Հոդված 1.  2016 թվականի հոկտեմբերի 4-ի Հայաստանի Հանրապետության հարկային օրենսգրքի (այսուհետ՝ Օրենսգիրք) 224-րդ հոդվածի 2-րդ մասում «մշտական օգտագործման տրամադրված՝ պետական սեփականություն հանդիսացող հողերի» բառերը փոխարինել «անհատույց (մշտական) օգտագործման տրամադրված՝ պետական կամ համայնքային սեփականություն հանդիսացող անշարժ գույքի, վարձակալությամբ կամ կառուցապատման իրավունքով տրամադրված՝ պետական կամ համայնքային սեփականություն հանդիսացող հողամասերում կառուցված՝ ստորգետնյա եւ վերգետնյա շենքերի, շինությունների կամ կառույցների (այդ թվում՝ ինքնակամ), ինքնակամ զբաղեցված հողամասերի» բառերով:
Հոդված 2 .  Օրենսգրքի 225-րդ հոդվածում՝
1) 1-ին մասի «ինչպես նաեւ բազմաբնակարան շենքի բնակարանների եւ (կամ) ոչ բնակելի տարածքների սեփականատերերի՝ բազմաբնակարան շենքի սպասարկման եւ պահպանման համար անհրաժեշտ (այդ թվում՝ շենքի տակ գտնվող)՝ ընդհանուր բաժնային սեփականության իրավունքով այդ սեփականատերերին պատկանող հողամասի մասով» բառերը փոխարինել «պետական եւ համայնքային ոչ առեւտրային կազմակերպությունների, ինչպես նաեւ բազմաբնակարան բնակելի շենքի բնակարանների, ոչ բնակելի տարածքների, բազմաբնակարան բնակելի շենքում տեղակայված՝ հասարակական, արտադրական նշանակության շինությունների, ավտոտնակների (ավտոկայանատեղիների, ավտոհանգրվանների) սեփականատերերին՝ բազմաբնակարան բնակելի շենքի սպասարկման եւ պահպանման համար անհրաժեշտ (այդ թվում՝ շենքի տակ գտնվող)՝ ընդհանուր բաժնային սեփականության իրավունքով պատկանող հողամասի եւ ընդհանուր օգտագործման տարածքների մասով» բառերով.
«2. Անհատույց (մշտական) օգտագործման տրամադրված՝ պետական կամ համայնքային սեփականություն հանդիսացող անշարժ գույքի համար անշարժ գույքի հարկը վճարում է պետական կամ համայնքային սեփականություն հանդիսացող անշարժ գույքն անհատույց (մշտական) օգտագործողը:».
3) լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 2.1-ին, 2.2-րդ եւ 2.3-րդ մասերով.
«2.1. Կառուցապատման իրավունքով տրամադրված՝ պետական եւ համայնքային սեփականություն հանդիսացող հողամասերի վրա կառուցված ստորգետնյա եւ վերգետնյա շենքերի, շինությունների կամ կառույցների մասով անշարժ գույքի հարկը վճարում են այդ հողամասերի հողօգտագործման իրավունք ունեցող անձինք:
2.2. Վարձակալությամբ կամ կառուցապատման իրավունքով տրամադրված՝ պետական եւ համայնքային սեփականություն հանդիսացող հողամասերի վրա կառուցված ստորգետնյա եւ վերգետնյա ինքնակամ շենքերի, շինությունների կամ կառույցների մասով անշարժ գույքի հարկը վճարում են այդ շենքերի, շինությունների կամ կառույցների հողօգտագործման իրավունք ունեցող անձինք:
2.3. Անշարժ գույքի կադաստր վարող մարմնի կողմից հաշվառված՝ պետական կամ համայնքային սեփականություն հանդիսացող հողամասերի վրա կառուցված ստորգետնյա եւ վերգետնյա ինքնակամ շենքերի, շինությունների կամ կառույցների, այդ թվում՝ ինքնակամ զբաղեցրած հողամասերի մասով անշարժ գույքի հարկը վճարում են այդ հողամասերն ու շենքերը, շինությունները կամ կառույցներն օգտագործողները:»:
Հոդված 3. Օրենսգրքի 227-րդ հոդվածի 2-րդ մասում՝
«4) ավտոտնակը (ավտոկայանատեղին,  ավտոհանգրվանը)՝ տրանսպորտային միջոցների կայանման համար նախատեսված կառույցը կամ տարածքը)».
