Ծնվել է 1961թ. նոյեմբերի 21-ին Արարատի մարզի Զովաշեն գյուղում:
1984-1989թթ. եղել է «Գիտելիք» ընկերության Երեւանի քաղաքային վարչության դասախոսությունների կազմակերպիչ: 1989-1990թթ.՝ ՀԼԿԵՄ Երեւանի Սպանդարյանի շրջկոմի քարտուղար: 1990-1993թթ. եղել է Հայաստանի երիտասարդական միության փոխնախագահ: 1993-1995թթ.՝ ՀՀ կառավարությանն առընթեր ֆիզիկական կուլտուրայի, սպորտի եւ երիտասարդության հարցերի վարչության պետի երիտասարդական հարցերով տեղակալ: 1997-2003թթ.՝ ՀՀ մշակույթի, երիտասարդության հարցերի եւ սպորտի փոխնախարար: 2000-2004թթ.՝ Հայաստանի ազգային օլիմպիական կոմիտեի նախագահ: 2003-2007թթ.՝ ՀՀ կառավարությանն առընթեր ֆիզիկական կուլտուրայի եւ սպորտի պետական կոմիտեի նախագահ: 2007-2017թթ.՝ ՀՀ վերահսկիչ պալատի նախագահ:
1995-1999թթ.՝ ԱԺ պատգամավոր: ԱԺ պաշտպանության, ազգային անվտանգության եւ ներքին գործերի մշտական հանձնաժողովի անդամ: «Հանրապետություն» խմբակցության անդամ: Անկուսակցական:
12.05.2007-06.11.2007թթ.՝ ԱԺ պատգամավոր (համամասնական ընտրակարգ, ԲՀԿ): 07.06.2007-06.11.2007թթ.՝ ԱԺ փոխնախագահ: «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության անդամ: ԲՀԿ քաղաքական խորհրդի անդամ:
Պարգեւատրվել է «Մովսես Խորենացի» (2003թ.), «Վաչագան Բարեպաշտ» (2011թ., ԼՂՀ), «Հայրենիքին մատուցած ծառայությունների համար» 1-ին (2011թ.) եւ 2-րդ (2015թ.) աստիճանի, ՀԱՕԿ-ի «Հրանտ Շահինյան» մեդալներով, Ազգային օլիմպիական կոմիտեների ասոցիացիայի Երախտիքի պարգեւով, ՀԱՕԿ-ի Պատվո նշանով:

Born on November 21, 1961 in the village of Zovashen in Ararat province.
1984 - 1989 - Yerevan city Department of the association “Gitelik” (Knowledge), organizer of lectures.
1989 - 1990 - Secretary of the Spandaryan District Committee of Yerevan LCYU
(Lenin Communist Youth Union).
1990 - 1993 - Deputy Chairman of the Youth Union of Armenia.
1993-1995 - Deputy Head on Youth Affairs of the Department of Physical Education, Sports and Youth Affairs adjunct to the Government of the Republic of Armenia.
1997 - 2003 - Deputy Minister of Culture and Youth Affairs of the Republic of Armenia.
2000 - 2004 - President of the National Olympic Committee of Armenia.
2003 - 2007 - Chairman of the National Committee of Physical Education and Sports adjunct to the Government of the Republic of Armenia.
2007 - 2017 - Chairman of the Control Chamber of the Republic of Armenia.
1995 - 1999 - Member of the National Assembly. Member of the Standing Committee on Defense, National Security and Internal Affairs of the National Assembly. Member of the “Republic” faction. Non- partisan.
May 12, 2007 - November 6, 2007 - Member of the National Assembly (proportional electoral system, PAP).
June 07, 2007 - November 06, 2007 - Deputy Chairman of the National Assembly. Member of the “Prosperous Armenia” faction. Member of the Political Council of the PAP.
Awarded the “Movses Khorenatsi” Medal (2003), “Vachagan Pious” (2011, NKR), first rate Medal “For Services to Fatherland” (2011) and second rate Medal “For Services to Fatherland” (2015), “Hrant Shahinyan” Medal (ANOC, Armenian National Committee), Gratitude Award of the Association of the National Olympic Committee, ANOC Order of Honor.