Խոսրով Մելիքի Հարությունյան
1972թ. ավարտել է Երեւանի Կ.Մարքսի անվան պոլիտեխնիկական ինստիտուտի մեխանիկամեքենաշինական ֆակուլտետը: Ճարտարագետ-մեխանիկ:
1972թ. աշխատել է ՀԽՍՀ ԳԱ Բյուրականի օպտիկամեխանիկական լաբորատորիայում, 1977թ.` Ռադիոֆիզիկայիեւէլեկտրոնիկայի ինստիտուտի հատուկ կոնստրուկտորական բյուրոյում: 1983թ.` «Հայավտո» արտադրական միավորումում արտադրության պետ: 1983-1986թթ.` Աշտարակի տրիկոտաժի ֆաբրիկայի, 1986-1987թթ.` Չարենցավանի կարի ֆաբրիկայի տնօրեն: 1987-1990թթ.` Չարենցավանի  քաղաքային խորհրդի նախագահ: 1996-1998թթ. եղել է ՀՀ վարչապետի գլխավոր խորհրդական: 1997-2000թթ.` ՄԱԿ-ի ապակենտրոնացման եւ քաղաքացիական ծառայության հարցերի միջազգային փորձագետ: 1997թ.` ՀՀ  քաղաքացիական ծառայության հայեցակարգի եւ օրենքի մշակման աշխատանքային խմբի ղեկավար: 1997-ից դասավանդում է ՀՀ Պետական կառավարման ակադեմիայում: 1999-2000թթ.` ՀՀ փոխվարչապետ - ՀՀ տարածքային կառավարման նախարար: 2000-2002թթ.` ՀՀ  նախագահի խորհրդական, Հայաստանում քրիստոնեության պետական կրոն հռչակման 1700-ամյակի տոնակատարության կազմակերպման պետական հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ, միջոցառումների գլխավոր համակարգող: 2009-ին նշանակվել է ՀՀ նախագահին կից Հանրային խորհրդի անդամ:
2003թ. գլխավորում է Հայաստանի Քրիստոնեա-դեմոկրատական միությունը:
1990-1992թթ.` ՀՀ ԳԽ պատգամավոր /թիվ 144 ընտրատարածք/: ԳԽ տեղական ինքնակառավարման հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ, ապա՝ նախագահ: 1992թ.` ԵԱՀԿ-ում Հայաստանի  պատվիրակության անդամ, Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի կարգավորման ԵԱՀԿ Մինսկի խմբում` Հայաստանի պատվիրակության անդամ:
1992թ. օգոստոս-1993թ. փետրվար` ՀՀ վարչապետ:
1993-1995թթ. ՀՀ ԳԽ պատգամավոր /թիվ 36 ընտրատարածք/: ԳԽ ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովի քարտուղար:
1995-1999թթ.` ՀՀ ԱԺ  պատգամավոր /թիվ 7 ընտրատարածք/: ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ: Խմբակցություններում եւ պատգամավորական խմբում չի ընդգրկվել:
1998 -1999թթ.` ՀՀ ԱԺ նախագահ: Եղել է Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի հովանու ներքո Հարավկովկասյան հանրապետությունների խորհրդարանական համագործակցության մասին 1999թ. մարտի 16-ի Ստրասբուրգյան հուշագրի  նախաձեռնության հեղինակ:

Born on May 30, 1948.
1972 - Graduated from the Mechanical engineering Faculty of the K. Marx Yerevan Polytechnic Institute.
1972 - Worked at the ASSR NAS Byurakan optical-mechanical laboratory.
1977 - Worked at Special Radio-Physics and Electronics Design Office.
1983 - Head of industrial - dispatching department “Armavto.”
1983 - 1986 - Director of Ashtarak Knitted - goods Factory.
1986 - 1987 - Director of Charentsavan clothes factory.
1987 - 1990 - Chair of the Charentsavan City Council.
1996 - 1998 - Chief Advisor to the Prime Minister of the Republic of Armenia.
1997 - 2000 - International Expert on UN issues of decentralization and civil service.
1997 - Head of Working Group for Developing the Concept and the Law on Civil Service in the Republic of Armenia.
Since 1997 - Teaching at the State Academy of Public Administration of the Republic of Armenia.
1999 - 2000 - Deputy Prime Minister of the Republic of Armenia - Minister of Territorial Administration of the Republic of Armenia.
2000 - 2002 - Advisor to the President of the Republic of Armenia, Vice - Chair of the State Commission on the organization of the festivities related to the 1700 anniversary of the proclamation of Christianity as state religion in Armenia, the main coordinator of activities.
2009 - Member of the Public Council, adjunct to the President of the Republic of Armenia.
Since 2003 - Presides over the Christian - Democratic Union in Armenia.
1990 - 1992 - Member of the Supreme Council of the Republic of Armenia. (electoral district #144.) Member and later Chair of the Standing Committee on Local Self – Government Affairs of the Supreme Council of the Republic of Armenia.
1992 - Member of the Armenian delegation in OSCE. Member of the Armenian delegation in OSCE Minsk Group on settlement of the Nagorno-Karabakh conflict.
August 1992 - February 1993 - Prime Minister of the Republic of Armenia.
1993 - 1995 - Member of the Supreme Council (electoral district #36.) Secretary of the Standing Committee on Financial - Credit and Budgetary Affairs of the Supreme Council.
1995 - 1999 - Member of the National Assembly of the Republic of Armenia (electoral district #7.) Member of the Standing Committee on State and Legal Affairs of the National Assembly.
Not included in any factions and deputy groups.
1998 - 1999 - President of the National Assembly of the Republic of Armenia.
Author of the initiative of March 16, 1999 Strasbourg Memorandum on Parliamentary Cooperation of the South Caucasian Republics under the auspices of the Parliamentary Assembly of the Council of Europe.