Թեւան Ժիրայրի Պողոսյան
1996թ. ավարտել է Հայաստանի պետական ճարտարագիտական համալսարանի համակարգչային տեխնոլոգիաների ֆակուլտետը: Ճարտարագետ-սիստեմատեխնիկ: Ճարտարագիտության մագիստրոս: 1996թ. ավարտել է Հայաստանի ամերիկյան համալսարանի քաղաքագիտության եւ միջազգային հարաբերությունների ֆակուլտետը: Արվեստների մագիստրոս:
1996-1997թթ. եղել է ՀՀ կենտրոնական բանկի վաճառքի եւ պահուստների վարչության մասնագետ, 1997թ` ՀՀ կենտրոնական բանկի հաշվեկշռի վերլուծության եւ մեթոդաբանության բաժնի պետ: 1997-1999թթ. աշխատել է  ԼՂՀ ԱԳՆ` ԱՄՆ-ում ԼՂՀ հանրային գործերի գրասենյակի տնօրեն (Վաշինգտոն): 1999-2000թթ.` «Հովնանյան ինտերնեյշնլ» ՍՊԸ մարկետինգի եւ վաճառքի բաժնի ղեկավար: 2000-2012թթ.` Մարդկային զարգացման միջազգային կենտրոնի գործադիր տնօրեն: 2001-2012թթ.` Հայկական ատլանտյան ասոցիացիայի գործադիր տնօրեն: 2002թ. դասավանդում է Հայ-ռուսական (Սլավոնական) համալսարանում:
2012թ. հոկտեմբերի 5-ին ԱԺ պատգամավոր է ընտրվել համամասնական ընտրակարգով «Ժառանգություն» կուսակցությունից:

Born on December 2, 1972 in Yerevan.
1996 - Graduated from the faculty of Computer Technologies from the Armenian State Engineering University. Engineer system technician. Master of Engineering.
1996 - Graduated from the faculty of Political Science and International Relations of the American University of Armenia. Master of Arts.
1996 - 1997 - Expert at Central Bank Department of the Republic of Armenia.
1997 - Head of the Division of Balance Analysis and Methodology of the Central Bank of the Republic of Armenia.
1997 - 1999 - NKR MFA Director of the Office of Public Affairs of NKR in the United States (Washington.)
1999 - 2000 - Head of the Division of Marketing and Trade Ltd “Hovnanian International.”
2000 - 2012. - Executive Director of the International Center for Human Development.
2001 - 2012 - Executive Director for the Armenian Atlantic Association.
Since 2002 - Lecturer at the Russian - Armenian (Slavonic) University.
October 5, 2012 - Elected Deputy of the National Assembly by the proportional electoral system from the “Heritage” party.
2012 - Awarded the Jubilee Medal of “The Armed Forces of the Republic of Armenia, 20 years” by order of the Minister of Defense.