի «ա» ենթակետի «հաշվարկային եւ վճարումը հիմնավորող փաuտաթղթերի» բառերը փոխարինել «առանձին տողով առանձնացված ակցիզային հարկի գումարով` օրենքով հարկային հաշիվ համարվող եւ վճարումը հիմնավորող փաստաթղթերը» բառերով:
Հոդված 5. Օրենքի 10-րդ հոդվածը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 4-րդ մասով`
«4. Ակցիզային հարկով հարկման ենթակա ապրանքների համար «Ակցիզային պահեստ» ռեժիմի գործողությունը պարտադիր լինելու դեպքում օրենքի 7.1 հոդվածի 1-ին մասում նշված ապրանքների ակցիզային պահեստի տարածքից դուրս պահպանման, հարկ վճարողի մոտ նշանակված հարկային ծառայողի հսկողությունը շրջանցելով` այդ ապրանքների առաքման, տրամադրման, կամ տեղափոխման (ներառյալ` հարկ վճարողի մանրածախ առեւտրի օբյեկտ) դեպքերում` ակցիզային հարկ վճարողներից գանձվում է տուգանք` օրենսդրությամբ սահմանված կարգով այդ ապրանքների համար հաշվարկվող իրացման շրջանառության (տեղափոխման կամ ակցիզային պահեստի տարածքից դուրս պահպանման դեպքում` իրացման սովորաբար կիրառվող գներով հաշվարկվող արժեքի) 100 տոկոսի չափով, որը հանդիսանում է այդ ապրանքների մասով վերջնական հարկային պարտավորություն:
Սույն մասում նշված պատասխանատվությունը կիրառվում է խախտման փաստն օրենսդրությամբ սահմանված կարգով արձանագրվելու դեպքում:»:

Статья 1. Статью 5 Закона Республики Армения "Об акцизном налоге" от 7 июля 2000 года, ЗР – 79 (далее – Закон) дополнить частью 5 следующего содержания:
"5. При отчуждении лицами, считающимися плательщиками акцизного налога, а также организациями и (или) индивидуальными предпринимателями, не считающимися плательщиками акцизного налога, товаров, классифицируемых под кодами товарных групп 2208 и 2207 ТН ВЭД (в том числе безвозмездном), отчуждаемая цена этих товаров (включая акцизный налог и (или) налог на добавленную стоимость) не может составлять менее 3500 драмов РА за 1 литр в перерасчете на 100-процентный спирт.".
Статья 2. Закон дополнить статьями 7.1 и 7.2 следующего содержания:
"Статья 7.1. Режим ,,акцизный склад"
1. Хранение, предоставление, перемещение (на объект розничной торговли плательщика налога включительно) производимых на территории Республики Армения и ввозимых на территорию Республики Армения товаров, классифицируемых под кодами 2203, 2206, 2207, 2208 (за исключением товара, классифицируемого под кодом 220820120) и 2402 ТН ВЭД, осуществляется в соответствии с условиями режима ,,акцизный склад".
2. Режим "акцизный склад" – это надзор, осуществляемый налоговыми органами в отношении хранения, отправки, предоставления, перемещения (на объект розничной торговли плательщика налога включительно) товаров, производимых на территории Республики Армения и ввозимых на территорию Республики Армения, регистрации объемов их реализации и цен на них и документирования сделок с момента производства или ввоза товаров, указанных в части 1 настоящей статьи, до момента прекращения этого режима.
3. Режим "акцизный склад" распространяется на акцизный склад плательщика налога, включающий площади, предусмотренные для организации хранения, отправки, предоставления, перемещения (на объект розничной торговли плательщика налога включительно) товаров, указанных в части 1 настоящей статьи.
Хранение товаров, указанных в части 1 настоящей статьи, производителями и (или) импортерами вышеуказанных товаров в других местах до отправки, предоставления, перемещения (на объект розничной торговли плательщика налога включительно) товара покупателю запрещается, за исключением случая, когда при перемещении на акцизный склад товары находятся в транспортных средствах.
4. Моментом окончания режима "акцизный склад" (моментом прекращения режима "акцизный склад") в части какого-либо товара
(партии товаров) считается момент отправки, предоставления или перемещения (на объект розничной торговли плательщика налога включительно) товаров покупателям с акцизного склада плательщика налога с соблюдением требований режима "акцизный склад".
5. Отправка, предоставление или перемещение (на объект розничной торговли плательщика налога включительно) товаров, находящихся в режиме "акцизный склад", может осуществляться в присутствии назначенного руководителем налогового органа налогового служащего, осуществляющего надзор за режимом "акцизный склад", или в условиях его отсутствия, если настоящей частью не предусмотрено иное.
Отправка, предоставление, перемещение (на объект розничной торговли плательщика налога включительно) товаров, находящихся в режиме "акцизный склад", может осуществляться только в присутствии назначенного руководителем налогового органа налогового служащего, осуществляющего надзор за режимом "акцизный склад", если плательщик налога не представил налоговому служащему, осуществляющему налоговый надзор, режим своей работы, установленный частью 5 статьи 7.2 настоящего Закона.
