Հոդված 1. 2016 թվականի հոկտեմբերի 4-ի Հայաստանի Հանրապետության հարկային օրենսգրքի (այսուհետ՝ Օրենսգիրք) 44-րդ հոդվածում՝
1) 2-րդ մասից հանել «(բացառությամբ սույն հոդվածի 5-րդ մասի երկրորդ պարբերությամբ նախատեսված դեպքի)» բառերը.
2) 4-րդ մասը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ նոր նախադասությունով. «Սույն մասին համապատասխան՝ վաղեմության վերջնաժամկետը երկարաձգվում է կասեցման ժամանակահատվածում ներառված աշխատանքային օրերի քանակի չափով:».
3) 5-րդ մասը եւ 6-րդ մասի 2-րդ կետն ուժը կորցրած ճանաչել.
4) 6-րդ մասի 1-ին կետը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«1) եթե, սույն հոդվածի 2-րդ մասին համապատասխան, լրացել են հարկային պարտավորությունների առաջադրման ժամկետները.»:
Հոդված 2. Օրենսգրքի 53-րդ հոդվածում՝
1) 10-րդ մասի առաջին պարբերությունը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«Բացառությամբ սույն հոդվածի 10.1-ին մասով սահմանված՝ հարկային պարտավորությունն ավելացնող եւ (կամ) հաշվանցվող (պակասեցվող) գումարը նվազեցնող հարկային հաշվարկների ներկայացման դեպքերի, հարկային հաշվարկներ չեն կարող ներկայացվել այն դեպքերում, երբ հարկային հաշվարկը վերաբերում է՝».
2) 10-րդ մասի 2-րդ կետը եւ 11-րդ մասի 2-րդ կետն ուժը կորցրած ճանաչել.
3) 10-րդ մասի 3-րդ կետից հանել «, բացառությամբ Օրենսգրքի 44-րդ հոդվածի 5-րդ մասի երկրորդ պարբերությամբ նախատեսված դեպքի» բառերը.
4) լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 10.1-ին մասով.
«10.1. Անկախ սույն հոդվածի 10-րդ մասով սահմանված սահմանափակումներից՝ հարկային պարտավորությունն ավելացնող եւ (կամ) հաշվանցվող (պակասեցվող) գումարը նվազեցնող հարկային հաշվարկները (այդ թվում՝ ճշտված հարկային հաշվարկները) ներկայացվում են հարկային մարմնի սահմանած կարգով:»:
Հոդված 3. Օրենսգրքի 54-րդ հոդվածի 5-րդ մասից հանել «, ինչպես նաեւ Օրենսգրքի 44-րդ հոդվածի 5-րդ մասի երկրորդ պարբերությամբ նախատեսված դեպքի վրա» բառերը:
Հոդված 4. Օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի 1-ին մասում՝
1) 1-ին կետի «ե.1» ենթակետի «ապրանքների» բառը փոխարինել «արտադրատեսակների» բառով եւ նույն մասից հանել «, բնաիրային» բառը.
2) 2-րդ կետը`
ա. «վճարած հարկերի» բառերից հետո լրացնել «եւ վճարների» բառերով,
բ. լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ նոր նախադասությունով. «Սույն կետում նշված ցանկում չեն ներառվում Հայաստանի Հանրապետության պետական մարմինները եւ համայնքային կառավարչական հիմնարկները:»:
Հոդված 5. Օրենսգրքի 65-րդ գլուխն ուժը կորցրած ճանաչել:
Հոդված 6. Օրենսգրքի 336-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ կետի «ա» ենթակետից հանել «: Սույն ենթակետի կիրառության իմաստով՝ համարվում է, որ հարկ վճարողը Օրենսգրքի 65-րդ գլխով սահմանված կարգով հորիզոնական մոնիտորինգի համաձայնագրի գործողության ժամանակահատվածում ներառված չէ բարձր ռիսկայնության խմբում» բառերը:
Հոդված 7. Օրենսգրքի 398-րդ հոդվածում՝
1) 1-ին մասը «հարկային իրավախախտում» բառերից առաջ լրացնել «հնարավոր» բառով.
2) 2-րդ մասի 2-րդ եւ 3-րդ կետերը «հարկային» բառից առաջ լրացնել «հնարավոր» բառով.
