Խոսրով Մելիքի Հարությունյան
1972թ. ավարտել է Երեւանի Կ.Մարքսի անվան պոլիտեխնիկական ինստիտուտի մեխանիկամեքենաշինական ֆակուլտետը: Ճարտարագետ-մեխանիկ:
1972թ. աշխատել է ՀԽՍՀ ԳԱ Բյուրականի օպտիկամեխանիկական լաբորատորիայում, 1977թ.` Ռադիոֆիզիկայիեւէլեկտրոնիկայի ինստիտուտի հատուկ կոնստրուկտորական բյուրոյում: 1983թ.` «Հայավտո» արտադրական միավորումում արտադրության պետ: 1983-1986թթ.` Աշտարակի տրիկոտաժի ֆաբրիկայի, 1986-1987թթ.` Չարենցավանի կարի ֆաբրիկայի տնօրեն: 1987-1990թթ.` Չարենցավանի  քաղաքային խորհրդի նախագահ: 1996-1998թթ. եղել է ՀՀ վարչապետի գլխավոր խորհրդական: 1997-2000թթ.` ՄԱԿ-ի ապակենտրոնացման եւ քաղաքացիական ծառայության հարցերի միջազգային փորձագետ: 1997թ.` ՀՀ  քաղաքացիական ծառայության հայեցակարգի եւ օրենքի մշակման աշխատանքային խմբի ղեկավար: 1997-ից դասավանդում է ՀՀ Պետական կառավարման ակադեմիայում: 1999-2000թթ.` ՀՀ փոխվարչապետ - ՀՀ տարածքային կառավարման նախարար: 2000-2002թթ.` ՀՀ  նախագահի խորհրդական, Հայաստանում քրիստոնեության պետական կրոն հռչակման 1700-ամյակի տոնակատարության կազմակերպման պետական հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ, միջոցառումների գլխավոր համակարգող: 2009-ին նշանակվել է ՀՀ նախագահին կից Հանրային խորհրդի անդամ:
2003թ. գլխավորում է Հայաստանի Քրիստոնեա-դեմոկրատական միությունը:
1990-1992թթ.` ՀՀ ԳԽ պատգամավոր /թիվ 144 ընտրատարածք/: ԳԽ տեղական ինքնակառավարման հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ, ապա՝ նախագահ: 1992թ.` ԵԱՀԿ-ում Հայաստանի  պատվիրակության անդամ, Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի կարգավորման ԵԱՀԿ Մինսկի խմբում` Հայաստանի պատվիրակության անդամ:
1992թ. օգոստոս-1993թ. փետրվար` ՀՀ վարչապետ:
1993-1995թթ. ՀՀ ԳԽ պատգամավոր /թիվ 36 ընտրատարածք/: ԳԽ ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովի քարտուղար:
1995-1999թթ.` ՀՀ ԱԺ  պատգամավոր /թիվ 7 ընտրատարածք/: ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ: Խմբակցություններում եւ պատգամավորական խմբում չի ընդգրկվել:
1998 -1999թթ.` ՀՀ ԱԺ նախագահ: Եղել է Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի հովանու ներքո Հարավկովկասյան հանրապետությունների խորհրդարանական համագործակցության մասին 1999թ. մարտի 16-ի Ստրասբուրգյան հուշագրի  նախաձեռնության հեղինակ:

Родился 30 мая 1948 года.
В 1972 году окончил механико-машиностроительный факультет Ереванского политехнического института им. К. Маркса. Инженер-механик.
В 1972 году работал в Бюраканской оптико-механической лаборатории АН Арм. ССР, в 1977г. – в специальном конструкторском бюро института радиофизики и электроники. В 1983 г. работал начальником производства на Производственном объединении “Армавто”.
1983-1986гг. – директор Аштаракской трикотажной фабрики.
1986-1987гг.- директор Чаренцаванской швейной фабрики.
1987-1990гг. – председатель Чаренцаванского городского совета.
1996-1998гг. – главный советник Премьер-министра РА.
1997-2000гг.- международный эксперт ООН по вопросам децентрализации и гражданской службы.
1997г. – руководитель рабочей группы по разработке концепции и закона о гражданской службе в РА. С 1997г. преподает в Академии государственного управления РА.
1999-2000гг. – вице-премьер РА - министр территориального управления РА.
2000-2002гг. – советник Президента РА, заместитель председателя Государственной комиссии по организации празднеств в связи с 1700-летием провозглашения Христианства государственной религией в Армении, главный координатор мероприятий. В 2009г. назначен членом Общественного совета при Президенте РА. С 2003г. возглавляет Христианско-демократический союз Армении.
1990-1992 гг. – депутат Верховного Совета РА (избирательный округ №144). Член, затем председатель Постоянной комиссии по вопросам местного самоуправления. В 1992г. - член армянской делегации в ОБСЕ, член армянской делегации в Минской группе ОБСЕ по урегулированию проблемы Нагорного Карабаха.
Август 1992г. – февраль 1993г. – Премьер-министр РА.
1993-1995гг. – депутат Верховного Совета РА (избирательный округ №36). Секретарь постоянной комиссии ВС РА по финансово-кредитным и бюджетным вопросам.
1995-1999гг. – депутат НС РА (избирательный округ №007). Член Постоянной комиссии по государственно-правовым вопросам.
Не входил в состав фракций и депутатских групп.
1998-1999гг.- Председатель НС РА. Являлся автором инициативы Страсбургского меморандума о парламентском сотрудничестве южнокавказских республик под патронажем Парламентской Ассамблеи Совета Европы от16 марта 1999 г.