Ծնվել է 1957 թ. նոյեմբերի 7-ին Հրազդանի շրջանի Աթարբեկյան գյուղում:
1998 թ. ավարտել է Չարենցավանի Գրիգոր Մագիստրոսի անվան համալսարանը, 2004 թ.` Հայկական գյուղատնտեսական ակադեմիան: Տնտեսագետ:
1976-1978 թթ. ծառայել է խորհրդային բանակում: 1978-1983 թթ. աշխատել է Ռոստով, Չելյաբինսկ, Կուրգան քաղաքների (ՌԴ) շինարարական կազմակերպություններում, 1983-1987 թթ. Հրազդանի ԱՏՁ-ում` առաքիչ: 1988 թ. կազմավորել եւ ղեկավարել է «Սասուն» երկրապահ ջոկատը: 1993 թ. եղել է ԵԿՄ Հրազդանի տարածքային բաժանմունքի նախագահ, 1996-ից՝ ԵԿՄ Կոտայքի մարզային խորհրդի նախագահ: 1996-1999 թթ.` Հրազդանի քաղաքապետ:
1995-1999 թթ.՝ ԱԺ պատգամավոր (թիվ 75 ընտրատարածք): Հանրապետություն» խմբակցության, ապա «Երկրապահ» պատգամավորական խմբի անդամ:
1999-2003 թթ.` ԱԺ պատգամավոր (թիվ 54 ընտրատարածք): ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ: «Միասնություն» խմբակցության, ապա «Հայաստան» պատգամավորական խմբի անդամ:
2003 թ. հունիսի 14-ին ԱԺ պատգամավոր է ընտրվել թիվ 41 ընտրատարածքից: ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ: Խմբակցություններում եւ պատգամավորական խմբում ընդգրկված չէ: 2006թ. հուլիսի 22-ից ՀՀԿ անդամ:

Sasoun Mickaelyan was born on November 7, 1957 in the village of Atarbekyan in the Hrazdan region.
Mr. Mikaelyan graduated from the Grigor Magistros Charentsavan University in 1998 and from the Armenian Agricultural Academy in 2004. He is an economist.
From 1976-1978 he served in the Soviet Army. He spent the next five years working for construction companies in Rostov, Chelyabinsk and Kourgan (Russia). From 1983-1987 he was a dispatcher in the Hrazdan Commercial and Economic Enterprise. In 1988 he formed and led the Sasoun Detachment. In 1993 he was the head of the Hrazdan Territorial Division of Yerkrapah Volunteer Union. In 1996 he was appointed Chairman of Yerkrapah Volunteer Union Kotayk Regional Council. From 1996-1999 he was mayor of the town of Hrazdan.
1995-1999 was his first term as a deputy in the NA (electoral district # 75) and he was a member of first the Republic Faction and later Yerkrapah Deputy Group.
1999-2003 was his second term as a deputy in the NA (electoral district # 54) and he sat on the NA Standing Committee on State and Legal Affairs. He was also a member of the Unity Faction and later the Armenia Deputy Group.
On June 14, 2003 he was reelected to the NA from electoral district # 41 and he is currently on the NA Standing Committee on State and Legal Affairs. He is not a member of any faction or deputy group. From Jule 22, 2006 he is a member of the Republican Party of Armenia.