Ծնվել է 1960 թ. նոյեմբերի 9-ին Երեւանում:
1980-1982 թթ. ծառայել է խորհրդային բանակում: 1979-1983 թթ. աշխատել է Երեւանի «Էլեկտրոն» գործարանում օպերատոր-ֆրեզերագործ: 1983-1990 թթ. եղել է Նիժնեվարտովսկի (ՌԴ) շինարարական միավորումում հյուսն, ԼԿԵՄ կոմիտեի քարտուղար: 1991-2003 թթ. զբաղվել է անհատ ձեռներեցությամբ: 2000-2003 թթ. կուսակցական աշխատանք է կատարել «Օրինաց երկիր» կուսակցությունում:
2003 թ. մայիսի 25-ին ԱԺ պատգամավոր է ընտրվել ՕԵԿ համամասնական ընտրացուցակով: ԱԺ սոցիալական, առողջապահության եւ բնության պահպանության հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ: ՕԵ խմբակցության անդամ: ՕԵԿ անդամ:

Gagik Avetyan was born on November 9, 1960 in Yerevan.
He served in the Soviet Army from 1980-1982. From 1979-1983 he worked as an operator in the Yerevan factory of Electron. From 1983-1990 he worked as a joiner in the Russian Niznevartovsk Construction Complex and was secretary of the LYCU. From 1991-2003 he headed his own business. From 2000-2003 he was actively involved in the Rule of Law party.
On May 25, 2003 was elected as a deputy of the NA from the proportional list of the Rule of Law party where he currently serves on the NA Standing Committee on Social, Health Care and Environmental Protection Affairs. He is a member of both the Rule of Law Faction and party.