Վահե Սարգսի Էնֆիաջյան
1992թ. ավարտել է Երեւանի բիզնես դպրոցը: 2003թ.` Երեւանի «Հայբուսակ» համալսարանի տնտեսագիտական ֆակուլտետը, 2005թ.` նույն համալսարանի մագիստրատուրան: 2010թ.` ՀՀ ԳԱԱ Մ. Քոթանյանի անվան  տնտեսագիտության ինստիտուտի ասպիրանտուրան: Տնտեսագետ: Տնտեսագիտության թեկնածու, դոցենտ: 2011թ. ավարտել է Եվրոպայի խորհրդի հովանու ներքո  գործող Քաղաքական դասընթացների երեւանյան դպրոցը (ՔԴԵԴ): Մասնակցել է երեք տասնյակ միջազգային եւ համահայկական սեմինարների, դասընթացների, հավաքների Մոսկվայում, Բրյուսելում, Ստրասբուրգում, Լոնդոնում:
1999թ.-ից Կրթության միջազգային ակադեմիայի Երեւանի «Հայբուսակ» համալսարանի (ԿՄԱ ԵՀՀ) գիտական խորհրդի անդամ է: 1999-2005թթ. եղել է Երեւանի «Հայբուսակ» համալսարանի ուսանողական խորհրդարանի նախագահ: 2004-2009թթ.` ԿՄԱ ԵՀՀ պրոռեկտոր: 2003-2006թթ.` ՀՀ ԱԺ նախագահին առընթեր երիտասարդական հարցերի խորհրդի գլխավոր քարտուղար: 2007-2009թթ. եղել է ՀՀ սպորտի եւ երիտասարդության հարցերի նախարարի խորհրդական: 2009թ.-ից ՀՀ բասկետբոլի ֆեդերացիայի նախագահության անդամ է, «Հատիս-Երեւան» ակումբի հիմնադիր-նախագահության անդամ, ՀՀ սեղանի թենիսի ֆեդերացիայի նախագահության անդամ:
2004-2011թթ. եղել է  «Համահայկական երիտասարդական ասոցիացիա» ՀԿ նախագահ, 2011 թվականից պատվավոր նախագահ է:  2007թ.` «Կրթության միջազգային ակադեմիայի շրջանավարտների միավորում» ԵՀԿ նախագահ: 2012թ.՝ «Երիտասարդ դիվանագետների ակումբ» ՀԿ պատվավոր նախագահ:
2006 թվականից «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության քաղաքական խորհրդի անդամ է, ԲՀԿ երիտասարդների միության նախագահ: 2014թ.՝ «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության նախագահի խորհրդական:
02.12.2009-2012թթ.` ԱԺ պատգամավոր (համամասնական ընտրակարգ, ԲՀԿ): 22.12.2009-03.02.2012թթ.` ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ, 03.02.2012-31.05.2012թթ.` ԱԺ գյուղատնտեսական եւ բնապահպանական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ: «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության անդամ:
2012-2017թթ.՝ ԱԺ պատգամավոր (համամասնական ընտրակարգ, ԲՀԿ): 11.06.2012-26.10.2012թթ.՝ ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ, 26.10.2012-01.04.2015թթ.՝ ԱԺ եվրոպական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ, ապա՝ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի անդամ: 31.05.2012-19.03.2015թթ.՝ «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության անդամ, ապա՝ քարտուղար:
Պարգեւատրվել է «Զինվոր Հայրենյաց» (2009թ., «Զինվոր» համակարգող խորհուրդ), «Հաղթանակ» (2010թ., «Ազատագրում» ՀԿ),  «Մայրական երախտագիտություն Արցախի քաջորդիներին» (2011թ., ԼՂՀ), «ՀՀ զինված ուժեր. 20 տարի» հոբելյանական (2012թ., ՊՆ), «Հայրենիք եւ հավատ» (2013թ., ԼՂՀ), «Հայրենիքի պաշտպանության համար» (2013թ., ՀՀ ՂՊՎՄ) մեդալներով, ՀՀ սպորտի եւ երիտասարդության հարցերի նախարարության բարձրագույն պարգեւ հատուկ հուշամեդալով (2013թ.), Ազգային ժողովի պատվո մեդալով (2016թ.): Ճանաչվել է նոր սերնդի ամենաազդեցիկ քաղաքական գործիչ (2013թ.): Արժանացել է մի շարք պատվոգրերի եւ շնորհակալագրերի:

Родился 24 декабря 1978г. в Ереване.
В 1992г. окончил Ереванскую школу бизнеса, в 2003г. - экономический факультет, в 2005г. – магистратуру Ереванского университета “Айбусак”, в 2010г. - аспирантуру института экономики им. Котаняна НАН РА. Экономист. Кандидат экономических наук, доцент. В 2011г. окончил Ереванскую школу политических курсов Совета Европы. Участвовал более чем в тридцати международных и всеармянских семинарах, курсах, сборах в Москве, Брюсселе, Страсбурге, Лондоне.
1999г. – член ученого совета Ереванского университета “Айбусак” Международной академии образования, 1999-2005гг. - председатель Студенческого парламента университета, 2004-2009гг. - проректор университета. 2003-2006гг. - главный секретарь Совета по вопросам молодежи при Председателе НС РА. 2007-2009гг. - советник министра спорта и по делам молодежи РА. 2009г. - член Президиума Баскетбольной федерации РА, член Президиума, учредитель клуба “Адис Ереван”, член Президиума Федерации настольного тенниса РА.
2004-2011гг. – председатель, с 2011г. – почетный председатель ОО “Всеармянская молодежная ассоциация”. 2007г. - председатель МОО “Объединение выпускников Международной академии образования”. 2012г. – почетный председатель ОО “Клуб молодых дипломатов”.
2006г. - член Политсовета партии “Процветающая Армения”, председатель Союза молодежи ППА. 2014г. - советник председателя партии \"Процветающая Армения\".
2009-2012гг. - депутат НС (пропорциональная избирательная система, ППА). 22.12.2009-03.02.2012гг. - член Постоянной комиссии по вопросам науки, образования, культуры, молодежи и спорта НС, 03.02.2012-31.05.2012гг. - заместитель председателя Постоянной комиссии по вопросам сельского хозяйства и охраны природы НС. Член фракции “Процветающая Армения”.
2012-2017гг. - депутат НС по пропорциональной избирательной системе от партии \"Процветающая Армения\". 11.06.2012-26.10.2012гг. - член Постоянной комиссии по вопросам науки, образования, культуры, молодежи и спорта НС, 26.10.2012-01.04.2015гг. - заместитель председателя Постоянной комиссии по вопросам европейской интеграции НС, затем член Постоянной комиссии по внешним связям НС. 31.05.2012-19.03.2015гг. – член, затем секретарь фракции “Процветающая Армения”.
2 апреля 2017 года избран депутатом НС по общегосударственному избирательному списку блока партий “Царукян”.
Награжден медалями “Воин Отечества” (2009г., Координационный совет “Воин”), “Победа” (2010г., ОО ”Освобождение”), “Материнская признательность храбрым сынам Арцаха” (2011г., НКР, ), Юбилейной медалью “Вооруженные силы РА. 20 лет” (2012г., МО), медалями “Отечество и вера” (2013г., НКР), “За защиту Отечества” (2013г., СВКВ РА), специальной Памятной медалью - высшей наградой Министерства спорта и по делам молодежи РА (2013г.), медалью Почета Национального Собрания (2016г.). Признан самым влиятельным политическим деятелем нового поколения (2013г.). Удостоен ряда почетных и благодарственных грамот.