Հովհաննես Հայկի Մարգարյան
1985թ. ավարտել է Երեւանի պոլիտեխնիկական ինստիտուտի Լենինականի մասնաճյուղը, 1993թ.` Մոսկվայի մարզի (ՌԴ) Սերգիեւ-Պոսադի համառուսաստանյան ԳՀԻ ասպիրանտուրան: Սննդարդյունաբերության ճարտարագետ: Ճարտարագետհետազոտող: Գյուղատնտեսական գիտությունների թեկնածու:
1986-1987թթ. ծառայել է խորհրդային բանակում: 1987-1989թթ. աշխատել է Ախուրյանի շրջանի Բայանդուր գյուղի թռչնաբուծական ֆաբրիկայում ճարտարագետ, կաթսայատան վարիչ, 1989-1990թթ. Լենինականի հղկող հաստոցների գործարանում` առաջատար ճարտարագետ-ջերմատեխնիկ: 1994թ. եղել է Գյումրու հրուշակեղենի ֆաբրիկայի տնօրեն: 1996թ. ընտրվել է Գյումրու «Հրուշակեղենի ֆաբրիկա» ԲԲԸ նախագահ, 2002թ.` Գյումրու ավագանու անդամ:
2003-2007թթ.` Ազգային ժողովի պատգամավոր (համամասնական ընտրակարգ, ՕԵԿ): Ազգային ժողովի պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ:
2007-2012թթ.` Ազգային ժողովի պատգամավոր (համամասնական ընտրակարգ, ՕԵԿ): 19.06.2007-17.06.2008թթ` Ազգային ժողովի պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ, 17.06.2008-31.05.2012թթ.` Ազգային ժողովի տարածքային կառավարման եւ տեղական ինքնակառավարման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ, 30.11.2010-31.05.2012թթ.` Ազգային ժողովի մարդու իրավունքների պաշտպանության եւ հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ, 16.06.2008-15.09.2009թթ.` 2008 թվականի մարտի 1-2 Երեւան քաղաքում տեղի ունեցած իրադարձությունների եւ դրանց պատճառների ուսումնասիրության Ազգային ժողովի ժամանակավոր հանձնաժողովի անդամ:
2012թ. մայիսի 6-ին Ազգային ժողովի պատգամավոր է ընտրվել համամասնական ընտրակարգով «Օրինաց երկիր» կուսակցությունից:

Родился 21 мая 1964 года в г. Ленинакане (Гюмри).
В 1985 году окончил Ленинаканский филиал Ереванского политехнического института, в 1993г. – аспирантуру Сергиево - Посадского Всероссийского НИИ Московской области (РФ). Инженер пищевой промышленности. Инженер-исследователь. Кандидат сельскохозяйственных наук.
1986-1987гг. - служба в Советской Армии.
1987-1989гг. - инженер, заведующий котельной на птицеводческой фабрике с. Баяндур Ахурянского района.
1989-1990гг. - ведущий инженер-теплотехник на Ленинаканском заводе шлифовальных станков.
В 1994г. директор Гюмрийской кондитерской фабрики.
В 1996г. избран председателем ОАО “Кондитерская фабрика” Гюмри.
В 2002г. избран членом муниципального совета Гюмри.
2003-2007гг. - депутат НС (пропорциональная избирательная система, партия “Оринац Еркир”). Заместитель председателя Постоянной комиссии по государственно-правовым вопросам НС. Член фракции “Оринац Еркир”. Член партии “Оринац Еркир”.
2007-2012гг. - депутат НС (пропорциональная избирательная система, партия “Оринац Еркир” ("Страна Законности"). 19.06.2007-17-06.2008гг. - член Постоянной комиссии по государственно-правовым вопросам НС, 17.06.2008-31.05.2012гг. - председатель Постоянной комиссии по вопросам территориального управления и местного самоуправления НС, 30-11.2010-31.05.2012гг. - член Постоянной комиссии по защите прав человека и общественным вопросам НС, 16.06.2008-15.09-2009гг. - член Временной комиссии НС по изучению событий, имевших место в городе Ереване 1-2 марта 2008 года, и их причин.
06 мая 2012 года избран депутатом Национального Собрания по пропорциональной избирательной системе от партии "Оринац Еркир" ("Страна Законности").