Ծնվել է 1958թ. փետրվարի 13-ին Շիրակի մարզի (նախկինում՝ Անիի շրջան) Սառնաղբյուր գյուղում:
1982-1990թթ. Երեւանի հիդրոապարատների գործարանում աշխատել է ճարտարագետ-կոնստրուկտոր, ավագ ճարտարագետ, բաժնի պետ, արտադրության պետի տեղակալ, արտադրամասի պետ: 1995թ. եղել է Երեւանի փորձարարական-մեքենաշինական գործարանի գլխավոր ճարտարագետի տեղակալ, 1995-1998թթ.` Հայաստանի առեւտրաարդյունաբերական պալատի կազմակերպական բաժնի վարիչ, 1998-2001թթ.` «Հայմամուլ» ՊՓԲԸ փոխտնօրեն: 2010թ. ընտրվել է Հայաստանի պետական ճարտարագիտական համալսարանի (ՀՊՃՀ) խորհրդի նախագահ, 2015թ.՝ վերընտրվել Հայաստանի ազգային պոլիտեխնիկական համալսարանի հոգաբարձուների խորհրդի նախագահ:
Արցախյան ազատամարտի տարիներին զբաղվել է զենք-զինամթերքի արտադրությամբ եւ առաքմամբ: ԽՍՀՄ-ում ընդհատակյա գործող Ազգային միացյալ կուսակցության (ԱՄԿ) անդամ, հետագայում` ՀՀԿ անդամ: 1997 թվականից «Երկրապահ» կամավորական միության անդամ է, 2001-2003թթ.՝ ՀՀԿ կազմակերպչական հանձնաժողովի նախագահ, 2001 թվականից՝ ՀՀԿ խորհրդի, 2011 թվականից՝ ՀՀԿ գործադիր մարմնի անդամ:
2003-2007թթ.` ԱԺ պատգամավոր (համամասնական ընտրակարգ, ՀՀԿ): ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի անդամ: Օտարերկրյա պետություններից եւ միջազգային կազմակերպություններից ստացված փոխառությունների, վարկերի, դրամաշնորհների եւ մարդասիրական օգնությունների օգտագործման արդյունավետությունն ուսումնասիրող ժամանակավոր հանձնաժողովի անդամ: ԵԱՀԿ ԽՎ հայաստանյան պատվիրակության անդամ: «Հայաստանի Հանրապետական կուսակցություն» խմբակցության անդամ: ՀՀԿ խորհրդի անդամ:
2007-2012թթ.` ԱԺ պատգամավոր (համամասնական ընտրակարգ, ՀՀԿ): 19.06.2007-18.05.2009թթ.` ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի անդամ: 16.06.2008-15.09.2009թթ.` 2008 թվականի մարտի 1-2-ին Երեւան քաղաքում տեղի ունեցած իրադարձությունների եւ դրանց պատճառների ուսումնասիրության ԱԺ ժամանակավոր հանձնաժողովի նախագահ: 2008-2012թթ.` Միջխորհրդարանական միությունում ՀՀ ԱԺ պատվիրակության ղեկավար: 07.06.2007-19.05.2009թթ.՝ «Հայաստանի Հանրապետական կուսակցություն» խմբակցության քարտուղար: 18.05.2009-06.12.2011թթ.` ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ: 06.12.2011-31.05.2012թթ.` ՀՀ ԱԺ նախագահ: ՀՀԿ խորհրդի անդամ:
2012-2017թթ.՝ ԱԺ պատգամավոր (համամասնական ընտրակարգ, ՀՀԿ): ԱԺ ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ: «Հանրապետական» (ՀՀԿ) խմբակցության անդամ: ՀՀԿ խորհրդի եւ գործադիր մարմնի անդամ:
Պարգեւատրվել է «Անդրանիկ Օզանյան» մեդալով (2005թ., ՊՆ), ՀՀ վարչապետի հուշամեդալով (2006թ.), «ՀՀ զինված ուժեր. 20 տարի» հոբելյանական (2012թ., ՊՆ), «ԱՊՀ ՄԽՎ. 20-ամյակ» (2012թ.), «Ղազախստան. անկախության 20 տարի» (2012թ.) ԱԾՏՀ ԽՎ (2013թ.) մեդալներով:

Самвел Паргевович Никоян
В 1982г. окончил факультет машиностроения Ереванского политехнического института им. К. Маркса, в 1987г. - Университет марксизма-ленинизма при ЦК КПА. Инженер-механик. В 2010г. избран председателем Совета АГИУ. В 2015г. переизбран председателем попечительского совета Национального политехнического университета Армении.
1982-1990гг. - инженер-конструктор, старший инженер, начальник отдела, заместитель начальника производства, начальник цеха на Ереванском гидроаппаратном заводе. В 1995г. - заместитель главного инженера Ереванского опытно-машиностроительного завода, 1995-1998гг. - заведующий орготделом Торгово-промышленной палаты Армении, 1998-2003гг. - заместитель директора ГЗАО “Аймамул” (Арменпресс).
В годы борьбы за свободу Арцаха занимался производством оружия, боеприпасов и снабжением. Член подпольно действующей в СССР Объединенной национальной партии, в последующем - член РПА. С 1997г. - член Союза Добровольцев “Еркрапа”, 2001- 2003гг. - председатель организационной комиссии РПА, с 2001г. – член Совета РПА, с 2011 – член Исполнительного органа РПА.
2003-2007гг. - депутат НС (пропорциональная избирательная система, РПА). Член Постоянной комиссии по внешним сношениям НС. Член Временной комиссии по изучению эффективности использования займов, кредитов, грантов и гуманитарной помощи, полученных от иностранных государств и международных организаций. Член делегации НС РА в ПА ОБСЕ. Член фракции РПА. Член РПА.
2007-2012гг. - депутат НС (пропорциональная избирательная система, РПА). 19.06.2007-18.05.2009гг. - член Постоянной комиссии по внешним сношениям НС. Председатель Временной счетной комиссии НС. Секретарь фракции РПА. 16.06.2008-15.09.2009гг. - председатель Временной комиссии НС по изучению событий, имевших место  1-2 марта 2008г. в г. Ереван, и выявлению их причин. 2009-2012гг. - руководитель делегации НС РА в Межпарламентском союзе. 18.05.2009-06.12.2011гг. - заместитель Председателя НС РА. Член Совета РПА.
06.12.2011-31.05.2012гг. - Председатель Национального Собрания РА. 21.11.2011-24.05.2012гг. – председатель ПА ЧЭС.
06 мая 2012г. избран депутатом НС по пропорциональной избирательной системе от Республиканской Партии Армении.Член Постоянной комиссии по финансово-кредитным и бюджетным вопросам НС. Член фракции “Республиканская” (РПА). Член Совета и Исполнительного органа РПА.
Награжден медалью “Андраник Озанян” (2005г., МО), Памятной медалью Премьер-министра РА (2006 г.), Юбилейной медалью “Вооруженные силы РА. 20 лет” (2012 г., МО), “20 лет МПА СНГ” (2012г.), медалью “20 лет независимости Республики Казахстан” (2012г.), медалью ПА ЧЭС (2013г.).