Ծնվել է 1967թ. սեպտեմբերի 29-ին Երեւանում:
1992թ. ավարտել է Երեւանի պետական համալսարանի փիլիսոփայության եւ սոցիոլոգիայի ֆակուլտետը: 1994թ.` Հայաստանի ամերիկյան համալսարանի հանրային քաղաքականության եւ կառավարման հատուկ դասընթացները: 1995թ.` ԵՊՀ քաղաքագիտության ամբիոնի ասպիրանտուրան: 1996թ.` Հայկական-ֆրանսիական կառավարման (մենեջմենտի) կենտրոնը: Մենեջմենտի, մարկետինգի եւ բանկային գործի մասնագետ: Փիլիսոփա: Քաղաքագիտության թեկնածու:
1984-1985թթ. Երեւանի էլեկտրալամպերի գործարանում աշխատել է փորձարկող:
1993թ. ԵՊՀ քաղաքագիտության ամբիոնի դասախոս է: 1993-1995թթ.` ՀՀ գիտության եւ կրթության նախարարության Մանկավարժական գիտությունների ԳՀԻ հասարակական գիտությունների բաժնի գիտաշխատող: 1996-1998թթ.` Հայաստանի հեռուստառադիոպետվարչության հասարակական-քաղաքական հաղորդումների բաժնի մեկնաբան: 1996-1998թթ. եղել է «Հորիզոն» իրավական եւ քաղաքական ռազմավարական հետազոտությունների կենտրոնի ղեկավար: 1998-2000թթ.` Հայաստանի ազգային ռադիոյի արտասահմանի համար տրվող հաղորդումների «Հայաստանի ձայն» խմբագրության գլխավոր խմբագիր: 2000-2002թթ.` Հայաստանում ֆրանսիական համալսարանի փոխնախագահ, 2000-2011թթ.` նույն բուհի դասախոս: 2008թ. Եվրոպական կրթական տարածաշրջանային ակադեմիայի հոգաբարձուների խորհրդի անդամ է: 2008-2010թթ. եղել է ՀՀ արտակարգ իրավիճակների նախարար: 2010թ. Ռուսաստանի հայերի միության 1-ին փոխնախագահն է:
2002-2003թթ.` ԱԺ պատգամավոր (համամասնական ընտրակարգ, ՕԵԿ): ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ: «Օրինաց երկիր» խմբակցության անդամ: ՕԵԿ անդամ:
2003-2007թթ.` ԱԺ պատգամավոր (համամասնական ընտրակարգ, ՕԵԿ): 2003-2006թթ.` ԱԺ պաշտպանության, ազգային անվտանգության եւ ներքին գործերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ, ապա` նույն հանձնաժողովի անդամ:
ԱԺ եվրոպական կառույցներին ինտեգրման հարցերի ժամանակավոր հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ, ՆԱՏՕ-ի խորհրդարանական վեհաժողովի ՀՀ ԱԺ պատվիրակության ղեկավար, Ֆրանկոֆոնիայի խորհրդարանական վեհաժողովի ՀՀ ԱԺ պատվիրակության համանախագահ: «Օրինաց երկիր» խմբակցության անդամ: ՕԵԿ անդամ:
2007-2008թթ.` ԱԺ պատգամավոր (համամասնական ընտրակարգ, ՕԵԿ): ԱԺ եվրոպական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ, Հայաստան-Եվրամիություն խորհրդարանական համագործակցության միջխորհրդարանական հանձնաժողովի ԱԺ պատվիրակության անդամ, ԵԽԽՎ ԱԺ պատվիրակության անդամ: «Օրինաց երկիր» խմբակցության անդամ: ՕԵԿ փոխնախագահ:
2012թ. մայիսի 6-ին ԱԺ պատգամավոր է ընտրվել «Օրինաց երկիր» կուսակցությունից:
Գիտական բազմաթիվ աշխատությունների եւ հոդվածների հեղինակ է: «Ազգային անվտանգություն» ԵՊՀ մագիստրոսական ծրագրի գիտական ղեկավար:

Родился 29 сентября 1967г. в Ереване.
В 1992г. окончил факультет философии и социологии Ереванского государственного университета. В 1994г. - спецкурс Американского университета Армении по общественной политике и общественному управлению. В 1995г.- аспи¬рантуру кафедры политологии Ереванского государственного университета. В 1996г. – Армянско-Французский центр менеджмента. Специалист по менеджменту, маркетингу и банковскому делу. Философ. Кандидат политологических наук.
1984-1985гг. - испытатель на Ереванском электроламповом заводе.
В 1993г. — преподаватель кафедры политологии ЕГУ.
1993-1995гг. — научный сотрудник отдела общественных наук НИИ педагогических наук Министерства науки и образования РА.
1996-1998гг. - комментатор в отделе общественно-политических передач Гостелерадиоуправления Армении.
1996-1998гг. - директор Центра правовых и политических стратегических исследований “Оризон”(Горизонт”).
1998-2000гг. - главный редактор редакции иновещания ”Айастани дзайн” (”Голос Армении”) Национального радио Армении.
2000¬-2002 гг. - вице-президент Французского университета Армении;
2000¬-2011 гг. – преподаватель этого же ВУЗ-а.
2008г. – член попечительского Совета Европейской региональной образовательной академии;
2010г. - министр по чрезвычайным ситуациям РА;
2010г. – первый заместитель Председателя Союза армян России;
2002-2003 гг. - депутат НС (пропорциональная избирательная система, партия “Оринац Еркир” /”Страна законности”/). Член Постоянной комиссии по государственно-правовым вопросам НС. Член фракции “Оринац Еркир”. Член партии “Оринац Еркир”.
2003-2007гг. - депутат НС (пропорциональная избирательная система, партия “Оринац Еркир”). 2003-2006гг. - председатель Постоянной комиссии НС по обороне, национальной безопасности и внутренним делам НС, в дальнейшем член этой же Комиссии.
Заместитель председателя Временной комиссии НС по вопросам интеграции в европейские структуры, руководитель делегации НС РА в Парламентской Ассамблее НАТО, сопредседатель делегации НС РА в Парламентской Ассамблее Франкофонии.
Член фракции “Ори¬нац Еркир”. Член партии “Оринац Еркир”.
2007-2008гг. - депутат НС (пропорциональная избирательная система, партия "Оринац Еркир"). Член Постоянной комиссии по вопросам европейской интеграции НС, член делегации межпарламентской комиссии НС по парламентскому сотрудничеству Евросоюз - Армения, член делегации НС в ПАСЕ. Член фракции “Оринац Еркир”. Заместитель председателя партии “Оринац Еркир”.
6 мая 2012г. избран депутатом НС от партии "Оринац Еркир".
Является автором многочисленных научных трудов и статей. Научный руководитель магистерской программы ЕГУ “Национальная безопасность”.