Ալեքսանդր Ռոբերտի Արզումանյան
Մինչեւ 1990թ. Քաղաքի կառավարման ավտոմատացված համակարգերի Երեւանի գիտահետազոտական եւ նախագծային ինստիտուտում (ՔԿԱՀԵՆԻ)  աշխատել է ճարտարագետ-ծրագրավորող: 1988-1990թթ. ղեկավարել է Հայոց համազգային շարժման լրատվական կենտրոնը, հրատարակել կենտրոնի տեղեկագրերը: 1990-1991թթ. եղել է ՀՀ ԳԽ նախագահի օգնական: 1991թ. ՀՀ ԳԽ նախագահության եւ Նախարարների խորհրդի համատեղ որոշմամբ գործուղվել է ԱՄՆ (ՀՀ դիվանագիտական ներկայացուցչություններ հիմնելու նպատակով): 1992-1993թթ. եղել է ԱՄՆ-ում ՀՀ արտակարգ եւ լիազոր դեսպան: 1992-1996թթ.` ՄԱԿ-ում ՀՀ մշտական ներկայացուցիչ: 1996-1998թթ.` ՀՀ արտաքին գործերի նախարար:
1988թ-ից մասնակցել է Ղարաբաղյան շարժմանը: 2000-2002թթ. եղել է Հայոց համազգային շարժման վարչության նախագահ:  2001-2004թթ. Հայ-թուրքական հաշտեցման հանձնաժողովի անդամ (հայ եւ թուրք ականավոր գործիչներից կազմված անկախ խումբ):  2002թ. հուլիսին Հայ-թուրքական հաշտեցման հանձնաժողովի հանձնարարությամբ Նյու Յորքի Անցումային արդարադատության միջազգային կենտրոնը կատարել է Հայոց եղեռնի նկատմամբ ՄԱԿ-ի Ցեղասպանության հանցագործության կանխարգելման եւ պատժման վերաբերյալ կոնվենցիայի կիրառելիության իրավաբանական վերլուծություն:
2002թ. աշխատել է մարդու իրավունքների, ժողովրդավարության, տարածաշրջանային համագործակցության հարցերով զբաղվող ոչ կառավարական կազմակերպություններում: 2008թ. նախագահական ընտրություններում եղել է նախագահի թեկնածու Լեւոն Տեր-Պետրոսյանի կենտրոնական նախընտրական շտաբի պետ:
2012թ. մայիսի 6-ին ԱԺ պատգամավոր է ընտրվել համամասնական ընտրակարգով «Ժառանգություն» կուսակցությունից:

Born on December 24, 1959 in Yerevan.
1990 - Engineer-programmer at the Yerevan Automated Control Systems Scientific Research Institute (YerACSSRI) for managing the city.
1988 - 1990 - Headed the Information Center of the Armenian National Movement, published records of the center.
1991 - 1990 - Assistant to the President of the Supreme Council.
1991 - Business trip to the USA by the joint decision of the Presidency and Council of Ministers of the SC of the Republic of Armenia (for establishing of diplomatic representations of the Republic of Armenia.)
1992 - 1993 - Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Armenia in the USA.
1992 - 1996 - Permanent Representative of the Republic of Armenia to the UN.
1996 - 1998 - Minister of Foreign Affairs of the Republic of Armenia.
Since 1988 - Participated in the Karabakh movement.
2000 - 2002 - Chairman of the Department of the Armenian National Movement.
2001 - 2004 - Member of the Armenian-Turkish Reconciliation Commission (an independent group comprised of well-known Armenian and Turkish figures.)
July, 2002 - By recommendation of the Armenian-Turkish Reconciliation Commission, the New York International Center for Transitional Justice conducted a legal analysis of the applicability of the UN Genocide Convention on the Prevention and Punishment, related to the Armenian Genocide.
2002 - During the presidential elections of 2008 worked in non-governmental organizations dealing with human rights, democracy and regional cooperation.