Ընդունվել է 07.10.2020
Հոդված 1. Հայաստանի Հանրապետության 2016 թվականի հոկտեմբերի 4-ի հարկային օրենսգրքի (այսուհետ` Օրենսգիրք) 108-րդ հոդվածի 1-ին մասի 18-րդ կետում «2018 թվականի մայիսի 31-ը» բառերը փոխարինել «2020 թվականի օգոստոսի 31-ը» բառերով:
Հոդված 2. Օրենսգրքի 124-րդ հոդվածը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 3-րդ մասով.
«3. Ռեզիդենտ կազմակերպություն համարվող բանկերի եւ վարկային կազմակերպությունների հարկման բազայի որոշման նպատակով համախառն եկամտից նվազեցվում են նաեւ այդ բանկերում եւ վարկային կազմակերպություններում հաշվառված` ֆիզիկական անձանց (բացառությամբ որպես անհատ ձեռնարկատեր կամ որպես նոտար վարկ ստացած ֆիզիկական անձանց) նկատմամբ ձեւավորված եւ Կառավարության լիազորած մարմնի եւ Հայաստանի Հանրապետության կենտրոնական բանկի համատեղ հաստատած կարգի համաձայն` 2020 թվականի օգոստոսի 31-ի դրությամբ 91 եւ ավելի օր չաշխատող (ժամկետանց) համարվող` դեռեւս անհուսալի չճանաչված ակտիվներում ներառված տույժերը եւ (կամ) տուգանքները` դրանք տվյալ ֆիզիկական անձանց ներելու եւ այդ մասով ակտիվների հնարավոր կորուստների պահուստին մինչեւ այդ մասհանումներ կատարած լինելու դեպքում` պահուստին ուղղված գումարների չափով համախառն եկամտում վերականգնելու դեպքում:»:
Հոդված 3. Սույն օրենքն ուժի մեջ է մտնում պաշտոնական հրապարակմանը հաջորդող օրվանից եւ տարածվում է նաեւ մինչեւ սույն օրենքն ուժի մեջ մտնելը ֆիզիկական անձանց (բացառությամբ որպես անհատ ձեռնարկատեր կամ որպես նոտար վարկ ստացած ֆիզիկական անձանց) ներված տույժերի եւ (կամ) տուգանքների վրա:

В пункте 18 части 1 статьи 108 Налогового кодекса Республики Армения от 4 октября 2016 года (далее – Кодекс) слова “31 мая 2018 года” заменить словами “31 августа 2020 года”.
Статья 2. Статью 124 Кодекса дополнить частью 3 следующего содержания:
“3. В целях определения налогооблагаемой базы банков и кредитных организаций, считающихся организацией-резидентом, из валового дохода вычитаются также пени и (или) штрафы, включенные в еще не признанные безнадежными активы, учтенные  в этих банках и кредитных организациях, сформированные в отношении физического лица (за исключением физических лиц, получивших кредит в качестве индивидуального предпринимателя или в качестве нотариуса) и считающиеся согласно совместно утвержденному уполномоченным органом Правительства и Центральным банком Республики Армения порядку неработающими (просроченными) 91 и более дней по состоянию на 31 августа 2020 года, - в случае их прощения данным физическим лицам и, если до этого были произведены в этой части отчисления в резерв на возможные потери по активам, их восстановления в валовом доходе в размере направленных в резерв сумм.”.
Статья 3. Настоящий Закон вступает в силу со дня, следующего за днем его официального опубликования, и распространяется также на пени и (или) штрафы, прощенные физическим лицам (за исключением физических лиц, получивших кредит в качестве индивидуального предпринимателя или в качестве нотариуса) до вступления в силу настоящего Закона.