Ծնվել է 1958թ. հոկտեմբերի 24-ին Երեւանում:
1982թ. ավարտել է Երեւանի պետական համալսարանի բանասիրական ֆակուլտետը: Հայոց լեզվի եւ գրականության մասնագետ:
Մասնակցել է ԱՄՆ կառավարության «Միջազգային այցելու» ծրագրի շրջանակներում անցկացված «Լրատվամիջոցների դերը ընտրական գործընթացներում» դասընթացին (2002թ.):
1983-1996թթ. եղել է «Պիոներ կանչ» (հետագայում` «Կանչ») մանկապատանեկան թերթի լրագրող, ապա` դպրոցական բաժնի խմբագիր: 1996-2012թթ.՝ «Առավոտ» օրաթերթի քաղաքական լրագրող-մեկնաբան: 1999-2001թթ. համագործակցել է «Ազատություն» ռադիոկայանի հետ: 2011 թվականից դասավանդում է Երեւանի Վ.Բրյուսովի անվան պետական լեզվաբանական համալսարանում: 2014թ.՝ Խ.Աբովյանի անվան հայկական պետական մանկավարժական համալսարանում:
2012-2017թթ.՝ ԱԺ պատգամավոր (համամասնական ընտրակարգ, ՀՀԿ): ԱԺ մարդու իրավունքների պաշտպանության եւ հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ: «Հանրապետական» (ՀՀԿ) խմբակցության անդամ: ՀՀԿ խորհրդի անդամ:
Արժանացել է «Տարվա լրագրող» կոչման (2008թ., «Դե Ֆակտո» ամսագիր), «ՏԻ ռեպորտաժ» ծրագրի մրցանակին (2010թ., ԵՄ), «Լրագրողական հետաքննություն» մրցանակի` «Տիեզերական» գիրքը կազմելու եւ խմբագրելու համար (2011թ., Երեւանի մամուլի ակումբ): Պարգեւատրվել է ՀՀ սոցիալական ապահովության նախարարության շնորհակալագրով (2003թ.), «Հայոց բանակի 20-ամյակ» հուշամեդալով (2012թ., ՊՆ), «Վազգեն Սարգսյան» մեդալով (2015թ., ՊՆ):

Маргарит Генриковна Есаян
В 1982г. окончила филологический факультет Ереванского государственного университета. Специалист армянского языка и литературы. Участник семинара “Роль информационных средств в выборных процессах”, проведенного Правительством США в рамках программы “Международный визитер” (2002г.).
1983-1996гг. – редактор школьного отдела детско-юношеской газеты “Пионер канч” (в последующем – “Канч”). 1996-2012гг. – журналист - политический комментатор газеты “Аравот”. В 1999-2001гг. сотрудничала с радиостанцией “Свобода”. С 2011г. – преподаватель Ереванского государственного лингвистического университета им. В.Брюсова, с 2014г. – Армянского государственного педагогического университета им. Х.Абовяна.
2012-2017гг. - депутат НС (пропорциональная избирательная система, РПА). Заместитель председателя Постоянной комиссии НС по защите прав человека и общественным вопросам. Член фракции “Республиканская” (РПА). Член Совета РПА.
Удостоена звания “Журналист года” (2008г., журнал “Де факто”), премии программы ЕС “ТИ репортаж” (2010г.), премии “Журналистское расследование” Ереванского пресс-клуба за составление и редактирование книги “Тиезеракан”(2011 г.). Награждена Благодарственной грамотрой Министерства труда и социального обеспечения РА (2003г.),  Памятной медалью "Вооруженные силы РА. 20 лет” (2012г., МО), медалью “Вазген Саркисян” (2015г.).
Является автором трех книг: “Сумасшедший дом или горячая осень”, “Сказки”, “Щелкунчик” и многочисленных статей и публикаций.