1970-1972թթ. Երեւանի մետաքսի կոմբինատում աշխատել է փականագործ: 1972-1991թթ. Երեւանի թիվ 30 դպրոցում աշխատել է ուսուցիչ, թիվ 94 եւ թիվ 153 դպրոցներում՝ տնօրենի տեղակալ, թիվ 3 եւ թիվ 185 դպրոցներում՝ տնօրեն: 1991-1996թթ. եղել է Երեւանի Մաշտոցի շրջխորհրդի գործկոմի նախագահի տեղակալ, առաջին տեղակալ:
1995-1999թթ՝ ԱԺ պատգամավոր (թիվ 32 ընտրատարածք): ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի եւ երիտասարդության հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ: «Հանրապետություն» խմբակցության, ապա՝ «Երկրապահ» պատգամավորական խմբի անդամ: ՀՀԿ անդամ:
1999-2003թթ.՝ ԱԺ պատգամավոր (համամասնական ընտրակարգ, «Միասնություն» դաշինք): ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի եւ երիտասարդության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ: «Միասնություն» խմբակցության անդամ, ապա՝ ղեկավար:
2003-2007թթ.՝ ԱԺ պատգամավոր (համամասնական ընտրակարգ, ՀՀԿ): ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ: ՀՀԿ խմբակցության ղեկավար:
2007-2012թթ.՝ ԱԺ պատգամավոր (համամասնական ընտրակարգ, ՀՀԿ): 19.06.2007-17.11.2008թթ. ԱԺ պաշտպանության, ազգային անվտանգության եւ ներքին գործերի մշտական հանձնաժողովի անդամ: 11.11.2008-31.05.2012թթ.՝ ՀՀԿ խմբակցության ղեկավար: ՀՀԿ փոխնախագահ, ՀՀԿ գործադիր մարմնի եւ խորհրդի անդամ:
2012թ. մայիսի 6-ին Ազգային ժողովի պատգամավոր է ընտրվել համամասնական ընտրակարգով Հայաստանի Հանրապետական կուսակցությունից: 31.05.2012-07.05.2014թթ.՝ ՀՀԿ խմբակցության ղեկավար: ՀՀԿ փոխնախագահ, ՀՀԿ գործադիր մարմնի եւ խորհրդի անդամ:
2014թ. ապրիլի 29-ին ընտրվել է Ազգային ժողովի նախագահ:
Պարգեւատրվել է ՀՀ Ազգային ժողովի պատվո (2004թ.), «Վազգեն Սարգսյան» (2005թ.) մեդալներով, ՀՀ վարչապետի (2006թ.), ՀՀ կրթության եւ գիտության նախարարության (2006թ.), Պ. Յավորովի անվան թիվ 131 դպրոցի «Կրթօջախի պատվավոր անդամ» (2007թ.), «Լեռնահայաստանի արծիվ» ոսկե (2008թ.) հուշամեդալներով, «Մեսրոպ Մաշտոց» (2008թ.), «Խաչատուր Աբովյան» (2008թ.) մեդալներով, «Ֆրիտյոֆ Նանսեն» ոսկե հուշամեդալով (2010թ.), «Մխիթար Գոշ» (2011թ.), «Մանկավարժական համալսարանի 90-ամյակ» (2012թ.), «Գարեգին Նժդեհ» (2013թ., ՀՀ ՊՆ) մեդալներով, «Հայոց արծիվ» ոսկե հուշամեդալով (2014թ.), «ՀՀ ԵԿՄ 20 տարի» հոբելյանական մեդալով (2014թ.), «Սպարապետ Վազգեն Սարգսյան» (2015թ., ԵԿՄ), Անկախ պետությունների համագործակցության մասնակից երկրների միջխորհրդարանական վեհաժողովի «Համագործակցություն» (2015թ.) շքանշաններով, «Դաշնային խորհուրդ. 20 տարի» մեդալով (2015թ., ՌԴ ԴԺ), «Հայրենիքին մատուցած ծառայությունների համար» 1-ին աստիճանի շքանշանով (2016թ.), «ԱՊՀ ՄԽՎ. 25 տարի» մեդալով (2017թ.), «Մեսրոպ Մաշտոց» շքանշանով (2017թ., ԼՂՀ):

Медалью " МПА СНГ. 25 лет" (2017г.), орденом "Месроп Маштоц" (2017г. Республика Арцах). Родился 8 апреля 1948г. в Ереване.
1970-1972гг. - слесарь на Ереванском шелковом комбинате. 1972-¬1991гг. – преподавал в школе N30, был заместителем директора в школах N 94 и N 153, директором в школах N 3 и N 185 города Еревана. 1991-1996гг. - заместитель, первый заместитель председателя исполкома Маштоцкого райсовета г. Еревана.
1995-1999гг. - депутат НС (избирательный округ N 32). Член Постоянной комиссии по вопросам науки, образования, культуры и молодежи НС. Член фракции “Республика”, затем депутатской группы “Еркрапа. Член РПА.
1999-2003гг. - депутат НС (пропорциональная избирательная система, блок “Единство”). Заместитель председателя Постоянной комиссии по вопросам науки, образования, культуры и молодежи НС. Член, затем руководитель фракции “Единство”.
06 мая 2012 года избран депутатом НС по пропорциональной избирательной системе от Республиканской партии Армении. Руководитель фракции РПА (31.05.2012-07.05.2014гг.). Заместитель председателя РПА, член Исполнительного органа и Совета РПА.
29 апрела 2014 года избран Председателем Национального Собрания Республики Армения.
Награжден почетной медалью Национального Собрания РА (2004г.), медалью “Вазген Саркисян” (2005г.), памятной медалью Премьер-министра РА (2006г.), памятной медалью Министерство образования и науки РА (2006г.), памятной медалью школы N 131 им. П. Яворова “Почетный член учебного заведения” (2007г.), орденом “Святой Месроп Маштоц” (2008г.), золотой памятной медалью “Орел Горной Армении” (2008г.), медалью “Хачатур Абовян” (2008г.), золотой памятной медалью “Фритьоф Нансен” (2010г.), медалью “Мхитар Гош” (2011г.). награжден почетной медалью Национального Собрания РА (2004г.), медалью “Вазген Саркисян” (2005г.), памятной медалью Премьер-министра РА (2006г.), памятной медалью школы N 131 им. П. Яворова “Почетный член учебного заведения” (2007г.), орденом “Святой Месроп Маштоц” (2008г.), золотой памятной медалью “Орел Горной Армении” (2008г.), медалью “Хачатур Абовян” (2008г.), золотой памятной медалью “Фритьоф Нансен” (2010г.), медалью “Мхитар Гош” (2011г.), медалью “90-летие Педагогического университета” (2012г.), медалью Министерства обороны РА “Гарегин Нжде” (2013г.), золотой памятной медалью “Орел Армении” (2014г.), юбилейной медалью “20 лет СДЕ РА” (2014г.), орденом СДЕ РА “Спарапет Вазген Саркисян” (2015г.), орденом “Содружество” межпарламентской Ассамблеи стран-участниц Содружества Независимых Государств (2015г.), медалью СФ ФС РФ «Совет Федерации. 20 лет» (2015г.), награжден орденом "За заслуги перед отечеством" 1-й степени (2016 г.), медалью “МПА ЦНГ. 25 лет” (2017г.), орденом “Месроп Маштоц” (2017г. Республика Арцах).