Գագիկ Վաղինակի Մելիքյան
1981թ. ավարտել է Երեւանի ժողովրդական տնտեսության ինստիտուտի ֆինանսահաշվային եւ հասարակական մասնագիտությունների ֆակուլտետները: Տնտեսագետ: Իրավաբան:
1983-1985թթ. եղել է «Գլխհայջրշին» վարչության թիվ 9 ՇՄՇ-ի պլանային-ֆինանսական բաժնի պետ, 1985-1986թթ. Բերդի խորհրդային տնտեսությունում աշխատել է բանվոր, 1986-1989թթ.` «Հայագրոարդ»-ի Տավուշի շրջանային միավորման վերահսկողության-վերստուգման աշխատանքների գծով մասնագետ, 1989-1991թթ. եղել է ՀԿԿ Շամշադինի շրջկոմի կազմակերպական բաժնի հրահանգիչ, 1991-1993թթ.՝ Բերդի ռելեի գործարանի գլխավոր հաշվապահ, 1993-1995թթ.՝ Տավուշի կապի հանգույցի տնօրեն, 1995-1999թթ.՝ «Հայագրոբանկ»-ի Տավուշի մասնաճյուղի կառավարիչ:
2012 թվականից «Տավուշի մարզի միջազգային հայրենակցական միավորում» ՀԿ խորհրդի նախագահն է:
1999-2003թթ.` ԱԺ պատգամավոր (թիվ 74 ընտրատարածք): ԱԺ ֆինանսավարկային, բյուջետային եւ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ: «Միասնություն» խմբակցության անդամ:
2003-2007թթ.` ԱԺ պատգամավոր (համամասնական ընտրակարգ, ՀՀԿ):  ԱԺ ֆինանսավարկային, բյուջետային եւ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ: ՀՀԿ խմբակցության քարտուղար: ՀՀԿ խորհրդի անդամ:
2008-2012թթ.՝ ԱԺ պատգամավոր (համամասնական ընտրակարգ, ՀՀԿ): ԱԺ սոցիալական հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ: ՀՀԿ խմբակցության անդամ: 2011-2012թթ. ՀՀԿ խմբակցության քարտուղար: ՀՀԿ խորհրդի անդամ:
2014թ. ապրիլի 26-ին Ազգային ժողովի պատգամավոր է ընտրվել համամասնական ընտրակարգով Հայաստանի Հանրապետական կուսակցությունից:
Պարգեւատրվել է «Մայրական երախտագիտություն Արցախի քաջորդիներին» (2003թ.), «Զորավար Անդրանիկ» (2004թ., ՊՆ), «Գարեգին Նժդեհ» (2005թ.,ՊՆ), «Վազգեն Սարգսյան» (2006թ., ՊՆ) մեդալներով, «Ֆրիտյոֆ Նանսեն» ոսկե (2006թ.)  եւ «Հայաստան. 5-րդ բրիգադ» (2009թ., ԵԿՄ) հուշամեդալներով, Երախտագիտության մեդալով (2016թ.):

Родился 1 января 1960г. в городе Берд (Тавушская область).
1981 г. окончил финансовоучетный факультет и факультет общественных профессий Ереванского института народного хозяйства. Экономист, юрист.
1983-1985гг. начальник плановофинансового отдела строймонтажколонны N9 управления “Армглавводстрой”;
1985-1986гг. рабочий совхоза в Берде;
1986-1989гг. специалист контрольнонадзорных работ в строительном объединении “Армагропром” Тавушского района;
19891991гг. инструктор организационного отдела Шамшадинского райкома КПА;
1991-1993гг. главный бухгалтер Бердского релейного завода;
1993-1995гг. директор Тавушского узла связи;
1995-1999гг. управляющий Тавушского филиала “Армагробанка”.
С 2012 года является Председателем Совета общественной организации “Международный земляческий союз Тавушской области”.
1999-2003гг. депутат НС (избирательный округ N74). Член Постоянной комиссии по финансовокредитным, бюджетным и экономическим вопросам НС. Член фракции “Единство”.
2008-2012гг.депутат НС (пропорциональная избирательная система, РПА). Член Постоянной комиссии по социальным вопросам НС. Член фракции РПА. 2011-2012гг. секретарь фракции РПА. Член совета РПА.
26 апреля 2014 года избран депутатом Национального Собрания по пропорциональной избирательной системе от Республиканской партии Армении.
Награжден медалями “Признательность матерей Арцаха” (2003г.), “Зоравар Андраник” (2004г., МО), “Гарегин Нжде” (2005г., МО), “Вазген Саркисян” (2006г., МО), золотой юбилейной медалью “Фритьоф Нансен” (2006г.) и юбилейной медалью “Армения. 5 бригада” (2009г., Союз Добровольцев “Еркрапа”).