Վահե Սարգսի Էնֆիաջյան
1992թ. ավարտել է Երեւանի բիզնես դպրոցը: 2003թ.` Երեւանի «Հայբուսակ» համալսարանի տնտեսագիտական ֆակուլտետը, 2005թ.` նույն համալսարանի մագիստրատուրան: 2010թ.` ՀՀ ԳԱԱ Մ. Քոթանյանի անվան  տնտեսագիտության ինստիտուտի ասպիրանտուրան: Տնտեսագետ: Տնտեսագիտության թեկնածու, դոցենտ: 2011թ. ավարտել է Եվրոպայի խորհրդի հովանու ներքո  գործող Քաղաքական դասընթացների երեւանյան դպրոցը (ՔԴԵԴ): Մասնակցել է երեք տասնյակ միջազգային եւ համահայկական սեմինարների, դասընթացների, հավաքների Մոսկվայում, Բրյուսելում, Ստրասբուրգում, Լոնդոնում:
1999թ.-ից Կրթության միջազգային ակադեմիայի Երեւանի «Հայբուսակ» համալսարանի (ԿՄԱ ԵՀՀ) գիտական խորհրդի անդամ է: 1999-2005թթ. եղել է Երեւանի «Հայբուսակ» համալսարանի ուսանողական խորհրդարանի նախագահ: 2004-2009թթ.` ԿՄԱ ԵՀՀ պրոռեկտոր: 2003-2006թթ.` ՀՀ ԱԺ նախագահին առընթեր երիտասարդական հարցերի խորհրդի գլխավոր քարտուղար: 2007-2009թթ. եղել է ՀՀ սպորտի եւ երիտասարդության հարցերի նախարարի խորհրդական: 2009թ.-ից ՀՀ բասկետբոլի ֆեդերացիայի նախագահության անդամ է, «Հատիս-Երեւան» ակումբի հիմնադիր-նախագահության անդամ, ՀՀ սեղանի թենիսի ֆեդերացիայի նախագահության անդամ:
2004-2011թթ. եղել է  «Համահայկական երիտասարդական ասոցիացիա» ՀԿ նախագահ, 2011 թվականից պատվավոր նախագահ է:  2007թ.` «Կրթության միջազգային ակադեմիայի շրջանավարտների միավորում» ԵՀԿ նախագահ: 2012թ.՝ «Երիտասարդ դիվանագետների ակումբ» ՀԿ պատվավոր նախագահ:
2006 թվականից «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության քաղաքական խորհրդի անդամ է, ԲՀԿ երիտասարդների միության նախագահ: 2014թ.՝ «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության նախագահի խորհրդական:
02.12.2009-2012թթ.` ԱԺ պատգամավոր (համամասնական ընտրակարգ, ԲՀԿ): 22.12.2009-03.02.2012թթ.` ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ, 03.02.2012-31.05.2012թթ.` ԱԺ գյուղատնտեսական եւ բնապահպանական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ: «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության անդամ:
2012-2017թթ.՝ ԱԺ պատգամավոր (համամասնական ընտրակարգ, ԲՀԿ): 11.06.2012-26.10.2012թթ.՝ ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ, 26.10.2012-01.04.2015թթ.՝ ԱԺ եվրոպական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ, ապա՝ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի անդամ: 31.05.2012-19.03.2015թթ.՝ «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության անդամ, ապա՝ քարտուղար:
Պարգեւատրվել է «Զինվոր Հայրենյաց» (2009թ., «Զինվոր» համակարգող խորհուրդ), «Հաղթանակ» (2010թ., «Ազատագրում» ՀԿ),  «Մայրական երախտագիտություն Արցախի քաջորդիներին» (2011թ., ԼՂՀ), «ՀՀ զինված ուժեր. 20 տարի» հոբելյանական (2012թ., ՊՆ), «Հայրենիք եւ հավատ» (2013թ., ԼՂՀ), «Հայրենիքի պաշտպանության համար» (2013թ., ՀՀ ՂՊՎՄ) մեդալներով, ՀՀ սպորտի եւ երիտասարդության հարցերի նախարարության բարձրագույն պարգեւ հատուկ հուշամեդալով (2013թ.), Ազգային ժողովի պատվո մեդալով (2016թ.): Ճանաչվել է նոր սերնդի ամենաազդեցիկ քաղաքական գործիչ (2013թ.): Արժանացել է մի շարք պատվոգրերի եւ շնորհակալագրերի:

Born on December 24, 1978 in Yerevan.
2010 - Post Graduate of the NAS M. Kotanyan Institute of Economics of the Republic of Armenia. Economist, Candidate of Economical Sciences, Docent.
2011 - Graduated from the Yerevan School of CE Political Training courses.
Participated in three dozen international and pan-Armenian seminars, training courses and assemblages in Moscow, Brussels, Strasbourg and in London.
Since 1999 - Member of the Scientific Council of the International Academy of Education “Haybusak” University of Yerevan (IAE HUY).
1999 - 2005 - Head of the Student Parliament of the Yerevan "Haybusak" University.
2004 - 2009 - IAE HUY Vice-Rector.
2003 - 2006 - Secretary General of the Council of Youth Affairs, adjunct to the President of the National Assembly of the Republic of Armenia.
2007-2009 - Consultant to the Minister of Sport and Youth Affairs of the Republic of Armenia
Since 2009 - Member of the Presidency of the Basketball Federation of the Republic of Armenia.
Member of Founder-Presidency of the “Hatis-Yerevan” club. Member of the Presidency of Table Tennis Federation of the Republic of Armenia.
2004 - 2011 - Head of the NGO “Pan Armenian Youth Association.”
Since 2011 - Honourable Chair.
Since 2007 - Head of the NGO Graduates’ Union of Educational International Academy.
Since 2012 - Honourable president of the NGO “Club of the Young Diplomats.”
NGO Honourable member.
Since 2006 - Member of the Political Council of the "Prosperous Armenia" party. Head of the Youth Unity of PAP.
2014 - Adviser to the Head of the "Prosperous Armenia" party.
December 2, 2009 - 2012 - Member of the National Assembly (proportional electoral system, PAP).
December 22, 2009 - February 3, 2012 - Member of the Standing Committee on Science, Education, Culture, Youth and Sport of the National Assembly.
February 3, 2012 - May 31, 2012 - Vice Chair of the Standing Committee on Agriculture and Environment of the National Assembly. Member of the “Prosperous Armenia” faction. PAP member.
2012 - 2017 -Elected Member of the National Assembly by the proportional electoral system from the “Prosperous Armenia” party.
June 11, 2012 - October 26, 2012 - Member of the Standing Committee Science, Education, Culture, Youth and Sport of the National Assembly.
October 26, 2012 - April 1, 2015 - Deputy Chair of the Standing Committee on European Integration of the National Assembly. Member of the Standing Committee on Foreign Relations of the National Assembly.
May 31, 2012 - March 19, 2015 - Member of the "Prosperous Armenia" faction.
Secretary of the of the "Prosperous Armenia" faction.
Awarded the Medals: “Soldier of Motherland” (2009, “Soldier” coordinating council), “Victory” (2010, “Liberation” NGO), “Maternal Gratitude to Artsakh Daring Fellows” (2011, NKR), “Armed Forces of the Republic of Armenia: 20 Years” Jubilee (2012, MD), “Motherland and Faith” (2013, NKR), "For the Defence of Motherland" (2013, RAVUNKD). High Award Special Commemorative Medal of Ministry of Sport and Youth Affairs of the RA (2013). Medal of Honour of the National Assembly (2016).