Ծնվել է 1961թ. նոյեմբերի 21-ին Արարատի մարզի Զովաշեն գյուղում:
1984-1989թթ. եղել է «Գիտելիք» ընկերության Երեւանի քաղաքային վարչության դասախոսությունների կազմակերպիչ: 1989-1990թթ.՝ ՀԼԿԵՄ Երեւանի Սպանդարյանի շրջկոմի քարտուղար: 1990-1993թթ. եղել է Հայաստանի երիտասարդական միության փոխնախագահ: 1993-1995թթ.՝ ՀՀ կառավարությանն առընթեր ֆիզիկական կուլտուրայի, սպորտի եւ երիտասարդության հարցերի վարչության պետի երիտասարդական հարցերով տեղակալ: 1997-2003թթ.՝ ՀՀ մշակույթի, երիտասարդության հարցերի եւ սպորտի փոխնախարար: 2000-2004թթ.՝ Հայաստանի ազգային օլիմպիական կոմիտեի նախագահ: 2003-2007թթ.՝ ՀՀ կառավարությանն առընթեր ֆիզիկական կուլտուրայի եւ սպորտի պետական կոմիտեի նախագահ: 2007-2017թթ.՝ ՀՀ վերահսկիչ պալատի նախագահ:
1995-1999թթ.՝ ԱԺ պատգամավոր: ԱԺ պաշտպանության, ազգային անվտանգության եւ ներքին գործերի մշտական հանձնաժողովի անդամ: «Հանրապետություն» խմբակցության անդամ: Անկուսակցական:
12.05.2007-06.11.2007թթ.՝ ԱԺ պատգամավոր (համամասնական ընտրակարգ, ԲՀԿ): 07.06.2007-06.11.2007թթ.՝ ԱԺ փոխնախագահ: «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության անդամ: ԲՀԿ քաղաքական խորհրդի անդամ:
Պարգեւատրվել է «Մովսես Խորենացի» (2003թ.), «Վաչագան Բարեպաշտ» (2011թ., ԼՂՀ), «Հայրենիքին մատուցած ծառայությունների համար» 1-ին (2011թ.) եւ 2-րդ (2015թ.) աստիճանի, ՀԱՕԿ-ի «Հրանտ Շահինյան» մեդալներով, Ազգային օլիմպիական կոմիտեների ասոցիացիայի Երախտիքի պարգեւով, ՀԱՕԿ-ի Պատվո նշանով:

Родился 21 ноября 1961г. в селе Зовашен Араратской области.
1984-1989гг. – организатор лекций в Ереванском городском управлении общества “Знание”. 1989-1990гг. – секретарь Спандарянского районного комитета ЛКСМА Еревана. 1990-1993гг. – заместитель председателя Молодежного союза Армении. 1993-1995гг. –заместитель начальника по делам молодежи Управления по физкультуре, спорту и делам молодежи при Правительстве РА. 1997-2003 – заместитель министра культуры, спорта и по делам молодежи РА. 2000-2004гг. – председатель Национального Олимпийского комитета Армении. 2003-2007гг. – Председатель Государственного комитета по физической культуре и спорту при Правительстве РА. 2007-2017гг. – председатель Контрольной палаты РА.
1995-1999гг. – депутат НС. Член Постоянной комиссии по обороне, национальной безопасности и внутренним делам НС. Член фракции “Республика”. Беспартийный.
12.05.2007-06.11.2007гг. – депутат НС (пропорциональная избирательная система, ППА). 07.06.2007-06.11.2007гг. – заместитель Председателя НС. Член фракции “Процветающая Армения”. Член Политического совета ППА.
2 апреля 2017 года избран депутатом НС по общегосударственному избирательному списку блока партий “Царукян“.
Награжден медалями “Мовсес Хоренаци” (2003г.), “Вачаган Благочестивый” (2011г., НКР), “За заслуги перед Отечеством” I (2011г.) и II (2015г.) степени, “Грант Шагинян” (НОКА), наградой Признательности Ассоциации Национального Олимпийского Комитета, Знаком Почета НОКА.