Ծնվել է 1974թ. դեկտեմբերի 6-ին Երեւանում:
1999թ. ավարտել է Երեւանի պետական բժշկական համալսարանի բուժական ֆակուլտետը, 2001թ.` ԵՊԲՀ դատական բժշկության օրդինատուրան: 2001-2004թթ. սովորել է ԵՊԲՀ ասպիրանտուրայում, 2003-2004թթ.` Գերմանիայի Դաշնության Ա. Հումբոլդտի անվան համալսարանի ասպիրանտուրայում: Դատական բժիշկ: 2012թ. ավարտել է ՀՊՏՀ մագիստրատուրան (պետական եւ մունիցիպալ կառավարում): Բժշկական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր: Բժշկական ծառայության լեյտենանտ (պահեստազորի սպա):
Մասնակցել է «Հանրային կապեր քաղաքական գործիչների համար» (2006թ., ԱՄՆ), «Նախագծերի կառավարում» (2011թ., Նախագծերի կառավարման հայկական ասոցիացիա) դասընթացներին:
2002-2004թթ. եղել է ԵՊԲՀ դատական բժշկության ամբիոնի ավագ լաբորանտ, 2004-2006թթ.` ընթերակա, 2006թ.` դոցենտ: 2005-2007թթ.՝ ՀՀ վարչապետի օգնական: 2014 թվականից ԵՊԲՀ դատական բժշկության ամբիոնի պրոֆեսոր է: 2016 թվականից՝ ԵՊԲՀ գիտական աստիճաններ շնորհող Առողջապահության կազմակերպման 045 մասնագիտական խորհրդի անդամ:
2003-2005թթ. եղել է ԵՊԲՀ ուսանողական խորհրդարանի նախագահ: 2005 թվականից ՀՀԿ երիտասարդական կազմակերպության նախագահն է: 2006թ.՝ ՀՀԿ խորհրդի անդամ: 2010թ.` Հայաստանի երիտասարդական հիմնադրամի հոգաբարձուների խորհրդի համակարգող: 2011թ.՝ ՀՀԿ գործադիր մարմնի անդամ:
2007-2012թթ.` ԱԺ պատգամավոր (համամասնական ընտրակարգ, ՀՀԿ): 19.06.2007-31.05.2012թթ.` ԱԺ առողջապահության, մայրության եւ մանկության հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ: 2009-2012թթ.` ՆԱՏՕ-ի խորհրդարանական վեհաժողովում Հայաստանի պատվիրակության ղեկավար: «Հայաստանի Հանրապետական կուսակցություն» խմբակցության անդամ:
2012-2017թթ.՝ ԱԺ պատգամավոր (համամասնական ընտրակարգ, ՀՀԿ): ԱԺ առողջապահության, մայրության եւ մանկության հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ: «Հանրապետական» (ՀՀԿ) խմբակցության անդամ:
Պարգեւատրվել է ԵՊԲՀ 70 եւ 75-ամյակի ոսկե մեդալներով (2001 եւ 2006թթ.),ՀՀ վարչապետի հուշամեդալով (2006թ.), Հայաստանի ագրարային համալսարանի (2012թ.) եւ Երեւանի քաղաքապետի (2013թ.) ոսկե մեդալներով, ՀՀ Ազգային ժողովի պատվո մեդալով (2015թ.), «Մխիթար Գոշ» մեդալով (2015թ.):
Հեղինակ է գիտական բազմաթիվ հոդվածների, մեկ ուսումնական ձեռնարկի եւ մեկ մենագրության: «Դատական բժշկություն» անգլերեն դասագրքի համահեղինակ է:

Карен Карленович Авакян
В 1999г. окончил лечебный факультет Ереванского государственного медицинского университета, в 2001г. – ординатуру по судебной медицине ЕГМУ. 2001-2004гг. – аспирантура ЕГМУ, 2003-2004гг. – аспирантура университета им. А. Гумбольдта в Германии. Судебный медик. В 2012г. – окончил магистратуру АГЭУ (государственное и муниципальное управление). Доктор медицинских наук, профессор. Профессор кафедры судебной медицины ЕГМУ. Член специализированного Совета по присуждению научных степеней  045 по организации здравоохранения при ЕГМУ (2016г.). Участвовал в семинарах “Связи с общественностью для политических деятелей” (2006г., США), “Управление проектами” (2011г., Армянская ассоциация управления проектами).
2002-2004гг. – старший лаборант, в 2004-2006гг. – ассистент, с 2006г. – доцент кафедры судебной медицины ЕГМУ. 2005-2007гг. – помощник Премьер-министра РА.
2003-2005гг. – председатель студенческого совета ЕГМУ. 2005г. – председатель молодежной организации РПА. 2006г. – член Совета РПА. 2010г. – координатор Совета попечителей Молодежного фонда Армении. 2011г. – член Исполнительного органа РПА.
2007-2012гг. – депутат НС (пропорциональная избирательная система, РПА). Член Постоянной комиссии по вопросам здравоохранения, материнства и детства НС. 2009-2012гг. – руководитель делегации НС РА в ПА НАТО. Член фракции РПА.
2012-2017гг. – депутат НС  (пропорциональная избирательная система, РПА). Член Постоянной комиссии по вопросам здравоохранения, материнства и детства НС. Член фракции “Республиканская” (РПА).
Награжден золотыми медалями в честь 70-летия и 75-летия ЕГМУ (2001 и 2006гг.), Памятной медалью Премьер-министра РА (2006г.), медалью Национального Аграрного университета Армении (2012г.), Золотой медалью мэра Еревана (2013г.), медалью Почета Национального Собрания РА (2015г.), медалью “Мхитар Гош” (2015г.), Золотой медалью Министерства образования и науки РА (2016г.).
Автор многочисленных научных статей, одного учебного пособия и одной монографии. Соавтор  учебного пособия “Судебная медицина” на английском языке.