Ծնվել է 1948թ. մայիսի 30-ին Երեւանում:
1972թ. ավարտել է Երեւանի Կ.Մարքսի անվան պոլիտեխնիկական ինստիտուտի մեխանիկամեքենաշինական ֆակուլտետը: Ճարտարագետ-մեխանիկ: Պրոֆեսոր:
1972թ. աշխատել է ՀԽՍՀ ԳԱ Բյուրականի օպտիկամեխանիկական լաբորատորիայում, 1977թ.` Ռադիոֆիզիկայի եւ էլեկտրոնիկայի ինստիտուտի հատուկ կոնստրուկտորական բյուրոյում: 1983թ.` «Հայավտո» արտադրական միավորման արտադրության պետ: 1983-1986թթ.` Աշտարակի տրիկոտաժի ֆաբրիկայի, 1986-1987թթ.` Չարենցավանի կարի ֆաբրիկայի տնօրեն: 1987-1990թթ.` Չարենցավանի քաղաքային խորհրդի նախագահ:
1992թ. օգոստոս-1993թ. փետրվար` ՀՀ վարչապետ: 1996-1998թթ. եղել է ՀՀ վարչապետի գլխավոր խորհրդական: 1997 թվականից դասավանդում է ՀՀ պետական կառավարման ակադեմիայում: 1999-2000թթ.` ՀՀ փոխվարչապետ - ՀՀ տարածքային կառավարման նախարար: 2000-2002թթ.` ՀՀ նախագահի խորհրդական, Հայաստանում քրիստոնեության պետական կրոն հռչակման 1700-ամյակի տոնակատարության կազմակերպման պետական հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ, միջոցառումների գլխավոր համակարգող: 2009-ին նշանակվել է ՀՀ նախագահին կից Հանրային խորհրդի անդամ:
1997թ.` ՀՀ քաղաքացիական ծառայության հայեցակարգի եւ օրենքի մշակման աշխատանքային խմբի ղեկավար: 1997-2000թթ. եղել է ՄԱԿ-ի ապակենտրոնացման եւ քաղաքացիական ծառայության հարցերի միջազգային փորձագետ: Եղել է Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի հովանու ներքո Հարավկովկասյան հանրապետությունների խորհրդարանական համագործակցության մասին 1999թ. մարտի 16-ի Ստրասբուրգյան հուշագրի նախաձեռնության հեղինակ:
2003 թվականից գլխավորում է Հայաստանի Քրիստոնեա-դեմոկրատական միությունը:
1990-1992թթ.` ՀՀ ԳԽ պատգամավոր (թիվ 144 ընտրատարածք): ԳԽ տեղական ինքնակառավարման հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ, ապա՝ նույն հանձնաժողովի նախագահ: 1992թ.` ԵԱՀԿ-ում Հայաստանի պատվիրակության անդամ, Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի կարգավորման ԵԱՀԿ Մինսկի խմբում Հայաստանի պատվիրակության անդամ: 1992թ. պատգամավորական լիազորությունները դադարեցվել են ՀՀ վարչապետ նշանակվելու կապակցությամբ:
1993-1995թթ.` ՀՀ ԳԽ պատգամավոր (թիվ 36 ընտրատարածք): ԳԽ ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովի քարտուղար:
1995-1999թթ.` ՀՀ ԱԺ պատգամավոր (թիվ 7 ընտրատարածք): ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ: Խմբակցություններում եւ պատգամավորական խմբում չի ընդգրկվել:
1998 -1999թթ.` ՀՀ ԱԺ նախագահ:
2012-2017թթ.՝ ԱԺ պատգամավոր (համամասնական ընտրակարգ, ՀՀԿ): ԱԺ ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ: «Հանրապետական» (ՀՀԿ) խմբակցության անդամ:
Պարգեւատրվել է «Մովսես Խորենացի» (2002թ.), «Մարշալ Բաղրամյան» (2013թ.), «Գյուղատնտեսական նվաճումների համար» ոսկե (2013թ., ԳՆ), «Խորհրդարանական համագործակցության ամրապնդման համար» (2014թ., ՀԱՊԿ ԽՎ) մեդալներով:

Хосров Меликович Арутюнян
В 1972г. окончил механико-машиностроительный факультет Ереванского политехнического института им. К. Маркса. Инженер-механик. Профессор Академии государственного управления РА.
1972г. - работа в Бюраканской оптико-механической лаборатории АН Арм. ССР, 1977г. – в специальном конструкторском бюро Института радиофизики и электроники. 1983г. -начальник производства ПО “Армавто”, 1983-1986гг. – директор Аштаракской трикотажной фабрики, 1986-1987гг.- директор Чаренцаванской швейной фабрики, 1987-1990гг. – председатель Чаренцаванского городского совета. Август 1992г.-февраль 1993г. – Премьер-министр РА. 1996-1998гг. – главный советник Премьер-министра РА. 1997-2000гг.- международный эксперт ООН по вопросам децентрализации и гражданской службы. 1997г. – руководитель рабочей группы по разработке концепции и закона о гражданской службе РА. С 1997г.- преподаватель Академии государственного управления РА. 1999-2000гг. – вице-премьер РА - министр территориального управления РА. 2000-2002гг. – советник Президента РА, заместитель председателя Государственной комиссии по организации празднеств в связи с 1700-летием провозглашения христианства государственной религией в Армении, главный координатор мероприятий. 2009-2012гг. - член Общественного совета при Президенте РА.
С 2003г. возглавляет Христианско-демократический союз Армении (ХДСА).
1990-1992гг. – депутат ВС РА (избирательный округ N144). 1990-1991гг. - член, 1991-1992гг. - председатель Постоянной комиссии ВС по вопросам местного самоуправления. В 1992г. - член делегации Армении в ОБСЕ, член делегации Армении в Минской группе ОБСЕ по урегулированию проблемы Нагорного Карабаха.
1993-1995гг. – депутат ВС (избирательный округ N36). Секретарь Постоянной комиссии по финансово-кредитным и бюджетным вопросам ВС.
1995-1999гг. – депутат НС (избирательный округ N 7). Член Постоянной комиссии по государственно-правовым вопросам НС. Член депутатской группы “Реформы”.
1998-1999гг.- председатель Национального Собрания. Автор инициативы Страсбургского меморандума о парламентском сотрудничестве Южнокавказских республик под патронажем ПАСЕ от 16 марта 1999г.
2012-2017гг. избран депутатом НС (пропорциональная избирательная система, РПА). Член Постоянной комиссии по финансово-кредитным и бюджетным вопросам НС. 01.02.2013-26.09.2016гг. – председатель Временной комиссии по вопросам этики НС. Член фракции “Республиканская” (РПА).
Награжден медалями “Мовсес Хоренаци” (2002г.), “Маршал Баграмян” (2014г.,МО), “За укрепление парламентского сотрудничества” (2015г.).