Արմեն Գեւորգի Աշոտյան
1998թ. ավարտել է Մ. Հերացու անվան պետական բժշկական համալսարանի բուժական ֆակուլտետը՝ բուժական գործ մասնագիտությամբ: 2000թ.՝ Հերացու անվան պետական բժշկական համալսարանի կլինիկական օրդինատուրան՝ դատական բժշկություն մասնագիտությամբ: Բժշկակական գիտությունների թեկնածու: Պահեստազորի սպա, փոխգնդապետ:
Մասնացել է մի շարք դասընթացների եւ ծրագրերի՝  Aix Marseille II համալսարանի կրթաթոշակային ծրագիր. կլինիկական օրդինատուրա՝ դատական բժշկություն (1999-2000թթ., Ֆրանսիա): ԵԽ-ին առընթեր քաղաքական հետազոտությունների դպրոց (2005թ., Մոսկվա), «Գլոբալ գործընթացների կառավարում» (2007թ., Մոսկվայի միջազգային հարաբերությունների պետական ինստիտուտ):
1999-2000թթ. եղել է ԵՊԲՀ դատական բժշկության ամբիոնի ավագ լաբորանտ, 2002-2005թթ.՝ ԵՊԲՀ ռեկտորի օգնական, 2003-2006թթ.՝ ԵՊԲՀ կենսաքիմիայի ամբիոնի ասիստենտ: 2006 թվականից՝ ԵՊԲՀ կենսաքիմիայի ամբիոնի դոցենտ: 2005-2006թթ.՝ ԵՊԲՀ ռեկտորի խորհրդական հասարակական կարգով: 2009-2016թթ.՝ ՀՀ կրթության եւ գիտության նախարար:
1999-2003թթ. եղել է ԵՊԲՀ  ուսանողական խորհրդարանի նախագահ, 2003-2005թթ.՝ ՀՀԿ երիտասարդական կազմակերպության նախագահ:
2005-2007թթ.՝ ՀՀ ԱԺ պատգամավոր (համամասնական ընտրակարգ, ՀՀԿ): ԱԺ սոցիալական, առողջապահության եւ բնության պահպանության հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ: «Հայաստանի Հանրապետական կուսակցություն» խմբակցության անդամ:
19.06.2007-12.05.2009թթ.՝ ՀՀ ԱԺ պատգամավոր (համամասնական ընտրակարգ, ՀՀԿ), ԱԺ եվրոպական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ: 08.09.2008-12.05.2009թթ.՝ ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի եւ երիտասարդության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ:  «Հայաստանի Հանրապետական կուսակցություն» խբմակցության անդամ:
Պարգեւատրվել է «Մովսես Խորենացի», «Հայրենիքին մատուցած ծառայությունների համար» 2-րդ աստիճանի, «Վաչագան Բարեպաշտ» (ԼՂՀ), «Ակադեմիական արմավենի» (Ֆրանսիա), «Գարեգին Նժդեհ» (ՊՆ), «Մարշալ Բաղրամյան» (ՊՆ), ՀՀ սպորտի եւ երիտասարդության նախարարության ոսկե, Երեւանի քաղաքապետի ոսկե, «Համագործակցության համար» (ՀՀ ոստիկանություն), «Օրենքի պատվար» (ՀՀ ոստիկանություն) մեդալներով: Արժանացել է Ռումինիայի ԱԳՆ պատվավոր մրցանակին:

Армен Геворкович Ашотян
В 1998г. окончил лечебный факультет Государственного медицинского университета им. Мхитара Гераци по специальности лечебное дело.
В 2000г. окончил клиническую ординатуру Государственного медицинского университета им. Мхитара Гераци по специальности "судебная медицина".Кандидат медицинских наук. Офицер запаса, подполковник.
Участвовал в ряде семинаров и программ:стипендиальная программа университета Aix Marseille II - клиническая ординатура по судебной медицине (1999-2000гг., Франция). Школа политических исследований СЕ (2005г., Москва), “Управление глобальными процессами” (2007г., Московский государственный институт международных отношений.
1999-2000гг. - старший лаборант кафедры судебной медицины ЕрГМУ.
2002-2005гг. – помощник ректора ЕрГМУ.
2003-2006гг. - ассистент кафедры биохимии ЕрГМУ.
С 2006 - доцент кафедры биохимии ЕрГМУ.
2005-2006гг. – советник ректора ЕрГМУ на общественных началах.
2009-2016гг. - Министр образования и науки РА.
1999-2003гг. – председатель студенческого совета ЕрГМУ.
2003-2005гг. – председатель молодежной организации РПА.
2005-2007гг.- депутат НС РА (пропорциональная избирательная система, РПА). Член Постоянной комиссии по социальным вопросам,вопросам здравоохранения и охраны природы НС. Член фракции “Республиканская партия Армении”.
19.06.2007 -12.05.2009гг. - депутат НС РА (пропорциональная избирательная система, РПА). Член постоянной комиссии по вопросам европейской интеграции НС. 08.09.2008-12.05.2009гг. – председатель Постоянной комиссии по вопросам науки, образования, культуры и молодежи НС. Член фракции “Республиканская партия Армении”.
Награжден медалями ”Мовсес Хоренаци”, “За заслуги перед Отечеством” II степени, “Вачаган Благочестивый” (НКР),орденом Академических пальм (Франция),медалями"Гарегин Нжде" (МО), “Маршал Баграмян” (МО), Золотой медалью Министерства спорта и по делам молодежи РА, Золотой медалью мэра Еревана, медалями “За сотрудничество” (Полиция РА), “Оплот Закона” (Полиция РА). Удостоен Почетной премии МИД Румынии.