2)    8-րդ կետը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«8) Հայաստանի Հանրապետության օրենսդրության համաձայն՝ նոր կառուցված եւ (կամ) փոփոխություններ կրած եւ անշարժ գույքի կադաստր վարող մարմնի կողմից հաշվառված ու գնահատված՝ սույն մասում նշված համապատասխան հարկման օբյեկտ համարվող անշարժ գույքը, որը դեռեւս չի ստացել իրավունքների պետական գրանցում, հողամասի սեփականության եւ (կամ) հողօգտագործման իրավունք ունեցող հարկ վճարողների կողմից այդ հողամասի վրա ինքնակամ կառուցված շենքերը եւ շինությունները, այդ թվում՝ բազմաբնակարան շենքերում կամ շենքերին կից ինքնակամ կառույցները, ինչպես նաեւ անշարժ գույքի կադաստր վարող մարմնի կողմից հաշվառված՝ պետական կամ համայնքային սեփականություն հանդիսացող հողամասերն ու դրանց վրա ինքնակամ կառուցված շինությունները:»:
Հոդված 4. Օրենսգրքի 231-րդ հոդվածի 1-ին եւ 2-րդ մասերում «մշտական օգտագործման» բառերը փոխարինել «անհատույց (մշտական) օգտագործման կամ կառուցապատման» բառերով:

Статья 1. В части 2 статьи 224 Налогового кодекса Республики Армения от 4 октября 2016 года (далее – Кодекс) слова “за предоставленные в постоянное пользование земли, являющиеся государственной собственностью” заменить словами “за предоставленное в безвозмездное (постоянное) пользование недвижимое имущество, являющееся государственной или муниципальной собственностью, за подземные и наземные здания, строения или сооружения (в том числе самовольные постройки), построенные на предоставленных в аренду или на праве застройки земельных участках, являющихся государственной или муниципальной собственностью, за самовольно занятые земельные участки”.
Статья 2. В статье 225 Кодекса:
1) в части 1 слова “а также собственников квартир в многоквартирном здании и (или) нежилых помещений в части принадлежащего этим собственникам на праве общей долевой собственности земельного участка, необходимого для обслуживания и содержания многоквартирного здания (в том числе находящегося под зданием)” заменить словами “государственных и муниципальных некоммерческих организаций, а также собственников квартир в многоквартирном жилом здании, нежилых помещений, расположенных в многоквартирном жилом здании помещений общественного, производственного назначения, гаражей (автостоянок, парковок) в части принадлежащего им на праве общей долевой собственности земельного участка, необходимого для обслуживания и содержания многоквартирного жилого здания (в том числе находящегося под зданием), и в части территорий общего пользования”;
“2. Налог на недвижимое имущество за предоставленное в безвозмездное (постоянное) пользование недвижимое имущество, являющееся государственной или муниципальной собственностью, уплачивает лицо, безвозмездно (постоянно) пользующееся недвижимым имуществом, являющимся государственной или муниципальной собственностью.”
3) статью дополнить частями 2.1, 2.2 и 2.3 следующего содержания:
“2.1. Налог на недвижимое имущество в части подземных и наземных зданий, строений или сооружений, построенных на земельных участках, являющихся государственной или муниципальной собственностью, предоставленных на праве застройки, уплачивают лица, имеющие право пользования такими земельными участками.
2.2. Налог на недвижимое имущество в части подземных и наземных зданий, строений или сооружений, самовольно построенных на земельных участках, являющихся государственной или муниципальной собственностью, предоставленных на праве аренды или праве застройки, уплачивают лица, имеющие право землепользования земельными участками под такие здания, строения или сооружения.
2.3. Налог на недвижимое имущество в части подземных и наземных зданий, строений или сооружений, самовольно построенных на являющихся государственной или муниципальной собственностью земельных участках, поставленных на учет органом, ведущим кадастр недвижимого имущества, в том числе в части самовольно занятых земельных участков, уплачивают пользователи таких земельных участков и зданий, строений или сооружений.”.
Статья 3. В части 2 статьи 227 Кодекса:
“4) гараж (автостоянка, паркинг) – строение или территория, предусмотренные для стоянки транспортных средств;”;
2) пункт 8 изложить в следующей редакции:
“8) считающееся согласно законодательству Республики Армения соответствующим объектом налогообложения указанное в настоящей части недвижимое имущество, вновь построенное и (или) подвергнутое изменениям и поставленное на учет и оцененное органом, ведущим кадастр недвижимого имущества, на которое еще не получена государственная регистрация прав, здания и строения, самовольно построенные на таком земельном участке налогоплательщиками, имеющими право собственности на земельный участок и (или) право пользования земельным участком, в том числе самовольные постройки в многоквартирных жилых зданиях или самовольные пристройки к зданиям, а также поставленные на учет органом, ведущим кадастр недвижимого имущества, являющиеся государственной или муниципальной собственностью земельные участки и самовольно построенные на них строения.”.
Статья 4. В частях 1 и 2 статьи 231 Кодекса слова “постоянного пользования ими” заменить словами “безвозмездного (постоянного) пользования или права застройки”.