2000թ. ավարտել է Էջմիածնի «Գրիգոր Լուսավորիչ» համալսարանը: Տնտեսագետ:
1999-2003թթ.` Ազգային ժողովի պատգամավոր (թիվ 37 ընտրատարածք): Ազգային ժողովի պաշտպանության, ազգային անվտանգության եւ ներքին գործերի մշտական հանձնաժողովի անդամ: «Միասնություն» խմբակցության, ապա «Հայաստան» պատգամավորական խմբի անդամ:
2003-2007թթ.` Ազգային ժողովի պատգամավոր (թիվ 28 ընտրատարածք): Ազգային ժողովի պաշտպանության, ազգային անվտանգության եւ ներքին գործերի մշտական հանձնաժողովի անդամ: ՀՀԿ խմբակցության անդամ:
2007-2012թթ.` Ազգային ժողովի պատգամավոր (թիվ 20 ընտրատարածք): Ազգային ժողովի պաշտպանության, ազգային անվտանգության եւ ներքին գործերի մշտական հանձնաժողովի անդամ:
2012թ. մայիսի 6-ին Ազգային ժողովի պատգամավոր է ընտրվել թիվ 20 ընտրատարածքից:
Պարգեւատրվել է «Մայրական երախտագիտություն» մեդալով (1995թ.), 2-րդ աստիճանի Մարտական խաչ շքանշանով (1996թ.), «Մարշալ Բաղրամյան» (2001թ.), «Անդրանիկ Օզանյան» (2003թ.) եւ «Վազգեն Սարգսյան» (2003թ.) մեդալներով:

Грант Меружанович Григорян
1989-1996гг. - служба в Вооруженных Силах РА. Боец, заместитель командира роты отря¬да добровольцев “Еркрапа”. В 1995 г. командир роты, председатель Эчмиадзинского регионального отделения добровольческого союза “Еркрапа”.
1996-1997гг. - директор Эчмиадзинского хлебзавода.
1999-2003гг. - депутат НС (избирательный округ №37). Член Постоянной комиссии по обороне, национальной безопасности и внутренним делам НС. Член фракции “Единство”, затем депутатской группы “Айастан”.
2003-2007гг. - депутат НС (избирательный округ №028).  Член Постоянной комиссии по обороне, национальной безопасности и внутренним делам НС. Член фракции РПА.
2007-2012гг. - депутат НС (избирательный округ №020). Член Постоянной комиссии по обороне, национальной безопасности и внутренним делам НС.
06 мая 2012 года избран депутатом Национального Собрания по избирательному округу №020.
Награжден медалью “Материнская благодарность” (1995), орденом Боевого Креста II степени (1996), медалями “Маршал Баграмян” (2001), “Андраник Озанян” (2003), “Вазген Саргсян” (2003).