1971թ. ավարտել է Երեւանի Մ.Հերացու անվան պետական բժշկական ինստիտուտի մանկաբուժական ֆակուլտետը: Մանկաբույժ: 1989թ. երիկամի փոխպատվաստման մասնագիտացում է անցել Շվեյցարիայում եւ Բելգիայում: Բժշկական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր: 2003-2005թթ. եղել է Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության (ԱՀԿ) Եվրոպայի տարածաշրջանային կոմիտեի մշտական հանձնաժողովի անդամ, 2008-2012թթ.՝ ԱՀԿ գործադիր կոմիտեի անդամ: Հայաստանի մանկական բժիշկների ասոցիացիայի նախագահն է, Եվրոպայի մանկական ուրոլոգների ընկերության, Եվրամիության մանկական վիրաբույժների ասոցիացիայի, Շվեյցարիայի նեֆրոլոգների ասոցիացիայի, Բելգիայի բժշկագիտության թագավորական ակադեմիայի անդամ:
1970թ. եղել է Երեւանի թիվ 8 պոլիկլինիկայի ուրոլոգիական բաժնի բուժակ: 1971-1977թթ.` Երեւանի թիվ 1 մանկական կլինիկական հիվանդանոցի մանկական վիրաբույժ եւ ուրոլոգ: 1977-1997թթ.՝ ԵրՊԲԻ մանկական վիրաբուժության ամբիոնի դասախոս, 1982-1990թթ.` Երեւանի թիվ 3 մանկական կլինիկական հիվանդանոցի ուրոլոգիական բաժանմունքի վարիչ: 1990թ. հիմնադրել է ուրոնեֆրոլոգիայի եւ մանկական վիրաբուժության մասնագիտացված կենտրոն: 1991-1997թթ. եղել է ՀՀ առողջապահության նախարար: 1997 թվականից ԵրՊԲԻ մանկական վիրաբուժության ամբիոնի վարիչն է: 2002-2003թթ.` «Հանրապետական մանկական կլինիկական հիվանդանոց» ՓԲԸ տնօրեն: 2003-2007թթ.՝ «Արաբկիր» բժշկական համալիր-երեխաների եւ դեռահասների առողջության ինստիտուտ» ՍՊԸ գլխավոր տնօրեն, 2007 թվականից՝ գիտական ղեկավար:
2007-2012թթ.` Ազգային ժողովի պատգամավոր (համամասնական ընտրակարգ, ՀՀԿ): Ազգային ժողովի առողջապահության, մայրության եւ մանկության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ: ՀՀԿ խմբակցության անդամ: Անկուսակցական:
3 գյուտի, 7 մենագրության, 200-ից ավելի գիտական հոդվածի հեղինակ է:
Պարգեւատրվել է ԵՊԲՀ 70- եւ 75-ամյակի ոսկե մեդալներով (2000 եւ 2005թթ., ՀՀ ԿԳՆ), Երեւանի քաղաքապետարանի պատվոգրով (2005թ.), ՀՀ Ազգային ժողովի շնորհակալագրով (2005թ.), Հայ-ֆրանսիական հարաբերությունների եւ մասնագիտական համագործակցության զարգացման համար «Ազգային արժանիքի ասպետ» շքանշանով /«Officier de I'Ordre National Du Merite»/ (2005թ., Ֆրանսիայի Հանրապետություն), «Մխիթար Հերացի» (2007թ.), «Համագործակցության ամրապնդման համար» (2007թ., ՀՀ ոստիկանություն), «ՀՀ զինված ուժեր. 20 տարի» հոբելյանական (2012թ., ՊՆ) մեդալներով:

В 1971г. окончил педиатрический факультет Ереванского государственного медицинского института им. М. Гераци. Педиатр. В 1989г. в Швейцарии и Бельгии прошел специализацию по пересадке почек. Доктор медицинских наук, профессор.
В 2003-2005гг. - член Постоянной комиссии Европейского регионального комитета Всемирной организации здоровья (ВОЗ), в 2008-2012гг. – член исполнительного комитета ВОЗ. Председатель Ассоциации детских хирургов Армении. Член Европейского общества детских урологов, Ассоциации детских хирургов Евросоюза, Ассоциации нефрологов Швейцарии, Бельгийской королевской медицинской академии.
В 1970г. – фельдшер в отделении урологии поликлиники N 8 г. Еревана.
В 1972г. - детский хирург и уролог в Ереванской детской клинической больнице N1.
В 1977-1997гг. – преподаватель кафедры детской хирургии ЕрГМИ.
В 1982-1990гг.- заведующий отделением урологии 3-й детской клинической больницы г. Еревана.
В 1990 г. основал специализированный Центр уронефрологии и детской хирургии.
В 1991-1997гг. - министр здравоохранения РА.
С 1997года - заведующий кафедрой детской хирургии ЕрГМИ.
В 2002-2003гг. – директор ЗАО “Республиканская детская клиническая больница”. В 2003-2007гг. - генеральный директор, с 2007г. – научный руководитель ООО “Медицинский комплекс “Арабкир” – институт здоровья детей и подростков” .
В 2007-2012гг. - депутат Национального Собрания (пропорциональная избирательная система, РПА). Председатель Постоянной комиссии по вопросам здравоохранения, материнства и детства. Член фракции РПА. Беспартийный.
06 мая 2012 года избран депутатом Национального Собрания по пропорциональной избирательной системе от Республиканской Партии Армении.
Автор 3 изобретений, 7 монографий и более 200 научных статей.
Награжден “Золотой медалью” в связи с 70-летием и 75-летием ЕрГМУ (2000г. и 2005 г., Министерство образования и науки РА). Почетной грамотой Мэрии г. Еревана (2005 г.), “Благодарственной грамотой НС РА”(2005 г.), медалью “Кавалер Национального Ордена "За заслуги"” /Officier de I'Ordre National Du Merite"/ за развитие армяно-французских отношений и профессиональное сотрудничество (2005г., Французская Республика), медалью Мхитара Гераци (2007г.), медалью “За укрепление сотрудничества” (2007 г., Полиция РА), Юбилейной медалью “20-летие Вооруженных сил РА” (2012 г. МО РА).