Աբրահամ Հակոբի Մանուկյան
1989 թ. ավարտել է Երեւանի ժողովրդական տնտեսության ինստիտուտը, 1997 թ.` Երեւանի «Վարդանանց» համալսարանը: Տնտեսագետ: Իրավաբան:
1976-1978 թթ. ծառայել է խորհրդային բանակում: 1976-1982 թթ. աշխատել է Երեւանի կոշիկի «Մասիս» ԱՄ նորաձեւության տանը կոշկակար, պահեստապետ, արտադրամասի պետ, 1982-1983 թթ.` Երեւանի նուրբ բրդյա գործվածքների կոմբինատի արտադրամասի պետի տեղակալ, պետ: 1983-1991 թթ. եղել է խանութի ավագ հսկիչ, վարիչ, տնօրեն, 1991 թ. Հայկոոպի Երեւանի միջշրջանային ունիվերսալ մեծածախ բազայի առեւտրի գծով փոխտնօրեն, 1992-ից` տնօրեն, 1997-2003 թթ.` Երեւանի Հայկոոպի բազաների միավորման (Հայկոոպի «Էրեբունի բազա» ՍՊԸ) գլխավոր տնօրեն:
2003 թ. մայիսի 25-ին ԱԺ պատգամավոր է ընտրվել ՀՀԿ համամասնական ընտրացուցակով: ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ: ՀՀԿ խմբակցության անդամ: Անկուսակցական:

Родился 15 ноября 1957 г. в г. Ереване.
В 1989 г. окончил Ереванский институт народного хозяйства, в 1997 г. – Ереванский университет “Вардананц”. Экономист. Юрист.
В 1976-1982 гг. работал обувщиком, складчиком, начальником цеха Дома моделей Ереванского обувного ПО “Масис”.
В 1982-1983 гг. заместитель начальника, начальник цеха Ереванского камвольного комбината.
В 1983-1991 гг. старший контролер, заведующий, директор магазина, в 1991 г. заместитель директора по торговой части Ереванской межрайонной универсальной оптовой базы Айкоопа, с 1992 г. директор, в 1997-2003 гг. генеральный директор объединения баз Айкоопа г. Еревана (ООО ”База Эребуни” Айкоопа).
25 мая 2003 г. избран депутатом НС по пропорциональному избирательному списку РПА. Член Постоянной комиссии по государственно-правовым вопросам НС. Член фракции РПА. Беспартийный.