6. С произведенными товарами, находящимися на акцизном складе, могут осуществляться только такие действия, которые направлены на их хранение, отправку, предоставление, перемещение (на объект розничной торговли плательщика налога включительно) или на подготовку к продаже.
7. Площади, включаемые в акцизный склад (включая их изменения), определяются по соглашению между налоговым органом и производителем или импортером.
Статья 7.2. Порядок осуществления учета, отпуска товаров, находящихся на акцизном складе, и контроля за ними
1. Количество товаров, находящихся в рамках режима "акцизный склад", а также акцизных марок, полученных до маркировки, и их движение регистрируются в журналах установленной вышестоящим налоговым органом формы. Страницы журнала количества и движения товаров в рамках режима "акцизный склад" (далее – журнал) нумеруются, прошиваются и опечатываются налоговым органом. Налоговый орган опечатывает журнал в течение одного рабочего дня. Наличие отдельных журналов на участках, являющихся выделенной в каком-либо виде закрытой территорией акцизного склада (за исключением участков, откуда осуществляется отправка товаров), обязательно. Форма журнала, порядок его заполнения и ведения устанавливаются налоговым органом.
2. Регистрация отправки, предоставления или перемещения (на объект розничной торговли плательщика налога включительно) товаров в рамках режима "акцизный склад" осуществляется в порядке, установленном законодательством.
3. Отправка товаров с акцизного склада осуществляется только с выпиской налогового счета.
Предоставление или перемещение (на объект розничной торговли плательщика налога включительно) товаров с акцизного склада осуществляется по другим учетным документам, не являющимся налоговым счетом.
Налоговым органом предоставляются используемые при предоставлении или перемещении (на объект розничной торговли плательщика налога включительно) товаров с акцизного склада формы документов, порядок и сроки представления квартальных отчетов об использовании которых устанавливаются вышестоящим налоговым органом.
4. Надзор в рамках режима "акцизный склад" осуществляется назначенным руководителем вышестоящего налогового органа налоговым служащим, осуществляющим надзор за применением режима "акцизный склад" (далее – налоговый служащий), который пользуется той частью прав, установленных Законом Республики Армения "Об организации и проведении проверок в Республике Армения", которые не противоречат осуществлению надзора, предусмотренного частью 2 статьи 7.1 настоящего Закона, а также контроля за ведением журналов и выпиской документов, предусмотренных настоящей статьей.
Указанный в настоящей части налоговый служащий может иметь беспрепятственный доступ на любой участок акцизного склада, находиться при процессах подготовки и отпуска товаров к отправке, предоставлению, перемещению (на объект розничной торговли плательщика налога включительно).
5. Плательщик налога обязан в письменной форме уведомлять налогового служащего о своем рабочем режиме, включая также сведения о подготовке товаров к отправке, предоставлению, перемещению (на объект розничной торговли плательщика налога включительно) с акцизного склада, о времени и месте (участке) их отправки, предоставления, перемещения (на объект розничной торговли плательщика налога включительно) с акцизного склада.
6. Товар считается отправленным, предоставленным, перемещенным (на объект розничной торговли плательщика налога включительно) в обход контроля налогового органа, если он отправлен, предоставлен, перемещен:
1) не с территории акцизного склада;
2) с того места (участка) акцизного склада, об осуществлении с которого отправки, предоставления, перемещения (на объект розничной торговли плательщика налога включительно) налоговый служащий, находящийся на налоговом складе, не был извещен.".
Статья 3. Пункт 7 статьи 8 Закона изложить в следующей редакции:
"7. Для приобретенных в качестве сырья товаров, подлежащих обложению акцизным налогом, сумма акцизного налога, выделенная в расчетных документах, считающихся согласно закону налоговым счетом, зачисляется в случаях и порядке, установленных настоящим Законом.".
Статья 4. Подпункт "а" пункта 1 статьи 9 Закона изложить в следующей редакции:
"а) копии документов на облагаемые акцизным налогом товары, приобретенные в Республике Армения у плательщиков акцизного налога, выделенные отдельной строкой акцизного налога, считающиеся по закону налоговым счетом и обосновывающие уплату;".
Статья 5. Статью 10 Закона дополнить частью 4 следующего содержания:
"4. В случаях хранения товаров, указанных в части 1 статьи 7.1 Закона, за пределами акцизного склада, отправки, предоставления или перемещения (на объект розничной торговли плательщика налога включительно) этих товаров в обход контроля налогового служащего, назначенного к плательщику налога, при обязательности действия режима "акцизный склад" для товаров, подлежащих обложению акцизным налогом, с плательщиков акцизного налога взимается штраф в размере 100 процентов реализации с оборота, исчисляемой для этих товаров в установленном законодательством порядке (в случае перемещения или хранения за пределами акцизного склада – в размере стоимости, исчисленной по применяемым обычно ценам реализации), который в части этих товаров является окончательным налоговым обязательством.
Указанная в настоящей части ответственность применяется в случае фиксирования факта нарушения в порядке, установленном законодательством.".