Ծնվել է 1959թ. սեպտեմբերի 12-ին Երեւանում:
1980թ. ավարտել է Երեւանի ժողովրդական տնտեսության ինստիտուտի պլանային տնտեսագիտական ֆակուլտետը, 1985թ.` ասպիրանտուրան: Տնտեսագետ:
1980թ. աշխատել է ԽՍՀՄ Պետպլանի պլանավորման եւ նորմավորման գիտահետազոտական ինստիտուտի հայկական մասնաճյուղում` որպես տնտեսագետ:1985-1990թթ.` Հայկական ՍՍՀ նյութատեխնիկական մատակարարման պետական կոմիտեում` որպես ավագ տնտեսագետ, այնուհետեւ գլխավոր մասնագետ, ապա ֆինանսական ենթաբաժնի պետ, 1990-1991թթ.` ՀՍՍՀ նյութատեխնիկական մատակարարման պետական կոմիտեի «Հայէլեկտրամեքենամեծառ» հանրապետական միավորումում` գլխավոր տնօրենի տեղակալ: 1991-1993թթ. գլխավորել է ՀՀ նյութական ռեսուրսների նախարարության միջպետական առաքումների գլխավոր վարչությունը: 1993-1996թթ. եղել է ՀՀ նյութական ռեսուրսների նախարարի տեղակալ, 1996-1997թթ.` ՀՀ առեւտրի սպասարկումների եւ զբոսաշրջության նախարարության արտաքին առեւտրի վարչության պետ, 1997-1998թթ.` ՀՀ արդյունաբերության եւ առեւտրի նախարարի առաջին տեղակալ, 1999-2002թթ.` ՀՀ արդյունաբերության եւ առեւտրի, իսկ 2002-2007թթ.` ՀՀ առեւտրի եւ տնտեսական զարգացման նախարար:
2007-2012թթ.` Ազգային ժողովի պատգամավոր (համամասնական ընտրակարգ, ՀՀԿ): 19.06.2007-16.06.2009թթ.` Ազգային ժողովի եվրոպական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ, 16.06.2009-31.05.2012թթ.` պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ:

Родился 12 сентября 1959 года в городе Ереване.
В 1980 году окончил планово-экономический факультет Ереванского института народного хозяйства. Экономист.
В 1980 г. работал в качестве экономиста в армянском филиале Научно-исследовательского института планирования и нормативов при Госплане СССР.
1980-1981гг. учился в аспирантуре Ереванского института народного хозяйства.
1981-1982гг. - служба в Советской армии.
1982-1985гг. - учился в аспирантуре Ереванского института Народного хозяйства.
1985-1990гг. - работал в качестве старшего экономиста, главного специалиста, затем заведующего финансового подотдела Государственного комитета материального–технического снабжения Армянской ССР.
1990-1991гг. - заместитель генерального директора Республиканского объединения "Армэлектромашоптторг" Государственного комитета материально-технического снабжения Армянской ССР.
1991-1993гг. - начальник Главного управления по межгосударственным поставкам Министерства материальных ресурсов Республики Армения
1993-1996гг. - заместитель Министра материальных ресурсов РА
1996-1997гг. – начальник Управления внешней торговли Министерства обслуживания, торговли и туризма РА.
1997-1998гг. – первый заместитель Министра промышленности и торговли РА.
1999-2002гг. – Министр промышленности и торговли РА.
2002-2007гг. – Министр торговли и экономического развития РА.
2007-2012гг. - депутат НС (пропорциональная избирательная система, РПА). 19.06.2007-16.06.2009гг. - член Постоянной комиссии по вопросам европейской интеграции НС, 16.06.2009-31.05.2012гг. - член Постоянной комиссии по государственно-правовым вопросам НС.