1980-1981թթ. Ռիբնիցա քաղաքի (Մոլդովա) ցեմենտ-շիֆերի գործարանում աշխատել է տնտեսագետ: 1983-1986թթ. եղել է Մասիսի շրջանի «Հայէլեկտրամեքմատ» միավորման ավագ տնտեսագետ: 1987-2000թթ. զբաղվել է ձեռնարկատիրական գործունեությամբ. 1992-1995թթ. աշխատել է Մոսկվայում, 1997-1999թթ. եղել է «Արսօյլ» ՀՁՓԲԸ եւ «Հայագրոբանկ»-ի խորհուրդների նախագահ, 1999-2001թթ.` Ագրոարդյունաբերական բանկերի միջպետական ասոցիացիայի փոխնախագահ: 2007-2012թթ. զբաղվել է քաղաքական եւ ձեռնարկատիրական գործունեությամբ:
1989թ. անդամակցել է Անկախության բանակին: 1990-1994թթ. եղել է Հայաստանի Հանրապետական կուսակցության անդամ, 1991-1992թթ.` ՀՀԿ քաղաքական խորհրդի անդամ:
2002թ. հիմնադրել եւ գլխավորում է Միավորված աշխատանքային կուսակցությունը:
2000-2003թթ.` ԱԺ պատգամավոր (թիվ 29 ընտրատարածք): ԱԺ ֆինանսավարկային, բյուջետային եւ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ: 2001-2003թթ.` ԱՊՀ միջխորհրդարանական վեհաժողովի իրավական հարցերի հանձնաժողովի փոխնախագահ: Խմբակցություններում եւ պատգամավորական խմբում չի ընդգրկվել: Անկուսակցական:
2003-2007թթ.` ԱԺ պատգամավոր (համամասնական ընտրակարգ, ՄԱԿ): ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի անդամ: ԱՊՀ միջխորհրդարանական վեհաժողովի իրավական հարցերի հանձնաժողովի փոխնախագահ, ԵԽԽՎ քաղաքական հարցերի հանձնաժողովի անդամ: «Միավորված աշխատանքային կուսակցություն» խմբակցության ղեկավար: Միավորված աշխատանքային կուսակցության նախագահ:
Պարգեւատրվել է Մոսկվայի 850-ամյակի մեդալով (1998թ.), ԱՊՀ միջխորհրդարանական վեհաժողովի բարձրագույն` «Համագործակցություն» շքանշանով (2005թ.), «Հայրենիքին մատուցած ծառայությունների համար» 1-ին աստիճանի մեդալով (2006թ.):

Гурген Бабкенович Арсенян
В 1980 г. окончил Ереванский институт народного хозяйства. Экономист. Награжден медалью “В память 850-летия Москвы” (1998).
В 1980 г. работал экономистом на цементно-шиферном комбинате г. Рыбница (Молдова).
В 1981-1982 гг. служил в Советской Армии.
В 1983-1986 гг. работал старшим экономистом, одновременно секретарем комитета ЛКСМ объединения “Армэлектромашснаб” в Масисском районе.
В 1987-2000 гг. занимался предпринимательской деятельностью.
В 1991-1992 гг. был членом политического совета РПА, в 1992-1995 гг. работал в Москве.
В 1997 г. председатель советов СП ЗАО “Арсойл” и “Агробанк”, в 1999 г. вице-президент Межгосударственной ассоциации агропромышленных банков.
В 2000-2003 гг. депутат НС (избирательный округ № 29). Член Постоянной комиссии по финансово-кредитным, бюджетным и экономическим вопросам НС. Во фракциях и депутатских группах не состоял.
2003-2007гг. - депутат НС (пропорциональный избирательный список, ОТП). Член Постоянной комиссии по внешним сношениям НС. Руководитель фракции ОТП. Председатель-учредитель ОТП.
06 мая 2012 года избрана депутатом Национального Собрания по пропорциональной избирательной системе от партии "Баргавач Айастан" ("Процветающая Армения").
Награжден медалью “В память 850-летия Москвы” (1998г.), высшим орденом Межпарламентской Ассамблеи СНГ “Содружество” (2005г.), медалью "За заслуги перед Отечеством" I степени (2006г.).