Ծնվել է 1981թ. հունվարի 13-ին Վանաձորում:
2002թ. ավարտել է Մոսկվայի կոմերցիայի եւ իրավունքի ինստիտուտի իրավագիտության բաժինը, 2006թ.` Վարշավայի մարդու իրավունքների բարձրագույն դասընթացը, 2007թ.` ՀՀ պետական կառավարման ակադեմիան, 2010թ.` Մինեսոտայի համալսարանի իրավաբանական դպրոցը: Մարդու իրավունքների եւ միջազգային իրավունքի մագիստրոս:
2002-2004թթ. եղել է «Մեդիա Գրուպ» լրատվական հասարակական կազմակերպության իրավաբանական բաժնի ղեկավար: 2007-2008թթ.՝ Վանաձորի Հովհ. Թումանյանի անվան պետական մանկավարժական ինստիտուտի փիլիսոփայության եւ քաղաքագիտության ամբիոնի դասախոս: 2007-2012թթ.` «Պոպուլեքս» ՍՊԸ փաստաբանական գրասենյակի գործընկեր, փաստաբան: 2009թ.` Լոռու մարզի «Շահերի պաշտպանության եւ աջակցության կենտրոն»-ի (ՇՊԱԿ) ավագ իրավաբան: 2008թ. ՀՀ փաստաբանների պալատի անդամ է, փաստաբան:
2002 թվականից «Մարդու իրավունքների երիտասարդական շարժման միջազգային ցանցի» անդամ է, 2003թ.` համակարգող խորհրդի անդամ: 2005թ. անդամակցել է ՀՀ ոստիկանության ձերբակալված անձանց պահելու վայրերում վերահսկողություն իրականացնող հասարակական դիտորդական խմբին, 2006թ. ընտրվել է խմբի նախագահ: 2005 - 2012թթ. անդամակցել է ՀՀ արդարադատության նախարարության քրեակատարողական հիմնարկներում եւ մարմիններում հասարակական վերահսկողություն իրականացնող դիտորդական խմբին: 2006 թվականից «Մարդու իրավունքների կրթության երիտասարդական ցանց» միջազգային կազմակերպության հիմնադիր անդամ է: 2010թ. «Ռազմավարական դատավարությունների կենտրոն» իրավապաշտպան հասարակական կազմակերպության հիմնադիրներից է: 2010-2012թթ.՝ Human Rights Watch միջազգային իրավապաշտպան կազմակերպության ազգային փորձագետ:

Эдмон Грачикович Марукян
В 2006г. окончил Варшавские высшие курсы по правам человека (Польша) Хельсинкского фонда, в 2007г. – Академию государственного управления РА, в 2010г. - юридическую школу Миннесотского университета (США). Магистр в области прав человека и международного права. Участвовал в ряде специализированных семинаров в Армении, Польше, Венгрии, США, Швейцарии, Дании, Франции, Германии, России, Великобритании.
2002-2004гг. – руководитель юридического отдела информационной общественной организации “Медиа Групп”. 2007-2008гг. – преподаватель кафедры философии и политологии Ванадзорского государственного педагогического института им. Ов. Туманяна. 2007-2012гг. – партнер, адвокат в адвокатской конторе ООО “Популекс”. 2009г. – старший юрист “Центра защиты интересов и содействия” Лорийской области. С 2008г. – член Палаты адвокатов РА, адвокат.
С 2002г. член “Международной сети Молодежного движения в области прав человека”, в 2003г. – член Координационного Совета. 2005г.- член общественной наблюдательской группы, осуществляющей контроль в местах содержания лиц, арестованных Полицией РА, в 2006 г. избран председателем группы. 2005-2012гг. – член наблюдательской группы, осуществляющей общественный контроль в уголовно-исполнительных учреждениях и органах Министерства юстиции РА. 2006г. – член-учредитель международной организации “Молодежная сеть по образованию в области прав человека”.
2010г. – один из основателей правозащитной общественной организации “Центр стратегического судопроизводства”.
2015г. – учредил партию “Светлая Армения”.
06 мая 2012г. избран депутатом НС по избирательному округу N30. 11.06.2012г. –член Постоянной комиссии по государственно-правовым вопросам НС, 06.12.2012-14.02.2014гг. – Постоянной комиссии по защите прав человека и общественным вопросам НС, 06.12.2012г. – Постоянной комиссии по внешним связям НС, 14.02.2014г. - Постоянной комиссии по обороне, национальной безопасности и внутренним делам НС. Во фракциях не состоял. Председатель Совета партии “Светлая Армения”.
2 апреля 2017г. избран депутатом Национального Собрания по общегосударственному избирательному списку от блока партий “Исход”.