Ծնվել է 1970թ. մարտի 2-ին Երեւանում:
1993թ. ավարտել է Երեւանի պետական համալսարանի կիրառական մաթեմատիկայի ֆակուլտետը: Մաթեմատիկոս: Ֆիզիկամաթեմատիկական գիտությունների թեկնածու:
1993-1999թթ. եղել է ՀՀ ներքին գործերի նախարարության անձնագրերի եւ վիզաների վարչության տեսուչ, ապա` ավագ տեսուչ: 1999-2010թթ.՝ ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի փորձագետ, 2001-2002թթ.՝ ՀՀ կառավարությանն առընթեր միգրացիայի եւ փախստականների հարցերով փորձագետների հանձնաժողովի անդամ: 2003-2008թթ. եղել է Հայ-ռուսական (Սլավոնական) պետական, Հայաստանում ֆրանսիական եւ Երեւանի պետական համալսարանների դասախոս: 2003-2010թթ.՝ «Երկրագունդ» եւ «Եվրոպական օրագիր» միջազգային վերլուծական («Երկիր մեդիա» ՀԸ), «Հայացք աշխարհին» միջազգային վերլուծական («Երեւան» ՀԸ) եւ «Realpolitik» («Իրական քաղաքականություն») վերլուծական (Հանրային ՀԸ) հեռուստածրագրերի հեղինակ եւ վարող: 2006-2010թթ.՝ «Արմեդիա» տեղեկատվական, վերլուծական գործակալության տնօրեն: 2010-2011թթ.՝ ՀՀ հանրային ռադիոյի լրատվական, քաղաքական եւ վերլուծական ծրագրերի տնօրենի տեղեկալ: 2011-2015թթ.՝ ՀՀ նախագահի աշխատակազմի «Հանրային կապերի եւ տեղեկատվության կենտրոն» ՊՈԱԿ-ի տնօրենի խորհրդական:
2002-2018թթ. եղել է «Եվրոպական ինտեգրացիա» ՀԿ նախագահ:
2009-2015թթ. եղել է ՀՀ հանրային խորհրդի անդամ:
11.09.2015-18.05.2017թթ.՝ ԱԺ պատգամավոր (համամասնական ընտրակարգ, ՀՀԿ): ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի անդամ: «Հանրապետական» (ՀՀԿ) խմբակցության անդամ: Անկուսակցական:

Карен Манукович Бекарян
В 1993г. окончил факультет прикладной математики Ереванского государственного университета. Математик. Кандидат физико-математических наук.
1993-1999гг. инспектор, затем старший инспектор паспортного и визового управления Министерства внутренних дел РА. 1999-2010гг. - эксперт Постоянной комиссии по внешним сношениям НС, 2001-2002гг. – член комиссии экспертов по вопросам миграции и беженцев при Правительстве РА. 2003-2008гг. - преподаватель Российско-Армянского (Славянского) государственного университета, Французского университета в Армении и Ереванского государственного университета. 2003-2010гг. – автор и ведущий телевизионных программ: международной аналитической программы “Земной шар” и “Европейский дневник” (ТК “Еркирмедиа”), международной аналитической программы “Взгляд на мир” (ТК “Ереван”) и аналитической программы «Realpolitik»  (Общественная телекомпания). 2006-2010гг. - директор информационного аналитического агентства “Армедиа”. 2010-2011гг. – заместитель директора информационных, политических и аналитических программ Общественного радио РА. 2011-2015гг. – советник директора Центра по связям с общественностью и информации Аппарата Президента РА.
С 2002-2018гг.– председатель ОО “Европейская интеграция”.
2009-2015гг.–член Общественного Совета РА.
11.09.2015-18.05.2017гг. - депутат НС (пропорциональная избирательная система, РПА). Член Постоянной комиссии по внешним связям НС. Член фракции “Республиканская” (РПА). Беспартийный.