3) 3-րդ մասի «հարկային իրավախախտման փաստը» բառերը փոխարինել «հնարավոր հարկային իրավախախտումը» բառերով:
Հոդված 8. Օրենսգրքի 422-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 3-րդ կետում «հարուցված՝» բառը փոխարինել «հարուցված վարչական վարույթի արդյունքում» բառերով:
1. Սույն օրենքն ուժի մեջ է մտնում պաշտոնական հրապարակման օրվան հաջորդող երկրորդ ամսվա 1-ից:
2. Սույն օրենքի 2-րդ հոդվածի 4-րդ մասով նախատեսված իրավական ակտն ընդունվում է սույն օրենքն ուժի մեջ մտնելուց հետո՝ եռամսյա ժամկետում:
3. Սույն օրենքի 4-րդ հոդվածի 2-րդ մասով նախատեսված կարգավորման գործողությունը տարածվում է 2018 թվականի հունվարի 1-ից հետո ծագած հարաբերությունների վրա:

О ВНЕСЕНИИ ИЗМЕНЕНИЙ И ДОПОЛНЕНИЙ В НАЛОГОВЙ КОДЕКС РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ
Статья 1. В статье 44 Налогового кодекса Республики Армения от 4 октября 2016 года (далее – Кодекс):
1) в части 2 исключить слова “(за исключением случая, предусмотренного абзацем вторым части 5 настоящей статьи)”;
2) часть 4 дополнить новым предложением следующего содержания: “В соответствии с настоящей частью окончательный срок давности продлевается на количество рабочих дней, включенных в период приостановления.”;
3) часть 5 и и пункт 2 части 6 признать утратившими силу;
4) пункт 1 части 6 изложить в следующей редакции:
“1) если в соответствии с частью 2 настоящей статьи истекли сроки предъявления налоговых обязательств;”.
Статья 2. В статье 53 Кодекса:
1) абзац первый части 10 изложить в следующей редакции:
“За исключением установленных частью 10.1 настоящей статьи случаев представления налоговых расчетов, увеличивающих налоговое обязательство и (или) уменьшающих зачитываемую (вычитаемую) сумму, налоговые расчеты не могут представляться в случаях, когда налоговый расчет относится:”;
2) пункт 2 части 10 и пункт 2 части 11 признать утратившими силу;
3) в пункте 3 части 10 исключить слова “, за исключением случая, предусмотренного абзацем вторым части 5 статьи 44 Кодекса”
4) статью дополнить частью 10.1 следующего содержания:
“10.1. Независимо от ограничений, установленных частью 10 настоящей статьи, увеличивающие налоговое обязательство и (или) уменьшающие зачитываемую (вычитаемую) сумму налоговые расчеты (в том числе уточненные налоговые расчеты) представляются в налоговый орган в установленном порядке.”.
Статья 3. В части 5 статьи 54 Кодекса исключить слова “, а также на случай, предусмотренный абзацем вторым части 5 статьи 44 Кодекса”.
Статья 4. В части 1 статьи 308 Кодекса:
1) в подпункте “д.1” пункта 1 слова “экспортированных товаров” заменить словами “ассортимента экспортированной продукции” и в той же части исключить слово “, натуральном”;
2) пункт 2:
а. после слова “налогов” дополнить словом “и платежей”,
б. дополнить новым предложением следующего содержания: “В указанный в настоящем пункте перечень не включаются государственные органы и муниципальные управленческие учреждения Республики Армения.”.
Статья 5. Главу 65 Кодекса признать утратившей силу.
Статья 6. В подпункте “а” пункта 2 части 2 статьи 336 Кодекса исключить слова “. По смыслу применения настоящего подпункта считается, что налогоплательщик в установленном главой 65 Кодекса порядке не включен в группу с высоким риском в период действия соглашения о горизонтальном мониторинге”.
Статья 7. В статье 398 Кодекса:
1) часть 1 после слов “налогового администрирования” дополнить словом “возможного”;
2) в пункте 2 части 2 после слова “совершившего” дополнить словом “возможное” и в пункте 3 части 2 после слова “период” дополнить словом “возможных”;
3) в части 3 слова “факт налогового правонарушения” заменить словами “возможное налоговое правонарушение ”.
Статья 8. В пункте 3 части 2 статьи 422 Кодекса слово “, возбужденного” заменить словами “в результате административного производства, возбужденного”.
1. Настоящий Закон вступает в силу с 1 числа второго месяца, следующего за днем его официального опубликования.
2. Предусмотренные частью 4 статьи 2 настоящего Закона правовые акты принимаются в трехмесячный срок после вступления в силу настоящего Закона.
3. Предусмотренное частью 4 статьи 2 настоящего Закона действие по регулированию распространяется на отношения, возникшие после 1 января 2018 года.