Արմեն Գեւորգի Աշոտյան
1998թ. ավարտել է Մ. Հերացու անվան պետական բժշկական համալսարանի բուժական ֆակուլտետը՝ բուժական գործ մասնագիտությամբ: 2000թ.՝ Հերացու անվան պետական բժշկական համալսարանի կլինիկական օրդինատուրան՝ դատական բժշկություն մասնագիտությամբ: Բժշկակական գիտությունների թեկնածու: Պահեստազորի սպա, փոխգնդապետ:
Մասնացել է մի շարք դասընթացների եւ ծրագրերի՝  Aix Marseille II համալսարանի կրթաթոշակային ծրագիր. կլինիկական օրդինատուրա՝ դատական բժշկություն (1999-2000թթ., Ֆրանսիա): ԵԽ-ին առընթեր քաղաքական հետազոտությունների դպրոց (2005թ., Մոսկվա), «Գլոբալ գործընթացների կառավարում» (2007թ., Մոսկվայի միջազգային հարաբերությունների պետական ինստիտուտ):
1999-2000թթ. եղել է ԵՊԲՀ դատական բժշկության ամբիոնի ավագ լաբորանտ, 2002-2005թթ.՝ ԵՊԲՀ ռեկտորի օգնական, 2003-2006թթ.՝ ԵՊԲՀ կենսաքիմիայի ամբիոնի ասիստենտ: 2006 թվականից՝ ԵՊԲՀ կենսաքիմիայի ամբիոնի դոցենտ: 2005-2006թթ.՝ ԵՊԲՀ ռեկտորի խորհրդական հասարակական կարգով: 2009-2016թթ.՝ ՀՀ կրթության եւ գիտության նախարար:
1999-2003թթ. եղել է ԵՊԲՀ  ուսանողական խորհրդարանի նախագահ, 2003-2005թթ.՝ ՀՀԿ երիտասարդական կազմակերպության նախագահ:
2005-2007թթ.՝ ՀՀ ԱԺ պատգամավոր (համամասնական ընտրակարգ, ՀՀԿ): ԱԺ սոցիալական, առողջապահության եւ բնության պահպանության հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ: «Հայաստանի Հանրապետական կուսակցություն» խմբակցության անդամ:
19.06.2007-12.05.2009թթ.՝ ՀՀ ԱԺ պատգամավոր (համամասնական ընտրակարգ, ՀՀԿ), ԱԺ եվրոպական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ: 08.09.2008-12.05.2009թթ.՝ ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի եւ երիտասարդության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ:  «Հայաստանի Հանրապետական կուսակցություն» խբմակցության անդամ:
Պարգեւատրվել է «Մովսես Խորենացի», «Հայրենիքին մատուցած ծառայությունների համար» 2-րդ աստիճանի, «Վաչագան Բարեպաշտ» (ԼՂՀ), «Ակադեմիական արմավենի» (Ֆրանսիա), «Գարեգին Նժդեհ» (ՊՆ), «Մարշալ Բաղրամյան» (ՊՆ), ՀՀ սպորտի եւ երիտասարդության նախարարության ոսկե, Երեւանի քաղաքապետի ոսկե, «Համագործակցության համար» (ՀՀ ոստիկանություն), «Օրենքի պատվար» (ՀՀ ոստիկանություն) մեդալներով: Արժանացել է Ռումինիայի ԱԳՆ պատվավոր մրցանակին:

Born on July 25, 1975 in Yerevan.
1998 - Graduated from the Faculty of General Medicine of the M. Heratsi Yerevan State Medical University (YSMU), receiving medical treatment specialty.
2000 - Graduated from the clinical residency training from the M. Heratsi Yerevan State Medical University (YSMU), receiving specialty of Forensic Medicine. Candidate of Medical Sciences. Reserve officer, lieutenant colonel.
Participated in a number of training courses and programs: Aix Marseille II University scholarship program - clinical residency in forensic medicine (1999-2000, France). The CE School of Political Studies (2005, Moscow), "Global Processes Management" (2007, Moscow State Institute of International Relations).
1999 - 2000 - Senior laboratory assistant to the Chair of Forensic Medicine of Yerevan State Medical University (YSMU).
2002 - 2005 - Assistant to the Rector of YSMU.
2003 - 2006 - Assistant to the Chair of Biochemistry of YSMU.
Since 2006 - Docent of YSMU Chair of Biochemistry.
2005 - 2006 - Advisor to the Rector of YSMU on a voluntary basis.
2009 - 2016 - Minister of Education and Science of the Republic of Armenia.
1999 - 2003 - Chairman of the Student Parliament of YSMU.
2003 - 2005 - Chairman of the RPA Youth Organization.
2005 - 2007 - Member of the National Assembly of the Republic of Armenia (proportional electoral system, RPA). Member of the Standing Committee on Social Affairs, Health Care and Environment of the National Assembly. Member of the "Republican Party of Armenia" faction. June 19, 2007 - May 12, 2009 - Member of the National Assembly of the Republic of Armenia (proportional electoral system, RPA). Member of the Standing Committee on European Integration of the National Assembly.
September 08, 2008 - May 12, 2009 - Chairman of the Standing Committee on Science, Education, Culture and Youth of the National Assembly. Member of the "Republican Party of Armenia" faction.
Awarded the Medals "Movses Khorenatsi," "For Services Contributed to the Motherland" of the first rank, "Vachagan Pious" (NKR), “Academic Palm” (France), "Garegin Nzhdeh" (MD), "Marshal Baghramyan" (MD), Gold Medal of the Ministry of Sport and Youth Affairs of the Republic of Armenia, the Gold Medal of the Mayor of Yerevan, the Medals "For Cooperation" (Police of the Republic of Armenia), "The Pillar of Law" (Police of the Republic of Armenia). Received the Honorary Award of the Ministry of Foreign Affairs of Romania.