Ծնվել է 1959թ. սեպտեմբերի 12-ին Երեւանում:
1980թ. ավարտել է Երեւանի ժողովրդական տնտեսության ինստիտուտի պլանային տնտեսագիտական ֆակուլտետը, 1985թ.` ասպիրանտուրան: Տնտեսագետ:
1980թ. աշխատել է ԽՍՀՄ Պետպլանի պլանավորման եւ նորմավորման գիտահետազոտական ինստիտուտի հայկական մասնաճյուղում` որպես տնտեսագետ:1985-1990թթ.` Հայկական ՍՍՀ նյութատեխնիկական մատակարարման պետական կոմիտեում` որպես ավագ տնտեսագետ, այնուհետեւ գլխավոր մասնագետ, ապա ֆինանսական ենթաբաժնի պետ, 1990-1991թթ.` ՀՍՍՀ նյութատեխնիկական մատակարարման պետական կոմիտեի «Հայէլեկտրամեքենամեծառ» հանրապետական միավորումում` գլխավոր տնօրենի տեղակալ: 1991-1993թթ. գլխավորել է ՀՀ նյութական ռեսուրսների նախարարության միջպետական առաքումների գլխավոր վարչությունը: 1993-1996թթ. եղել է ՀՀ նյութական ռեսուրսների նախարարի տեղակալ, 1996-1997թթ.` ՀՀ առեւտրի սպասարկումների եւ զբոսաշրջության նախարարության արտաքին առեւտրի վարչության պետ, 1997-1998թթ.` ՀՀ արդյունաբերության եւ առեւտրի նախարարի առաջին տեղակալ, 1999-2002թթ.` ՀՀ արդյունաբերության եւ առեւտրի, իսկ 2002-2007թթ.` ՀՀ առեւտրի եւ տնտեսական զարգացման նախարար:
2007-2012թթ.` Ազգային ժողովի պատգամավոր (համամասնական ընտրակարգ, ՀՀԿ): 19.06.2007-16.06.2009թթ.` Ազգային ժողովի եվրոպական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ, 16.06.2009-31.05.2012թթ.` պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ:

Born on September 12, 1959 in Yerevan.
1980 - 1981 - Economist in the Armenian Branch of the USSR State Planning and Normative Scientific-Research Institute.
1982 - 1985 - Posthighgraduate studies. Economist.
1985 - 1990 - Senior economist, chief specialist, head of financial sub-division at the State Supply Committee of the Armenian SSR.
1990 - 1991 - Deputy General Director at the “HayElektraMekenaMetsAr” Republican Union of the State Supply Committee of the Armenian SSR.
1991-1993 - Head of general department of inter - state deliveries of the Ministry of Material Resources of the Republic of Armenia.
1993 - 1996 - Deputy Minister of Material Resources of the Republic of Armenia.
1996 - 1997 - Head of Foreign Trade Department of the Ministry of Trade, Services, and Tourism of the Republic of Armenia.
1997 - 1998 - First Deputy Minister of Industry and Trade of the Republic of Armenia.
1999 - 2002 - Minister of Industry and Trade of the Republic of Armenia.
2002 - 2007 - Minister of Trade and Economic Development of the Republic of Armenia.
June 19, 2007 - June 16, 2009 - Member of the Standing Committee on European Integration of the National Assembly.
June 16, 2009 - May 31, 2012 - Member of the Standing Committee on State and Legal Affairs of the National Assembly.
May 6, 2012 - Elected Deputy of the National Assembly by the proportional electoral system from the Republican Party of Armenia. Head of the Friendship Group Armenia-Great Britain. Member of the Executive Committee of Inter parliamentary Union. Member of PARLIAMENTARY ASSEMBLY OF THE EASTERN PARTNERSHIP "EURONEST".