Հովհաննես Հայկի Մարգարյան
1985թ. ավարտել է Երեւանի պոլիտեխնիկական ինստիտուտի Լենինականի մասնաճյուղը, 1993թ.` Մոսկվայի մարզի (ՌԴ) Սերգիեւ-Պոսադի համառուսաստանյան ԳՀԻ ասպիրանտուրան: Սննդարդյունաբերության ճարտարագետ: Ճարտարագետհետազոտող: Գյուղատնտեսական գիտությունների թեկնածու:
1986-1987թթ. ծառայել է խորհրդային բանակում: 1987-1989թթ. աշխատել է Ախուրյանի շրջանի Բայանդուր գյուղի թռչնաբուծական ֆաբրիկայում ճարտարագետ, կաթսայատան վարիչ, 1989-1990թթ. Լենինականի հղկող հաստոցների գործարանում` առաջատար ճարտարագետ-ջերմատեխնիկ: 1994թ. եղել է Գյումրու հրուշակեղենի ֆաբրիկայի տնօրեն: 1996թ. ընտրվել է Գյումրու «Հրուշակեղենի ֆաբրիկա» ԲԲԸ նախագահ, 2002թ.` Գյումրու ավագանու անդամ:
2003-2007թթ.` Ազգային ժողովի պատգամավոր (համամասնական ընտրակարգ, ՕԵԿ): Ազգային ժողովի պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ:
2007-2012թթ.` Ազգային ժողովի պատգամավոր (համամասնական ընտրակարգ, ՕԵԿ): 19.06.2007-17.06.2008թթ` Ազգային ժողովի պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ, 17.06.2008-31.05.2012թթ.` Ազգային ժողովի տարածքային կառավարման եւ տեղական ինքնակառավարման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ, 30.11.2010-31.05.2012թթ.` Ազգային ժողովի մարդու իրավունքների պաշտպանության եւ հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ, 16.06.2008-15.09.2009թթ.` 2008 թվականի մարտի 1-2 Երեւան քաղաքում տեղի ունեցած իրադարձությունների եւ դրանց պատճառների ուսումնասիրության Ազգային ժողովի ժամանակավոր հանձնաժողովի անդամ:
2012թ. մայիսի 6-ին Ազգային ժողովի պատգամավոր է ընտրվել համամասնական ընտրակարգով «Օրինաց երկիր» կուսակցությունից:

Born on May 21, 1964 in Leninakan (Gyumri.)
1993 - Postgraduate studies in the Sergiev - Posad All-Russian Scientific Research Institute in Moscow Region. Engineer in food industry. Engineer-researcher. PhD in Agricultural Sciences.
1986 - 1987 - Served in the Soviet Army.
1987 - 1989 - Engineer, and later Head of Boiler - House in a poultry factory of the village of Bayandour in the Akhouryan region.
1989 - 1990 - Leading engineer-thermo technician in the Leninakan Grinding Machine Plant. 1994 - Director of the Gyumri Confectionery Factory.
1996 - Elected President of Gyumri “Confectionery Factory” OJSC.
2002 - Member of Gyumri Council.
2003 - 2007 - Deputy of the National Assembly (proportional electoral system, RLP.) Vice Chair of the Standing Committee on State and Legal Affairs of the National Assembly.
2007 - 2012 - Deputy of the National Assembly (proportional electoral system, RLP.)
June 19, 2007 - June 17, 2008 - Member of the Standing Committee on State and Legal Affairs of the National Assembly.
June 17, 2008 - May 31, 2012 - Chair of the Standing Committee on Territorial Management and Local Self - Government of the National Assembly.
November 30, 2010 - May 31, 2012- Member of the Standing Committee on Protection of Human Rights and Public Affairs of the National Assembly.
May 6, 2012 - Elected Deputy of the National Assembly by the proportional electoral system from the “Rule of Law” party.