Աբրահամ Հակոբի Մանուկյան
1989 թ. ավարտել է Երեւանի ժողովրդական տնտեսության ինստիտուտը, 1997 թ.` Երեւանի «Վարդանանց» համալսարանը: Տնտեսագետ: Իրավաբան:
1976-1978 թթ. ծառայել է խորհրդային բանակում: 1976-1982 թթ. աշխատել է Երեւանի կոշիկի «Մասիս» ԱՄ նորաձեւության տանը կոշկակար, պահեստապետ, արտադրամասի պետ, 1982-1983 թթ.` Երեւանի նուրբ բրդյա գործվածքների կոմբինատի արտադրամասի պետի տեղակալ, պետ: 1983-1991 թթ. եղել է խանութի ավագ հսկիչ, վարիչ, տնօրեն, 1991 թ. Հայկոոպի Երեւանի միջշրջանային ունիվերսալ մեծածախ բազայի առեւտրի գծով փոխտնօրեն, 1992-ից` տնօրեն, 1997-2003 թթ.` Երեւանի Հայկոոպի բազաների միավորման (Հայկոոպի «Էրեբունի բազա» ՍՊԸ) գլխավոր տնօրեն:
2003 թ. մայիսի 25-ին ԱԺ պատգամավոր է ընտրվել ՀՀԿ համամասնական ընտրացուցակով: ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ: ՀՀԿ խմբակցության անդամ: Անկուսակցական:

Abraham Manoukyan was born on November 15, 1957 in Yerevan.
Mr. Manoukyan graduated with a degree in economics from the Yerevan Institute of National Economy in 1989 and a degree in law from Yerevan "Vardanants" University in 1997.
From 1976-1978 he served in the Soviet Army. He spent the next six years first as a shoemaker and later as a storekeeper and head of production at the Fashion House of the Yerevan Masis Production Complex. From 1982-1983 he worked first as a deputy and later head of production at the Yerevan Complex of Fine Woolen Textile. He spent the next eight years as a chief controller, manager and later director of a shop. In 1991 he was appointed commercial deputy head and later in 1992 director of the Yerevan Interregional Universal Wholesale Stores. From 1997-2003 he was the general director of Yerevan Haycoop Stores Complex (Haycoop Erebuni Stores Ltd).
On May 25, 2003 he was elected to the NA from the proportional list of the Republican Party of Armenia and he is currently on the NA Standing Committee on State and Legal Affairs and a member of Republican Party of Armenia Faction. He has no political party affiliation.